Laura Codruța Kovesi scapă de controlul judiciar - poate părăsi țara

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:38 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
Instanța supremă a decis miercuri seară ridicarea măsurii controlului judiciar în cazul fostei șefe a DNA Laura Codruța Kovesi, ceea ce înseamnă și ridicarea interdicțiilor, între care cea de a părăsi țara. Hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție este definitivă. Măsura controlului judiciar a fost luată de Secția pentru anchetarea magistraților în plină procedură pentru numirea procurorului șef european, post pentru care Kovesi candidează și este favorita Parlamentului European.

Instanța supremă a admis, astfel, contestația Laurei Codruța Kovesi la măsura controlului judiciar impusă în urmă cu aproape o săptămână de Secția pentru anchetarea magistraților.

"Am contestat faptul că această măsură care a fost dispusă a fost nelegală. Am arătat în contestație toate motivele de nelegalitate, de netemeinicie și ceea ce s-a făcut în dosar. O să vedem motivarea. Acum pot să părăsesc țara, s-au revocat toate măsurile și mi s-a admis contestația", a declarat Laura Codruța Kovesi, la ieșirea de la instanța supremă.

Decizia instanței supremă este definitivă.

Secția pentru anchetarea magistraților a anunțat oficial vinerea trecută că a început urmărirea penală împotriva Laurei Codruța Kovesi pentru luare de mită, abuz în serviciu și mărturie mincinoasă, iar fosta șefă a DNA a fost plasată sub control judiciar pentru 60 de zile.

Kovesi a avut mai multe interdicții, între care să părăsească țara fără încuviințarea procurorului de caz, să își desfășoare activitatea de procuror la Parchetul General și să vorbească cu presa despre acest dosar. Vineri, ea a contestat controlul judiciar la instanța supremă.

Măsura controlului judiciar a fost luată în plină procedură pentru numirea procurorului șef european, post pentru care Kovesi candidează și este favorita Parlamentului European.

Autoritățile de la Bruxelles au acuzat Guvernul de la București că astfel înccearcă să o împiedice pe fosta șefă a DNA să ajungă la conducerea Parchetului European. Miercuri, la începutul sesiunii plenare a Parlamentului European, președintele PE, Antonio Tajani, a citit o declarație de susținere a Laurei Codruța Kovesi, declarându-se îngrijorat în privința măsurilor luate împotriva acesteia de către autoritățile judiciare din România. Tajani a subliniat că fosta șefă a DNA rămâne candidatul legislativului european pentru noul post de procuror-șef european și a cerut autorităților de la București să nu îi pună obstacole fostei șefe a DNA în procedura pentru conducerea Parchetului european.

Dosarul în care Laura Codruța Kovesi a fost plasată sub control judiciar este cel deschis în urma unui denunț al fostului deputat PSD fugar în Serbia Sebastian Ghiță. El a acuzat-o pe Kovesi că i-ar fi cerut bani pentru plata avionului cu care urma să fie adus în țară din Indonezia fostul șef al FNI Nicolae Popa, în 2011. Laura Codruța Kovesi era la acea vreme procuror general al României, iar Nicolae Popa fusese condamnat definitiv la 10 ani şi 4 luni de închisoare în dosarul FNI. Secția pentru investigarea faptelor din justiție susține că Laura Codruța Kovesi ar fi cerut și primit suma de 268.689,36 de lei de la Sebastian Ghiță pentru extrădarea lui Nicolae Popa.


Vinerea trecută, dar și luni, Laura Codruța Kovesi s-a prezentat la sediul Secției 18 de Poliție din Capitală, pentru a semna pentru controlul judiciar. ”Sunt un procuror care a reușit să inspire teamă celor care vor să fure liniștiți în România”, declara Kovesi la ieșirea din secția de poliție. Fosta șefă DNA a spus că îi este ”foarte clar” că ce s-a întâmplat în ultimele luni are legătură cu procedura de numire a procurorului-șef european, încercându-se blocarea numirii ei ”prin orice mijloc”. ”Este evident că sunt parte a unei campanii de hărțuire, de intimidare”, a declarat Kovesi, adăugând că această campanie este și un semnal pentru colegii ei din magistratură.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















32447 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    !!!! (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:41)

    nlln [utilizator]

    Ma bucur.
    Ii doresc succes in continuare.
    Sper sa primeasca postul pentru care candideaza.
  • +19 (21 voturi)    
    Bravo, doamna judecator Francisca! (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:42)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Kovesi merge la Bruxelles, Dragnea la puscarie!!!
  • +17 (19 voturi)    
    Liviule, probleme, ma? (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:43)

    IoPaNet [utilizator]

