Lupta pentru șefia Parchetului European: Consiliul UE își reiterează susținerea pentru candidatul francez

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 4 aprilie 2019, 21:58 Actualitate | Esenţial


JF Bohnert, la audierile din PE
Foto: europarl.europa.eu
Consiliul Uniunii Europene transmite, după noua rundă de negocieri avută joi cu reprezentanții Parlamentului European asupra desemnării viitorului Procuror-șef al UE, că își menține susținerea pentru candidatul francez la acest post, Jean-François Bohnert. În același timp, Parlamentul European și-a reafirmat sprijinul pentru românca Laura Codruța Kovesi. Consiliul UE semnalează că, dacă negocierile nu se vor încheia săptămâna viitoare, acestea vor trebui reluate după instalarea noului Legislativ european.

„Echipa de negociere a Consiliului reiterează că, deși recunoaște valoarea celor trei candidați ajunși pe lista scurtă, candidatul preferat al Consiliului pentru acest post este (francezul Jean-François) Bohnert”, a transmis Consiliul UE într-un comunicat difuzat joi seară.

În acest comunicat, Consiliul își exprimă regretul că „nu au putut fi făcute progrese suplimentare și că nu a fost posibil un schimb de opinii cu negociatorii PE asupra unei viziuni a celor două instituții cu privire la viitorul Birou al Procurorului Public European (EPPO) și primul Procuror-șef al UE”.

„Consiliul consideră că EPPO are nevoie de un profesionist cu experiență și independent, care să poată pune în funcțiune Biroul încă de la început. Misiunea primului Procuror-șef al UE pe parcursul celor 7 ani de mandat va consta în special în construirea structurii administrative și operaționale a instituției și în stabilirea unor bune relații de lucru cu autoritățile judiciare naționale”, spune Consiliul UE.

Potrivit comunicatului, echipa de negociatori a Consiliului UE își reafirmă susținerea pentru candidatul francez și precizează că a informat cu regularitate Consiliul (la nivelul Coreper) cu privire la stadiul negocierilor, pentru confirmarea acestui mandat.

De asemenea, negociatorii Consiliului și-au exprimat deschiderea pentru o nouă reuniune săptămâna viitoare, la o dată ce urmează să fie stabilită. „Dacă negocierile nu vor fi încheiate săptămâna viitoare, cel mai probabil acestea vor trebui reluate după instalarea noului Parlament european”, subliniază Consiliul UE în finalul comunicatului.


Amintim că, nici la runda de negocieri de joi, a treia de până acum, Parlamentul și Consiliul nu s-au înțeles asupra viitorului procuror-șef european, numirea ajungând acum într-un blocaj. Cele două instituții europene trebuie să desemneze de comun acord persoana care va ocupa această funcție.

La discuțiile de joi cu Consiliul UE, echipa de negociere a Parlamentului European și-a reafirmat sprijinul pentru ca românca Laura Codruța Kovesi să fie numită procuror-șef al viitorului Parchet European, a informat PE într-un comunicat remis HotNews.ro.

„Nu putem accepta faptul că Consiliul UE cedează presiunii guvernului român de a susține un candidat mult mai slab”, a declarat Ingeborg Gräßle (PPE, Germania), președinta Comisiei pentru control bugetar a Parlamentului, după a treia rundă de negocieri de joi.

În urma preselecției de către un comitet de experți, legiuitorii UE trebuie să aleagă între Laura Codruța Kövesi și francezul Jean-François Bohnert pentru funcția de procuror-șef al UE.



















13097 vizualizari

  • -27 (63 voturi)    
    e clar (Joi, 4 aprilie 2019, 22:30)

    cucuveauamov [utilizator]

