VIDEO Iohannis nu promulgă bugetul și sesizează CCR: Guvernarea PSD a eșuat / România este bulversată, mai ales după OUG 114 / PSD guvernează pentru Dragnea

de MH     HotNews.ro
Vineri, 22 februarie 2019, 10:32 Actualitate | Esenţial


Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a anunțat că nu promulgă legea bugetului pe 2019 și sesizează Curtea Constituțională. „Este bugetul rușinii naționale”, a spus șeful statului care a acuzat PSD că e incapabil să guverneze pentru România, singura preocupare fiind Liviu Dragnea.

„Un lucru este clar, Guvernarea PSD a eșuat. În spitale, probleme peste probleme Educația este subfinanțată. România este bulversată mai ales după OUG 114, dată în mare taină la finalul anului trecut. Despre justiție, întreaga guvernare pesedistă a fost un asalt asupra statului de drept din România. PSD e incapabil să conducă România. PSD nu guvernează pentru români, PSD guvernează pentru Dragnea”, a spus Iohannis.

Referindu-se la bugetul pe 2019, șeful statului a spus că acesta este „nerealist și supraevaluat”, calificându-l drept unul al „rușinii naționale”.

Președintele a acuzat PSD că nu are bani de investiții, dar are bani pentru partid. „150 de milioane va primi PSD din finanțarea partidelor, din 270 de milioane propuse pentru finanțarea partidelor. PSD și-a tras bani de 20 de ori mai mult decât anul trecut (președinția a precizat ulterior că această comparație a fost făcută cu 2016-n.r.). Pentru asta au bani”, a spus Iohannis.

CITEȘTE ȘI: Cele șase motive pentru care Iohannis a trimis bugetul pe 2019 la Curtea Constituțională

Cele mai importante declarații ale președintelui:

  • Un lucru este clar: guvernarea PSD a eșuat. În spitale, probleme peste probleme. Educația este subfinanțată, economia României este bulversată, mai ales după Ordonanţa 114, dată în mare taină la sfârșitul anului trecut.
  • De autostrăzi, nici nu poate fi vorba. Despre justiție? Păi, întreaga guvernare pesedistă a fost un asalt asupra justiției şi a statului de drept din România, cu obiectivul clar din partea PSD de a pune mâna pe justiție, de a politiza justiția, ca ei să-şi rezolve dosarele penale.
  • De fapt, PSD nici nu guvernează pentru români şi pentru România, PSD guvernează pentru Dragnea. PSD este incompetent şi incapabil să conducă România.
  • Despre buget, Bugetul rușinii naționale - asta este bugetul propus pentru 2019, Bugetul rușinii naționale. Este un buget nerealist, supraevaluat şi întârziat. Cu acest buget, PSD încearcă să acopere nereușitele multiple din timpul guvernării de până acum. Ei l-au numit „Bugetul Investiției” și asta este prima mare minciună din buget.
  • Toată lumea s-a întrebat de ce a întârziat PSD bugetul trei luni de zile, fiindcă, în conformitate cu legea în vigoare, în 15 noiembrie trebuia prezentat în Parlament bugetul. Suntem la sfârșitul lui februarie.
  • Păi, vă spun eu de ce au întârziat: ei nu vor să se realizeze investiții fiindcă nu au bani. De aceea au întârziat bugetul cu trei luni de zile.
  • Acum câteva zile, un ministru PSD, întrebat fiind cum e cu spitalele regionale, mult discutatele, promisele spitale regionale, răspuns stupefiant, zicea ministrul PSD că avem bani pentru proiectare. Auzi, în al treilea an de guvernare au bani pentru proiectare. Aceștia nici nu vor să realizeze spitalele. Nu vor să realizeze investiții publice. Promit și nu fac.
  • În schimb, dacă este vorba despre ei, au de unde. PSD a avut grijă să aloce sume imense, sume imense pentru finanțarea partidelor politice. 150.000.000 va primi PSD din finanțarea partidelor. 150.000.000 din 270.000.000 propuse pentru finanțarea partidelor. De 20 de ori mai mult decât în anul electoral 2016 . Deci PSD și-a tras bani de 20 de ori mai mult decât în anul electoral 2016. (președintele a spus anul trecut, făcând ulterior precizarea că se referea la 2016 - n.r.) Pentru asta au bani.
  • O victimă sigură a acestui buget, o victimă foarte sigură este administrația locală, comunitățile locale din România primesc un miliard de lei mai puțin decât în anul trecut, un miliard de lei mai puțin, o mie de milioane de lei mai puțin decât anul trecut. Cum să lucreze primăriile fără acești bani, cum să-și realizeze investiţiile? Evident că nu și le pot realiza. Primăriile vor trebuie să abandoneze investiții locale importante pentru a face față acestui buget.
  • Există însă, din păcate, și aspecte de neconstituționalitate în acest buget. Bugetul rușinii naționale nu doar că pune în pericol economia românească, are aspecte clare de neconstituționalitate. Nu se respectă obligații asumate de România față de Uniunea Europeană, din care facem parte. Se încalcă unele drepturi fundamentale, s-a ignorat rolul Consiliului Fiscal. Se aduce atingere principiului descentralizării și principiului subsidiarității.
  • Pentru toate acestea, voi sesiza astăzi Curtea Constituțională a României pe Bugetul 2019 - Bugetul rușinii naționale. Aceeași soartă de sesizare a Curții Constituționale o va avea și Legea de aprobare a plafoanelor, pe care tot astăzi o voi trimite spre analiză Curții Constituționale a României.

