Iohannis: Consult din nou Parlamentul privind referendumul. Avertizez Guvernul să nu emită OUG în justiție și politică penală până când nu se exprimă poporul. Asaltul PSD asupra justiției nu se mai termină

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2019, 12:16 Actualitate | Esenţial


Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a anunțat luni că se va adresa Parlamentului pentru o nouă consultare care să lărgească aria de cuprindere a referendumului, pentru a-l face "mai eficient și mai puternic". El a avertizat Guvernul să nu mai emită ordonanțe de urgență în justiție și politică penală până când nu se va cunoaște voința suverană a poporului.

Președintele a reluat luni atacul la adresa PSD, spunând că cel mai grav este că asaltul asupra justiției nu se mai termină, iar pesediștii își doresc în continuare aministie și grațiere pentru corupți.

În acest context, el a anunțat că va solicita Parlamentului o nouă consultare pentru lărgirea ariei de cuprindere a referendumului. De asemenea, Iohannis a spus că este necesară introducerea unor noi posibilități de contestare a ordonanțelor de urgență la Curtea Constituțională, în prezent doar Avocatul Poporului având această atribuție.


Declarațiile președintelui:
  • Vom avea referendum pe 26 mai.

  • Este un lucru cunoscut că guvernarea pesedistă a eșuat. Mult promisele spitale, în special spitalele regionale, nu mai există nici măcar pe hârtie. Autostrăzile s-au pierdut pe coridoarele și în sertarele ministerului de resort. Economia suferă din cauza experimentelor făcute de PSD.

  • Dar cel mai grav este că asaltul PSD asupra justiției nu se termină, nu se mai termină! Un asalt constant, continuu, care a început cu Ordonanța 13, care a scos sute și sute de mii de români în stradă. Acea Ordonanță 13, prin care pesediștii au vrut, dintr-o lovitură, să scape de justiție, să-și albească dosarele. Au vrut atunci să dea amnistie și grațiere.

  • Tema nu numai că nu a fost abandonată de PSD, este păstrată în continuare, și în continuare pesediștii își doresc amnistie și grațiere pentru corupți.

  • Această temă trebuie clarificată. Eu nu pot să accept să existe amnistie și grațiere pentru corupți!

  • O imensă problemă a apărut pe parcursul guvernărilor pesediștilor și, între timp, știm ce vrea PSD și cum acționează. Această imensă problemă, în felul în care guvernează PSD, sunt ordonanțele de urgență, ordonanțele de urgență care se dau într-un mod, de obicei, total netransparent, fără consultări prealabile, fără a exista o claritate de ce trebuie să se dea ordonanță de urgență. Și asta se întâmplă inclusiv în domenii extrem de sensibile. PSD guvernează prin ordonanțe de urgență în zona justiției, în zona politicii penale a statului român, or acest lucru nu se poate tolera mai departe.

  • Este obligatorie reglementarea folosirii acestor ordonanțe de urgență, cum este clar că trebuie introduse posibilități de contestare a acestor ordonanțe la Curtea Constituțională.

  • Pentru toate aceste motive, ne dăm seama că acea consultare inițială pe care am făcut-o, consultarea Parlamentului, a vizat doar o parte din marile probleme pe care le creează PSD.

  • Așadar, am decis să fac o reconsultare a Parlamentului, o nouă consultare a Parlamentului României, pentru lărgirea ariei de cuprindere a referendumului.

  • Așadar, voi adresa Parlamentului României o nouă consultare, care lărgește aria de cuprindere pentru referendum, pentru a-l face mai eficient și mai puternic. Referendum pe 26 mai.

  • Avertizez Guvernul României să nu emită ordonanțe de urgență în aceste domenii - justiție, politică penală -, până când nu se exprimă poporul, până nu cunoaștem voința suverană a românilor!