    ciuma rosie, pesedisti ignoranti care nu cunosc puritatea Anticoruptei 4% si nici pe anticomunistul dizident Lazar. Ma intreb cum de nu i-a luat la rost Bot pe la Bruxelles lipindu-le telefonul de fata si urland la ei: coruptiolor, borfasilor etc.
    • +10 (36 voturi)    
      hehe (Joi, 4 aprilie 2019, 23:03)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ai prins curaj, natangule, e clar :-) )))
      • -4 (10 voturi)    
        japitele din consiliu (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:41)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        "Consiliul consideră că EPPO are nevoie de un profesionist cu experiență și independent, care să poată pune în funcțiune Biroul încă de la început."
        -----
        Dar ce, Codruta nu este profesionista cu experienta?
        Dar ce, Codruta nu este independenta?
        -----
        bai nesimtitilor, voi nu stiti ca nu exista nimeni mai bun ca Codruta?
    • +11 (33 voturi)    
      la ce sa te astepti... (Joi, 4 aprilie 2019, 23:39)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      de la aia din Consiliul UE. Aia sunt niste lobbysti care au dat cu votul dupa interese, nu stie nimeni cum si pe ce baza, nu sunt dispusi sa discute cu comisia de experti, totul e opac la ei, doar nu erau prosti sa organizeze interviuri si sa transmita live ca la Parlament. Chiar nu stiu ce dreac le-o fi venit alora de la CE si PE sa-i consulte pe aia din Consiliu, de parca nu era destula birocratie. Daca vor sa saboteze in totalitatea functia de procuror european le recomand sa ceara si parerea Consiliului European, Consiliului Europei, etc. Sigur va iesi si procurorul German pe primul loc pe undeva :)
      • +2 (28 voturi)    
        simplu! (Joi, 4 aprilie 2019, 23:49)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        Parchetul ala va fi obligat sa ancheteze cazurile de frauda cu fonduri europene din TOATE tarile UE, nu doar din Est, cum ar dori cei din PE, iar ministrii stiu asta
        • +5 (11 voturi)    
          ca de obicei (Vineri, 5 aprilie 2019, 7:48)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          ești varză.
          Procurorul Șef al EPPO nu va face anchete, cum de altfel nici când Codruța era șefă la DNA, nu făcea.
          Îți citez chiar din spusele celor de la Consiliul Europei : ”Misiunea primului Procuror-șef al UE pe parcursul celor 7 ani de mandat va consta în special în construirea structurii administrative și operaționale a instituției și în stabilirea unor bune relații de lucru cu autoritățile judiciare naționale”.
          Der deh, hoțul se exprimă după cum îi e felul și despre ce îi e teamă lui cel mai mult.
        • +5 (7 voturi)    
          - (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:15)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          toate in afara de Polonia si Ungaria care nu au vrut sa fie membrii in aceasta institutie.
    • +1 (9 voturi)    
      ai revenit... (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      la fel de penibil in argumente...
      te rog sa mai ne spui odata cum de esti tu de acord cu referendum si cum si tu vrei distrugerea coruptiei!

      adica macar dove=deste ca esti mincinos si tupeist!
  • +13 (35 voturi)    
    Guvern antiromanesc. De tradatori, pur si simplu. (Joi, 4 aprilie 2019, 22:49)

    V. Istina [utilizator]

    Sa sustii un alt candidat, doar pentru ca seful de partid e un mafiot de teleorman de doi lei, fara sa tii cont de Binele Tarii, asta se cheama Tradare.

    Guvernantii au puterea vremelnic, cu un singur scop, Binele Tarii. Orice altceva care care e pus deasupra acestuia, ii face tradatori. Clar si limpede.

    De ce nu se intampla totusi nimic? Chiar daca mai tarziu, eu sper ca ceea ce trebuie sa se intample, se va intampla!
  • +7 (31 voturi)    
    Scrisoare ptr Bohnert (Joi, 4 aprilie 2019, 23:19)

    SergiuL [utilizator]

    Mi-a venit o idee.
    Cum ar fi ca noi, societatea civila din Romania, sa ii trimitem o scrisoare directa candidatului francez pentru postul de procuror european?
    O scrisoare in care sa il rugam sa se retraga din cursa pentru acest post.
    In care sa ii explicam cat de fragila este in acest moment lupta impotriva coruptiei in Romania.
    Cat de deznadajduita este populatia cand vede asaltul neincetat asupra justitiei si a statului de drept din tara lor.
    Cat de multi oameni isi vor pierde complet speranta intr-o Romania cinstita daca LCK, supusa unui proces abuziv al unui tribunal paralel in slubja penalilor, va pierde in final acesta functie. Cat de multi ne vom simti ingenunchiati si abandonati de catre Uniunea Europeana.
    Iar pe de alta parte, cata bucurie si speranta ne-ar aduce numirea acesteia ca Procuror European.
    Sa ii argumentam ca pentru societatea civila din Franta, acest post ar fi doar inca o bifa intre multe alte realizari nationale, sarbatorita la stiri si uitata a doua zi, insa pentru noi, ar insemna TOTUL: Speranta, curaj, implicare sociala si nu in ultimul rand, o apropiere si mai puternica fata de o Uniune Europeana care se confrunta cu scepticism din toate partile.
    Chiar daca gestul nu ar schimba cu nimic parcursul acesta birocratic si plin de interese, macar ar arata ca noi, societatea civila din Romania, privim cu speranta multa chiar si catre fata urata a politicii la nivel inalt.
    Ce ziceti? Scriem?
    • +9 (25 voturi)    
      Aproape (Joi, 4 aprilie 2019, 23:46)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui SergiuL

      ai si scris-o deja. Cineva care se pricepe, ar trebui sa-i dea o forma si sa trimita unde trebuie.
      • +3 (15 voturi)    
        o trimit prin posta (Vineri, 5 aprilie 2019, 1:13)

