Tudorel Toader a publicat o scrisoare anti-Kovesi în Financial Times: Nu am nimic personal cu ea, dar nu ar trebui numită în funcția de procuror european

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 7 martie 2019, 8:59 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Digi24
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a trimis o scrisoare cunoscutei publicații financiare Financial Times în care spune că ”nu are nimic personal împotriva Laurei Codruța Kovesi”, dar ea nu ar trebui numită în funcția de procuror european. Materialul este intitulat ”Coerciția folosită în campania anticorupție românească”.
  • CITEȘTE ȘI: Financial Times despre Kovesi: Femeia potrivită pentru postul de procuror-șef al Europei
  • Scrisoarea ministrului Toader a apărut la rubrica Letters to the Editor, unde, de obicei, dar nu numai, autorii scriu pe teme abordate deja de ziar, cu opinii adverse sau complementare pozițiilor ziarului. Scrisoarea lui Toader apare printre texte scrise, între alții, de autorități locale din Marea Britanie, analiști, lobbyiști, finanțiști care au ceva de spus pe teme ce se întind de la producția japoneză de mașini la educarea muncitorilor britanici.
”Nu am nimic personal contra Laurei Codruța Kovesi, unul dintre cei trei candidați la poziția de procuror-șef în noua instituție a Procurorului European. Dar, din toate dovezile pe care le-am văzut - de la judecători, procurori și alte surse credibile - ea nu ar trebui numită în această poziție de o importanță vitală”, scrie Toader în Financial Times.

Mesajul ministrului Jusției vine în condițiile în care astăzi, la Bruxelles, are loc Conferința președinților, formată din președintele Parlamentului European și liderii grupurilor politice, care vor atabili echipa de negociere cu Consiliul UE pentru desemnarea viitorului procuror-șef european, post pentru care candidează Laura Codruța Kovesi. Tot astăzi, Kovesi este chemată la audieri la secția de anchetare a magistraților în dosarul în care este urmărită penal după un denunț al lui Sebastian Ghiță.

”Doamna Kovesi nu a fost demisă anul trecut pentru că agenția anti-corupție pe care o conducea, DNA, viza politicieni corupți. Ea a fost demisă pentru că DNA încălca legea. Curtea noastră constituțională a spus acest lucru. Strategia de anchetare a doamnei Kovesi se baza pe coerciție”, susține Toader.

Tudorel Toader invocă, în scrisoare, și faptul că Dana Gârbovan, președinta Uniunii Naționale a Judecătorilor s-a declarat ”șocată” de aceste lucruri. Amintim că UNJR este contestată de majoritatea magistraților, care spun că nu îi reprezintă. Restul asociațiilor de procurori și judecători s-au declarat în repetate rânduri contra modificărilor realizate în domeniul justiției de actuala guvernare.

”Judecătorii care au analizat dosarele demarate de DNA au găsit stenograme modificate, probe falsificate, denunțuri false făcute de martori și probe ascunse intenționat față de acuzați. Asta nu este justiție. Instituția Procurorului European trebui să-i caute cu insistență pe cei vinovați, dar nu prin sacrificarea drepturilor omului și a procedurilor normale”, încheie oficialul român materialul publicat în FT.


"UE este pe cale să numească primul șef al Parchetului European și ar trebui să aleagă persoana cea mai calificată pentru job. Aceasta este Laura Codruța Kovesi, un procuror curajos și remarcabil din România", scria Financial Times în editorialul semnat de Consiliul Editorial. Jurnaliștii de la FT subliniau că aceasta are experiența necesară, iar unul dintre argumentele în favoarea numirii sale la Parchetul European este tocmai faptul că Guvernul României, care încalcă în mod repetat normele europene, este împotriva sa.

Fosta șefă DNA declara sâmbătă că au fost prea multe coincidențe în dosarul penal pe care i l-a făcut Secția de anchetare a magistraților - s-a început urmărirea sa penală chiar înainte de a merge la audierea din Parlamentul European, iar acum este chemată din nou la Parchet chiar joi, în ziua în care trebuia să meargă din nou la Bruxelles.

















