Procurorii Gheorghe Stan și Adina Florea de la Secția specială apără OUG 7, în prima lor declarație de presă: Asigurăm toți procurorii și judecătorii de toată buna noastră credință

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 februarie 2019, 19:59 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Stan si Adina Florea
Foto: Captura Antena 3
Șeful Secției speciale pentru investigarea magistraților, Gheorghe Stan, a susținut joi seara, alături de adjuncta sa, Adina Florea, o declarație de presă la noul sediul al instituției pentru a justifica „necesitatea” Ordonanței de Urgență 7, care a stârnit o mare nemulțumire în rândul procurorilor și judecătorilor.

„OUG 7 a fost necesară pentru corelarea normelor privind competența procurorului șef al Secției”, a spus acesta, în prima conferință de presă de la numirea în această funcție. Cei doi nu au dorit să răspundă la întrebările ziariștilor.

Acesta a ținut însă să asigure „toți procurorii și judecătorii de toată buna noastră credință în modul de desfășurare a activității”, susținând că existența acestei Secții speciale este o ”garanție a independenței acestora”.

„Vă asigur că în cadrul Parchetului General și al acestei secții se respectă numai legea”, a continuat Gheorghe Stan, alături de Adina Florea, adjuncta sa, respinsă de două ori de Klaus Iohannis, după ce Tudorel Toader o propusese șefa la DNA.

Acesta a mai susținut că „alegațiile privind scoaterea Secției de sub controlul procurorului general sub lipsite de orice fundament”, acuzându-l în același timp că Secția înființată de Tudorel Toader a „întâmpinat obstacole” din partea lui Augustin Lazăr în ceea ce privește asigurarea bazei logistice, a dotărilor și a elaborării organigramei.
  • De ce vrea Secția specială dosarul Tel Drum
Gheorghe Stan a susținut că Secția specială a cerut Dosarul Tel Drum, în care Liviu Dragnea este urmărit penal de procurorii DNA pentru constituire de grup infracțional și infracțiuni privind deturnarea de fonduri europene, deoarece în această cauză este vorba de „presupuse fapte săvârșite de mai mulți magistrați, trei procurori și cinci judecători”.

În ceea ce privește aducerea la cunoștință a numărului de dosare deschise împotriva Laurei Codruța Kovesi, Stan a invocat interesul public, precizând însă că „niciunul din aceste dosare nu a fost întocmit ca urmare a unei sesizări din oficiu a Secției speciale”.

Gheorghe Stan a ținut să apere și înregistrarea unei plângeri penale a luju.ro împotriva lui Timmermans, Vera Jurova și Angela Cristea, deoarece aceasta „îndeplinea toate condițiile de formă”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














11986 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 28 februarie 2019, 20:04)

    Radu-Mihai [anonim]

    • +19 (21 voturi)    
      Tehnica de manipulare clasica (Vineri, 1 martie 2019, 7:30)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Faptul ca OUG 7 are 10% chestii utile, nu o face necesara si nici legala. Faptul ca au interzis delegarile de procurori in DNA, e total ilegal.
    • +16 (18 voturi)    
      ăștia doi, (Vineri, 1 martie 2019, 7:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      așa cum apar în poză, parc-ar fi coana leana și nea nicu, la proces.
      Mutrele lor însă, sunt tottal speciale. Tipi comuniști. A învățat bine gargamel la ”Ștefan Gheorghiu”, a știut el pe cine să promoveze. 2 pupincuriști obedienți.
  • +41 (45 voturi)    
    Kolosal (Joi, 28 februarie 2019, 20:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Acest Stan, demn urmas al Rodicai Stanoiu, pare un activist de partid mai parșiv decât insusi Tudorel. Un limbaj de lemn ca sa asunda marea porkarie si care nu spune nimic deși individul a leorbăit vreo jumătate de ora.

    Despre Florea nu pot spune nimic decât ce stim - procurore ticalosita, inhaitata cu mafia lui Mazare, carierista ordinara i sluga psd. Azi a fost pe rol de dulap.