        SergiuL [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        am gasit procuratura unde lucreaza dl. BOHNERT. Cour d'Appel de Reims 201 Rue des Capucins, 51100 Reims, Franţa
        Nu au insa publica o adresa de mail, cu atat mai putin una personala.
        Dar eu mi-am scris scrisoarea, cu motivele personale. Maine o traduc in franceza si o expediez prin posta acolo.
        Cred ca daca mii de oameni ar face acest lucru, ar fi un gest impresionant atat pentru media din Franta, cat si pentru procuror personal. Ar vedea cat de mult inseamna pentru noi aceasta numire. Te sfatuiesc sa scrii scrisoarea ta. Cine stie? Rau nu poate face... Succes!
        • +1 (11 voturi)    
          s-o trimiți (Vineri, 5 aprilie 2019, 7:52)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui SergiuL

          neapărat cu Poșta Română, recomandată cu confirmare de primire din partea lui Bohnert. Te vei putea lăuda după aia că ai autograful omului.
        • +3 (5 voturi)    
          O idee buna. (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:10)

          dinfranta [utilizator] i-a raspuns lui SergiuL

          Ii voi scrie si eu.
          • -3 (9 voturi)    
            Sa fie pe hartie moale! (Vineri, 5 aprilie 2019, 10:43)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui dinfranta

            Sa fie pe hartie moale!
    • -14 (34 voturi)    
      aberezi! (Joi, 4 aprilie 2019, 23:51)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui SergiuL

      numirea LCK in acea functie nu ar schimba cu nimic calitatea Justitiei in Romania, fiindca acolo ar trebui sa ancheteze fraudele cu fonduri europene din TOATE tarile UE, nu doar din Romania; iti reamintesc, de asemenea, ca nu va putea dezgropa cazuri vechi de 10 ani, cum facea la DNA, ci se va ocupa doar de cele aparute din 2020 incolo; ce scrii tu e propaganda pentru imbecili
      • +9 (23 voturi)    
        ar schimba starea de spirit (Vineri, 5 aprilie 2019, 1:10)

        SergiuL [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        adica a societatii civile, careia i-ar reaprinde speranta in lupta impotriva coruptiei. In schimb, daca nu va fi numita, oamenii vor considera ca sistemul corupt a invins. De aceea spun ca valoarea simbolica a numirii pentru noi ar fi IMENSA, in schimb pentru Franta ar fi indiferenta.
        UPDATE: am gasit adresa procuraturii unde lucreaza in prezent dl. BOHNERT (din CV) Cour d'Appel de Reims 201 Rue des Capucins, 51100 Reims, Franţa.
        Eu i-am scris astazi scrisoarea, maine o traduc si o expediez prin posta acolo. Daca facem mii de oameni acest gest, cred ca poate sa insemne foarte mult, atat emotional cat si mediatic. Va sfatuiesc pe toti sa faceti personal acest gest, in locul traditionalelor petitii online. Dureaza mai mult dar si impactul poate fi mai mare. Success!
      • +2 (10 voturi)    
        inca un postac (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:46)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        care nu intelege cum functioneaza justitia
        "nu va putea dezgropa cazuri vechi de 10 ani,"
        este ceva ilegal in asta?! NU!!! desi tu o spui ca ceva rau!

        si o sa poata dezgropa si la UE cazuri vechi! daca dovezile exista (sau se pot dobandi) si fapta nu e prescrisa se poate dezgropa orice, perfect legal!
    • +7 (13 voturi)    
      fix la asta ma gandeam si eu (Vineri, 5 aprilie 2019, 1:34)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui SergiuL

      da mi un mail de contact sa ne vb :)
    • 0 (0 voturi)    
      Scrisoarea mea (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:40)

      SergiuL [utilizator] i-a raspuns lui SergiuL

      o gasiti aici: https://www.facebook.com/lazin.sergiu.lazin/posts/417810558992060
      Astazi nu am mai ajuns la posta, asa ca o expediez luni. Cu bine.
      Sergiu
  • +9 (19 voturi)    
    Go Codruta! (Vineri, 5 aprilie 2019, 0:48)

    europeanul2 [utilizator]

