PSD îl propune judecător la Curtea Constituțională pe Gheorghe Stan, șeful Secției de investigare a magistraților

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 mai 2019, 18:48 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Stan
Foto: Agerpres
PSD îl propune pe Gheorghe Stan, șeful Secției speciale pentru investigarea magistraților, în funcția de judecător la Curtea Constituțională, din partea Camerei Deputaților.

Propunerea a fost depusă la Camera Deputaților, potrivit unor surse social-democrate.

Procurorul Gheorghe Stan conduce, alături de adjuncta sa, Adina Florea, Secţia specială pentru investigarea magistraţilor și a fost procuror-adjunct al Inspecţiei Judiciare.

Gheorghe Stan a fost validat, pe 28 ianuarie, la conducerea Secției pentru anchetarea magistraților cu 11 voturi ”pentru” de plenul CSM.

Acesta a apărat OUG 7, în prima sa declarație de presă în fruntea Secției, spunând că aceasta a fost necesară.

„OUG 7 a fost necesară pentru corelarea normelor privind competența procurorului șef al Secției”, a spus Gheorghe Stan.

Stan a devenit cunoscut după ce Secția pe care o conduce a deschis un dosar pe numele Laurei Codruţa Kovesi.

Din partea Senatului va fi propus fostul vicepreședinte al CSM, Cristian Deliorga, tot la nominalizarea PSD.

În cursul zilei de luni, PNL și USR au făcut și ele propuneri pentru posturile de judecători ai CCR.

PNL îi susține pe liberalii Daniel Fenechiu și pe Ioan Cupșa, iar USR pe avocații Mircea Ursuța și Vlad Ștefan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14235 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Cristian Deliorga, pe langa Mona Pivniceru (Luni, 6 mai 2019, 19:10)

    Rahan5 [utilizator]

    vor fi 2 rusi din cei 9 judecatori la Curtea Constitutionala.
    Asta inseamna 22,2 % din judecatorii CCR. Toti slavii din Romania ,inclusiv rusii, sunt departe de a avea chiar si 10 % din populatie. Dar desigur ca Dragnea si Putin ii considera pe romani mai prosti la cap, si nu stiu sa judece. E nevoie de judecatori rusi ca sa judece pe romani la CCR.
  • +6 (10 voturi)    
    E clar ! (Luni, 6 mai 2019, 19:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Judecator corupt, sluga dovedita a mafiei si carierist odios. CCR e oricum o institutie jalnica, având un kgb-ist notoriu ca Dorneanu, colaborator al CRIMINALUI ILIESCU si politruc psd, sau Encahe - turnator la Secu, activist pcr si traseist celebru. Plus Pivnicieru, aparatorea mafiei usl. Cu politrucul Stan, dovedit komisar al poporului la Gestapoul lui Toader, echipa ticalosilor e mai completa ca oricand.
  • +17 (19 voturi)    
    recompensa (Luni, 6 mai 2019, 19:34)

    traiang [utilizator]

    Ce profesionalism cum se vehicula cu Iancu ,slugarnicia si lipsa de coloana este criteriul de baza Ce Stan a prestat degeaba ?Deci ce incredere sa mai ai in CCR !!! Chiar la nivel european Curtile Constitutionale nu se aleg dupa niste criterii ?
  • +17 (19 voturi)    
    dementul asta ar sta mai bine la puscarie... (Luni, 6 mai 2019, 19:34)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    dementul asta ar sta mai bine la puscarie...
  • +18 (20 voturi)    
    Numai sulfe obediente psdului ??? (Luni, 6 mai 2019, 19:37)

    Plagarus [utilizator]

    Cu Stan Patitul / Parltul ne-am lamurit cate parale profesionale si morale face.
  • +11 (13 voturi)    
    vai de.... (Luni, 6 mai 2019, 19:48)

    bili_coiosu [utilizator]

    daca si emo kid-ul asta ajunge judecator ccr :))
  • +19 (27 voturi)    
    In caz ca ... (Luni, 6 mai 2019, 19:49)

    verid [utilizator]

    In caz ca un asemenea individ ajunge la CCR ,exista proceduri pentru a-l da afara peste un timp scurt ,cand fortele intunericului actual vor fi trimise la munca,sau la puscarie ?
    • +3 (5 voturi)    
      Hehe (Luni, 6 mai 2019, 20:07)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui verid

      Nu, dar ei sunt cum bate vantul, au o mare capacitate de reinventare :)) Depinde cum iese la numaratoarea voturilor si cum vin banii :))
    • +5 (7 voturi)    
      @verid (Luni, 6 mai 2019, 21:47)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui verid

      Din pacate nu. Ciuma rosie a avut grija sa le acorde imunitate totala astora de la CCR. Asa a inceput de fapt asaltul asupra justitiei, cu doi ani in urma.
      • 0 (2 voturi)    
        Uitam ca debutul l-a facut Fonta numind un (Marţi, 7 mai 2019, 9:11)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        strigoi retard , psd-ist cu functii majore in partid- in 2012 in fruntea serpilienilor CCR...........
  • +4 (6 voturi)    
    Ne punem dosul la adapost? (Luni, 6 mai 2019, 19:56)

    Ioko [utilizator]

    Îşi pune dosul la adăpost că ştie că în scurt timp va dispărea prosteala aia cu secţia specială pentru investigarea magistraţilor şi mai are câteva acuzaţii şi în scurt timp se vor înmulţi.
    Calcul greşit că CCR după căderea PSD nu va mai fi ce e acuma şi va dispărea puterea nelimitată care şi-au dat-o, apoi....mergeţi că mergeţi bine!
  • +5 (7 voturi)    
    Cati ani are meseriasul? (Luni, 6 mai 2019, 20:03)

    fat.cat [utilizator]

    Vreo 35? Super experimentat, la marele fix pentru Curtea Constitutionala.
    La valeur n’attend pas le nombre des années, bre. Ce stim noi?
    • -2 (4 voturi)    
      Chiar, ce stii tu, Stan are 45 de ani (Marţi, 7 mai 2019, 10:00)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      si 20 de ani experienta in magistratura!
  • +6 (8 voturi)    
    Ne-am dat drecu' (Luni, 6 mai 2019, 20:53)

    2304 [utilizator]

    Parca nu era de ajuns ce facea CCR-u... Diktatura scrie pe noi
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 mai 2019, 8:53)

    [anonim]

  • -4 (8 voturi)    
    E mare deranjul la postacii sistemului, (Marţi, 7 mai 2019, 9:54)

    xrogo [utilizator]

    ce sa-i faci, se mai numesc si magistrati la CCR!