Rovana Plumb: Președintele nu poate să "uzurpeze" drepturile premierului de a ști pe cine sa propună la Transporturi și Dezvoltare

de MH     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 10:48 Actualitate | Esenţial


Rovana Plumb
Foto: Facebook/ Rovana Plumb
Ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb, spune că președintele Klaus Iohannis trebuie să pună "stop" și să accepte propunerile pentru ministerele Dezvoltării și Transporturilor - Lia Olguța Vasilescu și Mircea Drăghici. Ea îl acuză pe șeful statului de "urzurparea drepturilor premierului Viorica Dăncilă de a ști pe cine sa propună pentru a coordona cele două portofolii".

Ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb, care este interimar și la Ministerul Transporturilor, spune că tot conflictul legat de numirea miniștrilor pentru Dezvoltare și Transporturi "trebuie privit în cheia proceselor electorale care se desfășoară".

"Cel puțin în întâlnirile pe care eu le-am văzut, există o speranță că lucrurile vor intra în normalitate în ceea ce înseamnă cele două portofolii, Dezvoltare și Transporturi (...) Atât eu, cât și ministrul Finanțelor Eugen Teodorovici (interimar la Ministerul Dezvoltării -n.r.) suntem pregătiți pentru a gestiona aceste domenii, dar asta nu înseamnă că oportunitatea numirii celor doi miniștri poate fi interpretată de către domnul președinte Iohannis, pentru că responsabilitatea aparține doamnei premier Viorica Dăncilă, care coordonează tot procesul acesta al presedinției României la Consiliul Uniunii Europene, ceea ce conduce la ideea că trebuie să se pună stop și să se intre într-o normalitate", a declarat Rovana Plumb, într-o emisiune la Antena 3.

Ea l-a acuzat pe șeful statului de "urzurparea drepturilor premierului Viorica Dăncilă de a ști pe cine sa propună pentru a coordona cele două portofolii".

"(....) Nu știu ce face președintele, dar nu poate să uzurpeze (sic!) drepturile și calitatea pe care o are premierul Dăncilă de a ști pe cine sa propună pentru a coordona cele două portofolii. Aceste lucruri trebuie să se încheie cât de curând posibil pentru că avem nevoie de normalitate", a adăugat Rovana Plumb.

Preşedintele Klaus Iohannis i-a transmis joi o scrisoare premierului Viorica Dăncilă în care o informează că „în continuare, propunerile de numire în funcția de membru al Guvernului” a Liei Olguța Vasilescu și Mircea Drăghici „nu fac dovada îndeplinirii tuturor condițiilor de legalitate, astfel încât să li se poată da curs”. Concret, președintele invocă lipsa cazierului judiciar, având în vedere că „nici Constituția și nici legea nu stabilesc un regim derogatoriu pentru accederea în funcția de membru al Guvernului cu privire la dovada îndeplinirii condiției prevăzute de Legea nr. 90/2001, respectiv aceea de a nu fi suferit condamnări penale”.

Premierul Viorica Dăncilă va trimite la Cotroceni, aceleași propuneri de miniștri pentru Dezvoltare și Transporturi, atașând documentației și cazierele judiciare ale Olguței Vasilescu și Mircea Drăghici, a declarat pentru HotNews șeful SGG, Toni Greblă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5642 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    premieru' asta abia stie cum o cheama (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 10:52)

    rov [utilizator]

    E unealta mafiotilor condusi de draqnea, ce vizeaza distrugerea Romaniei.
    Cred ca de data asta nu mai scapati nepedepsiti mai nenorocitilor!
    • +9 (9 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 11:28)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Acum cateva zile declarase ca nu stia nici de greva de la CE, dar stie ce oameni capabili sa puna, nu?

      Adevarul e ca Volguta a demonstrat ce profesioniosta este. A mintit cu salariile si cand a fost prinsa cu mata-n sac s-a folosit de deiversiuni ca sa se dea lovita.

      Cred ca pana si femeia de serviciu de la Guvern are mai mult "creher" decat blonda asta "anagramata".