    Cica e pe bune, a trecut 1 aprilie...
  • +15 (17 voturi)    
    Iu, huuuuuuuuuuuuuuu!!! (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:46)

    Intermezzo [utilizator]

    Forza, Codruzza! On them, on their mother!
  • +15 (17 voturi)    
    Go Kovesi! (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:46)

    IosifV [utilizator]

    Pentru mafioti: K-o-veti-păți !
  • +14 (16 voturi)    
    Vesti proaste .. (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:46)

    Alius [utilizator]

    ...pentru borfasi si sutinatorii lor. Nici ei nu pot explica de ce i-a fost pus controlul judiciar. Poate doar "pentru ca pot". Acum o sa aflam si de ce a stat 7 ore la audieri.
  • +13 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:47)

    valli [anonim]

  • +63 (79 voturi)    
    Mama ei de Instanta Suprema (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:48)

    Zamolxis108 [utilizator]

    N-a reusit PSD-ul sa-si puna ghiara si pe ea se pare... deocamdata.
  • +13 (17 voturi)    
    Gasca de ticalosi nu va mai rezista..... (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:51)

    gigiN [utilizator]

    ....la multe shuturi.Totul este sa i le dea cineva!!!
  • +61 (75 voturi)    
    V-am spus imediat ce a aparut stirea (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:53)

    Susufler0 [utilizator]

    privind instituirea controlului judiciar ca saptamana asta ii va fi admisa cererea de ridicare a controlului !
    Am castigat 5 pariuri cu 5 agitati de pesedisti care sunt buni de plata si care o tineau mortis ca va fi respinsa !

    PS. Innebunesc aia de doua ori ! :))))
    • +5 (13 voturi)    
      Hei nu te ambala (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:52)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Era previzibila din avion decizia asta.Daca si Portocala a scapat de controlul judiciar atunci era logic ca LCK scapa.Acuzatiile la adresa ei sunt destul de firave(sa nu spun compect aiurea).
      • +1 (1 vot)    
        Nu ma ambalez deloc ! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:23)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

        Din contra, sunt perfect de acord cu tine ca solutia de ridicare a controlului se vedea din avion. Altceva vreau sa relev : cat poate intuneca ura mintile oamenilor.

        PS. Au fost cele mai sigure pariuri pe care le-am castigat pana acum ! :))))
  • +52 (70 voturi)    
    Sectia Speciala a PSD (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:53)

    levierul [utilizator]

    SS Trebuie desfiintata
    • +10 (16 voturi)    
      un (Miercuri, 3 aprilie 2019, 20:35)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Gestapo psd-ist!
  • +52 (66 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:53)

    amanda13 [utilizator]

    Bravo, felicitari draga doamna! Aveti toata sustinerea mea si va tin pumnii in continuare. O luptatoare adevarata!
  • +56 (66 voturi)    
    probabil (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:55)

    un oarecare [utilizator]

    starea de sanatate a lui Dragnea o sa se degradeze subit.
    • +5 (9 voturi)    
      sa speram... (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:31)

      un_bun_cetatean [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      .
    • +6 (10 voturi)    
      Ha! Ha! Ha! (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:46)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Ce m-am distrat citind asta. Dar nu va faceti griji, mai vine el vreo nunta...
  • +53 (65 voturi)    
    Bravo ICCJ, bravo Codruta! (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:57)

    trandafil [utilizator]

    Mult succes in continuare!
  • +54 (68 voturi)    
    Respect (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:57)

    NoFive [utilizator]

    Codruța merge mai departe. Succes!
  • +10 (14 voturi)    
    previziuni (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:58)

    ber [utilizator]

    Acuma se vor zvarcoli Iordache, Nicolicea, Serban si consilierii lui Dragnea sa inventeze altceva. Cred ca o vor acuza ca nu poarta basca alba cu trei trandafiri rosii.
    Iar pe Adina Florea o vor pedepsi ca nu a pitrocit bine dosarul. Iar pe Ghita il vor surghiuni si mai rau ca nu a gasit ceva mai verosimil.
  • +9 (13 voturi)    
    Presiunea UE ? (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum rămâne cu presiunea UE? Dar cu Gestapoul politic SS IIJ condusa de komisarul poporului Alina Florea, individa care face rusine profesiei de magistrat? Javrele PSD+ALDE+UDMR au luat-o in bot si o vor mai lua.
  • +6 (10 voturi)    
    Drac-nea (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:10)

    vasile-roaita [utilizator]

    Drac-nea, Moliceanu si Bubonel vor face crize isterico-epileptice.
  • -16 (18 voturi)    
    Kovesi Procuror Sef la Parchetul European, (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:12)

