Simina Tănăsescu a fost numită de președintele Iohannis judecător la Curtea Constituțională

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 mai 2019, 13:18 Actualitate | Esenţial


Simina Tanasescu
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a semnat luni decretul privind numirea în funcția de judecător la Curtea Constituțională a Siminei Tănăsescu pentru un mandat de 9 ani, începând cu data de 9 iunie 2019.

Simina Tănăsescu a fost consilier prezidențial la Departamentul Reformă Instituțională și Constituțională până în iunie 2018, când și-a dat demisia în contextul scandalului privindu-l pe judecătorul Petre Lăzăroiu de la Curtea Constituțională.

Simina Tănăsescu a fost acuzată atunci că a încercat să facă presiuni asupra judecătorului Curții Constituționale, Petre Lăzăroiu, căruia i-a spus că "are o sarcină ingrată", de a-i vorbi despre revocarea sa de la CCR, în acest sens fiind depusă o sesizare a unui ONG la Președinție. La scurt timp după izbucnirea scandalului, Administrația Prezidențială a anunțat că în discuția pe care Simina Tănăsescu a avut-o cu judecătorul CCR, nu a reprezentat Administrația Prezidențială.

"Din toată discuţia reieşea că este o precupare. Cam aşa ceva (a simţit că i se arată cartonaşul –n.r.). Nu ştiu, dar niciodată nu a dorit Simina, nu a cerut să se întâlnească pentru vreo altă problemă. Pe mine, m-a surprins discuţia aceasta. Eu i-am spus Siminei următoarea chestiune, asta apropos de declaraţia preşedintelui vis a vis de această problemă, pentru că a fost întrebat preşedintele ce va face în cazul Lăzăroiu. Preşedintele a zis că nu putem merge aşa departe, dar dacă e vreo problemă Curtea vrea să şi-o poată rezolva. Eu unul, chiar l-am votat pe preşedinte. Eu nu am votat niciodată PSD. Nu am nimic faţă de niciun partid, dar asta a fost opţiunea mea. Dar să spui că decizia CCR e pe mână cu ce spune alianţa de guvernare. Şi am zis, măi această chestiune nu se pune în discuţie. Noi am fost puşi acolo să apărăm Constituţia, pentru alte chestiuni. Doamna Tănăsescu nu a reacţionat. A luat act de ce am spus", a spus atunci Petre Lăzăroiu, la Antena 3.

Simina Tănăsescu urmează să îl înlocuiască chiar pe judecătorul CCR Petre Lăzăroiu, al cărui mandat expiră în 2 iunie.

În perioada următoare urmează să expire și mandatele judecătorilor constituționali Ştefan Minea și Maya Teodoroiu.

Simina Tănăsescu este profesor universitar la Universitatea București, la Departamentul de drept public.

Are un doctorat în drept constituţional (menţiune “Foarte bine cu felicitările juriului”), la Universitatea Aix-Marseille III (1997) și o diplomă de studii aprofundate (menţiune “Bine”) la aceeași universitate.

A obținut licența în drept la Universitatea din Bucureşti în 1991.

A fost decorată cu „Legiunea de onoare” și cu „Ordinul naţional pentru merit”, grad de Cavaler, conferite de Republica Franceză.

















34410 vizualizari

  • -52 (70 voturi)    
    Ăștia n-ar trebui să fie nepătați? (Luni, 6 mai 2019, 13:25)

    prec [utilizator]

    Mai presus de orice bănuială?
    Întreb și eu, nu dau cu parul....
    • +47 (55 voturi)    
      seful ccr (Luni, 6 mai 2019, 13:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui prec

      a fost 9 ani membru psd...
      despre ce vb.?!
      • +6 (8 voturi)    
        Vopsit in rosu, da, mai merge. (Luni, 6 mai 2019, 16:08)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        da' sa fie complet.
    • +26 (36 voturi)    
      Răspuns! (Luni, 6 mai 2019, 13:33)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Un răspuns scurt cu un nepătat care ar fi alternativa : Toni Greblă!
    • +31 (35 voturi)    
      ba da (Luni, 6 mai 2019, 13:36)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      nepatati sau de la psd, ca la psd toate petele sunt fabricate iar toti sunt curati si nevinovati, doar victime ale sistemului paralel
    • +9 (17 voturi)    
      unde a scuipat boierul... (Luni, 6 mai 2019, 13:38)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui prec

      pata de scuipat marca PSD?
      ce zici de asta? "(...) unde te-a scuipat boierul, te-a sărutat domnitorul țării și ți-a șters rușinea."
    • +22 (26 voturi)    
      ... (Luni, 6 mai 2019, 13:39)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui prec

      si ti se pare patata?