25920 vizualizari

  • +54 (64 voturi)    
    propaganda mincinoasa impotriva Romaniei (Joi, 7 martie 2019, 9:07)

    keres [utilizator]

    slugarel ar trebui sa infunde puscaria pentru ce a facut impotriva justitiei si a romanilor. Acest furuncul corupt trebuie sa dea socoteala.
    • +41 (45 voturi)    
      filiera Adamescu - Elan - Voiculescu - Popovici (Joi, 7 martie 2019, 10:25)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui keres

      Loveste din nou prin cozile de topor - tudorel .Totul cu suportul Mossad- Black Cube.. de asta n-are nimic de spus tudorel
      • +8 (8 voturi)    
        zona aia de pe harta cu hoti si impostori (Joi, 7 martie 2019, 12:40)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        ajunsi ministri.
        Asta o sa fie renumele Romaniei.
        Gratie si "scarbitilor" care se saturasera sa voteze raul cel mai mic.
    • +13 (13 voturi)    
      Demiterea si arestarea ministrului corupt si las (Joi, 7 martie 2019, 11:17)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui keres

      Atunci cind un infractor din mafia psd si alde este trimis in judecata, sau este condamnat in prima instanta, toate likelele, aflate in solda mafiei, urla ca trebuie sa se astepte condamnarea definitiva,ca pina atunci este nevinovat.
      Atunci cind un procuror este acuzat, fara probe, de catre un infractor, aceleasi likele il considera imediat vinovat pe procuror.
      A trimis presedintele un comunicat la Financial Times, in care sa demonteze toate minciunile ministrului corupt si las al justitiei ?
      A informat presedintele Financial Times ca Uniunea Nationala a Judecatorilor Corupti din Romania (UNJCR) este o asociatie formata din circa 20 de membri, creata de mafia psd si alde, pentru a distruge justitia din interior ?
      I-a cerut presedintele demisia ministrului corupt si las al justitiei pentru minciunile debitate ?
      L-a trimis Ministerul Public in judecata pe ministrul corupt si las al justitiei pentru aderare la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu, pentru obstructionarea justitiei, pentru favorizarea infractorilor si pentru hartuirea fostei Sefe a DNA ?
  • +27 (37 voturi)    
    Buba ! Buba ! Buba ! (Joi, 7 martie 2019, 9:07)

    un domn [utilizator]

    Mars la Duba !


    ( Trii Bubitzii- http://epochtimes-romania.com/news/abrogati-si-apoi-plecati-proteste-in-toata-tara-dupa-oug-ul-pe-legile-justitiei-video---284453

    Da click pe video asezat la mijlocul paginii)
    • +11 (15 voturi)    
      El pe lume a iesit ... (Joi, 7 martie 2019, 10:47)

      I_SEE_HOTZ_PEOPLE [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ca ma-sa s-a cotârcit ...

      Cu un shobolan dilit !!!

      !!! Buie Mubonel !!!
  • +37 (45 voturi)    
    mare mizerie omul asta.. (Joi, 7 martie 2019, 9:09)

    rochiri [utilizator]

    ...pai CCR-ul da verdict ? Ce dezinformare....
    • +6 (6 voturi)    
      Ticalos (Joi, 7 martie 2019, 11:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      si o nulitate care a compromis taraba universitara care l-a ales rector. Opera i-o desavârsteste o alta nulitate, carierista odioasa prof. M. Onofrei, sluga lui, sub a carei „inteleapta” coordonare Univ Al I Cuza nu se mai numara nici macar printre primele 1000 din Europa. Acum Răhățel Toader aplica reteta la nivelul Justitie nationale pe care o distruge cu acelasi succes.
  • -32 (48 voturi)    
    Bravo Tudorele, macar tu esti (Joi, 7 martie 2019, 9:11)

    xrogo [utilizator]

    consecvent si nu te inclini dupa cum bate vantul, ar fi culmea s-o sustii dupa ce i-ai facut vant din pozitia de sefa a DNA!
    • +16 (24 voturi)    
      Mircica, breh (Joi, 7 martie 2019, 10:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ce ai luat de 8 Martie ?
      • +8 (10 voturi)    
        . (Joi, 7 martie 2019, 12:05)

        Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Mircica doar primeste, si nu numai de 8 martie ;)
        • +4 (6 voturi)    
          alte cinci secunde ? (Joi, 7 martie 2019, 12:35)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

          carevasazica Mircica vrea din 5 in 5 ? )))))
      • +4 (6 voturi)    
        N-a luat înca nimic (Joi, 7 martie 2019, 13:40)

        brifcor [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Dar o sa ia iemu de la noi.
    • +3 (7 voturi)    
      Buna dimineatza Xrogo (Joi, 7 martie 2019, 13:09)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Te-ai trezit? Ti-ai baut cafelutza de dimineatza ... ai citit stirile si ai zis... ia sa vada lumea cum debitez Eu ineptii si cum o iau Asa pe aratura...si cum ma iubeste pe mine proletariatul.. Sa sti ca Eu te iubesc!!! Al tau Brigadier
  • +33 (43 voturi)    
    este o minciuna ca nu are nimic personal (Joi, 7 martie 2019, 9:12)