    Ozmo [utilizator]

    Iar Teodorovici candidatul PSD la Presedentia Romaniei. Acestea sunt jocurile de culise.
    • +7 (7 voturi)    
      Teodorovici... (Joi, 4 aprilie 2019, 7:34)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      e insignifiant ... Ce jocuri ?! Daca crezi ca Kovesi ajunge sefa datorita unor jocuri de culise, inseamna ca habar n-ai ce inseamna proceduri si reguli in UE !!! Esti pe langa...
  • +6 (10 voturi)    
    Felicitari .... (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:33)

    astronaut [utilizator]

    si mult succes in continuare , sa va vedem procuror sef al PE !
  • +7 (11 voturi)    
    as vrea ... (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:39)

    sile1 [utilizator]

    ...sa felicit ICCJ pentru decizia data azi insa imi dau seama ca ,intrun fel,ceea ce s-a intamplat este NORMALITATEA intro tara civilizata ( atunci cand se constata ca un dosar este o porcarie ) asa ca as putea parea ridicol in fata oamenilor cinstiti si inteligenti !
  • -11 (13 voturi)    
    Nu pot sa cred! Cum de au facut asa ceva?? (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:49)

    LiviuX [utilizator]

    Pot paria ca maine ne va trimite vederi din Costa Rica sau Serbia. Sau se va imbolnavi subit si interna cine stie unde in strainatate. Oare de ce asta suna cunoscut?
    • +5 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 4 aprilie 2019, 6:12)

      [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

    • +6 (6 voturi)    
      ahaahahahaa tu o confunzi pe Kovesi ... (Joi, 4 aprilie 2019, 8:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      cu lasii si mafiotii din psd!
    • +3 (3 voturi)    
      suna cunoscut (Joi, 4 aprilie 2019, 10:34)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      pt ca asa fac Ghita, Dragnea si impuscatul in gusa, Nastase.

      Cum era cu pariul ala?
    • 0 (0 voturi)    
      Scuzati, a vrut sa fie o poanta. (Joi, 4 aprilie 2019, 14:34)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Se pare ca multi nu s-au prins. Sunt convins ca nu va parasi tara (decat poate pentru postul unde e propusa), in nici un caz ca sa fuga de raspundere ca cei la care am batut apropo-ul.
  • +6 (10 voturi)    
    Bunnn (Miercuri, 3 aprilie 2019, 19:52)

    Fanel01 [utilizator]

    Un pas important pt Romania de a avea un procuror la parlamentul european !
  • +6 (10 voturi)    
    Corabia ia apa! inceputul sfarsitului PSD! (Miercuri, 3 aprilie 2019, 20:06)

    Criscat [utilizator]

    Se vede ca sunt idioti, nu numai din mersul economiei, ci si din toate cele, inclusiv cum au abordat Justitia...ca elefantu' in magazinul de portelanuri!!!
  • +7 (11 voturi)    
    LCK nu se incovoaie la d'alde Florea & psd (Miercuri, 3 aprilie 2019, 20:11)

    Plagarus [utilizator]

    Ramane tuDorel singur pe baricade ?
  • +6 (10 voturi)    
    Nemernici si prosti cum sunt, (Miercuri, 3 aprilie 2019, 20:32)

    John M. [utilizator]

    si-au atras singuri atentia si mania UE asupra lor persecutand-o pe Codruta caci altfel cei de la Bruxelles nu credeau cat de amenintata este justitia in Romania. Acum au vazut si ei cu cine au de-a face, iar gloaba de Vasilica si-a pierdut si farama de credibilitate pe care o mai avea.
  • -13 (19 voturi)    
    uite gasca, nu e gasca! :)) (Miercuri, 3 aprilie 2019, 20:39)

    N.S. [utilizator]

    la fel facea si dumneaei cu infractorii! ii aresta pe o usa dupa care ii elibera pe alta usa! dar circul asta este pe placul multor romani si se bucura ca la un meci de fotbal!
    • +9 (13 voturi)    
      Da, pentru unii e greu de gandit... (Miercuri, 3 aprilie 2019, 23:18)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      In primul rand nu ea aresta si elibera. Doar politia poate face arestari, ea cel mult putea cere arestarea. Apoi ce ai cu eliberarea? Daca unii (putini, vezi procentajele) se dovedeau nevinovati, ce ai fi vrut, sa-i tina arestati in continuare? Frumos mai gandesti (asta daca gandesti!).
      • 0 (0 voturi)    
        la ce filme te uiti? cum putini? (Joi, 4 aprilie 2019, 20:09)

