Parlamentul European o sprijină în continuare pe Kovesi la Parchetul UE. „Nu putem accepta faptul că Consiliul UE cedează presiunii guvernului român de a susține un candidat mult mai slab”

de CZ     HotNews.ro
Joi, 4 aprilie 2019, 18:00 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
La negocierile de joi cu Consiliul Uniunii Europene, echipa de negociere a Parlamentului European și-a reafirmat sprijinul pentru ca procurora româncă Laura Kovesi să fie numită procuror-șef al viitorului Parchet European, a informat PE, într-un comunicat remis HotNews.ro.

Parlamentul și Consiliul nu s-au înțeles însă asupra viitorului procuror-șef european, numirea ajungând acum într-un blocaj.

Argumentele aduse de Parlamentul European la negocierile cu Consiliul UE, conform comunicatului oficial al PE:

În urma anunțului de ieri a președintelui Tajani în sprijinul candidaturii doamnei Kövesi și după trei runde de negocieri cu Consiliul, echipa de negociere a Parlamentului și-a reiterat sprijinul continuu față de doamna Kövesi, fost procuror (watchdog - în original) anticorupție în România, la a cărei candidatură se opune guvernul român.

De asemenea, echipa de negociere a PE a cerut Consiliului să își reconsidere poziția. Procurorul-șef Parchetului European (EPPO) trebuie selectat de comun acord între Parlament și Consiliul UE.

"După cea de-a treia rundă de negocieri cu delegația Consiliului, regretăm profund situația actuală a blocajelor, care împiedică cele două instituții să numească procurorul general european", a declarat Claude Moraes (S&D, UK), președintele Comisiei pentru libertăți civile a PE. "Procurorul șef al UE va juca un rol-cheie în funcționarea Parchetului European, un birou care va contribui la combaterea infracțiunilor împotriva bugetului UE", a concluzionat el.

Vicepreședinta Comisiei pentru libertăți civile, Judith Sargentini (Verzi, Olanda) a declarat: "Obstrucția pe care doamna Kövesi o întâmpină în mod curent din partea autorităților române evidențiază curajul și independența ei, ambele fiind cerințe esențiale pentru funcționarea eficientă a Parchetului European. Hărțuirea exercitată de guvernul român a condus la o discreditare totală a candidatului Consiliului".

"Spre deosebire de Consiliu, Parlamentul a organizat audierea tuturor celor trei candidați selectați. Dna Kövesi este de departe cel mai puternic și mai promițător candidat pe post. Nu putem accepta faptul că Consiliul cedează presiunii guvernului român de a susține un candidat mult mai slab. Deoarece regulamentul pentru înființarea Parchetului European a fost diluat în timpul negocierilor, este esențial ca Parlamentul să aleagă un candidat care ar face instituția puternică și credibilă", a declarat Ingeborg Gräßle (PPE, Germania), președinta Comisiei pentru control bugetar a Parlamentului, după a treia rundă de negocieri joi. "Este o femeie, iar Parlamentul tocmai a cerut Consiliului UE să respecte principiul echilibrului între sexe. În plus, România nu deține în prezent niciun post-cheie UE ", a adăugat ea.

În urma preselecției de către un comitet de experți, legiuitorii UE trebuie să aleagă între Kövesi și francezul Jean-François Bohnert pentru funcția de procuror-șef al UE.

















9096 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    Ce nesimtiti! (Joi, 4 aprilie 2019, 18:08)

    DanTeo [utilizator]