    Bolovanul [utilizator]

    de fapt, totul este personal!
  • +21 (33 voturi)    
    Nimic personal dar sunteti ruda cu invatatorul din (Joi, 7 martie 2019, 9:13)

    lasa [utilizator]

    Pentru ca aveti aceeasi logica a adevarului , partea subiectiva care devine scuzabila tocmai pentru ca este subiectiva.Ati corectat greselile de exprimare? Nu cred.
    Dna Kovesi , devenind Procuror sef in institutiile UE, ar deveni un atu favorabil imaginea Romaniei, care e trefelita fara jena de onor Guvern din care faceti parte !
    Rusine guvernului Romaniei, rusine ministrului Justitiei!
  • +25 (33 voturi)    
    Spuse (Joi, 7 martie 2019, 9:18)

    hamurabi [utilizator]

    unul din infractori !
  • +30 (38 voturi)    
    ce mincinos (Joi, 7 martie 2019, 9:20)

    liviu_ [utilizator]

    a demi-o... a incalcat mcvu (si constitutia, dar ajuta cand ai slugi la ccr) ca sa o demita...
    si-a pus slugile sa o urmareasca penal, practic primul job al sectiei infiintata de el a fost sa o urmareasca pe Kovesi (chemata de 2 ori EXACT in perioada votului pentru procuroru european). Dosaru e facut pe niste informatii infirmate de politie si pe o plangere a unui urmarit international!
    acum el si guvernul fac tot ce pot la UE ca aceasta sa NU fie aleasa procuror european

    si el nu are nimic cu ea?!
    serios slugarele?!
  • +32 (40 voturi)    
    CCR (Joi, 7 martie 2019, 9:20)

    _Un stelist_ [utilizator]

    De când decide CCR cine încalcă legea, băi Tudorele???
    • -1 (5 voturi)    
      Ce e Constitutia? (Joi, 7 martie 2019, 13:47)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Ce e Constitutia ? E legea fundamentala. Capisci CCR constata incalcarea legi fundamentale numita Constitutie.
  • +33 (41 voturi)    
    Mare ticălos acest procuror comunist (Joi, 7 martie 2019, 9:22)

    Rescator [utilizator]

    care a aplicat coerciția stalinistă asupra unor țărani
    săraci care au mâncat câțiva struguri,rămași după
    cules la un CAP și asupra unora care au indrăznit
    să-și vândă proprile animale pentru a avea cu ce trăi.
    Prin scrisoarea dementă trimisă se umple de ridicol,
    iar Romănia este batjocorită,in ultimul hal de acest
    soi rău de mazete bolșevice de rit stalinist.Dispari
    ipochimenule!
  • +31 (39 voturi)    
    T.T un călău disciplinat. (Joi, 7 martie 2019, 9:22)

    asavreau [utilizator]

    TT nu are nimic,cu nimeni.El execută niște ordine.Disciplinat ,metodic,eficient.Face totul praf ca să îndeplinească pretențiile șefului.În urma lui TT rămân haosul.Hoția înflorește,dar arată oribil.
  • +27 (35 voturi)    
    Minte cum respira (Joi, 7 martie 2019, 9:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe vremea când era procuror de Panciu si primea ordine de la pcr si Secu, nu mintea chiar așa :) Acum e si lepra, si nulitate profesionala, la fel ca si cadrele didactice de la taraba universitara care au ales un rector ce le seamănă leit.
  • +21 (29 voturi)    
    hai sictir (Joi, 7 martie 2019, 9:25)

    ceoteldrum [utilizator]

    coruptule!!
  • +25 (31 voturi)    
    cine plateste? (Joi, 7 martie 2019, 9:27)

    DanBlinded [utilizator]

    Cu ce bani (deloc putini) plateste un ministru o astfel de scrisoare?
  • +26 (32 voturi)    
    Kovesi (Joi, 7 martie 2019, 9:32)

    lautarul [utilizator]

    Cat a platit PSD din banii nostri ca sa publice NYT aceasta mizerie? Ticalosii astia sunt din ce in ce mai disperati sa se agate de putere batandu-si joc cu nerusinare de Romania!
  • +25 (31 voturi)    
    hmm (Joi, 7 martie 2019, 9:35)

    dum_i [utilizator]

    cine a platit pentru mizeriile scrise de sobolanul asta?
  • +23 (31 voturi)    
    Lol (Joi, 7 martie 2019, 9:35)

    mitg [utilizator]

