Kovesi: Au fost prea multe coincidențe. Mi s-a făcut dosar penal înainte de votul din PE, acum m-au chemat la audieri în ziua în care trebuie să merg iar la Bruxelles

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 martie 2019, 13:08 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
Laura Codruța Kovesi spune că și-a depus candidatura pentru conducerea Parchetului European în nume personal, că nu a avut așteptări de la Guvern să o susțină, dar că au fost prea multe coincidențe în dosarul penal pe care i l-a făcut Secția de anchetare a magistraților. Ea a afirmat că s-a început urmărirea sa penală chiar înainte de a merge la audierea din Parlamentul European, iar acum este chemată din nou la Parchet chiar în ziua în care trebuie să meargă din nou la Bruxelles.

Kovesi a spus, la Europa FM, că a primit foarte multe încurajări de la oameni obișnuiți, pe stradă, prin scrisori, iar de la Guvern nu a cerut și nici nu a avut așteptări.

"Nu am avut așteptări de la Guvern. Mă așteptam la o campanie negativă împotriva mea, dar mă bucur că am avut posibilitatea ca la audierea din Parlamentul European să lămuresc anumite lucruri. Este o procedură onestă să îi dai și celui acuzat posibilitatea de a lămuri lucrurile negative spuse despre el", a afirmat Kovesi.

Ea a mai spus că au fost prea multe coincidențe în ceea ce privește dosarul penal pe numele său deschis de Secția de anchetare a magistraților.

"Este clar că dosarul penal este plin de coincidențe. S-a început urmărirea mea penală chiar înainte de audierea mea din Parlamentul European, deși era dosarul vechi de un an. O altă coincidență este că după ce m-am întors de la Bruxelles am primit citație pentru 7 martie, când iar trebuie să fiu prezentă la Bruxelles. De ce nu în 6 sau în 8? Sunt prea multe coincidențe", a declarat Kovesi.

Întrebată ce va face dacă nu va fi aleasă în funcția de procuror șef european și dacă va intra în politică, Kovesi a răspuns: "O să îmi continui drumul. Deocamdată eu sunt procuror. Îmi place acest lucru. Nu începe viața și nici nu începe cu o funcție. O să analizez lucrurile după ce se va termina procedura".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7311 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 2 martie 2019, 13:17)

    qwerasdf [anonim]

    • -8 (12 voturi)    
      Auzi tu, coincidenta! (Sâmbătă, 2 martie 2019, 16:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ""Este clar că dosarul penal este plin de coincidențe. S-a început urmărirea mea penală chiar înainte de audierea mea din Parlamentul European, deși era dosarul vechi de un an....." (LCK)

      =============

      Hehehe, acum un an ! Cine era seful structurii care trebuia sa ancheteze dosarul LCK? Cum, chiar LCK? Auzi tu, coincidenta!

      PS: Pentru moderator. In afara de cenzura ideilor, ai si un alt motiv pentru care mi-ai blocat postarea asta deja de doua ori?
  • -14 (26 voturi)    
    Coincidența există, dar e inversă (Sâmbătă, 2 martie 2019, 13:28)

    Un cititor [utilizator]

    Cei de la Bruxelles tau chemat-o exact în ziua în care trebuia să se prezinte la parchet.
  • -14 (24 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 2 martie 2019, 14:04)

    polonyca [anonim]

    • -12 (20 voturi)    
      Eu cred ca din fericire (Sâmbătă, 2 martie 2019, 15:28)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      O asteapta catusele. Cand era jupan, nu existau decat coincidente. Bune, fericite. Acum sunt rele, tendentioase. Pe sustinatori i-a convins. Va convinge si instanta?! Eu nu cred,
  • +3 (7 voturi)    
    Ia-ti avocat si incepe (Sâmbătă, 2 martie 2019, 17:42)

    John M. [utilizator]

    sa-i loci cum ne joaca Dragnea (si atatia altii) de ani de zile.
    Ce-i mare lucru?! Deschide-ti un cont de aparare la o banca, fa-l cunoscut pe retelele de socializare si de restul avem noi grija.
  • -5 (9 voturi)    
    / (Sâmbătă, 2 martie 2019, 19:14)

    Viktor1995 [utilizator]

    kovesi , stiu ca hotii din Romania nu te plac . Exista totusi ceva curios si anume :

    In occident cine te place , corporatiile straine care jefuiesc Romania de resurse naturale sau chiar a ajuns occidentul sa aiba mile de natiunea romana , asa din senin ?

    Daca tu nu sti raspunsul , am certitudinea ca Iohannis sau ponta , bunii tai amici si sustinatori il stiu
  • +3 (5 voturi)    
    Antena 3 e aici (Sâmbătă, 2 martie 2019, 23:06)

    Mihai_S [utilizator]

    Prin acesti postaci rautaciosi si slugarnici care comenteaza in avalansa la fiecare stire despre LCK !!! Slugi ce mai
  • -1 (1 vot)    
    Un pont (Duminică, 3 martie 2019, 18:49)

    Setalcott [utilizator]

    PSDistii habar n-au cum functioneaza politica in zilele noastre. Statutul de victima iti aduce cele mai multe puncte intr-o competitie. Facand din Kovesi o victima ii cresc substantial sansele de a fi aleasa, in special femeie fiind impotriva contracandidatilor, care sunt barbati.