Ministrul Cercetării: Când am spus că Teoria lui Darwin are nişte probleme, are nişte probleme 

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 29 octombrie 2018, 8:18 Actualitate | Esenţial


Nicolae Hurduc
Foto: Facebook
Noul ministrul al cercetării, Nicolae Hurduc, a explicat într-o conferință de presă de ce a spus că nu crede că omul se trage din maimuță și de ce preferă o teorie a universurilor paralele. 

„Când am spus că Teoria lui Darwin are nişte probleme, are nişte probleme. Deja, din cele patru idei care au stat la baza teorie evoluţionismului, una a fost demonstrată că nu-i corectă. E normal, este o teorie care a fost emisă în 1860. În anul 2018, deja s-au făcut paşi în ce priveşte cunoaşterea, la nivel de genetică. Mă refer la aspecte legate de structura ADN-ului, la mesaje genetice, deci n-am lansat o vorbă care să aibă impact în ziar”, a spus Hurduc, potrivit Ziarului de Iași

”În ce priveşte teoria universurilor paralele, e o teorie cu modele matematice care are în spate fizicieni de marcă precum Stephen Hawking. Sunt nişte teorii mai noi, pe care lumea nu le ştie şi atunci le interpretează în funcţie de nivelul de înţelegere al fiecăruia. Dar vreau să spun că ceea ce am afirmat are baze ştiinţifice“, a adăugat profesorul universitar.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8847 vizualizari

  • +32 (44 voturi)    
    Una dintre ele (Luni, 29 octombrie 2018, 8:24)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    esti tu!
    Saracul Darwin!
    • +20 (32 voturi)    
      Sa radem cu ministrul Cercetarii! (Luni, 29 octombrie 2018, 9:18)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Saracul, se afunda in ridicol. Si nu stie!
      • +9 (11 voturi)    
        ridicol ca nu poate gandi (Luni, 29 octombrie 2018, 11:39)

        Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Si in universul paralel cum au aparut oamenii?

        De ce oamenii seamana atat de mult cu celelalte primate?
    • +13 (19 voturi)    
      Cercetare (Luni, 29 octombrie 2018, 9:56)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Sincer, as fi fost îngrijorat dacă Ministrul Cercetării si al Științei ar fi mers pe ideea Adam & Eva care mănâncă Fructul Cunoașterii.
      • +3 (3 voturi)    
        Poți fi sigur că nu! (Luni, 29 octombrie 2018, 21:31)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        De fructul cunoașterii nu s-a atins nici o rudă de-a șaptea spiță a vreunui pesedist!
        Este absolut otrăvitor pentru ei!
    • +12 (12 voturi)    
      are dreptate! (Luni, 29 octombrie 2018, 12:46)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Teoria evolutiei este infirmata intr-un punct: nu exista doar evolutie, exista si involutie!
      Ministrul cercetarii este dovada vie!
  • +31 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 octombrie 2018, 8:28)

    [anonim]

    • +12 (20 voturi)    
      Omul zice da nu explica (Luni, 29 octombrie 2018, 10:29)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui

      In fapt teoria lui Darwin - care este despre originea speciilor si selectia naturala este valabila si astazi. Priveste selectia naturala a speciilor intra-specie si ca generatoare de specii noi. Unde a gresit Darwin? La datarea corecta a vechimii Pamantului !!!! Care datare este si azi controvesata fiind acreditata de la 3,5 la 4,5 miliarde ani. Vezi tu ca exigenta lui Hurtduc produsul Nusestiecarui Scoli de Genii care au uimit lumea cu descoperirile lor care nu exista, nu tolereaza faptul ca Darwin in 1858 a estimat la "cateva sute de milioane de ani" vechimea Pamantului. De aici el nu crede in teoria evolutiei pentru ca daca a gresit Darwin la datarea vechimii Pamantului este clar in opinia Hurduc ca si teoria evolutiei prin selectie naturala este gresita. Omul insista.
      • -7 (19 voturi)    
        darwin n'a gresit` (Luni, 29 octombrie 2018, 11:46)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        dar nici n'a explicat bine evolutia.
        numai selectia naturala nu a fost suficienta.
        fara mutatiile, accidentele genetice, lumea n'ar fi ajuns prea departe.
        dar evolutia nu neaga creatia.
        insusi darwin a fost un credincios, mergeal la biserica.
        si nici teoria lumilor paralele nu neaga creatia.
        • -8 (14 voturi)    
          ramane cum e stabilit (Luni, 29 octombrie 2018, 12:06)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          o TEORIE
        • +11 (11 voturi)    
          pandelica de voluntari (Luni, 29 octombrie 2018, 12:37)

          deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          dar cele 170 de autocare pt moaste eu cred ca neaga evolutia.
            #showComment
      • -12 (16 voturi)    
        dar (Luni, 29 octombrie 2018, 11:48)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        ce cunostinte despre genetica si ereditate avea Darwin la vremea lui. Nu crezi ca dupa 150 de ani, in lumina noilor date stiintifice ii putem pune la indoiala ipoteza ?
        Stiu, Darwin e "biblia" agnosticilor si ateilor; totusi ...
        • +2 (4 voturi)    
          Nu, pt ca dupa 150 de ani (Luni, 29 octombrie 2018, 17:09)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui codrean

          E foarte bine documentata prin FOSILE.
  • +28 (38 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 octombrie 2018, 8:35)

    [anonim]

    • +23 (29 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 octombrie 2018, 9:37)

      [anonim] i-a raspuns lui

      • +5 (5 voturi)    
        Dar Popa de la educatie nu e si el rector-repetent (Luni, 29 octombrie 2018, 13:46)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui

        de la Suceava ? Lista e consistenta si neinchisa...........
  • +33 (39 voturi)    
    Poate 1970 (Luni, 29 octombrie 2018, 8:35)

    gamma [utilizator]

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1617120/

    Cam cu 50 de ani in urma tovarasul profesor fata de populatia inteligenta . Si cu 150 in urma fata de cercetatori . Misto ministru , ma astept sa introduca in Romania motorul cu aburi .
  • +28 (36 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 29 octombrie 2018, 8:50)

    qwerasdf [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Din trecut (Luni, 29 octombrie 2018, 16:11)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      A mai fost unul la PSD care a inventat ortofizica!
      Ceea ce la facut, in mintea lor, mare om de stiinta,
      mare om politic.
      • 0 (0 voturi)    
        scuze! (Luni, 29 octombrie 2018, 23:45)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui ber

        l-a facut
  • +24 (30 voturi)    
    pff.. (Luni, 29 octombrie 2018, 8:51)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Sa speram ca va fi premiat de Darwin...
  • +32 (40 voturi)    
    Teoria lui Hurduc (Luni, 29 octombrie 2018, 8:58)

    Martinezu [utilizator]

    Omul asta impreuna cu Dancila, vor intra in istorie. Declinul speciei omenesti. Darwin a avut dreptate pe jumatte cu evolutia. Etapa finala este involutia.
  • +26 (32 voturi)    
    Paralele (Luni, 29 octombrie 2018, 9:06)

    constan [utilizator]

    Tov Ministru ,paralel este un stat nu universul,nu prea esti la curent cu emanatiile Dragnea- Valcov.
  • +7 (15 voturi)    
    Se inscrie cu puseul lui la premiul Nobel ? (Luni, 29 octombrie 2018, 9:13)

    Plagarus [utilizator]

    Hurducam / zgaltzim si M.Cercetarii ?
    Poate ca totusi este singurul intelectual al adunaturii l'u Vasilica.Succes domnule profesor, dar banii sunt putini.
  • +10 (14 voturi)    
    Bai, te mai arunci la o teorie ciudata (Luni, 29 octombrie 2018, 9:15)

    Aspus [utilizator]

    cand esti beat si ai prieteni cunoscuti in discutia ce este condusa de aburii bahici dar asta abia si-a facut apartitia, nu-l stie nimeni si baut nu este.
  • +22 (34 voturi)    
    Hai ca esti cu vaca, dom' "profesor". (Luni, 29 octombrie 2018, 9:20)

    Habermas [utilizator]

    Faci de ras institutia Profesorului Universitar in Romania.
    Lansezi vorbe ca un sfertodoct ca sa-i impresionezi pe analfabeti.

