Candidatura Laurei Kovesi la șefia Parchetului european - Vera Jourova: Atitudinea Guvernului nu a contribuit la o reputație bună pentru România

de A.O.     HotNews.ro
Vineri, 5 aprilie 2019, 10:46 Actualitate | Esenţial


Vera Jourova
Foto: Stirile ProTV
Poziția Guvernului în cazul candidaturii Laurei Codruța Kovesi la conducerea Parchetului european nu a contribuit la o reputație bună pentru România, a declarat, vineri, la București, comisarul european pentru justiție Vera Jourova.

"Cred că nu sunt aici să evaluez greșelile Guvernului României, dar am fost foarte surprinsă de poziția Guvernului în cazul Kovesi. Pot să-mi închipui că pentru statele membre va fi o mare șansă să aibă o asemenea persoană într-o astfel de poziție. Și cred că această poziție a Guvernului nu a contribuit la o reputație bună pentru România", a răspuns Jourova, într-o conferință de presă, dacă consideră că a fost o greșeală a Guvernului să nu o susțină pe Kovesi la șefia Parchetului European.

Cu o zi în urmă, comisarul european pentru justiție Vera Jourova spunea că i-a transmis ministrului Tudorel Toader să nu îi fie puse piedici Laurei Codruța Kovesi în procedura pentru şefia Parchetului European. Întrebată dacă ancheta care o vizează pe Kovesi obstrucţionează procesul de selecţie, Jourova a spus că faptul că aceasta nu a putut părăsi țara până miercuri înseamnă o obstrucționare.

"Până ieri, ea nu a avut voie să iasă din ţară. Noi respectăm prezumţia de nevinovăţie. Deci cum să privim această situaţie? Desigur că privim acest lucru ca pe o obstrucţionare. Am spus şi asta ministrului de Justiţie, când ne-am întâlnit la Bruxelles, că am vrea să vedem că toţi participanţii la această competiţie, din orice ţară, sunt liberi să participe la procesul de selecţie şi nu le sunt puse piedici de nimeni, nici chiar de ţara lor, de exemplu", a spus comisarul european pentru justiție Vera Jourova, întrebată dacă această anchetă obstrucţionează procesul de selecţie.

Instanța supremă a decis miercuri seară ridicarea măsurii controlului judiciar în cazul fostei șefe a DNA Laura Codruța Kovesi, ceea ce înseamnă și ridicarea interdicțiilor, între care cea de a părăsi țara. Hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție este definitivă. Măsura controlului judiciar a fost luată de Secția pentru anchetarea magistraților în plină procedură pentru numirea procurorului șef european, post pentru care Kovesi candidează și este favorita Parlamentului European.

Autoritățile de la Bruxelles au acuzat Guvernul de la București că astfel încearcă să o împiedice pe fosta șefă a DNA să ajungă la conducerea Parchetului European. Miercuri, la începutul sesiunii plenare a Parlamentului European, președintele PE, Antonio Tajani, a citit o declarație de susținere a Laurei Codruța Kovesi, declarându-se îngrijorat în privința măsurilor luate împotriva acesteia de către autoritățile judiciare din România.Tajani a subliniat că fosta șefă a DNA rămâne candidatul legislativului european pentru noul post de procuror-șef european și a cerut autorităților de la București să nu îi pună obstacole fostei șefe a DNA în procedura pentru conducerea Parchetului european.

Consiliul Uniunii Europene a transmis, după noua rundă de negocieri avută joi cu reprezentanții Parlamentului European asupra desemnării viitorului Procuror-șef al UE, că își menține susținerea pentru candidatul francez la acest post, Jean-François Bohnert. În același timp, Parlamentul European și-a reafirmat sprijinul pentru românca Laura Codruța Kovesi. Consiliul UE semnalează că, dacă negocierile nu se vor încheia săptămâna viitoare, acestea vor trebui reluate după instalarea noului Legislativ european.


















11974 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Jean - Francois Bohnert > Bonne Chance ! (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:56)

    Anti_CiumaRosie [utilizator]

    Mult succes la desemnare !
  • +12 (20 voturi)    
    Mai pe românește spus. (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:01)

    asavreau [utilizator]

    Guvernul României ne-a umplut de kkt susținând că infractorii sunt cele mai de seamă personalități ale României,nu procurorii.Adevărul este că toți susținătorii lui Dragnea (și Vâlcov) au niște dosare ,mamă-mamă.După alegeri,când nu vor mai fi la putere,vom afla lucruri groaznice despre ei.
  • -10 (24 voturi)    
    Cucoana... (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:05)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cucoana, pe tortionara Kövesi a dat-o afara guvernul asta care e acum. Tortionara e in anchete penale. Ce atitudine vroiai sa aiba guvernul roman? Bai frate, nu mai pot cu ipocritii astia ...
  • +12 (20 voturi)    
    Da.. stim cu totii (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:22)

    midumi [utilizator]

    ca Guvernul Romaniei ne face pe toti de ras.
  • -6 (18 voturi)    
    Incet incet (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:34)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Ne obisnuiesc cu locul 2 pe care va iesi LCK.
    • +7 (9 voturi)    
      win - win (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:20)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      Va fi onoarea lui Jean - Francois Bohnert sa alunge ciuma rosie.
    • -6 (12 voturi)    
      ar fi culmea sa iasa pe 3! (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:25)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      sa vezi plansete rezist!
  • -1 (21 voturi)    
    Ok ok ok (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:47)

    vodatepes [utilizator]

    Ministrul justitiei a intocmit raportul prin care Kovesi a fost eliberata din functie. La nivel de guvern exista solidaritatea in fata decizilor. Deci Guvernul Romaniei a sustinut eliberarea lui Kovesi din functie. Cum sa ceri guvernului Romaniei sa sustina pe Kovesi atat timp cat acesta a spus ca este necorespunzatoare functiei de procuror? De ras ne faceam daca guvernul Romaniei o sustinea. ce ar fi spus parteneri nostril europeni: La voi o dati ca necorespunzatoare si o trimteti la noi pe o functie care are responsabilitati mult mai mari?E ca si cum politia rutiera te pica la carnetul de conducere pentru motociclete dar spune ca esti bun pe autoturisme. Madam Vera nu are logica in gandire atat timp cat pe unul il dai afara ca este necorspunzator nu poti sa il trimiti in alta parte si sa spui ca e fff bun.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu prea se potriveste (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:58)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Ministrul justitiei, un om politic care are ca scop mentinerea coalitiei PSD-ALDE la putere, a intocmit un raport asa cum a vrut el, singur si pe ascuns. Nu numai ca acest proces a fost netransparent dar a si ignorat avizul negativ al CSM cat si refuzul initial al presedintelui. Ministrul justitiei si-a luat un rol sinistru de a fi si procuror, si judecator, si "politia rutiera". Numai in comunism si fascism a fost asa. Guvernul Romaniei, parte a unei Europe bazate pe respectarea drepturilor propriilor cetateni, nu a vazut nimic nepotrivit in asa ceva si il sustine pe acest personaj venit din intunecimea trecutului. Asta ne face de ras.

      La urma urmei, intrebarea e: de ce Tudorel Toader e legea?
  • +10 (14 voturi)    
    Franta (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:26)

    Ilidia [utilizator]

    Franta se comporta ca de obicei, capra raioasa cu coada pe sus...Comparati CV-ul candidtului francez cu al LCK...
    • +8 (10 voturi)    
      coruptia, birocratia si incompetenta ... (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      ai intelege atitudinea Frantei daca ai sta acolo, chiar si in belgia ( partea franceza ) ... coruptia, birocratia si incompetenta este la nivel de arta.