Klaus Iohannis: Este cert, voi convoca referendum pentru 26 mai / Golăneala guvernului PSD a depășit orice limită

de Red     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2019, 16:18 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a anunțat, joi, că va convoca referendum pentru justiție în 26 mai, odată cu alegerile europarlamentare, pentru că „așa nu se mai poate”, iar "golăneala guvernului PSD a depășit orice limite".

HotNews.ro a transmis LIVETEXT cele mai importante declarații ale șefului statului:
  • Este cert, voi convoca un referendum pentru data de 26 mai, fiindcă așa nu se mai poate! PSD continuă asaltul la adresa justiției, declanșat încă de când a preluat guvernarea. De această dată, pesediștii vor să dea Ordonanțe de Urgență prin care să modifice Codurile penale. Golăneala Guvernului PSD de astăzi a depășit orice limită. Nu trec nici măcar trei zile fără să dea o Ordonanță într-un domeniu sau altul.
  • Nu este nici în spiritul Constituției, nu servește nici echilibrului democratic al puterilor în stat ca Guvernul să apeleze atât de des la ordonanțe de urgență. Ordonanțele de urgență, practic, și-au pierdut menirea esențială și au devenit, în timpul acestui accident regretabil al democrației, care este guvernarea PSD, un instrument folosit abuziv, în exces, eludând astfel orice control de constituționalitate înainte de intrarea în vigoare a Ordonanței. Trebuie să punem punct acestei practici și trebuie să o facem acum.
  • Diletantismul și incompetența caracterizează modul în care guvernează PSD. Când aceste trăsături se împletesc cu intenția de a legifera în interesul infractorilor, fie ei și lideri de partid, atunci avem premisele unui dezastru pentru România.
  • Este complet nejustificată urgența pe care Guvernul o dă acestor Ordonanțe. Adoptarea unor astfel de Ordonanțe ar intra în conflict cu prerogativa constituțională a Parlamentului de a legifera, câtă vreme Codul Penal încă se discută în Parlament.
  • Pesediștii trebuie să înceteze aceste atacuri permanente la adresa Justiției. Pesediștii trebuie să înțeleagă că Justiția nu este la bunul lor plac. Sunt niște principii extrem de simple în orice stat de drept și în orice democrație, sunt valori pentru care oamenii au ieșit în stradă, și în decembrie ‘89, și în ultimii doi ani. Este evident că PSD încearcă să ignore aceste adevăruri. Dar le dau o veste: nu o mai pot face! Justiția este o temă de interes național, iar cetățenii au dreptul suveran de a decide dacă vor sau nu să lase corupția să devină politică de stat.
  • Este atributul meu, ca Președinte, să cer poporului să-și exprime, prin referendum, pe 26 mai, voința cu privire la probleme de interes național. Trebuie să lăsăm cetățenii să decidă, pentru că acești pesediști diletanți au pervertit semnificația votului pe care l-au primit și încearcă să deturneze statul român făcând legi în propriul lor interes.
  • În aceste condiții, atrag atenția că este ilegitimă emiterea unei ordonanțe de urgență în această materie înainte ca voința cetățenilor să fie exprimată la referendum.
  • Votul este fundamentul democrației și sursa legitimității acțiunilor oricărui om politic. De ce vă este frică de referendum, domnilor pesediști? De ce, în loc să încurajați oamenii să meargă la vot, amenințați că faceți secții separate de vot pentru europarlamentare și pentru referendum? Încetați să guvernați doar în propriul vostru interes și întoarceți-vă către români! (sursa - Administrația Prezidențială)
Șeful statului s-a întâlnit marți cu reprezentanții societății civile pe tema referendumului privind independența justiției. La finalul reuniunii aceștia au transmis că Iohannis va convoca referendum pentru justiție, pe 26 mai, în aceeași zi cu alegerile pentru Parlamentul European.

Miercuri, Iohannis a discutat despre situația din sistemul judiciar cu asociațiile de magistrați. ”Președintele ne-a spus că e îngrijorat că se folosesc modificări legislative succesive pentru a ușura situația unor persoane din conducerea statului”, a declarat judecătorul Cristi Dănileț, la finalul discuțiilor.

