VIDEO Băsescu, despre decizia CNSAS: Colaborare, colaborare, dar nu există angajament. O să mă duc să văd dosarul după ce se termină la instanță

de MH     HotNews.ro
Vineri, 10 mai 2019, 17:28 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, vineri, la Iaşi, că va merge la instanţă să vadă dosarul trimis de CNSAS care îl vizează şi va avea o poziţie publică pe acest subiect. "Înțeleg că... colaborare, colaborare, dar nu există un angajament", a afirmat Băsescu.



”Sunt la a cincea adeverință. Înțeleg că... colaborare, colaborare, dar nu există un angajament. E în regulă, o să mă duc să văd dosarul după ce se termină la instanță și o să am o poziție publică legată de dosar", a declarat Traian Băsescu, vineri, într-o conferință de presă la Iași.

La o zi după ce în presă au apărut informații pe surse despre decizia de a cere instanției constatarea calității de colaborator cu securitatea a fostului președinte Traian Băsescu, Consiliul CNSAS vine cu un comunicat în care nu lămurește situația, ci își enumeră atribuțiile stabilite de lege și regulament.

Colegiul precizează că, potrivit legii, verifică din oficiu candidații la alegerile europarlamentare, aprobă note de constatare și dispune Direcției Juridice sesizarea instanției pentru constatarea calității de colaborator sau lucrător al securității, infirmă nota de constatare sau eliberează adeverințe.

Europa Liberă a scris joi că Traian Băsescu a fost trimis în judecată de CNSAS pentru colaborare cu securitatea, citând surse neidentificate. Potrivit informațiilor Europa Liberă, dosarul de rețea conține doar coperțile pe microfilm, iar notele informative, două la număr până în acest moment, au fost descoperite în dosarele altor persoane care aveau dosare de urmărire informative (DUI).

Fostul șef al statului a primit până acum de la CNSAS cinci adeverințe de necolaborare cu securitatea, în 2002, 2004, 2006, 2009 și 2013.

Fostul președinte Traian Băsescu este cap de listă din partea PMP, formațiunea a cărei președinte de onoare este, la alegerile pentru Parlamentul European din 26 mai 2019.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5248 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Eh... (Vineri, 10 mai 2019, 17:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nici la dosarul pe baza caruia ai primit casa din Mihaileanu nu se mai afla declaratia (in fals) pe proprie raspundere ca nu ai avut niciodata casa proprietate personala. Hartiile mai dispar din dosare, important e sa aiba acces la ele diversi binevoitori.
  • +5 (25 voturi)    
    Oricum îl votăm pe Băse și PMPul (Vineri, 10 mai 2019, 18:18)

    Nyk1 [utilizator]

    Securist sau nu, este singurul politician român care se opune transformării Europei într-o mare moschee și singurul care, la apogeul crizei imigranților, a atras atenția asupra articolului din Constituția României care interzice colonizarea teritoriului național cu populații străine.
  • -3 (17 voturi)    
    gata (Vineri, 10 mai 2019, 18:26)

    AndJorj [utilizator]

    base nu mai e util, dimpotriva. Deci, e timpul sa se scoata dosarul pe bune de la sertar, nu ca la precedentele 5 "incercari". Intamplator candideaza si la europarlamentare...
    Dar, coincidenta sau nu, e timpul sa i se infunde si lui.
    • +3 (5 voturi)    
      Statul paralel . . . (Vineri, 10 mai 2019, 23:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      - Udrea candidata la prezidentiale - apar pozele de la Paris cu vero cateva zile inainte de vot
      - L C Kovesi candidata pentru pozitia de procuror sef UE - sectia speciala ii deschide vreo cateva dosare
      - Cred ca Basescu este politicianul roman caruia i s-au deschis cele mai multe dosare. Evident perioada unei campanii electorale este cea mai cautata de adversari sai.
      • -2 (4 voturi)    
        Sa inteleg ca saracul marinar e inocent (Sâmbătă, 11 mai 2019, 8:45)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ty

        pana la lacrimi si comunistii astia rai i-au scos dosare falsificate ca sa-l impiedice sa candideze?
        Ma mir ca mai sunt inca romani care cred in netrebnicul asta, de fapt daca a reusit sa fraiereasca o tara intreaga timp de 10 ani, ce sa ma mai mir?
        • 0 (0 voturi)    
          Sa intelegi ca acesta este modul de operare a PSD (Duminică, 12 mai 2019, 22:34)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          fata de oamenii de care le este frica.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu prea inteleg asta... (Vineri, 10 mai 2019, 18:41)

    LiviuX [utilizator]

    Cum adica "trimis in judecata"? Pentru ce, ce lege a incalcat? A auzit cineva de vreun colaborator cu securitatea condamnat (macar la o amenda)? Eu nu. Daca nu ma insel, doar doi tortionari au fost condamnati, si aia cu greu. Dar colaboratori? Vad de ex ca ilici e bine mersi, si sa nu-mi spuneti ca el nu a colaborat cu securitatea!
  • +1 (9 voturi)    
    stai asa, sa plateasca si aia care i-au albit (Vineri, 10 mai 2019, 19:02)

    hopsinoi [utilizator]

    dosarul. aici e smecheria, cine?
  • +6 (8 voturi)    
    Este răzbunarea infractorilor politici. (Vineri, 10 mai 2019, 20:59)

    asavreau [utilizator]

    Părerea mea.Problema apărută acum are scop electoral.
  • 0 (4 voturi)    
    grav !!! (Sâmbătă, 11 mai 2019, 4:40)

    traiang [utilizator]

    Este grav ce se intampla si deabia acum se poate vb de politie politica Excluzand persoana nu se poate sa primesti 5 adeverinte de necolaborare si dintro-data sa gasesti un dosar prin nu stiu ce ungher fie la CNSAS fie la un vreun Serviciu.Oricum unul din acesti "actori'' se decredibilizeaza total pentru ca nu este acum la alegeri sa spui ca este la repezeala ci 10 ani !!!!