    Bubosul nu-i numai fudul, ci fudul in presa internationala mai nou.
  • +23 (31 voturi)    
    sluga umila a psd (Joi, 7 martie 2019, 9:36)

    iondelaafumati [utilizator]

    o sluga a unui guvern corupt !
  • +21 (29 voturi)    
    vorbeste procurorul comunist slugarel (Joi, 7 martie 2019, 9:40)

    qwerasdf [utilizator]

    care era gata sa bage la puscarie un taran simplu, pentru ca a indraznit sa cumpere o vaca cu vitel... si a avut tupeul si impertinenta sa-si vanda bunul care ii apartinea

    asta e tudorel, "ie-fectiv, io nu sunt vinovat, altii....!"
  • +31 (37 voturi)    
    Oameni buni (Joi, 7 martie 2019, 9:43)

    Eugen13 [utilizator]

    Oameni buni, trebuie sa trecem la fapte. Greva generala!
    Iordache spune ca ei sunt „alesii” care sa faca praf sistemul judiciar , Toader Tudorel este o relicva comunistoida asezonat cu insticte bolsevice, Daia se arunca cu cormoranii in piscina, Viorica este „ decat ” analfabeta, Valcov este schizofrenic vrand sa bage toata tara in cimitir cum a facut cu tablourile, Androneasca face praf invatamantul a 3-a oara in 20 de ani, iar peste toti Dragnea s-a facut patriot cat sa puna mana si pe tezaurul tarii. Imi cer scuze de ceilalti impostori si degenerati din PSD ,pe care nu i-am numit , nu pentru ca nu sunt de luat in seama, ci doar ca mi-e deja sila de atata mizerie lasata pe umerii nostri si a urmasilor nostri, de acesti indivizi.
    De ce?
    Pentru ca mai suntem in tara asta unii care nu au furat si nu au calcat pe cadavre! Ca mai suntem unii care nu au vrut sa stea cu mana intinsa la nimeni si au muncit cinstit! Ca au tinut la principii si la onoare ! Ca au avut si mai au cei sapte ani de acasa ! Ca trag inca speranta ca atunci cand vor ajunge copiii lor mari nu vor pleca de langa ei sa se duca sa lucreze undeva aiurea, din cauza voastra sau a odraslelor voastre!
    Imi cer iertare in numele tuturor celor care v-au tinut in viata dupa 1989. V-ati aliat cu hotia , cu minciuna si cu trufia facand sa treaca 30 de ani de chinuri si destine furate peste Romania.
    Inchei cu speranta sa apuc acea zi in care sa fiu martor impasibil al prabusirii voastre, in conditiile in care toti avem de trait o singura viata, in care toti ne dorim sanatate, fericire si liniste.
  • -7 (21 voturi)    
    pai ce faceti ? (Joi, 7 martie 2019, 9:48)

    IonDesda [utilizator]

    De ce nu puneti si cel mai relevant lucru din articol ? si articolul in sine ?

    https://www.ft.com/content/5c6b14a8-4023-11e9-b896-fe36ec32aece

    "
    Please use the sharing tools found via the share button at the top or side of articles. Copying articles to share with others is a breach of FT.com T&Cs and Copyright Policy. Email licensing@ft.com to buy additional rights. Subscribers may share up to 10 or 20 articles per month using the gift article service. More information can be found at https://www.ft.com/tour.
    https://www.ft.com/content/5c6b14a8-4023-11e9-b896-fe36ec32aece

    After Ms Kovesi’s departure from the DNA, we discovered that, during a four-year period while she was in office, DNA investigations were opened against 3,420 judges and prosecutors — over half the magistrature service in the country. Typically, these investigations remained open and were never brought to trial. They were used to coerce the court system.

    The newly formed Special Section for the Investigation of Crimes Committed by Magistrates, which is independent of the DNA, has just reported that it took over some 1,422 files from its DNA-based predecessor. About 70 per cent were initiated internally — not as a result of any external complaint or allegation.
    "
    • -15 (23 voturi)    
      atunci lumea ar citi (Joi, 7 martie 2019, 10:04)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui IonDesda

      si unii si-ar face singuri o parere.
      • +5 (7 voturi)    
        Asa e, nu cum postezi tu (Joi, 7 martie 2019, 12:23)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        adica la ordin,
        Sper sa merite efortul, probabil ca mori de foame, daca ai ajuns asa postac rosu.