Joia trecută, președintele Klaus Iohannis a anunțat că va convoca referendum pentru justiție în 26 mai, odată cu alegerile europarlamentare, pentru că "așa nu se mai poate”, iar "golăneala guvernului PSD a depășit orice limite".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8363 vizualizari

  • -29 (51 voturi)    
    Sa nu-mi spuneti ca dupa 2 ani si ceva (Luni, 1 aprilie 2019, 12:32)

    xrogo [utilizator]

    presedintele Romaniei a gasit intrebarea cu schepsis ce-l va propulsa in favoritul la prezidentiale?
    • -32 (50 voturi)    
      Nu cred... (Luni, 1 aprilie 2019, 12:44)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ne anunta ca se gandeste serios sa returneze statului roman banii incasati ilegal din chirii pentru imobilele dobandite prin fals si uz de fals.
      • +25 (37 voturi)    
        Vad ca de averea lui Dragnea... (Luni, 1 aprilie 2019, 14:07)

        Mdv [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        nu te prea preocupi, in conditiile in care a fost functionar la stat toata viata. Nu te deranjeaza milioanele alea? Sau ale cuplului Volguta-Manda? Sa iti mai zic? Da si link-uri sa vedem vilele alea imense ale lui Iohannis, ca tot cu alea umblati in gura voi, astia de la PSD, desi stiti ca e slaba rau treaba.
        • -10 (24 voturi)    
          toata lumea este de acord ca dragnea este hot (Luni, 1 aprilie 2019, 14:28)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Mdv

          din cauza asta l-a pomenit doar pe iohanis.
          • -4 (14 voturi)    
            cel mai bun raspuns dat de parlament (Luni, 1 aprilie 2019, 15:32)

            cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            da, suntem de acord cu orice cata vreme referendumul nu se desfasoara in aceeasi zi cu alegerile
            • -2 (4 voturi)    
              ceausistii au mereu ceva cu Iohannis (Luni, 1 aprilie 2019, 18:11)

              Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

              De fapt e respingerea modelului occidental.
              Romanilor le plac istericii, si tupeistii cu gura mare.
        • -6 (12 voturi)    
          Ba ma preocupa... (Luni, 1 aprilie 2019, 15:57)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mdv

          Averea lui Dragnea ma preocupa. Vad ca DNA-ul nu a fost preocupat. A fost mai mult preocupat de sms-uri la referendum si doua angajate de la directia pentru protectia copilului.

          Lectura placuta:
          https://recorder.ro/trecutul-lui-dragnea-i-cel-mai-influent-politician-din-romania-a-fost-caraus-de-marfa-si-a-vandut-bere-la-halba/

          Oricum nu a fost functionar toata viata la stat ...
      • +14 (32 voturi)    
        tovarase (Luni, 1 aprilie 2019, 14:22)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        tu aperi partridul unui condamnat definitiv cu suspendare si indraznesti sa zici ceva de banii de chirie?! (care apropos, daca chiar ai gandi, ai intelege ca nu erau ilegali)
      • +12 (32 voturi)    
        care fals? (Luni, 1 aprilie 2019, 14:31)

        sachei [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        omul a cumparat de buna credinta. dar de ce nu cereti banii de la voiculescu, mazare, vintu...etc..sau n-aveti ordin pe unitate si pt astia? acolo sint de recuperat infinit mai multi bani
        • -4 (10 voturi)    
          nu, ii cerem de la popoviciu ca sunt mai multi (Luni, 1 aprilie 2019, 15:33)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui sachei

          a furat popoviciu cat toti cei pomeniti de tine la un loc
        • +1 (15 voturi)    
          De unde-ai scos-o?! (Luni, 1 aprilie 2019, 16:29)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui sachei

          Prin SENTINTA DEFINITIVA instanta a stabilit ca familia KWJ nu au fost cumparatori de bunacredinta. Cum dracu poti sa minti in halul asta?
          Maine o sa ne spui, hotarat, ca procurorul Augustin Lazar nici n-a fost un tortionar de joasa speta pentru ca i-a refuzat luptatorului anticomunist Iulius Filip eliberarea cand avea dreptul. Condamnandu-l practic la inca doi ani de tortura in temnita infioratoare de la Aiud. Pentru ca, nu-i asa?, denigrase oranduirea tovarasului Augustin Lazar si se solidarizase cu Solidaritatea poloneza. Un picut de rusine mai aveti voi astia anticomunistii anticorupti de mucava?!
    • +21 (39 voturi)    
      Schepsi. (Luni, 1 aprilie 2019, 13:07)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      E deja favorit la prezidențiale. Voi veniți cu Dragnea sau dancila, nu exista atâta ulei și zahar pe lume sa-i aleagă pe luserii ăștia.
      • -5 (21 voturi)    
        genial omul (Luni, 1 aprilie 2019, 14:29)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        facem pariu ca nu primeste aviz pentru 26 mai? :)))
    • +11 (29 voturi)    
      baiete (Luni, 1 aprilie 2019, 14:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Iohannis o sa ia inca un mandat si daca se baga la hibernare incepand de azi...