Marți, premierul Viorica Dăncilă i-a cerut președintelui Klaus Iohannis "să renunțe la retorica de campanie electorală" și să promulge cât mai repede legea bugetului, "astfel încât copiii să poată beneficia de la 1 martie de creșterea alocațiilor". În ședința de marți, Guvernul a adoptat Ordonanța de Urgență care reglementează creșterea alocațiilor - inițiativă a opoziției - și s-a lăudat din nou că măsura, propusă de PNL, este meritul PSD-ALDE, care "au identificat corect sursa de finanțare".



Bugetul pe 2019 a ajuns miercuri la Palatul Cotroceni, președintele Iohannis considerând că acesta nu este unul sustenabil, iar alocarea fondurilor a fost făcută ținându-se cont de interesele „camarilei de partid”. Precizările au fost făcute de Mădălina Dobrovolschi, purtătorul de cuvânt al preşedintelui Klaus Iohannis, care a precizat că șeful statului va anunța în zilele următoare decizia în privința legii bugetului.

"Întârzierea neexplicată nici până în prezent a bugetului denotă de fapt lipsa de soluții a Guvernului PSD, soluții pentru problemele reale ale cetățenilor. Un Guvern care și-a demonstrat în repetate rânduri limitele, un Guvern al imposturii, incompetenței, care a picat cu brio, iată, și acest test important - acela de a construi un buget credibil, sustenabil și la timp pentru nevoile românilor”, a spus Dobrovolschi.



















22911 vizualizari

  • +48 (52 voturi)    
    hai Iohannis (Vineri, 22 februarie 2019, 10:46)

    liviu_ [utilizator]

    poate ne trezim... si noi ca popor si tu ca prezedinte si sistemul juridic!
    • +35 (45 voturi)    
      altceva (Vineri, 22 februarie 2019, 11:01)

      dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      degeaba iese la `declaratii` daca efectiv nu face nimic altceva decat sa `observe`

      referendum pt justitie.. dizolvarea parlamentului.. ceva care sa puna piedica ...

      cuvintele sunt degeaba..
      am inghetat toti ca prostii.. si ne`am pierdut vocile.. ba chiar unii batuti crunt in august.. si nimic..

      daca nici macar la urmatoarele alegeri nu se iese masiv la vot.. we`re doomed..
      • +19 (23 voturi)    
        din pacat... (Vineri, 22 februarie 2019, 11:43)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dizzyme

        nimic despre justitie!
        speram sa faca scandal si pe justitie.. un referendum ceva!
        vad ca nimic! :(
        • +5 (13 voturi)    
          Dl Iohannis nu prea are optiuni (Vineri, 22 februarie 2019, 12:32)

          animatron [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          E obligat sa "puncteze" la capitolul rezistenta anti-PSD si are foarte putine instrumente cu care sa actioneze.