      dar fatza aia de la divizia PRO Coruptie inventata de PSD si Dragnea , cum ti se pare ?
    • -34 (54 voturi)    
      Va fi foarte fidela Statului Francez (Luni, 6 mai 2019, 13:40)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui prec

      "A fost decorată cu „Legiunea de onoare” și cu „Ordinul naţional pentru merit”, grad de Cavaler, conferite de Republica Franceză."

      ========================

      Va fi foarte fidela Statului Francez. Probabil ca va face cuplu cu Ciolos.
      • -16 (24 voturi)    
        De la Wiki citire (Luni, 6 mai 2019, 14:19)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        "Instituée le 19 mai 1802 par Napoléon Bonaparte, elle récompense depuis ses origines les militaires comme les civils ayant rendu des « services éminents » à la Nation."
        ========================

        Traducere:

        "Instituita pe 19 Mai 1802 de catre Napoleon, ea (Medalia Legiunea de onoare) recompenseaza, inca de la origine, atat militari cat si civili care AU ADUS SERVICII EMINENTE NATIUNII (FRANCEZE, bineinteles)".

        Va fi foarte fidela Statului Francez. Probabil ca va face cuplu cu Ciolos.
        • +17 (21 voturi)    
          .... ingustime de minte ..... (Luni, 6 mai 2019, 15:22)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Corneliu Coposu a primit Legiunea de Onoare - sunt sigur ca a adus servicii eminente natiunii franceze atunci cand statea in inchisorile comuniste. Mai ai sa spui ca toti cei decorati cu Legiunea de onoare sunt spioni francezi ca sa te faci de ras complet (de parca nu te-ai fi facut deja).
          • -2 (14 voturi)    
            unii nu sunt spioni francezi (Luni, 6 mai 2019, 16:43)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

            unii sunt penali sau vor fi! adrian nastase, sorin oprescu,lck, miki spaga, nicolae ceausescu, nicolae plesita, mihai tanasescu, mircea geoana, george maior etc.
            • -7 (7 voturi)    
              hehehe (Luni, 6 mai 2019, 18:37)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

              Problema e ca NU a luat "Legiunea de Onoare" in perioada cand a fost in Franta sau imediat dupa, ci doar IMEDIAT DUPA CE A FOST CONSILIER PREZIDENTIAL al PRESEDINTELUI ROMANIEI.
      • +14 (22 voturi)    
        da ma (Luni, 6 mai 2019, 14:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        nasol de ea... mult mai dun dormeanu care a fost decorat de rusi si a fost membru psd...
      • +10 (18 voturi)    
        ehhh (Luni, 6 mai 2019, 14:56)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Te pomenesti ca tie iti plac Dragnea i Dancila, "mandri ca sunteti rusi" si fidei piticului putler, mai #davaiceas?

        NOI, romanii patrioti, preferam sa fim fideli Frantei "ca Ciolos" si Germaniei "ca Johannis". Speram sa nu dati in icter de ciuda, allez, allez!
        • -6 (8 voturi)    
          ce paradoxal esti! (Luni, 6 mai 2019, 18:47)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          PATRIÓT, -Ă, patrioți, -te, s. m. și f. 1. Persoană care își iubește patria (1) și luptă pentru apărarea și prosperitatea ei. 2. (Înv.) Persoană originară din aceeași patrie sau regiune cu altcineva; compatriot. [Pr.: -tri-ot] – Din ngr. patriótis, fr. patriote, germ. Patriot.
      • -16 (24 voturi)    
        2018 - anul obtinerii Legiunii de Onoare (Luni, 6 mai 2019, 15:32)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        2018 - este anul obtinerii Legiunii de Onoare. Mai exact, de mai putin de un an de zile, data decernarii fiind Miercuri, 18 Iulie 2018.

        http://www.ziare.com/klaus-johannis/presedinte/simina-tanasescu-fostul-consilier-constitutional-al-lui-iohannis-a-devenit-cavaler-al-ordinului-legiunii-de-onoare-1521914

        ====================

        Care-i semnificatia?