    Ramâne cum am vorbit - sunteti niște ticaloși
  • +37 (41 voturi)    
    au facut o declaratie pentru o proasta informare (Joi, 28 februarie 2019, 20:12)

    ics_11 [utilizator]

    Stana a afirmat ca a facut aceasta declarattie "pentru o buna informare", dar a refuzat sa raspunda la intrebari pentru a ramane prost informati.
    sa spui ca vrei sa informezi dar sa refuzi sa informezi este o incercare evidenta de manipulare.
  • +33 (37 voturi)    
    In poza pare a fi un tablou celebru (Joi, 28 februarie 2019, 20:14)

    IoPaNet [utilizator]

    Cred ca se numeste "Sclavi cu microfoane"...
  • +34 (36 voturi)    
    Da da, (Joi, 28 februarie 2019, 20:15)

    Habermas [utilizator]

    "nimeni nu este independent".
    Curat buna-credinta.
  • +31 (35 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 28 februarie 2019, 20:15)

    DiDiRo [anonim]

  • +27 (31 voturi)    
    Abrogati sectia politica de cadre !! (Joi, 28 februarie 2019, 20:16)

    deval [utilizator]

    Numai insinuari a varsat repetentul asta ! Nici macar nu au asteptat sa le paseze dorneanu caci sectia e contestata la ccr al Sultanului !!
  • +43 (47 voturi)    
    Cica ei raspund la sesizari ! Ba si daca eu, (Joi, 28 februarie 2019, 20:24)

    deval [utilizator]

    plecata usor cu capul, depun o plangere cum ca Adinuta a comis o crima ? Tu deschizi dosar penal si o chemi la audieri ??!! Il anchetezi cumva pe Timermans ca nu avea basca ?
    Hai sa vezi duminica ce va mai dam , mai la obiect , mai apasat, mai concret !!!
  • +30 (34 voturi)    
    pe adina florea.. (Joi, 28 februarie 2019, 20:27)

    bili_coiosu [utilizator]

    ..cred ca a gasit-o valcov in timp ce isi dezgropa lingourile
  • +25 (29 voturi)    
    mda.. (Joi, 28 februarie 2019, 20:27)

    CRMS [utilizator]

    Sluga perfecta !
  • +22 (26 voturi)    
    Prieteni si neprieteni, astia or fi alta specie ? (Joi, 28 februarie 2019, 20:31)

    deval [utilizator]

    Or fi ceva zombi, fantome, iazme, stafii, moroi, pricolici, vârcolaci ??!!
    Bai fratilor , desi diferiti au multe elemente comune toate de natura dancileza (adica Noaptea Mintii) Asta parea drogat , dus, plecat, stresat, alergat ............O sa ne spuna cine se pricepe, cine e din domeniu, dar mie mi s-a parut un fel de amenintare/santaj ! Cert-pentru mine- e ca nu a vorbit cu noi, cetatenii ambuscatul/abuzatul ......
  • +24 (28 voturi)    
    Kafka (Joi, 28 februarie 2019, 20:34)

    spirache [utilizator]

    Dna Adina Florea are o expresie a feței sinistră. Nu am înțeles rolul ei la catedra respectivă. Rolul lui l-am înțeles: sa citească un text cu intonație. Atât!
  • +25 (29 voturi)    
    Ce tupeu! Ce lichele! (Joi, 28 februarie 2019, 20:34)

    V. Istina [utilizator]

    O procuroare care a spus ca ea n-a fost niciodata independenta vine si ne da asigurari ca ea este de "buna credinta"?

    Da pasca masii, ne credeti pe toti tampiti? Cat de marlan sa fii incat sa iei parte la jocuri media, de parca justitia e o rating de la latrina 3!