          Putin probabil a PSD-ALDE-UDMR sa faca schimbari majore in buget doar pt ca il critica dl presedinte sau Opozitia.

          Doar CCR poate obliga la modificari insa nu cred ca vor afecta structura bugetului si nici sumele respective cu miliarde.

          In final, dupa o mare pierdere de vreme si continuarea scandalului politico-mediatic, bugetul actual va fi cosmetizat si revotat, apoi semnat obligatoriu de presedinte si promulgat.

          Cu siguranta pierde Romania, politicienii nu vor fi afectati, ei vor continua circul in perspectiva alegerilor europarlamentare.

          Daca ALDE si dl Tariceanu nu se desprind de PSD (si nu o vor face anul asta, ca nu e oportun pt candidatura dlui Tariceanu), nu sunt sanse de schimbari fundamentale, indiferent de rezultatul pentru PE.

          UDMR-ul va ramane conectat si va sustine politica PSD pt ca e una care divizeaza Romania si slabeste autoritatea statului national romanesc, e perfect pentru acesti separatisti ajunsi slugile lui Orban Viktor, el insusi un tzucalar al lui Putin.

          Opozitia noastra e in curs de reorganizare si rebranduire politica, inca nu convinge milioanele de electori care nu-si fac opinia politica pe Facebook, ori fara o parte din ei nu sunt sanse de victorie.

          Si tot nu avem un partid conservator cu adresabilitate catre sutele de mii de electori (s-au abtinut ultima oara) care nu vor sa voteze progresist USR-PLUS (pt ca sunt injurati de militantii lor) si nici cu un PNL ezitant (care n-a sustinut cu nimic referendumul pt familie).

          Trebuie mai mult efort pe partea dreapta a spectrului politic, completarea ofertei politice, pt a mobiliza cat mai multi electori anti-PSD.
        • +6 (8 voturi)    
          Asteapta alegerile Europarlamentare (Vineri, 22 februarie 2019, 12:39)

          florinos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Iohannis așteaptă rezultatele alegerilor din mai pentru Europarlamentare. Pana acum românii nu s-au înghesuit la astfel de inițiative si un Referendum ratat pe tema Justiției ar fi un vot de încredere pentru PSD.
          • +3 (5 voturi)    
            nu cred (Vineri, 22 februarie 2019, 13:00)

            dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui florinos

            nu cred ca un referendum acum pentru justitie ar fi ratat.

            l`a amanat prea mult.
            ideal ar fi sa nu il declanseze in `vacante ` ca atunci chiar nu are nici o sansa..
            • +3 (5 voturi)    
              Greu (Vineri, 22 februarie 2019, 13:17)

              florinos [utilizator] i-a raspuns lui dizzyme

              Greu sa ajungi in Romania la o prezenta de 50% fara o mediatizare in mediul rural, plus ca MAI si Primariile sunt ale PSD deci nu ar fi alegeri 100% corecte.
              • +3 (3 voturi)    
                stiu .. (Vineri, 22 februarie 2019, 13:52)

                dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui florinos

                problema e ca nu se mai stie daca e 50% din cei prezenti .. sau 50% din numarul total de locuitori


                citeam acum despre super ordonanta de urgenta data in sept 2018

                ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 86 din 18 septembrie 2018
                pentru modificarea și completarea Legii nr. 3/2000 privind organizarea și desfășurarea referendumului, precum și pentru unele măsuri pentru buna organizare și desfășurare a referendumului național pentru revizuirea Constituției


                si modul de calcul..