    Pentru informare.

    1. In primul rand, nu se numeste Teoria Evolutionismului, asa o numesc numai neinformatii. Se numeste Teoria Evolutiei. Evolutionismul inseamna CREDINTA (belief) in teoria evolutiei. Religiosii prefera sa foloseasca eronat evolutionism pentru ca asta li se pare lor aduce discutia pe terenul lor, adica totul e o chestiune de a alege ce sa crezi. Teoria evolutiei in schimb este o realitate demonstrata si ras-supra-demonstrata stiintific.

    2. Ca o "teoria are niste probleme". Ce probleme o fi avand teoria evolutionismului, nu intereseaza pe nimeni in stiinta ...

    (credeam, initial, cand am mers pe Google Scholar si ti-am scris numele si am vazut ca stai bine cu publicatiile stiintifice si citarile, ca si Dta faci parte din stiinta, dar e clar ca m-am inselat; stiinta D-tale nu este decat un fel de marunta contzopeala hiperspecializata, fara nicio reala cuprindere intelectuala),

    ... probabil are probleme care tin de psihologie si psihologie sociala a oamenilor care nu gandesc cu capul lor. Teoria evolutiei nu are nici un fel de problema, are detalii care evolueaza. evident ca driftul genetic are un impact si moduleaza evolutia in functie de numerosii parametrii implicati si in functie de scara geografica si temporala luate in considerare. La scara biospherei, teoria evolutiei este limpede ca lumina zilei. Ce se investigheaza este dinamica genelor, cu aplicatii in medicina, biodiversitate, agricultura, informatica, etc.

    3. In ceea ce priveste "teoria universurilor paralele", in realitate, Domnule, corect numita "interpretarea universurilor multiple a teoriei cuantice" (many-worlds interpretation of quantum mechanics), o varianta a ipotezei multiversurilor a lui Hugh Everett, David Deutsch, si discutata inclusiv de Stephen Hawking, Roger Pensorse si altii, este UNA DINTRE interpretarile actuale ale mecanicii quantice.
    • 0 (4 voturi)    
      Roger Penrose (Luni, 29 octombrie 2018, 9:37)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      .
    • +9 (13 voturi)    
      Einstein Rosen (Luni, 29 octombrie 2018, 9:57)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Probabil omul visează la găurile de vierme imaginate de Einstein Rosen . Partea nașpa e ca i-a luat Dragnea viermii sa se ducă sa dea cu ei la peste.
      Daca teoria evoluției are niște probleme pentru ca de fapt noi încercăm sa vedem cum a funcționat un mecanism carea funcționat acum sute de milioane de ani, teoria universurilor paralele nici măcar nu are o dovada palpabila ca exista. In schimb evoluția are fosile. milioane de fosile. am și eu acasă. Sunt curios dacă asta are vreo explicație despre cum au apărut aia din universul paralel?
      pentru ca pare de fapt aceeași șmecherie cu zeitatea : un zeu a creat universul deoarece e prea complicat sa apară din senin. Pai și zeitatea aia nu e mai complicata decât universul? pe aia cine a creat-o ? o alta zeitate și mai complicata, și tot asa pana ajungi la zeități infinite si infinit de complexe. Omul dacă nu e fudul nu e prost destul.
    • -9 (17 voturi)    
      habermaș (Luni, 29 octombrie 2018, 10:19)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      habermaș eu cand am o problema cu psd-istii mai postez cate o tablita suedeza dar tu stai juma’ de zi pe wikipedia si te informezi bine de tot. o fi vreo forma de complex al celui nebagat in seama de nimeni :).
      incă ceva, asa berbec cum e ministrul, dar parca n-ar fi chiar ceva exclus total nici teoria pe care ar sustine-o dumnealui.
      • +2 (8 voturi)    
        Este o interpretare. (Luni, 29 octombrie 2018, 10:49)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

        Deci, prin definitie, nimic nu este exclus.
        Dar este o deosebire dintre o interpretare coerenta si justificata si o interpretare dupa urechea lu' Hurduc.