    Execrabil! Jigodii absolut detestabile! De asa specimene trebuie justitia sa se curete musai!
  • +23 (27 voturi)    
    Ala din dreapta e GADEA :)! (Joi, 28 februarie 2019, 20:38)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Da mah ala in verde cu ochelari incruntat :)
  • +23 (27 voturi)    
    Ce fete de slugi (Joi, 28 februarie 2019, 20:40)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...
  • +25 (27 voturi)    
    Pe asigurarile (Joi, 28 februarie 2019, 20:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    lui ade stan si florea eu unul nu prea m-as baza....
  • +24 (26 voturi)    
    Staaaaaai putin... (Joi, 28 februarie 2019, 20:53)

    gabone [utilizator]

    Exact asa spun infractorii prinsi in flagrant: nu e ceea ce pare, noi nu furam, noi de fapt va faceam curatenie in buzunare!!! Asa zivc si astia "aveti incredere in noi" dupa ce ei zic ca aberatia aia de OUG e ok !!! Doamne Feri!

    "Aici se respecta legea"!!! Ce face PSD nu mai e lege de respectat, e legea hotilor.. Si dictatura tot prin "lege" se instaureaza!

    Conditii de forma.. nici vorba de logica si bun simt.. aici a adus pesede justitia.. asta respecta slugile lor din justitie.. si vor sa fie respectati si crezuti pe cuvant de onoare! HUOOOOO!
  • +27 (29 voturi)    
    ba mincinosilor!! (Joi, 28 februarie 2019, 21:10)

    cristi_an [utilizator]

    NU VA E ASA RUSINEA, MA??!?!?!!?
    NU VA CRAPA OBRAZUL???
    ati depus un juramant!
  • +23 (25 voturi)    
    Ca militienii de altadata (Joi, 28 februarie 2019, 21:10)

    verid [utilizator]

    Unul stie sa citeasca si unul sa se incrunte amenintator .
  • +27 (29 voturi)    
    Doi tradatori (Joi, 28 februarie 2019, 21:14)

    ctrlm [utilizator]

    ai noțiunii de justiție. Niste canibali care si-ar mânca proprii colegi ca sa isi avanseze interesele
    • +21 (23 voturi)    
      Komisari (Joi, 28 februarie 2019, 21:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      Komisari ai poporului de tip stalinist. Le lipseau pistoalele.
      Dama cu ochelari era chiar sinistra, cred ca a mostenit ceva de la otreapa de tata-su, că ala e un comunist la fel de sinistru ca si fii-sa, cea inhaitata cu infractorii mazare & Co.
  • +23 (25 voturi)    
    Deci presupuse (Joi, 28 februarie 2019, 21:29)

    ati [utilizator]

    Si pe baza acestor presupuneri ei cer sa mute dosarul de la DNA. Ca au presupus ei. Pentru asta o copie e suficienta. Dar cariatul mu vrea copie, vrea sa nu fie judecat ca sunt niste presupuneri. Dovada mai limpede ca asta ca tudorel face politie politica pentru cariat nici nu poate exista. Jeguri
  • +20 (22 voturi)    
    Arestarea procurorilor corupti din Sectia Speciala (Joi, 28 februarie 2019, 21:32)

    Cozmin30 [utilizator]

    Despre ce buna credinta este vorba, atunci cind faci pe tampitul si crezi minciunile unui infractor fugit din tara, dar nu crezi documentele oficiale furnizate de Ministerul de Interne ?
    Despre ce buna credinta este vorba, atunci cind crezi ca aducerea in tara a unui infractor condamnat fugar reprezinta o mita ?
    Cea mai buna dovada, ca au aderat la grupul infractional organizat psd, este ca nu au avut curajul sa raspunda la intrebarile ziaristilor.
    Este si vina Procurorului General ca nu l-a recuzat si nu l-a revocat pe seful Sectiei Speciale, vazind ce motive aberante au invocat aceste likele.
    Este si vina ICCJ ca nu a suspendat activitatea Sectiei Speciale, in acord cu solicitarile exprese din MCV si din Raportul UE.
    Adica, Procurorul General si ICCJ nu si-au dat seama pina acum ca Florea si Stan asculta ordinele unui grup infractional organizat, ca au comis un abuz in serviciu, ca o hartuiesc pe exceptionala Sefa a DNA ?
    Cum sa te faci ca il crezi pe un infractor fugit din tara ?
    Nu si-au dat seama ca aberatiile lui Guita nu se leaga, nu si-au dat seama ca sunt numai minciuni sfruntate ?
    Si care este acuzatia ? Ca a ajutat la aducerea in tara a unui alt infractor condamnat fugit ?
    Deci likelele din Sectia Speciala nu cred documentele oficiale ale Ministerului de Interne, dar il cred pe Guita !!!
    Si aceste likele sunt lasate sa-si continue activitatea !!!
    Se impune arestarea procurorilor corupti de la Sectia Speciala pentru aderarea la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu, pentru hartuirea unui procuror sef, care si-a facut corect datoria.
  • +19 (21 voturi)    
    hehe (Joi, 28 februarie 2019, 21:33)