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
        • -2 (4 voturi)    
          zici tu? (Joi, 7 martie 2019, 13:55)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          ok.....
      • +3 (5 voturi)    
        mi-am facut de mult (Joi, 7 martie 2019, 13:07)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        si prefer opinia Harvard decat a postacului de serviciu "Kingdavid - banat pentru fake news si vrajeala"

        Kovesi, onorată de Harvard: a fost inclusă în lista femeilor cu contribuții majore în justiție în 2019
        • -2 (4 voturi)    
          e festivism de 8 martie...gender equality.. (Joi, 7 martie 2019, 13:57)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

          nu te imbata cu apa rece.

          Dar iti respect opinia, ceea ce tu nu faci. Deh....si asta spune ceva despre calitatea ta umana/intelectuala.
    • +3 (5 voturi)    
      luju (Joi, 7 martie 2019, 12:43)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui IonDesda

      Relevant ? Bai prostule familia Cosma a facut plangeri catre toti procurorii si judecatorii cu care au avut interactiuni.
      Vezi cate plangeri au facut cei de la luju.ro , savaliuc, antena 3 , mugur ciuvica, mircea badea, si toti ceilalti mancatori de cacat.
      Asa zisa sectie nou infiintata pentru investigarea magistratilor a preluat spre investigare 1422 dosare , dar cum este "constitutional" s-a apucat cu prioritate de cel la lui Kovesi.
  • +18 (26 voturi)    
    un prescolar (Joi, 7 martie 2019, 9:50)

    andrei31 [utilizator]

    Uitati cum arata scrisoarea unui prescolar, suparat ca colegul nu ii da jucaria pe care o vrea. Aceasta "scrisoare" banuiesc ca a fost scrisa pe un post-it sau pe un patratel de hartie igienica ? Chiar nu a mai ramas nicio persoana cu mai mult de 4 clase in P$D care sa citeasca ineptiile astea inainte sa devina publice ?? Of, of, un partid de cizmari... Si uitati cum tumorel nu invata ca scrisoriile pe care le trimite mai mult o ajuta pe LCK.
  • +19 (25 voturi)    
    Penibil (Joi, 7 martie 2019, 9:50)

    Alina_Gabriela [utilizator]

    Cand penibilul ajunge la extrem.
    ”nu are nimic personal împotriva Laurei Codruța Kovesi”, insa a dezvoltat o obsesie pentru acest subiect. Interesant cum a reusit sa aiba scrisoarea publicata tocmai astazi in Financial Times.
  • +20 (26 voturi)    
    Bravo (Joi, 7 martie 2019, 9:50)

    katalina [utilizator]

    Tov tudorel nu pricepe ca de fiecare data cind un corupt de teapa lui o critica pe Kovesi nu face altceva decat sa-i cresca "cota". Oricum daca dna obtine postul va trebui sa "multumeasca" si PSD-ului care a facut-o "celebra" :)
  • +24 (28 voturi)    
    dana garbovan e socata de cand s-a nascut .... (Joi, 7 martie 2019, 9:51)

    viziru [utilizator]

    dana garbovan e socata de cand s-a nascut .... iar de slugarel ce mai e de zis, unde il vedeti aratati-i placutele suedeze.....
    • +6 (6 voturi)    
      este "iexponentul " slujuVaran (Joi, 7 martie 2019, 13:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Veorika si oricine de la Ciuma Roshie
  • +21 (27 voturi)    
    Intr-adevar,nu ai nici..... (Joi, 7 martie 2019, 9:53)

    gigiN [utilizator]

    ....o urma de bun simt ! Macar traci draqu din gura si scuteste-ne de explicatiile tale.Stim ca esti sluga lui dragnea si ca el te-a pus sa faci inca o porcarie,dar tu ar trebui sa dispari definitiv din viata publica !!! Est un nemernic la fel de mare ca si papusarul tau.
  • +24 (30 voturi)    
    curat mestesug de tampeala (Joi, 7 martie 2019, 9:54)

    opinius [utilizator]

    Prin expresia "Strategia de anchetare a doamnei Kovesi se baza pe coerciție" TT induce idea ca DNA ii tortura pe cei anchetati, daca nu fizic, cel putin psihic. Apoi, intareste aceasta idee "trebui să-i caute cu insistență pe cei vinovați, dar nu prin sacrificarea drepturilor omului și a procedurilor normale".

    Acelasi idei sunt frenetic sustinute de toti dusmanii DNA: "au fost abuzuri", "incalcari ale drepturilor omului", "tortura".