În același timp, intervenția președintelui vine în contextul în care liderii USR-PLUS i-au cerut să participe la ședința de guvern de vineri în care s-ar putea discuta proiectele de ordonanță de urgență privind contestația în anulare și codurile penale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13605 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    golaneala? (Joi, 28 martie 2019, 17:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    parca nici Basescu nu vorbea asa ...
    • +2 (8 voturi)    
      Pai s-a adaptat .. (Joi, 28 martie 2019, 20:57)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      mesajului pe care-l dau pesedistii, aia cum vorbesc ? Cum vorbesc mitraliera, codrin si porcula ala ?! Presedintele a descris printr-un cuvant simplu , de efect, exact ce practica psdragnea acum . A face politica tip golaneala e specifica unor golani ce au pus mana pe putere si o siluiesc zilnic ...
    • +3 (9 voturi)    
      Da (Joi, 28 martie 2019, 21:23)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Este fix golaneala. Dragnea are atitudinea unui golan, a unui cocalar, a unui badaran necioplit si a unui taranete coclit. Alte intrebari?
    • +1 (7 voturi)    
      Perversule (Joi, 28 martie 2019, 21:45)

      IOtao [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cat castigi complacandu-te in penibilitate?
  • +1 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 martie 2019, 17:16)

    [anonim]

  • +3 (15 voturi)    
    Dar, domnule Presedinte.. (Joi, 28 martie 2019, 17:25)

    SCRAMBLED [utilizator]

    Care este intrebarea pusa la referendumul stabilit?
    Intrebarea este esentiala, nicidecum data referendumului...
    Este ca si cum Marea Britanie ar convoca un nou referendum pe tema intereselor Marii Britanii.
    La ce sa se gandeasca poporul regatului unit?

    URGENT: CARE ESTE INTREBAREA?
    Timpul trece, domnule Presedinte.
    Mai sunt 60 de zile. Poporul gandeste incet.
    Sper ca nu este o diversiune si atat acest referendum...
  • -7 (25 voturi)    
    #boicot #stauacasa (Joi, 28 martie 2019, 17:40)

    Miky60 [utilizator]

    Asta am invatat in toamna ca la referendum nu trebuie sa te duci ca cine se duce este pesedist. La fel si la referendumul 2 de demitere al lui Basescu, se promova boicot-ul si statul acasa. Deci asta e calea.
    Ca oricum ce spune aici "De această dată, pesediștii vor să dea Ordonanțe de Urgență prin care să modifice Codurile penale" deja o spune de 2 ani, nimic nou. Deci e clar, prin referendumul asta Iohanis ascude altceva, mai periculos!
    • 0 (8 voturi)    
      Exact (Joi, 28 martie 2019, 21:32)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Vrem spitale si autostrazi, nu bani aruncati degeaba pe referendum! In plus va fi organizat de psd, sigur va fi fraudat!
  • +1 (17 voturi)    
    care e intrebarea? "e naspa psd?" (Joi, 28 martie 2019, 17:41)

    premierul grivco [utilizator]

    e bine ca s-a hotarat sa faca referendum, acum trebuie sa mai gaseasca si o intrebare :))))
  • -6 (20 voturi)    
    mai e un pic (Joi, 28 martie 2019, 17:42)

    Incomod3 [utilizator]

    si caricatura asta se va intoarce la Sibiu, unde va trebui sa dea piept cu consecintele manariilor pe care le-a facut inainte sa devina din nefericire presedinte... sa vedem pe unde scoate camasa cand va trebui sa plateasca pentru casele obtinute cu falsuri penibile...
    • 0 (6 voturi)    
      chiar crezi (Joi, 28 martie 2019, 20:28)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      ca povestea cu casele e adevarata? te-a spalat psd-ul pe creier?
  • +9 (17 voturi)    
    Bun discurs. Raspicat si curajos! Tot asa! (Joi, 28 martie 2019, 17:47)

    V. Istina [utilizator]

    Avem nevoie de reactii ca asta. Vorbesc doar despre text, sper ca prezenta sa publica a fost pe masura textului.

    Bine domnule Presedinte! Nu va opriti!
  • 0 (8 voturi)    
    Limbaj prea complicat. (Joi, 28 martie 2019, 17:54)

    FMM Dragnea [utilizator]

    Aia "prosti da' multi" care il voteaza nu vor intelege nimic. Dar va avea grija aparatcik-ul PSD sa traduca la Antene vorbele lui, rastalmacite. La fel ca si USR-ista aia cu proprietatea. Ea saraca vorbea de realitati din Germania, Suedia, Norvegia, tari avansate. Dar mujicii din presa au sarit repede sa ii taie macaroana. Ca astia e rusii, cam urasc ei civilizatia, dar le place de produsele ei (BMW, Audi etc).
  • +6 (8 voturi)    
    si intrebarea? (Joi, 28 martie 2019, 18:11)