    transpenibilus [utilizator]

    Lasati cozilor de topor ca-i zburam pe #penalii psdalde de la putere si sa vezi ce abuzuri o sa va luati pe OUG7 sibpe celelalte marsavii legale. Si degeaba o sa tipati atunci ca nu e bine, o sa-l vedeti pe dracu gol.

    La puscarie cu voi derbedeilor! DUIEMRAGN3A
  • +18 (22 voturi)    
    credinta? (Joi, 28 februarie 2019, 21:34)

    clencix [utilizator]

    In ce?
    • +17 (19 voturi)    
      In cariat (Joi, 28 februarie 2019, 21:57)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      In ce altceva?
    • +16 (18 voturi)    
      "în modul de desfășurare a activității" (Joi, 28 februarie 2019, 23:02)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      bla bla ... să asculte ordinele și să le dea o spoială de "mod" "legal" - dintr-un singur paragraf scos din context - "de desfășurare" - după o procedură prin care să ascundă adevăratul scop de obediență la șef -
      "a activității" - de subjugare a justiției de către partidul unic care a păcalit prostimea o data și care se vrea să rămână la putere deși a pierdut încrederea a celor mai răsăriți dintre cei care i-au ales - le-au rămas numai cei mai naivi, asistații, șantajații și cu delapidatorii notorii la conducere. Nașilor nu le mai rămâne decât să se ducă, plătiții de ruși în Belgrad, ceilalți în Costa Rica, Madagascar sau Brazilia. Le recomand și Venezuela, să-și vadă cu ochii viitorul ce ni-l doresc.
  • +23 (27 voturi)    
    Te apuca greata ... (Joi, 28 februarie 2019, 21:43)

    B.Michelle [utilizator]

    ...sunteti jalnici...se pare ca a citi de pe foaia de hartie e la moda in PSD...doua nulitati bagate in fata de bubos...2 marionete infricosatoare ....
    • +5 (7 voturi)    
      Doua nulitati (Vineri, 1 martie 2019, 8:17)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui B.Michelle

      Ei reprezinta noul Gestapo infiintat de Putorel Toader si gasca de ticalosi psd+alde+udmr
  • +19 (21 voturi)    
    Sectie de anchetare a magistratilor?! (Vineri, 1 martie 2019, 2:31)

    John_english [utilizator]

    Exista in vreo tara civilizata asa ceva?

    Intreb si eu.
    • +7 (9 voturi)    
      A fost (Vineri, 1 martie 2019, 8:17)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      Sub Stalin si Sub Hitler (Gestapo)
  • +16 (18 voturi)    
    fete de trandatori (Vineri, 1 martie 2019, 3:20)

    Coco Whistle [utilizator]

    care se vind pe doi banuti.
  • +14 (16 voturi)    
    Alesi de Gargamel (Vineri, 1 martie 2019, 6:31)

    hamangiul [utilizator]

    Un Balthazar si o Clhlorhydris din lumea stumfilor..alesi dupa chipul si asemanarea mentorului...
  • +12 (14 voturi)    
    Deprofesionalizare (Vineri, 1 martie 2019, 6:34)

    kthor7 [utilizator]