    Intrebarea pe care ar trebui sa o adresam lui TT si tuturor celor care cred cu tarie in abuzuri: De ce nu exista la CEDO si nici in instantele romane nicio condamnare a unui procuror DNA pt tortura, represiune nedreapta, cercetare abuziva, abuz? Cum se poate vorbi de aceste lucuri fara nicio condamnare (si prea putine plangeri, din care niciuna pentru tortura)?

    Are TT idee ce inseamna tortura psihica si unde este granita intre metode de interogare premise si tortura psihica? Daca tot se da mare penalist, de ce nu stabileste el aceasta granita, macar sa se stie pe viitor?

    Sa poata avea fiecare persoana interogata un anumit confort la orice interogatoriu, ceva genul: sa ma lase sa spun ce vreu, sa nu ma intrerupa, sa nu-mi spuna in fata ca mint (imi incalca dreptul la demnitate), sa nu-mi spuna ca ma contrazic (ca ma denigreaza), etc
  • +20 (28 voturi)    
    vechea poveste: (Joi, 7 martie 2019, 10:01)

    bancher [utilizator]

    -nu am nimic personal cu X, dar...
    -nu am nimic personal cu negrii, dar...
    -nu sunt rasist, dar...
    Noroc ca americanii sunt oameni experimentati la chestiuni rasiste si ura interpersonala, si nu iau in serios ce spune Toaderul. Ei dupa formularea frazei isi dau seama cat de mare e ura celui care spune ca nu are nimic personal cu X sau Y.
    Pe de alta parte, am si eu o intrebare ptr Toader: cand a fost mai obiectiv: acum cand vrea sa o trimita pe Kovesi la parnaie, sau pe timpul lui Ceausescu, cand a trimis la puscarie un taran care a mancat un ciorchine de strugure uscat de la CAP si alt taran care si-a vandut vitelul ptr ca fatase vaca mai multi vitei?
    Asta sa ne spuna el.
  • -23 (33 voturi)    
    cata agitatie a starnit o scrisoare.... (Joi, 7 martie 2019, 10:06)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    mai rasfirat baieti, mai rasfirat....
    • +19 (23 voturi)    
      ok (Joi, 7 martie 2019, 10:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      iti scriu si eu o scrisoare sefului tau....
      in care zic ca desi pe forumuri esti o scluga psdista, in privat tu de fapt esti fan usr.
      ce zici?! mai ai maine loc de munca?!
    • +4 (6 voturi)    
      La tine se aplica modificarea: (Joi, 7 martie 2019, 12:25)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Securistu' striga Securistii !

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • -3 (5 voturi)    
        vad ca e la tine, deocamdata! (Joi, 7 martie 2019, 13:55)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Tu vezi securisti si te si simti. Ca doar de aia ai si postat.
        • +1 (1 vot)    
          ahahaha (Vineri, 8 martie 2019, 9:34)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          ma ... macar ai oo sa raspunzi la toate comentariile impotriva ta...
          momentan nu o sa comentez nivelul de gradinita al raspunsului....
    • +1 (3 voturi)    
      Da, (Joi, 7 martie 2019, 15:58)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      .. cata agitatie a starnit o scrisoare trimisa de unu' care mai acum ceva timp inainte spunea despre Kovesi ca nu are nici o sansa... De ce-a trimis-o daca nu are nici o sansa, numai voi, borfasii, stiti.

      Mai rasfirati baieti.
  • +16 (22 voturi)    
    cum e asta (Joi, 7 martie 2019, 10:19)

    AdrianAdr [utilizator]

    Când a obținut voturile de la comisiile acelea, ați spus (voi PSD-ul și ALDE prin europarlamentarii voștri) ca nu e o funcție importanta și ca nu prea va face nimic...ca e o structura creata nou și nu prea are atribuții. Acum spuneți ca e de "importanta vitala". Hotărați-va, este sau nu importanta!

    Ce cred ca își da toata lumea seama e ca nu vreți pe cineva care știe cum merg hoțiile in RO (și nu numai) într-o instituție Europeana care va poate trage la răspundere.
  • +7 (11 voturi)    
    ehh (Joi, 7 martie 2019, 10:34)

    transpenibilus [utilizator]

    Nici noi nu avem niic cu tine, dar ar trebui sa stai la puscarie. Alaturi de dragnea, vilcov, dancila, teodorovici, nicolicea. Cius.
  • +5 (11 voturi)    
    CINE FURA (Joi, 7 martie 2019, 10:35)

    dincannes [utilizator]

    … azi un ou, fura miine un bou !
    A mintit, jos cu ea !
    Ponta a plagiat, jos cu el !
    Daca nu s-ar mai minti, nimeni n-ar mai putea fura, viola sau ucide !
    Fara penali si fara mincinosi !
    • +3 (5 voturi)    
      Corect. (Joi, 7 martie 2019, 12:28)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Desigur, dupa ce dovedesti ca plangerea este intemeiata.
      Cam ciudat, nu-i asa, ca plangerea unui fugar este atat de importanta. Cum o fi facut-o, parca trebuia sa o depuna personal, nu ?