        Am aratat deja ca Legiunea de Onoare se primeste pentru "merite emerite aduse natiunii franceze". Nu e Nobel, nu e Oscar, nu e Grammy; la astea si la multe altele, criteriile sunt diferite.
        Problema e ca NU a luat "Legiunea de Onoare" in perioada cand a fost in Franta sau imediat dupa, ci doar IMEDIAT DUPA CE A FOST CONSILIER PREZIDENTIAL al PRESEDINTELUI ROMANIEI.

        Da. A lucrat 3 ani si 6 luni la Presedintia Romaniei, cu acces direct la multe din cele care trebuie stiute numai de presedinte si staffu-ul apropiat....iar apoi, ambasada Frantei o decoreaza pentru "merite emerite aduse natiunii franceze".
        • +9 (9 voturi)    
          Hai ca ne plictisesti (Luni, 6 mai 2019, 18:31)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Dupa tine legiunea de onoare franceza e un moft,
          Poate chiar o recunoastere a meritelor spionilor francezi.
          Asa o fi scris in pravda, nu stiu de unde le scoti.

          Nu convingi pe nimeni cu aberatiile astea, nu-ti mai pierde timpul pe aici degeaba.

          Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • +2 (2 voturi)    
        Ca... (Marţi, 7 mai 2019, 9:11)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        nuca in perete remarca ! Daca n-ai sti sa tastezi , as zice ca esti un copilas de 6-7 ani , dupa cum postezi ! Habar n-ai ce-i aia "Legiunea de Onoare", cum , in ce conditii se acorda ...
    • +26 (30 voturi)    
      .... depinde ce intelegi prin banuiala ....... (Luni, 6 mai 2019, 13:46)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Eu sunt banuitor cand aud de doctorate (studii) ln strainatate. Adica nu sunt plagiate - si asta este de neiertat in Romania.
    • +20 (22 voturi)    
      experienta ei e foarte solida ... (Luni, 6 mai 2019, 13:55)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      daca cititi articolul si nu s compara cu gen Iordache, pe care PSD l-ar propune la CCR, cu studii facute la "Cucuietii din deal" si cu atitudine de golan.
    • +5 (5 voturi)    
      ... fotografia Dnei. Tănăsescu ... (Luni, 6 mai 2019, 18:30)

      AEV [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Stimate ”prec”, fotografia Dnei. Tănăsescu este una care îmi place și îmi inspiră încredere. Pare a fi a unui om foarte diferit de chinuiții de gânduri ascunse Iordache, Nicolicea, Lăzăroiu et Co. Îi doresc Dnei. Tănăsescu mult curaj și succes!
    • 0 (0 voturi)    
      Daca isi punea Dragniiiiaa consilierul judecator (Marţi, 7 mai 2019, 8:59)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Toata presa sarea. Asa, daca face Johannis este bine...
  • +29 (39 voturi)    
    FELICITARI si SUCCES ! (Luni, 6 mai 2019, 13:27)

    mirceacr [utilizator]

    O decizie f. inspirata si justificata a presedintelui.
    Mult succes , putere de munca si rezistenta la provocari !
  • +27 (33 voturi)    
    Bravo! (Luni, 6 mai 2019, 13:29)

    ..13 [utilizator]

    este o decizie buna luata de Presedinte si o felicit pe doamna Simina Tanasescu pentru noua pozitie.