    Ce ar mai vrea pesedezii sa ramana cu ce au furat pana acum. UE nu inghite insa marlaneli din astea.
    Succes Codruta!
  • -10 (22 voturi)    
    Imperiul bicefal (Vineri, 5 aprilie 2019, 0:51)

    xolv [utilizator]

    care-si imparte posturile intre cele doua capete ale balaurului, Germania si Franta.
  • -6 (14 voturi)    
    Pai sa vedem... (Vineri, 5 aprilie 2019, 7:21)

    Incomod3 [utilizator]

    "Consiliul consideră că EPPO are nevoie de un profesionist cu experiență și independent" ... asta spune tot. Ce-ar mai fi de spus? Poti sa prostesti pe cativa, dar nu poti sa-i prostesti pe toti... :) cateva marionete santajabile nu pot impune jucaria lor unui continent intreg...
    • +4 (14 voturi)    
      si totusi (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      ailalti o sustin pe LCK... si aia sunt expertii, NU CE !!!
      CE se ia dupa un vot POLITIC!!!

      d-aia il sustin pe frantuz... pentru ca franta (spre deosebire de mafia romana) chiar isi sustine candidatul!

      apropos tu realizezi cat de ipocrit esti nu?!
      te iei de faptu ca unu a spus ca nu ar fi independenta DAR
      tu sustii:
      CCR - 3/4 membrii pusi de PSD , si seful fost membru PSD
      CSM - sefa o apropiata PSD
      CNA - oameni pusi de PSD
      DNA/ procuratura etc - demisi si propusi de un politician al unui partid, pot ignora avizele CSM!
      legile - modificate de politicieni, pot ignora avizele CSM!
      si lista poate continua!

      esti un ipocrit fara margini... dar sunt convins ca o sa urlii de "standarde duble" cum urla grapini, desi nu sunt convins ca intelege acel cuvant!
      • -3 (7 voturi)    
        ha ha (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:11)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        votul politic a fost in parlament european, in consiliu a fost vot tehnic. invers decat crezi tu.
        este imposibil ca PSD sa fi numit 3/4 din CCR cand 1/3 sunt numiti de presedinte. mai socoteste inca o data.
        nu vrei sa o intrebi pe Macovei de ce a luat numirile sefilor de parchete de CSM si le-a mutat la politicieni?
        eu zic ca toti sefii de parchete sa fie numiti de CSM fara interventia unui om politic/votat. si prin sefi de parchete inteleg 4 - seful piccj, seful dna, seful diicot si seful ss.
        ti se pare normal ca DNA sa fie parte in dosar si tot DNA sa poate face dosar judecatorului de caz?
    • -1 (5 voturi)    
      De-aici sa intelegem ca renumita si mult (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:34)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      sustinuta Parlamentului UE, Kovesi nu are nici una dintre aceste calitati, adica mai pe sleau nu este profesionista, nu este independenta si nu prea are experienta?
  • -3 (11 voturi)    
    Vb dupa europarlamentare (Vineri, 5 aprilie 2019, 8:40)

    vodatepes [utilizator]

    Vb dupa europarlamentare. Multi din PE nu vor mai fii dupa luna mai si atunci se va vedea cine e procurorul european. restul este bla bla bla
  • 0 (12 voturi)    
    este o bataie intre (Vineri, 5 aprilie 2019, 9:28)

    liviu_ [utilizator]

    profesionisti si politic...
    nimic mai mult....

    CE se ia dupa un vot politic . MAi mult Franta face un loby puternit pentru candidatul lor si probabil au reusit pesedeii sa pacaleasca cativa ca LCK chiar a facut ce mint ei pe acolo!

    o sa vedem cine castiga, dar am spus-o si o reped. Renuntarea la LCK este o victorie a infractorilor, chiar si la nivel european. Ar fi inca o lovitura in increderea in UE! Prefera un procuror (care e competent, nimic de zic) care e mai apropiat de un politician, decat un procuror care chiar isi face treaba!
  • -2 (8 voturi)    
    Ca sa vezi chestie tare de tot, Romania aia (Vineri, 5 aprilie 2019, 12:37)

    xrogo [utilizator]

    cere nu se pricepe la nimic si nu este vazuta bine in UE are o asa mare influenta ca poate convinge intreg Consiliul UE sa n-o voteze pe Kovesi, daca nu credeti luati de-aici:„Nu putem accepta faptul că Consiliul UE cedează presiunii guvernului român de a susține un candidat mult mai slab”, a declarat Ingeborg Gräßle (PPE, Germania)"!
  • 0 (0 voturi)    
    negocieri? (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:54)

    Stefan51 [utilizator]

    cine crede ca parlamentul european decide e fraier,acea comisie formata din mai mult de 50 000 functionari bine platiti decide ce e "bine"pentru europa