                18. În tot cuprinsul anexelor nr. 2-6, sintagma „Numărul participanților trebuie să fie egal cu suma ce rezultă din adiționarea cifrelor de la pct. 5, 6 și 7.“ se înlocuiește cu sintagma „Pct. 2 >/= Pct. 5 + pct. 6 + pct. 7.“


                mai intelege cineva ceva?
      • +14 (16 voturi)    
        sa speram (Vineri, 22 februarie 2019, 11:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dizzyme

        ca o sa revina FFFF curand si cu ceva ACTIUNI impotriva distrugerii justitiei!
      • +4 (6 voturi)    
        Referendum DA... (Vineri, 22 februarie 2019, 12:21)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui dizzyme

        ...dizolvare a parlamentului,din pacate nu ,nu are aceasta prerogativa constitutionala.Crezi ca Base nu ar fi dizolvat parlamentul usl-ist daca putea ?
        • +1 (5 voturi)    
          Base nu a vrut (Vineri, 22 februarie 2019, 12:51)

          Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Sa nu uitam de popularitatea avuta, putea face orice
      • -7 (13 voturi)    
        Bre excelenta, (Vineri, 22 februarie 2019, 12:47)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui dizzyme

        Bre excelenta, explica-mi si mie. De ce-l injura #rezistii astia pe Klaus? Nu de alta, dar saracul neamt, mai incetinel de felul lui, a performat exact asa cum i s-a spus: a iesit, a injurat PSD-ul, a zis nasoale despre Dragnea, a trimis Bugetul (nasol facut, dupa experta lui parere) la CCR.
        Bre excelenta,
        Ce mai trebuie sa faca Klaus, ca-l ametiti de tot?
        • 0 (4 voturi)    
          `excelenta` (Vineri, 22 februarie 2019, 13:04)

          dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          nu ma refer doar la buget..
          de cand cu OUG 13 tot ` observa cu ingrijorare` si cam atat ..

          banuiesc ca sunt destule alte meteode de a contracara atacul asta anti romania al PSD.. ar avea praghii si prerogartive..

          fie nu are idei.. fie nu are oameni capabili in jurul lui care sa il sfatuiesca.. fie pur si simplu nu vrea/nu are interes..





          ( app nu fac parte din `rezist` )
    • -25 (35 voturi)    
      Ne bucuram ca nu avem buget? (Vineri, 22 februarie 2019, 11:54)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Motivele fiind...
      "ca nu am eu puterea." Citat dintr-un presedinte de lumea a treia.
      • +6 (8 voturi)    
        fara suparare.... (Vineri, 22 februarie 2019, 12:17)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        psd trebuia sa faca cugetul acum 3 luni !!!

        psd intarzie bugetul, vine cu un buget la misto, nesustenabil si neconsitutional... si te astepti ca presedintele sa treaca cu vederea pentru ca blocheaza bugetul tarii?!

        psd nu a blocat 2 luni bugetul pe 2019?! sa nu uitam ca este dat spre promulgare la sf lunii februarie! psd nu a gresit ca voteaza bugetul pe 2019 la jhumatatea lui 2019?!
      • +6 (8 voturi)    
        Matale acuma... (Vineri, 22 februarie 2019, 12:23)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ...banuiesc ca te prefaci n'asa? Sau chiar crezi ca bugetul asta e viabil ? Daca da,ne mai ramane sa citam din Biblie :"Fericiti cei saraci cu duhul"...
      • +4 (6 voturi)    
        Pai ala e Buget? (Vineri, 22 februarie 2019, 12:50)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Facut pe Genunche la mishto?
      • +3 (3 voturi)    
        He-he (Vineri, 22 februarie 2019, 13:37)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Ce ati facut din noiembrie 2018 pana in februarie 2019?
        Cariatul era ocupat cu impinsul la aia mica prin Maldive, timp de vreo doua saptamani. Aia era prioritar, ba.
        Ati uitat cum penalii vostri aveau alte preocupari si ne urau sarcastic "Craciun Fericit" dupa ce bulversau piata bancara, energetica si telecom?
  • +35 (41 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 22 februarie 2019, 10:47)