    Mult succes mai departe!
    Se anunta vremuri grele.
  • -38 (62 voturi)    
    Oare cum se face ca toti oamenii (Luni, 6 mai 2019, 13:34)

    xrogo [utilizator]

    presdintelui, de la Kovesi la Simina sunt decorati de catre guverne straine, oare ce servicii au prestat pentru asemnea guverne?
    In alta ordine de idei, se pare ca scandalul cu un fost judecator CCR i-a priit doamnei in cauza, uite ca-l inlocuieste chiar pe el, madama se pare ca n-a avut rabdare si a incercat fortarea retragerii inainte de implinirea termenului legal!
    • +10 (20 voturi)    
      dar chiar bah... (Luni, 6 mai 2019, 13:56)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      hai sa premiem si noi 100 de olandezi, 200 de americani si vreo 300 de nemti ca sa avem si noi un club select de fani. Ce zici? Asa de-a dracului sa le aratam ca putem si noi face la fel :)))
    • +11 (17 voturi)    
      eu zic ca grav daca sunt decorati (Luni, 6 mai 2019, 14:02)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      in primul rand, inseamna ca vorbesc o limba straina si asta e o mare problema.
      nush cata rabdare avea Madam dar mada-ul a avut radbare peste mandat...vreo cativa ani
    • +21 (25 voturi)    
      apa din piatra seaca (Luni, 6 mai 2019, 14:09)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      E greu sa fii postac PSD, te inteleg, trebuie sa storci apa din piatra seaca.

      1. Aprecierea unor straini pentru unii romani nu inseamna ca le-au fost prestate servicii. Altfel, dupa logica ta stramba toti laureatii Nobel ar fi trebuit sa fie spioni suedezi.
      Din contra, cand un stat aliat nu vrea sa aiba nimic de-a face cu un oficial roman atunci e clar ca e ceva putred cu personajul si nu ma refer numai la dinti.

      2. Scandalul ala nu a dus la nici o schimbare. Lazaroiu trebuia sa plece de mult daca avea vertebre dar, ca si Iliescu cu mandatele, si-a numarat anii de mandat cum a vrut muschii lui. Acum pleaca pentru ca nu mai are nici o cale sa se agate de scaunul ala pe care l-a dezonorat.
      Asa ca sa afirmi ca madamei i-a priit scandalul iti denota cel putin ignoranta sau problemele cu logica.
      Cu rabdarea nu stiu, poate ai dreptate, poate d-na voia sa devina judecator CCR mai devreme si cumva era sigura (?!) ca e postul ei sau poate voia sa lamureasca o problema reala a justitiei romanesti, asa cum ii era de altfel datoria. Daca i-as imputa ceva, i-as imputa (mai mult lui Iohanis decat ei) ca nu a reusit sa ne scape la timp de acel dezonorabil mai sus amintit si intre timp CCR-ul psd a avut timp sa ne strambe de cateva ori statul de drept.
      • -12 (20 voturi)    
        Nu, nu-i asa (Luni, 6 mai 2019, 15:08)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        Nu, nu-i asa!

        La 1) - Nobelul se da pentru alte criterii, nu pentru servicii aduse Natiunii Suedeze. Legiunea de onoare se da PENTRU SERVICII "EMINENTE" aduse natiunii franceze, conform