        PS. Folosesc si Wikipedia (printre altele), ca sa verific rapid uneori unele detalii. Dar ca sa AFLU lucrurile astea nu am nevoie de wikipedia, sunt lucruri elementare pentru orice persoana educata in stiintele naturii (si care a iesit din mica lui/ei specializare). Iar cand folosesc wikipedia, nu ma "documentez", numai profanii se "documenteaza" de pe Wikipedia. pe Wikipedia cel mult te orientezi rapid (pentru ca este bine-organizata, Wikipedia), sau/si explorezi.

        PS.2. Eu nu vorbesc aiurea cand vorbesc. cand speculez, o spun clar ca speculez. cand glumesc, fac clar ca glumesc etc.

        PS.3. Tu tot faci pe desteptu' cu mine. Inca n-ai priceput ca n-are sens?
        • -2 (6 voturi)    
          habermaș (Luni, 29 octombrie 2018, 11:25)

          NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          vrei sa n-o mai fac pe desteptul cu tine? :)
          ok, te las in lumea ta superioara in goana dupa like si plus pe net.
          ps: pentru celalalt raspuns in legatura cu Moldova subdezvoltata si balcanizata de bucuresti sa stii ca si io-s moldovean dar nu dau vina pe bucuresti pentru ca locul il sfinteste omul. assta-i treaba boss, prin ardeal e alta sămanța :)
            #showComment#showComment
    • -11 (17 voturi)    
      Nu chiar (Luni, 29 octombrie 2018, 11:42)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      " Teoria evolutiei in schimb este o realitate demonstrata si ras-supra-demonstrata stiintific."

      =========================

      Nici chiar asa, bre! Daca era "realitate demonstrata si ras-supra-demonstrata stiintific", era LEGE. Precum legea atractiei gravitationale.
      Pe bune, bre!
      • +6 (8 voturi)    
        Ha, ti-am dat plus :) (Luni, 29 octombrie 2018, 12:22)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ca m-ai facut sa rad, si e buna remarca.
        Dar da, este evident ca in stiinta, in principiu, totul este sub semnul intrebarii. Chair si legile naturii. De ce sunt legile naturii asa cum sunt; unele constante fizice s-au dovedit ulterior ca nu sunt asa constante.

        Dar, iti atrag atentia ca n-am spus COMPLET demonstrata si niciun alt termen absolut. Am spus ceva care inseamna "daca nici teoria asta nu-i demonstrata, atunci nu stiu care teorie mai este demonstrata".

        Deci "ras-supra-demonstrata stiintific" se aproape de absolut dar nu-l atinge ;)

        In final, aici nu vorbim numai intre noi stiintificii. Cu profenii, este suficient sa spui ca "am o intrebare" sau "nu am inteles bine chestia aia, un detaliu", si unii dintre ei vor sari sa spuna "Aha, deci nu esti sigur!" sau "Exista indoieli". degeaba ii explici ca indoiala este principiul de baza al stiintei, el nu va intelege.

        Tinand cont de toate astea, incerc si eu sa ma exprim astfel incat sa se inteleaga "in masura in care este omeneste posibil, acest lucru este deja demonstrat, gata, ocupa-te de altceva".

        Salutari, thumbs up, si o zi buna :)
        • -3 (5 voturi)    
          Esti ala care a inventat mustarul cu hrean (Luni, 29 octombrie 2018, 16:23)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Probabil ca esti ala care a inventat mustarul cu hrean, capodopera cercetarii stiintifice romanesti din ultimele trei decenii.
          Nu asa o numiti voi, "stiintificii"? Intre doua, trei betii de cuvinte? Sper ca nu m-ai bagat in categoria voastra, mandria Lenutei Ceausescu.