    Bolovanul [utilizator]

    Ok, va fi referendum. Ce intrebare se va pune?
  • +3 (11 voturi)    
    referendum (Joi, 28 martie 2019, 18:30)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    STOP hack-uirii Justitiei prin lovituri de OUG !!! Legile justitiei sa fie modificate numai de Parlament cu minim 2/3 din total ! Maine-poimaine o sa modificam si Constitutia prin OUG ? Hahahha !
  • +2 (12 voturi)    
    Cat ma bucur, se vede ca s-a terminat (Joi, 28 martie 2019, 18:49)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    sezonul de schi.
    Or fi ardelenii mai inceti, da' Johanis a intarziat cu referendumul 2 ani !
  • -3 (17 voturi)    
    Intrebare (Joi, 28 martie 2019, 19:10)

    Gigi Kent [utilizator]

    Asta a platit statului cei 300 si ceva de mii de euro, chirie incasata ilegal pentru un imobil dobandit prin fals si zu de fals?

    Ca nu mai pot nici cu prostiile pe care le debiteaza zilnic.
    • -1 (5 voturi)    
      intrebare (Vineri, 29 martie 2019, 10:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      postacii psd sunt lobotomizati sau este prostie naturala?!
  • +6 (12 voturi)    
    Guvernul nu poate emite Ordonanțe (Joi, 28 martie 2019, 19:34)

    hic sunt leones [utilizator]

    care afectează instituții fundamentale ale statului iar instanțele și Parchetul General sunt fix asta.
    Instituțiile fundamentale sunt obligate - prin Constituție - să ignore orice OUG care a fost adoptată cu încălcarea Art. 115 din Constituție (iar dacă CCR va îndrăzni să spună altfel, instanțele ce contencios vor dispune anularea hotărârii respective).

    Ca să fie foarte clar, referendumul poate fi unul decizional și să prevadă că Art. 115, aliniat (1) va fi reformulat: „Parlamentul poate adopta o lege specială de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonante in domenii care nu fac obiectul legilor organice [completare: și al legilor de orgaizare și funcționare a puterii judecătorești și a Parchetului General]”, având ca efect modificarea imediată a Constituției.
    • 0 (10 voturi)    
      e de bun simt ! (Joi, 28 martie 2019, 20:19)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      si firesc pentru un popor normal la mansarda !
    • 0 (6 voturi)    
      in plus, (Joi, 28 martie 2019, 20:38)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      modificarile in Parlament la aceste legi trebuie facute cu minim 2/3 ! In Anglia se aplica legea jurisprudentei de sute de ani ! Bah, esti nebun ?! Plus codul Roman si Napoleonian ! Au venit tasht-basht roshu bolshevic sa ne invete cum sa traim ! In grijania lor mamii lor !
  • +1 (5 voturi)    
    pedeapsa cu moartea pentru furaciune? (Joi, 28 martie 2019, 20:27)

    N.S. [utilizator]

    sau aruncam iar banii pe referendumuri?
  • 0 (6 voturi)    
    off (Joi, 28 martie 2019, 21:20)

    Dedalus [utilizator]

    Trolii erau cu mana pe tastatura - postarile lor au aparuti primele.

    Le este frica celor din tabara lui Dragnea, le este extrem de frica.

    Braveaza ei in public, dar aici este o mare problema a istoriei romanilor: este un popor crud si violent.

    Ce viata mizerbila duc toti acesti cetateni de la conducerea guvernului si a PSD! Ce urata viata!

    Sa te apere tot felul de mercenari de doi bani, in doar interesul lor, sa te laude doar cei cu maladii nervoase si sa te injure toata lumea, sa iti fie teama de ziua de maine ... ce sa mai zic
  • +1 (5 voturi)    
    . (Vineri, 29 martie 2019, 0:35)

    vidra [utilizator]

    Intrebare: sunteti de acord cu interzicerea ordonantelor de urgenta in afara situatiei in care tara e in stare de urgenta?
    • -2 (4 voturi)    
      si?! (Vineri, 29 martie 2019, 10:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      ce ai rezolvat?!
      trebuie ceva care sa le interzica sa mai distruga tot dupa bunul plac... ceva cu MCV si comisia de la venetia!
  • -2 (4 voturi)    
    trebuie ceva (Vineri, 29 martie 2019, 10:09)

    liviu_ [utilizator]

    de respectarea MCV si recomandarilor comisiei de la venetia

    oricum acest referendum este ultima sansa de a salva aceasta tara!