        https://fr.wikipedia.org/wiki/Ordre_national_de_la_L%C3%A9gion_d%27honneur

        La 2) Irelevant daca a fost trimisa de Johannis sau din proprie initiativa. Ceea ce e cert e faptul ca madama e dispusa sa faca golaneli politice, chiar si putina amenintare, la fel ca orice alt politician. Sa nu uitam ca toate astea se petreceau NU pentru scaunul aluia (care oricum pleaca) ci pentru scaunul lui Kovesi!
      • -11 (15 voturi)    
        Stramba-i logica ta postacule, cum sa (Luni, 6 mai 2019, 15:32)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        compari premiile Nobel ce premiaza cercetari in deferite domenii cu premiile nationale, care se acorda pentru servicii aduse statului respectiv, si manipularea este vorba, nu-i asa?
        • +9 (9 voturi)    
          Postac esti matale, (Luni, 6 mai 2019, 18:33)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          si inca cu vechi state de serviciu.
          Scrie-i direct un email lui niuluk, vezi ca e in biroul alaturat tie, ai rezolvat !
    • +17 (25 voturi)    
      .... prietene ...... (Luni, 6 mai 2019, 14:10)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Am mai auzit romanta asta cu "guvernili / agenturili staine" care vor sa ne fure saracia. Poate esti mai tanar si este noua pentru tine.
    • +19 (25 voturi)    
      Limpede! (Luni, 6 mai 2019, 14:12)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      au furat proiectele de infrastructura si le-au dat strainilor pe cativa arginti.
      Acum aia au autostrazi, spitale, linii de tren si scoli iar noi avem Badalau Dragnea si Veorica.
    • -15 (23 voturi)    
      Pai e foarte simplu (Luni, 6 mai 2019, 14:25)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      e premiata pt serviciile aduse statului francez in detrimentul Romaniei, la fel ca ciolos premiat de statul francez ca a hotarat, cand a fost comisar european, ca fermierii francezi sa primeasca subventii de 4-5x mai mari decat primesc fermierii romani.
      • 0 (0 voturi)    
        Eeee, daca ar fi fost decorata de putin (Miercuri, 8 mai 2019, 11:49)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        sau daca ar fi fost declarata persoana anului in Pravda, precum inculta noastra primministru... ce osanale ii mai aduceai...
        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +6 (10 voturi)    
      nu (Luni, 6 mai 2019, 14:26)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      n-ai inteles chiar nimic !
    • +8 (18 voturi)    
      Ei, daca era laudata de sputnik...! (Luni, 6 mai 2019, 14:31)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca veorica, era harasho, nu-i asa?
      Poate ne spui si pentru ce merite a fost veorica laudata de rusi - ar fi interesant
    • +5 (11 voturi)    
      hehe (Luni, 6 mai 2019, 14:52)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Mirciu, ceafa la podea! In 5 secunde, 4, 3...KO!
    • +7 (13 voturi)    
      oare cum se face (Luni, 6 mai 2019, 14:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca toti oamenii propusi de psd sunt fosti membrii psd?!
      si o mare parte din ei au probleme cu legea?!
      • -9 (17 voturi)    
        Da, si sunt premiati de (Luni, 6 mai 2019, 15:33)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        straini?
        • +8 (14 voturi)    
          membrii psd?! (Luni, 6 mai 2019, 16:17)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          pai sunt: de rusi!
          • -6 (6 voturi)    
            nu motociclistule, (Luni, 6 mai 2019, 16:54)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            sunt premiati de francezi:
            -nicolae ceausescu
            -nicolae plesita
            -mihai tanasescu
            -sorin oprescu
            -miky spaga
            -adrian nastase
            -mircea geoana
        • +7 (7 voturi)    
          lelea veorica (Luni, 6 mai 2019, 18:14)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          E cover girl la sputnik.
    • +8 (12 voturi)    
      Io zic asa .. (Luni, 6 mai 2019, 15:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      . du-te repede mata si propune-le bravilor, verzilor romani din PSD (am vrut sa spun borfasi) sa infiinteze o comesie din aia parlamentara sa se vada exact ce au facut aceste persoane pentru guvernele respective. Si daca nu iese nimic, todorel sa le faca repede o ievaluare si gata, se rezolva si problema lu' matale care nu te lasa sa dormi la serviciu.
    • +2 (2 voturi)    
      Dar "oare cum se face ..." (Miercuri, 8 mai 2019, 9:19)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      .. ca esti atat de redus incat sa pui intrebari de-astea ? Nici n-ai merita vreun raspuns ...
  • +15 (21 voturi)    
    degeaba (Luni, 6 mai 2019, 13:55)

    codyrocco [utilizator]

    vine pesede din urma cu alde nicolicea, care va demonstra ca licenta lui in drept la spiru haret e mai tare decat doctoratele alea frantuzesti
  • +19 (21 voturi)    
    succes (Luni, 6 mai 2019, 14:12)

    sile1 [utilizator]