    Sa spui ca Bohnert e mult mai slab. Poate în viu...
    • -1 (7 voturi)    
      Este declaratia unei persoane (Joi, 4 aprilie 2019, 23:01)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      ... nu a PE.
      Stiti, e ca atunci cand distinsi si extrem de civilizati domni ca Iordache, Serban Nicolae, Radulescu etc. spun, ca sa folosesc termenul duios al d-lui Dragnea, "lucruri trasnite".
      Asa si-aici.
      Ca sa va treaca indignarea, zic sa va concentrati pe continut, nu pe forma.
  • +8 (18 voturi)    
    Degeaba-i buna la Bruxelles (Joi, 4 aprilie 2019, 18:15)

    trandafil [utilizator]

    daca nu-i buna in teleorman...
    Dupa decizia ICCJ, UE s-a lamurit inca o data (daca mai era nevoie) ca inculparea LCK este o facatura marca psd. Psd-istii si-au tras un glont in picior (in stilul adrian nastase).
  • +5 (15 voturi)    
    Consiliul UE? (Joi, 4 aprilie 2019, 18:20)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    A pus botu la ofrandele aduse de guvernul Ro.
    Sunt voturi si influenta.
    Probabil ca si France.
    Cred ca un Nu al acestui Consiliu va va crea un profund sentiment antifrancez in Ro.
    Este recunoasterea jocurilor meschine făcute de Rudotel.
    Felescanu si tot MAE.
    Si a gastii de mafioți cu care lupta: roman contra roman.
  • +3 (3 voturi)    
    corectura (Joi, 4 aprilie 2019, 18:35)

    Adrian Voicu [anonim]

    ROMẤNCĂ, românce, s. f. 1. Femeie care aparține populației României sau este originară din România.

    Formularea corecta este "procurora romana"

    ROMẤN, -Ă, români, -e, s. m. și f., adj........................ Adj. Care aparține României sau românilor.
  • +3 (11 voturi)    
    wtf (Joi, 4 aprilie 2019, 19:10)

    sorinnc [utilizator]

    "Este o femeie, iar Parlamentul tocmai a cerut Consiliului UE să respecte principiul echilibrului între sexe. În plus, România nu deține în prezent niciun post-cheie UE ", a adăugat ea

    WTF? Sarind peste restul argumentelor, ce are sula cu prefectura? Egalitate ok, dar ea aduce argumentul ca daca e femeie tre sa fie avantajata?
    • 0 (0 voturi)    
      tratata cu echitate (Vineri, 5 aprilie 2019, 11:39)

      Mmm [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      Dupa parerea mea, prin traducere se pierd uneori nuante.

      NU cred ca ideea originila era sa aiba parte de tratament preferentianl, ci de tratament egal, cu atat mai mult cu cat, in aceste timpuri, faptul ca e femeie atrage cu atat mai mult atentia cand e vorba de tratament inechitabil.
  • 0 (16 voturi)    
    imixiune politica in justitie (Joi, 4 aprilie 2019, 20:36)

    Je__ [utilizator]

    Nu e nici o deferenta intre coana EU si PSD!
    Aferim
  • +10 (16 voturi)    
    Guvernul român (Joi, 4 aprilie 2019, 20:39)

    finutza [utilizator]

    E prima dată când se vorbește oficial de presiunea guvernanților români ca d-na Kovesi să nu fie cea aleasă în această funcție.
    Jenant !!!
  • +4 (18 voturi)    
    A spaguit si acolo Dragnea ceva, ca se pricepe la (Joi, 4 aprilie 2019, 20:39)

    cartofil [utilizator]

    asta. Vreun contract, o concesiune, o sinecura sau chiar cash, ca nu da de la el, plateste populimea din taxe si impozite. Mai este si Rusia care controleaza vreo 4-5 guverne din estul Europei, deci are o influenta mare in Consiliul European. Si cum sa nu il sprijine pe infractorul condamnat definitiv, cand acest infractor destabilizeaza Romania asa cum brutele medievale asiatice de la Kremlin nici nu s-au gandit vreodata.
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu? (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:54)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Infractorul Dragnea destabilizeaza Romania si Rusia e foarte ingrijorata... Noaptea mintii. De asemenea rusia il sprijina fiindca guvernul lui e impotriva ca Gazprom sa inghita germania prin northstream. Si desigur, guvernul lui a devenit spaima Europei, deja miroase a dictatura romaneasca in UE, Parlamentul european fiind supus bietul de el la fel de fel de perversiuni de guvernul Dancila. 112?, we have a problem...