      Cat despre Rovana Plumb, sper doar ca primeste e merita.
  • +17 (17 voturi)    
    in schimb fosa toxica PSD ALDE UDMR (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 10:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    are dreptul de a uzurpa orice atributie a presedintelui cu largul concurs al CCR? nu-i asa doamna pb?
    • +6 (6 voturi)    
      care doamnă? (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 12:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Dacă asta coafată ca tovarășa Găinușă e doamnă, eu sunt popă anglican. Și nu sunt.
      Ce-mi place la această ființă bipedă de sex feminin este că ne confirmă că face parte din guvernul de agramați conduși de agramata șefă vasilica. Johannis nu ”uzurpează” ci ”uzurpă”. Dar deh, probabil că știe mai bine limba bulgară. O fi învățat-o că doar lui fi-su i-a luat BMW X5 bulgăresc.
  • +9 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 10:59)

    DiDiRo [anonim]

  • +14 (16 voturi)    
    Să uzurpeze ??? (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 11:00)

    NME [utilizator]

    „Nu știu ce face președintele, dar nu poate să uzurpeze drepturile și calitatea pe care o are premierul Dăncilă”

    „Să uzurpeze”??
    În fine, dacă stau și mă uit cine a vorbit, parcă nu mai e chiar așa o grozăvie. Dar, totuși...
    Duduie, forma corectă e „să uzurpe”!!! Cum PLM ai terminat școala, analfabeto?
  • +7 (7 voturi)    
    l.romana (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 12:00)

    Ilidia [utilizator]

    Da, are dreptul sa stie... Dar asta nu inseamna ca si stie...Cam asta inseamna in l. romana, materie la care ministrii nostri sunt cam toti corigenti...
  • +6 (6 voturi)    
    Exact aici este problema....premierul NU STIE (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 12:38)

    nlln [utilizator]

    .."drepturile premierului de A STI pe cine sa propună la Transporturi și Dezvoltare "

    Premierul habar nu are.
    Premierul executa ordinul venit de la partid, se intelege, Dragnea.

    Daca premierul stia pe cine sa propuna avea o opinie personala .
    Dupa cum se vede nu are ,deci NU STIE.
    Trebuie ajutata sa inteleaga ,chit ca este posibil sa isi contacteze "secretarele " de la CCR care o vor ajuta sa isi impuna incompetentii ( ordonati de partid) , cum au facut de fiecare data.
  • +3 (3 voturi)    
    Drepturile premierului si ale presedintelui (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 13:15)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Tanti, nimeni nu-i interzice premierului sa stie pe cine doreste sa propuna. E nu doar dreptu ei, ci si obligatia! lMa intreb daca si stie pe cine doreste sa propuna, sau doar asculta orbeste ceea ce ii sufla tandru mentorul de Teleorman, dar acesta este alt aspect.

    Pe de alta parte are si presedintele obligatii si drepturi: obligatia de a verifica daca propunerile indeplinesc toate cerintele legii, si dreptul de a refuza propunerile care vizeaza persoane insuficient calificate, ori cu probleme penale. Din cate stiu, Draghici e acuzat ca a folosit banii din diverse subventii pentru a-si cumpara un autoturism, iar pe Olguta au declarat-o deja proprii colegi de partid de 2-3 ori ca fiind incompetenta atunci cand au remaniat-o. Faptul ca insista sa o repuna in functie nu arata decat ca in partid exista o lipsa acuta de persoane care sunt atat competente cat si obediente liderului. Prin urmare s-a ales din nou sa se renunte la prima calitate, a doua nu este subiect de negociere.
  • +4 (4 voturi)    
    Când aud de Rovana îmi vine în minte Bacovia. (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 13:39)

    asavreau [utilizator]

    Rovana este o figură tristă pentru PSD.De când este prin politică nu rețin ceva bun făcut de ea.Arogantă,urâtă,dă impresia de neîngrijităNespălată.Genul de oameni care nu au ce căuta în politică,pentru-că nu discută cu oamenii,spun ce au de spus după care îți întoarce spatele.Nu o interesează ce vor oamenii.De ce au votat-o unii?Dacă a fost votată pe bune și nu o avea vreo câteva mii de decedați printre susținători.Și dacă tot am vorbit de Bacovia,nu ar fi de mirare.Lideri PSD-zombie!
  • +4 (4 voturi)    
    bacovia (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 13:47)

    ------ [utilizator]

    Presedintele nu uzurpeaza nici un premier,voi sunteti grei de cap.