    Metec [anonim]

    • -19 (39 voturi)    
      pentru actiuni, il gasiti pe partii! (Vineri, 22 februarie 2019, 11:37)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      sau acasa, la meditatie, dar va costa!
    • 0 (6 voturi)    
      Nu are ce sa faca!!! (Vineri, 22 februarie 2019, 12:10)

      therealpaulie [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Nu poti sa schimbi o dictatura, a majoritatii parlamentare, cu alta. Nu poti creea precedente periculoase. Vine dupa Johannis un Dodon Igor si am pus-o. Nu ai voie, nu poti.
      Ce sa faca Johannis? Referendum? Cati se vor prezenta. Referendumul e organizat de guvern. Maxim o zi... referndumuri de 2 zile sunt numai pentru PSDisti. Nici 20% nu se vor prezenta.
      Plangere la parchet? Toate parchetele sunt blocate! Toate salile de judecata sunt blocate!
      PSD-ul a fost votat (sau nevotat) de prostovani, PSD-ul trebuie sa pice singur si sa se face singur de ras.

      In 2015 guvernul Ponta a fost dat jos de strada. Dupa un an de guvernare decenta, umana a lui Ciolos si auto-victimizarea PSDului, au castigat hotii cu 45%.
      Nu ati invatat nimic? Nu ati invatat cu lumea e ignoranta si are memorie scurta?
  • +3 (25 voturi)    
    se va arata ingrijorat (Vineri, 22 februarie 2019, 10:49)

    Itsoc [utilizator]

    de data asta "foarte ingrijorat", e groasa! ii va sparge pe pesedisti :)))
  • -5 (37 voturi)    
    L-am votat (Vineri, 22 februarie 2019, 10:56)

    Tony_K [utilizator]

    Am zis ca e neamt si face treaba nemteasca, nu se compromite. Dar el face minoritatea saseasca de ras, moale, impaciuitor cu coruptii, mimeaza ca lupta si cam atat din pacate...
  • +9 (21 voturi)    
    Speranta care moare incet dar sigur (Vineri, 22 februarie 2019, 11:05)

    somalezul [utilizator]

    Dupa ce l-a pupat pe Cuc, sper sa ne anunte ca va cere azil politic in Venezuela! Chiar suntem o natie blestemata? Nu mai e nimeni care sa lupte cu ciuma rosie?
    • +17 (23 voturi)    
      Cine să lupte (Vineri, 22 februarie 2019, 11:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui somalezul

      Presedintele? Un popor de hoti care voteaza hoti isi merita soarta.
  • 0 (22 voturi)    
    Ficus ingrijorat (Vineri, 22 februarie 2019, 11:08)

    M-Teo [utilizator]

    O sa apara ca un ficus ingrijorat desi toate lumea ii cere sa faca ceva. Un referendum ceva...dar nu.:dormim in front la sibiu sau la ski. Lasa ca fraierii ies in strada si ma voteaza sa castig al doilea mandat. Ma intreb daca nu cumva are vreo intelegere cu PSD-ul ... PuieMSD cu complicictatea presedintelui Ficus.
  • +7 (17 voturi)    
    Mda (Vineri, 22 februarie 2019, 11:16)

    TheFaime [utilizator]

    Nu -s interesat de declaratii. Vreau fapte. Atat presedintele cat si UE tot au oferit declaratii ca sunt ingrijorati si au asteptat clarificari din partea guvernarii. Ei bine, PSD a trecut la fapte, voi ati ramas tot la declaratii. Cand ne trezim si noi???? Adurnirile Maicii Domnului ce sunteti
    • +11 (17 voturi)    
      Fapte (Vineri, 22 februarie 2019, 11:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Ticăloșii din CCR au făcut din prima putere in stat o marionetă. Românii au ce au votat. Dacă aștepti ca UE sa facă ordine pentru un popor de hoti care voteaza hoti, nu ai decât. Si in anii 50 unii ii asteptau pe americani. Atunci erau tancuri sovietice, acum sunt „omuleții verzi” care colcăie in Palatul Victoria, pe Kiseleff, la CCR si in alte institutii ale statului. Un popor de hoti nu merita sa aiba o tară, așa că Ro e stat fără viitor.
      • 0 (2 voturi)    
        inteleg (Vineri, 22 februarie 2019, 12:21)

        TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        e normal sa astept din moment ce el a fost ales sa ne reprezinte. eu mi-am exercitat dreptul de vot. Johannis a ajuns presedinte, ma reprezinta, acum e randul lui sa lupte. Revin, EU AM FOST LA VOT!
  • +3 (23 voturi)    
    pariu (Vineri, 22 februarie 2019, 11:22)

    Arl [utilizator]

    Va critica bugetul isi va exprima profunda ingrijorare apoi va anunta promulgarea acestuia...
    • -2 (12 voturi)    
      nu (Vineri, 22 februarie 2019, 11:46)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      sesizeaza ccr care va spune dupa o ampla judecata de 2 minute ca e ok, bugetul e constitutional, dupa asta il va aproba zicand ca n-a avut ce face :)
    • -6 (18 voturi)    
      nu, ca poate trage de timp! (Vineri, 22 februarie 2019, 11:50)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      il refuza acum si il promulga data viitoare, ca sa se poata lauda ca lupta cu PSDul.
  • +7 (9 voturi)    
    ok ok.... (Vineri, 22 februarie 2019, 11:42)

    liviu_ [utilizator]

    doarte frumos... ataci bugetu... e bine!

    DAR .... ce facem cu justitia?! un referendum ceva?!
  • +9 (11 voturi)    
    89 (Vineri, 22 februarie 2019, 11:49)

    Elfu [utilizator]

    asta cu dna Dancila ingrijorata vizavi de aqlocatia copiilor este ca oferta facuta in 89 de la tribuna ...
    • +1 (1 vot)    
      Ar fi bine dacă si conscintele (Vineri, 22 februarie 2019, 14:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      ar fi la fel :) Un Târgoviste II? Oricum, se va invârti roata, poate, si Drancila & stapânii e vor INFUNDA PUSCARIA ani multi si grei. La fel si TRADATORUL de tara, Buborel, cel care a distrus statul de drept cu complicitatea securistilor si slugilor mișele din CCR (Dorneanu kgb, Pivnicieru usl,hunul Varga si comunistul uneperist Enache).
  • +13 (15 voturi)    
    PARTIDUL - STAT (Vineri, 22 februarie 2019, 11:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    RO nu mai are 3 puteri in stat, ci doar una, a ticalosilor pcr= psd+ alde+udmr. E compus din hoti, mafioti si tradatroi ai tarii, sprijiniti de politrcusii din CCR care u schmbat miseleste Constitutia RO (unii fosti turnatori, corupti sau securisti cum sunt Dorneanu, Enache, Pivnicieru sau Varga). Bugetul e facut de cei care vor sa vândă RO celor in slujba cărora acționează. Trădătorii trebuie opriti ACUM sau Ro nu va mai exista ca stat,
  • +12 (14 voturi)    
    Bun, un semn de normalitate! (Vineri, 22 februarie 2019, 11:52)

    V. Istina [utilizator]

    Sper ca argumentatia juridica e scrisa fara cusur!
  • -11 (19 voturi)    
    Kiolhannis (Vineri, 22 februarie 2019, 11:55)

    zicsio [utilizator]

    "a mai dat o sansa psdului" cand a numit-o pe mrs. doubtfire pm si acum s-a prins si el ca e dezastru; tineti-va bine, ca mai face un pas si uite acus ajunge in prag de alegeri pt mandatul 2!
    • +2 (4 voturi)    
      Zici și tu, ... (Vineri, 22 februarie 2019, 13:02)