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +8 (10 voturi)    
    Tudorel uitucul, (Joi, 7 martie 2019, 10:46)

    ofCAER [utilizator]

    Nu a mentionat-o in scrisoare, alaturi de Dana Garbovan, si pe Adina Florea...
    Si-apoi, el, omu' drept al propriei legi strimbe, s-a facut ca uita sa-i spuie lu' Financial Times ca taman CSM a dat AVIZ NEGATIV cererii lui de revocare a lui Kovesi!!!

    Tudorel mincinosul, nu-i ajunge ca minte tot boboru'
    da' vrea sa se consacre drept mincinos planetar: "[Kovesi] a fost demisă pentru că DNA încălca legea. Curtea noastră constituțională a spus acest lucru". Pai sa gaseasca textu' din Decizia 358/2018 unde scrie treaba asta! Sariti-i in ajutor postaci!!! Ca eu, in prostia mea, n-am gasit decit urmatoarea mentiune: "Nu este ... rolul ... Curții Constituționale de a efectua un control al acestei evaluări". Atit!
  • +7 (11 voturi)    
    In numele poporului roman aservit (Joi, 7 martie 2019, 10:47)

    gore474 [utilizator]

    Il rugam pe domnul Tudorel sa publice repede si o scrisoare de sustinere a domnului dublu condamnat penal pe nedrept Dragnea Liviu Nicolae. Abuzurile l-au incoltit pe acest brav martir al neamului si merita cel putin o scrisoare de sustinere pe care ar contrasemna-o si celelalte somitati in materie de drept din coalitie: Nicolicea, cel cu diploma de 10 spaga cum laude, Iordache, cel mai mare mobilizator al maselor, si chiar si marele senator al infractorilor Serban Nicolae, cel care a trebuit sa fie evacuat din locuinta sociala de la RAPPS prin hotarare... judecatoreasca exact ca tiganii din centrul vechi. Toti ar semna bucurosi cu ambele maini!
  • +8 (12 voturi)    
    Eu vreau să văd... (Joi, 7 martie 2019, 10:47)

    iaurtica [utilizator]

    factura emisă de FT pe numele lui slugărel (persoană fizică) din care să rezulte cât a plătit pentru mizeria asta! Şi dovezi că a plătit el personal din banii lui! Un JEGOS, ăsta este slugărel!
  • +9 (11 voturi)    
    aiasta nu se face, bre, (Joi, 7 martie 2019, 10:53)

    ...!?! [utilizator]

    lichea perfida decrepita.
  • +8 (10 voturi)    
    Un mare serviciu (Joi, 7 martie 2019, 10:53)

    Gogu27 [utilizator]

    facut pentru LCK de catre clica de pafaristi in frunte cu duplicitarul tt . Dupa cum marii "artisti" psd alde au dat cu oistea in gard cu toate (anti) masurile economico financiare de s-a ajuns la scadera ratingului de tara, tot asa scrisorica miselului ii va face si pe ultimii europarlamentari indecisi sa accepte numirea fostei sefe DNA in fruntea parchetului european .
  • +6 (8 voturi)    
    Panica maxima (Joi, 7 martie 2019, 10:58)

    JustinCase [utilizator]

    Arde curul clanului mafiot la perspectiva ca justitia va avea un brat si mai lung fata de cel pe care deja l-au taiat.
  • +9 (11 voturi)    
    The Goodfather IV (Joi, 7 martie 2019, 10:59)

    freestyle [utilizator]

    Tudorel Toader: "Nu am nimic personal cu ea..."


