Peste 40 de grupuri civice cer demisia lui Carmen Dan după incidentele de la Topoloveni

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 mai 2019, 14:22 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan
Foto: mai.gov.ro
Un număr de 41 de grupuri civice solicită demisia ministrului Afacerilor Interne, Carmen Dan, pentru maniera în care jandarmii au intervenit vineri la Topoloveni, catalogând reacția forțelor de ordine drept una "abuzivă, de intimidare", scrie Mediafax.
"Asociațiile și mișcările civice semnatare resping procedura abuzivă de intimidare și de forță a jandarmilor la Topoloveni, în ziua de 17 Mai, 2019. Câțiva protestatari pașnici și un corespondent al Rezistența TV au fost înconjurați de un efectiv supradimensionat de jandarmi care i-a obligat să intre în duba Jandarmeriei, apoi i-a condus la secția de poliție. Singurul motiv oferit vag a fost evacuarea zonei în care se desfășura un eveniment privat. Considerăm că Jandarmeria a făcut abuz de autoritate printr-o sancționare ce nu presupunea conducerea la secția de poliție, deoarece nu exista vreo stare de pericol. În plus, protestatarii nu au refuzat legitimarea", se arată într-un comunicat de presă remis de grupurile civice.

Reprezentanții acestora acuză Jandarmeria că a încălcat articolul 30 din Constituție, referitor la libertatea de exprimare a opiniilor şi libertatea de comunicare în public.

"Prin îndepărtarea protestatarilor pașnici a fost practicată cenzura și a fost îngrădită libertatea presei. Protestăm față de acțiunile executivului prin intermediul Ministerului de Interne, de a orienta România spre o formă de guvernământ dictatorială și autocrată. În data de 14 mai, ministrul de interne Carmen Dan a amenințat cu dosare penale participanții la manifestațiile de stradă desfășurate la Iași și Galați. Ministrul de interne a pretins că incidentele au fost încercări ale protestatarilor de a ”împiedica desfășurarea de activități de campanie ale simpatizanților PSD”. Ministrul de interne, chiar dacă este numit politic, nu are dreptul să profereze amenințări la adresa unor cetățeni doar pentru că aceștia protestează împotriva unui partid, fie el și de guvernământ. Partidul nu este statul. Partidul respectiv nu este România, țară în care încă sperăm că sunt respectate drepturile cetățenilor", potrivit sursei citate.

Grupurile civice solicită demisia ministrului Afacerilor Interne. "Cerem ministrului de interne să își depună demisia în semn de respect față de statul de drept și respectarea valorilor statului de drept. Ministrul să își dea demisia, cu atât mai mult cu cât, dacă evenimentul privat era protejat de jandarmi, jandarmii sunt plătiți din bani publici. Acest gest ar dovedi că România nu se îndreaptă spre dictatură și că jandarmeria nu începe să fie organizată într-o formă de poliție politică. Jandarmeria este o instituție plătită din bani publici. Confuzia creată cu această ocazie, din care reiese că Jandarmeria este o instituție care asigură paza și ordinea la evenimente cu caracter privat al unor persoane care dețin vremelnic funcții publice, este nocivă", se mai arată în comunicatul de presă.

Grupurile civice semnatare sunt: #activAG Piteşti, Acțiunea Civică Galați, Alba Iulia Civică, Asociația Aradul Civic, Asociația Platforma România 100, Brașovul Civic, Canada Save Roșia, Corupția ucide, Cuza Vrea Dreptate Iași, Diaspora Franța Solidară cu România, Diaspora Milano, Eu Ro Aleg, Geeks for Democracy, Grupul Civic Cetățean Implicat, Grupul Civic Madrid, Inițiativa România, Inițiativa Timișoara, Mișcarea Civică Diaspora Belgia, Oradea Civică, Procivic Baia Mare, Rădăuțiul Civic, Reset, Rezist Bilbao, Rezist Budapesta, Rezist Constanța, Rezist Dublin, Rezist Galați, Rezist Iași, Rezist Ingolstadt. Și eu sunt din România, Rezist - Londra Protestatari Pro Democrație, Rezist Lyon, Rezist Marseille, Rezist Milano, #RezistWMW, Rezist Zürich, #REZISTENȚA, #Rezistenta din Diaspora, Ștafeta Steagului Uniunii Europene, Vă Vedem din Iași, VeDem Just - Voci pentru Democraţie şi Justiţie și Umbrela Anticorupție Cluj.


















15095 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Dan magiun psdist (Sâmbătă, 18 mai 2019, 14:50)

    Plagarus [utilizator]

    Marca inregistrata DLN !
  • +28 (34 voturi)    
    Din pacate (Sâmbătă, 18 mai 2019, 15:03)

    Akylas [utilizator]

    Sluga aceasta nerusinata nu si-a dat demisia dupa incidentele de la 10 august, credeti ca acum o sa la fraiele "dor" din cauza unor protestatari ridicati nelegal ? Nu stiti cu cine aveti de-aface !!! Singura modalitate sa scapam de cosmarul PSD-ALDE este iesirea masiva la vot si in strada !!!!!! JOS CIUMA ROSIE NEOCOMUNISTA !!!!
    • +8 (14 voturi)    
      Erata (Sâmbătă, 18 mai 2019, 15:10)

      Akylas [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      dor = doar
      • -22 (24 voturi)    
        puteai sa ... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:15)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

        oricum, nu te-a citit nimeni ...
        • +7 (11 voturi)    
          "decat" un postac psd-ist (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:55)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          Si nu unul oarecare ci unul cu creierul muci.
    • -13 (15 voturi)    
      ciuma rosie e pnl : (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:13)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      augustin lazar , monica macovei ,m. shora fost consilier al anei pauker ,blaga fost membru pcr si toti ceilalti mai vechi de 50 ani au avut carnete de ciuma rosie ; concluzia e una :nu sunt urmasii lui bratianu , ci ai ciumei rosii ! DIXIT !
      • +2 (6 voturi)    
        Ale pesedistilor... (Duminică, 19 mai 2019, 2:32)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        ... sutn rosii si-acum.
      • +1 (5 voturi)    
        Al carui partid .. (Duminică, 19 mai 2019, 12:34)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        ...este presedinte de onoare Ilici Iliescu?...Cand o sa ai raspunsul la intrebarea pusa de mine, o sa gasesti si raspunsul dilemei "ciuma rosie?".