      nici macar latrinele nu pot spala coruptia din psd!
      • -12 (24 voturi)    
        doar daca explica 6 case din meditatii :))) (Luni, 1 aprilie 2019, 14:30)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        "din munca cinstita" :)))
        pacat ca justitia corupta i-a luat 2
        • -5 (19 voturi)    
          n-are cui sa explice! (Luni, 1 aprilie 2019, 14:54)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          fanii il cred ca le-a muncit pe bune...Asta spune ceva si despre capacitatea intelectuala a fanilor, dar nu conteaza.
      • -6 (12 voturi)    
        asa si? unde e bucuria? (Luni, 1 aprilie 2019, 15:35)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ce a realizat iohanis in acesti 5 ani?
        ca te vad bucuros de succesul lui iohanis.
        sa nu spui ca a oprit psd ca nu te cred. ai zis de nenumarate ori ca psd a pus mana si pe justitie, ca justitia este aservita lui dragnea, ca sectia lui tudorel ca etc
    • 0 (16 voturi)    
      pai e favorit la prezidentiale (Luni, 1 aprilie 2019, 14:29)

      sachei [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      n-are nevoie de nici un schepsis
  • +15 (29 voturi)    
    de parca ii intereseaza... (Luni, 1 aprilie 2019, 14:21)

    liviu_ [utilizator]

    drept dovada au si aparut postacii ca sa arunce cu venin...

    ce sa mai zic... tara asta se indreapta spre dezastru... nu stiu exact acnd o sa vina acest dezastru, dar probabil f curand.... pana in 20-20....
    • -12 (24 voturi)    
      nu ne indreptam, ne indepartam (Luni, 1 aprilie 2019, 14:29)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      oricat ti-ai dori tu, basescu nu se mai intoarce
      • +4 (14 voturi)    
        poate se intoarce Videanu! (Luni, 1 aprilie 2019, 14:55)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        sau macar Roberta Anastase, zisa si "creierul"!
      • -2 (8 voturi)    
        Deci .. (Luni, 1 aprilie 2019, 15:12)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        . asta e dovada dezbaterilor tale. Le stiam cu totii, nu era nevoie sa ne mai dovedesti.
  • -6 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 aprilie 2019, 14:39)

    [anonim]

  • 0 (20 voturi)    
    Ar trbui sa-i dea o largire cu suspendare. (Luni, 1 aprilie 2019, 15:01)

    gv [utilizator]

    Parlamentul ar trebui sa-i dea o "largire" retardatului penal hot de case de sa n-o poata duce. Ar trebui sa-i dea o suspendare "largita" cu referendum pentru demitere pe 26 mai, ca tot ii place porcului nazist atat de mult data asta.
  • +2 (14 voturi)    
    aproape ca se hotarâse ... (Luni, 1 aprilie 2019, 15:20)

    tropotaru [utilizator]

    ... dar iată că de fapt Klaus ezită şi mai mult.

    Intrebarea la referendum trebuie sa fie asta: "cetateni, sunteti aproape hotarati sa mai votati un presedinte fost USL-ist?", iar raspunsurile trebuie sa fie astea doua: "improbabil" si "posibil".


    Fara USL-isti in functii publice!
  • -3 (13 voturi)    
    Concluzie, n-a gasit intrebarea, mai sapa si (Luni, 1 aprilie 2019, 15:39)

    xrogo [utilizator]

    printr-o noua consultare incearca sa-si mareasca aria temelor din care sa fie aleasa intrebarea!
    Apoi nea Johanne, mata n-ai voie sa avertizezi guvernul sa nu dea OUG atata timp cat legea ii permite asta, schimba legea si-apoi avertizeza mult si bine!
    • -2 (8 voturi)    
      Nici eu .. (Luni, 1 aprilie 2019, 15:58)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      . nu prea am inteles aceasta avertizare. E ca si cum ar zice: "borfaslor, va averizez sa nu mai furati". Si cum bine ai remarcat si tu, atata timp cat ei isi dau legi sa fure linistiti, nu prea mai conteaza.