    Nasul: "Sunt doar afaceri, nu e nimic personal..."
  • +8 (12 voturi)    
    daca scria sebi ghita (Joi, 7 martie 2019, 11:08)

    mmmircea [utilizator]

    zau ca puteam sa-i inteleg demersul. Slugarel in schimb sa-si pastreze opiniile pentru sine, mai ales cand ocupa o functie in guvernul Romaniei.
  • +7 (7 voturi)    
    De remarcat (Joi, 7 martie 2019, 11:52)

    Spiky [utilizator]

    TT, acest 2Dorel al inJustiției române, nu oferă nici un caz concret, nu spune că de fapt legea a fost schimbată ulterior pentru ca să pară încălcată, că schimbarea legii a fost un abuz în sine, și multe alte prostii comise de nea 2Dorică... inclusiv demiterea LCK în mod ilegal și neconstituțional (Curtea Constituțională poate comite nepedepsită orice abuz dorește, ea având jurisdicție nelimitată). Așa-zisul raport cu scopul demiterii este o însăilare de povești nemuritoare, nefundamentând cu nimic decizia de demitere; CCR a forța mâna președintelui.
  • +9 (9 voturi)    
    in scrisoare (Joi, 7 martie 2019, 12:06)

    mos ion roata [utilizator]

    trebuia sa fie trecut si numele celui care se potriveste a fi numit in functie de procuror european-Putorel Poader
  • +7 (9 voturi)    
    Ma intreb si eu (Joi, 7 martie 2019, 12:08)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Uite acuma ma apuc sa scriu o scrisoare si maine o trimit la Financial Times.

    Si o sa mi-o publice maine.....

    Haide bah! Trimiti asa o scrisoare si aia repede o publica ca este de maxim interes.

    Sa ne spuna si noua nea Tuodrel cine a platit pentru publicarea ei.
    • -1 (5 voturi)    
      dar cea care o lauda pe Kovesi? (Joi, 7 martie 2019, 13:53)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      nu-ti pui aceeasi intrebare principiala?
  • +1 (5 voturi)    
    teddy si daddy (Joi, 7 martie 2019, 12:21)

    cugetatorul [utilizator]

    Cred ca teddy vrea sa-i ia fata lui daddy in emisiunea cea mai putin iubita persoana din Romania
  • -5 (9 voturi)    
    Prosti si prosti (Joi, 7 martie 2019, 14:21)

    vodatepes [utilizator]

    Prosti si prosti. Ma uit la unii care se agita pe aici si nu vad ca aia de afara rad de prostia noastra. Unii prosti au sarit in sus cand au covocat-o pe Kovesi chiar pe 07.03.2019 la parchet chiar in ziua cand se intilnesc politruci de la UE sa desemneze negociatori in cazul lui Kovesi. Ok Astia de la acest extraodirnar ziar acum ceva timp publica un articol in care o luada pe Kovesi ca e persoana care merita sa fie prim procuror european. OK Daca ziarul o sustine pe Kovesi de ce a publicat scrisoarea lui Tudorica chiar in ziua de 07.03.2019 cand se intilnesc politruci la UE. Ziarul acesta a scris cu buna credinta atunci articoul despre Kovesi sau a fost publicat contracost asa cum a publicat contracost si scrisoarea lui Tudorica. Suntem prosti si dam apa la moara strainilor ii doare in CuR pe aia de afara de Kovesi sau de Tudorica, banul sa iasa si prosti sa se certe si sa produca stiri.
    • 0 (2 voturi)    
      Gresesti: (Joi, 7 martie 2019, 17:10)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      UE tine foarte mult la respectarea democratiei si a principiilor statului de drept (unul dintre aceste principii fiind separarea puterilor in stat).
      Prosti sau neprosti, UE ne monitorizeaza atent, pentru ca vrea sa avem justitie corecta si democratie, si nu abuzuri si autocratie
    • 0 (0 voturi)    
      te intreb altceva (Vineri, 8 martie 2019, 9:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      daca tu si 2dorel si dancila nu au nimic cu LCK de unde atata stres sa o discreditati?!
      chiar nu vezi ipocrizia si minciuna in toiata chestia asta?!

      serios... macar recunoaste: "suntem/sustinem un partid de hoti, care vrea doar sa distruga justitia si sa fure" va apreciam mai mult ... macar nu mintiti! da nu... voi tre sa mintiti si sa manipulati...
      efectiv mai jos decat voi sunt numai oamenii smecheri ca hitler, stalin, lenin etc! si doar pt ca aia au omorat oameni in lagare.... asta e singurul pas de care mai aveti nevoie ca sa-i depasiti... si la ce face jandragmeria nu mai e mult!
      dar spre desevire de voi... marii dictatori, au vrut binele tarii in nebunia lor... voi vreti numai binele propriiu si distrugerea tarii!

      strainii ne voi mai mult binele decat il vor stapanii tai!

      si (o sa spun asta la fiecare ocmentariu impotriva ta) SCHIMBA DRACU NIKUL CA SE INVARTE TEPES IN MORMANT!!! ALA TRAGEA HOTII IN TEAPA, NU-I IDOLATRIZA !!!