    Sper sa fie un factor de echilibru si de bun simt in cadrul CCR.
  • +8 (12 voturi)    
    Succes ! (Luni, 6 mai 2019, 14:15)

    verid [utilizator]

    Pentru spalarea CCR !
  • +7 (11 voturi)    
    Din pacate, cu o floare nu se face primavara.. (Luni, 6 mai 2019, 14:32)

    ilex2013 [utilizator]

    .
  • +10 (18 voturi)    
    ccr (Luni, 6 mai 2019, 14:57)

    courma [utilizator]

    ciordache si niculicea isi mananca de sub c..r de ciuda. daca stiau luau si ei doctoratele pe bune in Franta fara sa dea spaga aici, plus o medalie.
  • -11 (17 voturi)    
    Tot raul spre bine, ce faceam daca (Luni, 6 mai 2019, 15:35)

    xrogo [utilizator]

    Doamne fereste ne pricopseam cu alte simpatii prezidentiale, exemple Kovesi, Lazar sau Tarcea?
    • +8 (14 voturi)    
      Nu stiu ce faceati voi, borfasii ... (Luni, 6 mai 2019, 16:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ..dar cu siguranta calitatea, obiectivitatea deciziilor CCR si imaginea CCR-ului aveau de castigat.

      Poate ca voi v-ati fi dat iarasi niste legi cu dedicatie, ca si pana acum.
  • -6 (10 voturi)    
    ? (Luni, 6 mai 2019, 16:05)

    sim18 [utilizator]

    o preferam pe CristinaTarcea de la ICCJ
    • -1 (5 voturi)    
      Normal ca o preferai pe ea (Luni, 6 mai 2019, 18:36)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      doar a aratat ce poate pentru ciuma rosie.
      Dansa face toate eforturile sa-i apere pe borfasi, de pagubiti si oameni obisnuiti nu-i pasa.
      Deci e o sluga perfecta pentru psd.
      • 0 (2 voturi)    
        dragule (Luni, 6 mai 2019, 22:27)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Lipsa de pastile sau poate IQ-ul ala mititel iti joaca feste.

        De cand Cristina Tarcea face toate eforturile sa-i apere pe borfasi, de pagubiti si oameni obisnuiti nu-i pasa. ?
        • 0 (0 voturi)    
          Scumpule, (Miercuri, 8 mai 2019, 11:54)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui sile1

          pentru tine nu mai e nicio speranta, oricum.
          Totusi iti spun:
          Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • -9 (9 voturi)    
    se pastreaza principiul (Luni, 6 mai 2019, 16:57)

    vodatepes [utilizator]

    Se pastreaza principiul in politica romaneasca Ba e prost dar e prostul nostru. Nimic nou sub soare. Asa e la noi ca toti se dau la umbra.
    • +3 (3 voturi)    
      Da ma! (Marţi, 7 mai 2019, 1:42)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Aia destepti sunt numai la PSD. Si destepti si cinstiti si premiati cu doctorate la SRI.
  • +3 (5 voturi)    
    Un profesionist, la locul cuvenit (Luni, 6 mai 2019, 17:24)

    Metec [utilizator]

    Toata stima pentru decizia domnului Presedinte!
    A numit un specialist in drept constitutional, in locul unei slugi politice, cu studii juridice.
    Astept cu interes si plecarea celor doi, alte slugi politice.
  • -4 (6 voturi)    
    O alegere neinspirata (Luni, 6 mai 2019, 18:24)

    Klima [utilizator]

    Laura Codruta Kovesi ar fi trebuit sa fie numirea la CCR de catre Iohanis, nu fosta sa consiliera juridica Simina Tanasescu.
    Nu trecura decat 11 luni, de cand CCR il obliga pe Iohanis sa o demita pe Kovesi, pentru ca contestatia administratiei prezidentiale continea in ea oportunitatea revocarii si nu pe legalitatea deciziei lui Tudorel Toader. Autoarea redactarii contestatiei este Simina Tanasescu specialista in drept public si nu in drept constitutional sau drept penal. Numirea ei in CCR este o greseala care il va costa pe presedinte.
    I-se rupe cucoanei de dreptul constitutional, sinecura conteaza!