    Poporul roman ajungea departe daca nu era mancat de corupti, neprofesionisti si lingai. Nu am vazut prosti si lingai mai mari ca astia care sa fie in stare sa se discrediteze in asemenea hal pentru mafia ce i-a promovat. Tipic ceausist, strangi incapabili, le dai functii si bani si vor muri pentru tine. Voi sunteti sanatosi la cap? Ce conditii de forma, prostilor cand voi nu aveti competente si atributii sa-i judecati pe aia? Sunteti penibili dar nu aveti simtul asta, ce zic eu?
  • +7 (9 voturi)    
    A parut o secventa din anii '50 ! Asa imi imaginez (Vineri, 1 martie 2019, 8:35)

    deval [utilizator]

    ca aratau comisarii pcr care anchetau ''dusmanii poporului'' ! Doar tonul cred ca era diferit ! Ca si impostorul Tudorel, cand societatea si magistratii fierb, repetentii-ticalosi (nu se poate altfel decat tandem) , ei cica vin sa detensioneze situatia cu o declaratie de presa (care putea fi un comunicat) !!Niciodata cu o Conferinta de presa ! Nici nu cred ca stiu -pe fond-care e diferenta intre cele doua !!!!!!!!!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Ce surpiza! (Vineri, 1 martie 2019, 8:42)

    terex [utilizator]

    slugile mafiei iau apararaea mafiei!
  • +5 (7 voturi)    
    aceasta (Vineri, 1 martie 2019, 10:21)

    andrei1232000 [utilizator]

    sectie este o chestie tipic comunista. rolul ei este sa-i ancheteze pe toti cei care sunt de buna credinta. 5 judecatori anchetati in dosarul Teldrum? nici macar nu s-a pronuntat vreo sentinta. In dosarul Valcov nu anchetati niste judecatori ca au indraznit sa-l condamne pe geniul financiar al carpatiloor?
  • -5 (9 voturi)    
    Numai faptul ca va dati de ceasul mortii (Vineri, 1 martie 2019, 11:55)

    xrogo [utilizator]

    este cea mai buna dovada ca aceasta sectie este necesara si deranjeaza sustinatorii sistemuli ticalosit din justitie!
    Si ca sa va dau motiv de meditatie hai sa va spun cateva ciudatenii:
    -sectia a functionat sub conducerea lui Kovesi din 2013!
    -sectia s-a format dupa ce sefa, Kovesi a dat un simplu ordin, si acela nepublic, pe sestache!
    - procurorii din sectie au fost alesi pe spranceana de catre celebra sefa Kovesi, dupa un interviu si fara limitari in ceea ce prveste vechimea si competenta!
    -s-au adunat peste 4700 de dosare, majoritatea deschise prin autosesizare, majoritatea facute impotriva judecatorilor ce nu aprobau rechizitoriile facute de procurorii DNA!
    Si acum despre noua sectie:
    - a aparut dupa o lege dezbatuta in Parlament si dupa ce a trecut pe la CCR!
    -sefii sectiei si procurorii din sectie au fost numiti de CSM dupa un examen riguros!
    -imediat dupa operationalizare sectia a si inchis 3000 de dosare ce stateau in nelucrare de cel putin 2 ani!
    -restul de dosare sunt in lucru si se incearca rezolvarea lor, ca sa nu stea judecatorii sub amennintarea dosarelor facute prin autosesizare!
    -celebrul dosar TEL Drum a fost cerut pentru ca
    denuntatorul care a initiat prin denuntul sau acest dosar a denuntat si 8 magistrati, denunt din 2017 si tinut in nelucrare de sectia veche, condusa competent de Kovesi!
    -despre dosarul Kovesi, mita si abuz in serviciu, numai de bine, se lucreaza si-o sa vedem rezultatele!
  • +3 (5 voturi)    
    Doamna Florea de la "specială" (Vineri, 1 martie 2019, 15:08)

    Bambina [utilizator]

    Doamna Florea a arborat o figura de activist sovietic care nu zice nimic dar ...amenintă ! Poate a venit la declaratia lui Stan ...sa fie acolo pe rol de procuror al poporului...si sa nu poată gresi Stan. Așa era in 1950 ! Bravo natiune ! Ne intoarcem in istorie...