        N.S. [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        aproape toti borfasii sunt liberi! nevinovati? nu exista nevinovati in dosarele DNA ! si cel mai sincer martor poti sa-l incalti daca-l iei la scuturat, ca sigur a muscat si el din branza! Nu confunda DNA cu Politia Locala!
        • 0 (0 voturi)    
          Vorbarie goala marca psd (Joi, 4 aprilie 2019, 23:02)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

          Prezinta te rog cifre si documente: cate arestari a cerut ea (aici nu ma refer la cereri personale, ci la documente semnate de ea), cati din cei arestati la cererea ei au fost eliberati dupa arestare sau mai rau, achitati si eliberati abia la proces. Dar cifre serioase, nu de la antene.
          • 0 (0 voturi)    
            marca P$D poate esti dumneata, sau (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:56)

            N.S. [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            poate chiar mai rau, PNL! cred ca nu incape lista pe toata rubrica de coment! dar tu ramai spectator "intelectual" la circul asta si aplauda frumos cand marcheaza echipa favorita! si sa te mai uiti si la antene din cand in cand sa vezi ce mai debiteaza!
            • -1 (1 vot)    
              QED! Iarasi vorbe goale, ca de obicei (Luni, 8 aprilie 2019, 14:28)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

              Nici macar cateva exemple concrete nu esti in stare sa dai, stii doar sa dai din gura.
            • 0 (0 voturi)    
              P.S. Iar despre antene, cred ca tu esti fan-ul lor (Luni, 8 aprilie 2019, 17:02)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

              Ca de la ele te-ai invatat sa vorbesti fara probe.
  • +6 (10 voturi)    
    O decizie logica (Miercuri, 3 aprilie 2019, 20:44)

    fat.cat [utilizator]

    Nici nu ma asteptam la altceva.
    Go, Codruta!
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 3 aprilie 2019, 21:12)

    [anonim]

  • -11 (13 voturi)    
    Mdeah... (Miercuri, 3 aprilie 2019, 22:04)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Un comentariu pertinent ar fi ca dalinar, ilidia si habarnam sant cutitele cele mai tocite din sertar...
  • +9 (13 voturi)    
    ma gandesc (Miercuri, 3 aprilie 2019, 22:28)

    NuSuportProstii [utilizator]

    ce ar mai putea nascoci tovarasii acum? sa o acuze de magie neagra poate?
  • +11 (15 voturi)    
    E deja o schimbare de politică (Miercuri, 3 aprilie 2019, 23:00)

    Propinatiu [utilizator]

    E deja o schimbare de politică. Pericolul pentru şmecheri nu mai vine de la Kovesi, ci de la radicalizarea opoziţiei. Noii politicieni pot impune, cu incisivitatea tânărului Caramitru, declararea şi justificarea averilor nesimţite.
  • +10 (12 voturi)    
    Parca nu suna bine (Joi, 4 aprilie 2019, 0:35)

    gemart [utilizator]

    E corect si adevarat dar acest "scapa" nu suna bine. E folosit pt mafiotii mizerabli care folosesc tot felul de tertipuri si vor sa distruga justitia ca sa scape de condamnari.

    In cazul asta avem de-aface cu o hartuire judiciara la ordinul lui daddy, iar decizia de azi e una fireasca.
  • +8 (10 voturi)    
    In curand gaska de infratori (Joi, 4 aprilie 2019, 1:43)

    Dalinar [utilizator]

    O va imBelina!
    • -3 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 4 aprilie 2019, 6:14)

      [anonim] i-a raspuns lui Dalinar

      • +4 (6 voturi)    
        Poporul nu-i voteaza sa-i ajute pe ei... (Joi, 4 aprilie 2019, 7:14)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui

        ...ii voteaza ca habar n-are ce face.
  • +6 (8 voturi)    
    echipa tudorel.... (Joi, 4 aprilie 2019, 7:11)

    Lucky1 [utilizator]

    ...a alergat singura si a iesit pe locul 2.
    Daca ar fi stiut, numai tampiti sa fie si ar fi trebuit sa o lase in pace. Asa s-au facut de rasul curcilor.
    Este clar:
    - sunt de rea credinta
    - sunt prea incompetenti sa aplice legea si nici nu-i duce capul pentru a gandi macar cu o mutare inainte.
  • -5 (5 voturi)    
    biliard (Joi, 4 aprilie 2019, 8:25)

    vodatepes [utilizator]

    Dacă Germania persistă în construcția gazoductului Nord Stream 2", economia sa "va deveni literalmente prizoniera Rusiei".
  • +5 (7 voturi)    
    Nr de voturi (Joi, 4 aprilie 2019, 9:25)

    Task Damager [utilizator]