      AEV [utilizator] i-a raspuns lui zicsio

      Zici și tu, dar zici aiurea! Chiolhanist chiar nu este!!! Iar schior la Păltiniș și Șureanu, parcă n-ar fi chiar o crimă că este, pentru un etnic german din Sibiu ...
    • +3 (5 voturi)    
      De chiolhanuri psd se tine (Vineri, 22 februarie 2019, 13:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui zicsio

      Probabil si bugetul l-au facut la un Chiolhan, tinut probabil de asta nou' de la transporturi, Bulibasha Ciubuc, acordeonistul psdeului.
  • -9 (15 voturi)    
    are dreptate (Vineri, 22 februarie 2019, 12:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa scazi bugetul la servicii si sa cresti la educatie si sanatate ... asa ceva, Bugetul Rusinii nationale!
  • -1 (5 voturi)    
    lamuriri (Vineri, 22 februarie 2019, 13:31)

    noi2013 [utilizator]

    Poate ar ajuta sa intelegem ce articole din buget si de ce sunt neconstitutionale.... poate a spus si presedintele, poate nu...

    Poate niste articole dincolo de titlu si bla bla politic n-ar strica...
  • -4 (4 voturi)    
    cifre nu vb (Vineri, 22 februarie 2019, 13:40)

    vodatepes [utilizator]

    Sa vb pe cifre si nu vb si campanie electoral. Administratiile locale au pierdut 1miliarde de lei adica la 3228 de UAT-uri la nivel national. Adica la un curs de 4.7 per euro pierderea este de 65913 euro per UAT Pentru majoritatea UAT-urilor e o pierdere importanta dara daca bani astia urma sa ii investeasca in borduri, panselute sau wc -uri publice in valoarea unui apartament nu e OK https://evz.ro/wc-public-la-pret-de-apartament.html
  • -4 (6 voturi)    
    Imparatul e gol ! (Vineri, 22 februarie 2019, 14:20)

    ...!?! [utilizator]

    in mandatul tau, Iohannis, s-au petrecut toate naprazniciile coalitiei psd-alde-udmr,
    te afli in imposibilitatea jenanta de a ne reprezenta interesele, daca mai ai un dram de ratiune, demnitate si onestitate, ai la dispozitie o singura sansa pentru a le demonstra existent: DEMISIA!


    Daca nu cumva preferi sa fii presedintele unui stat mafiot in care s-a instaurat dictatura unei majoritati penale intr-un stat ajuns paradis infractional.
  • -2 (10 voturi)    
    Dacă prostia ar durea... (Vineri, 22 februarie 2019, 14:27)

    CalinMircea [utilizator]

    Să-ți faci campanie electorală criticând guvernul pe teme economice când toți indicatorii economici sunt la maximul istoric pentru România.......
    • -1 (3 voturi)    
      Hai dom'le: (Vineri, 22 februarie 2019, 15:34)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      ...ca dupa o lunga lista de prostii pe care le-a glasuit s-a referit si la partea de constitutionalitate:

      "Nu se respectă obligații asumate de România față de Uniunea Europeană, din care facem parte. Se încalcă unele drepturi fundamentale, s-a ignorat rolul Consiliului Fiscal. Se aduce atingere principiului descentralizării și principiului subsidiarității. "

      Cine stie, poate o fi avand dreptate...
  • +4 (4 voturi)    
    bine am ajuns! (Vineri, 22 februarie 2019, 15:22)

    spin [utilizator]

    Președintele a acuzat PSD că nu are bani de investiții, dar are bani pentru partid. „150 de milioane va primi PSD din finanțarea partidelor, din 270 de milioane propuse pentru finanțarea partidelor. PSD și-a tras bani de 20 de ori mai mult decât anul trecut (președinția a precizat ulterior că această comparație a fost făcută cu 2016-n.r.). Pentru asta au bani”, a spus Iohannis.
    Pentru asta sa muncesti in Romania?Stiu acesti indivizi ce e aceea MUNCA?Toata viata e posibil sa nu muncesti absolut nimic,sa fii 4 ani parlamentar si sa ai pensie speciala!!! E posibil?DA??!!