        Augustin Lazar, Macovei, Sora nu au fost si nu sunt membri PNL. Ai aruncat niste nume de persoane care s-au opus PSD, le-ai alaturat unui nume de persoana care apartine PNL si astfel, cu o manipulare de 2 bani, ai tras o concluzie care se vrea un adevar. Ca si borfasii tai - ciuma rosie - aplici aceleasi penibile tehnici de manipular.
        Asta ca sa vezi cum faci si tu parte din gruparea "ciuma rosie".

        Numarul cel mai mare de fosti membri PCR se regasesc in PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    Exagereaza si grupurile civice (Sâmbătă, 18 mai 2019, 17:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    To'arasha Secretara si-a facut datorita. Nu a incalcat legea deloc. Mai ales ca legea este facuta de infractori pentru infractori. Ea pur si simplu si-a indeplinit atributiile, mai exact, sa fie sluga obedienta pentru Sultanul Mustacios.

    Nu are de ce sa-si dea demisia, cum nu si-a dat-o nici dupa 10 august unde si-a dovedit utilitatea, mai ales delegand sefii de Jandarmerie din TR incoace si sa nu uitam ca a propus pentru decorare Fantoma Alba responsabila pentru bataile protestatarilor pasnici.

    Carmen nu uita, ve veni si vremea ta! Totul se plateste si fii sigura ca vei primi fix ce meriti.
  • +13 (19 voturi)    
    demisia ,de ce ? (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:19)

    sareta [utilizator]

    De ce sa-si dea demisia ,doar nu-i austriaca sau nemtoaica ....
  • +17 (23 voturi)    
    Spiritul legii ! (Sâmbătă, 18 mai 2019, 18:36)

    dincannes [utilizator]

    Cum de legea permite asa un abuz ? Cum sa ridici de pe strada preventiv ?
    Care este definitia sechestrarii unei persoane ?
  • -10 (14 voturi)    
    nu se face ..,. (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:26)

    muscha mbanana [utilizator]

    cine-ti da voie sa lovesti cu pumnii un semen de-al tau ?daca exista legea talionului ,apoi vedeati pe naiba gol ,sunt de 100 de ori mai multi iubitori de tara decat vrajmasi ! sa vezi pumni carati si ciomege ca la 1907 ! ca in tabloul Iobag in fuga !
    • +2 (8 voturi)    
      Da, asa e... (Duminică, 19 mai 2019, 2:34)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      Numarul iubitorilor de tara se vede cel mai bine numarand simpatizantii PSD care ies in strada fara sa-i carea/aduca partidul, ci din proprie initiativa.
      Parca-parca sa zic c-am vazut vreo doi iarna trecuta.
    • -1 (3 voturi)    
      Cine a dat cu pumnii la Topoloveni? (Duminică, 19 mai 2019, 12:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      In rest iti dau dreptate: iubitorii de tara i-ar fi linsat pe borfasii tai, care numai sa fure si sa jefuiasca Romania stiu sa faca,

      Da' zau asa: esti de serviciu pe unitate? Te-au lasat astia sa postezi nesupravegheat? Ca la tampeniile si minciunile pe care le scrii, ma indoiesc si impatresc ca un om impartial are imaginatia sa le scrie.
  • -10 (16 voturi)    
    40 grupari civice (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:35)

    CristianGuidea [anonim]

    Ha, ha, sper ca toti mai si muncesc /carte de munca si nu "sug" banii guvernului de pomana! Gruparilor, sunt vreo 3 milioane de locuri de munca disponibile in Romanica...si avet optiunea sa munciti, nu sa sugeti banii rudelor vs, in UE! Dar e greu cu munca, nu-i asa??? Puturosilor!
    • +1 (3 voturi)    
      2% (Duminică, 19 mai 2019, 21:15)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui CristianGuidea

      Cred ca au posibilitatea de a se finanta din cei 2% din impozit.
  • -10 (14 voturi)    
    grupari civice Topoloveni (Sâmbătă, 18 mai 2019, 19:37)

    CristianGuidea [anonim]

    Na ca uitai, vin alegerile europarlamentare, nu uitati sa luati macar 50 lei de participare, ca fost PNL stiu ca v-au "ingropat" cu banuti!
    • -1 (3 voturi)    
      Si care am crezut ca alde mucha .. (Duminică, 19 mai 2019, 12:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui CristianGuidea

      ... era singur acolo la obiectiv. Se pare ca sunteti doi de serviciu.

      Da, luam 50 de lei de adult, 25 de copil, 10 lei de catel si 5 lei de hamster. Ca fost PNL-ist ar fi trebuit sa stii toate astea. Voua la PSD cat va da?..

      Director senat? Auzi, tu esti unul din aia de peste 50 de ani fost PCR-ist la care se referea colegul tau mucha?
  • +2 (8 voturi)    
    Mama, mama... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 23:53)

    DurAndrei [utilizator]

    Cati indivizi o apara pe duamna Suptprefect Microfoninprizapusdesoramea... Jandari, militai, secu, postaci cu gramada... Ce fel de om poti sa fii sa aperi o astfel de individa cel putin dubioasa ca Carmen Dan!