          Altfel, sigur ca da: la stiintificu' mioritic, teorie, lege, ipoteza sunt otova, ca toate vin de pe Wikipedia !
            #showComment
  • +18 (22 voturi)    
    bună alegere. (Luni, 29 octombrie 2018, 9:23)

    nahir [utilizator]

    După etalonul guvernării, primul ministru vasilica, acest ministru de cercetare e perfect.
    Propun să-l trimitem în trecut, poate așa am putea scăpa de toți troglodiții, mincinoșii, hoții, corupții și iresponsabilii care ne conduc.
  • +20 (22 voturi)    
    pai are dovezi irefutabile (Luni, 29 octombrie 2018, 9:38)

    tahomir [utilizator]

    Ce aveti cu bietul om? De unde credeti ca au aparut entitati de tipul Daea, Veorica sau Valcov? E clar ca dintr-un univers paralel in care populatia e atat de proasta incat sa-i voteze sau sa o bage pe aia cu nu ma afecteaza, nu ma intereseaza.
    Oops, stai oleaca, de fapt chiar acolo suntem!
    Vreau sa cobor la prima si sa schimb universul cu unul normal.
    • +5 (5 voturi)    
      Oricum ai privi ce-i paralel ramane paralel (Luni, 29 octombrie 2018, 11:33)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Degeaba te muti pe cealalta paralela
      Nu ne ramane decat sa-i refutam (m-am gandit mult daca e corect sa scriu re...) in mod irefutabil si ireversibil, ca sa scapam de ei
  • +12 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 octombrie 2018, 9:39)

    [anonim]

  • +13 (17 voturi)    
    Are si PSD un merit: (Luni, 29 octombrie 2018, 9:40)

    Habermas [utilizator]

    ne arata in mod clar cine sunt si ce le poate mintea (si caracterul) unor "profesori universitari" formati in comunism si "reformati" in PSD-ism.

    PSD-ul este cel mai mare descoperitor de fosile de dinozauri sovietici.
    • +11 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 octombrie 2018, 9:49)

      [anonim] i-a raspuns lui Habermas

  • +15 (17 voturi)    
    Este clar că ăsta nu a învățat carte. (Luni, 29 octombrie 2018, 9:53)

    asavreau [utilizator]

    Spune el singur că vine din //viitor//,deci nu a fost copil,nu a fost la școală,nu a învățat biologie,fizică,matematică.Este un pesedist înfumurat care crede că le știe pe toate.A învățat o formulă de plastic și crede că la descoperit pe Dumnezeu.La Iași o fi studiat la biblioteca Bolta Rece și crama Rarău din Copou.Când stai mult pe acolo te crezi în universuri paralele.Păcat că face de rușine Iașiul,care a dat intelectuali remarcabili.La PSD au ajuns alde Hurduc și Tudorel,paraleli cu lumea asta.
    • -1 (1 vot)    
      Eh, unii au ajuns si pe la Venetia, prin comisie (Luni, 29 octombrie 2018, 19:49)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      "La PSD au ajuns alde Hurduc și Tudorel,paraleli cu lumea asta."
      =====================
      Eh, unii au ajuns si pe la Venetia, ca membri in Comisie, da cine-i Realitatea sa-i schimbe visele mononeuronale unui #rezist?
  • +14 (16 voturi)    
    Jos palaria! (Luni, 29 octombrie 2018, 9:58)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Multe, mulet feliciatri!

    Nu, nu lui Hurduc, si nici lui Daddy care l-a numait, sunt doar CONSECINTE.

    felicitarile superlative le merita concetatenii mei, penrtu excelenta alegere facuta in decemrbie 2016!
    mai bine de atat nici nu se putea!

    la fel de multe felicitari merita cei 61% care nu s-au dus la vot!

    Docila, Daia, acum Hurduc - alegeri excelente!
    Cel mai bun Guvern din toata istoria Universului, inclusiv a universurilor paralele!
  • +13 (15 voturi)    
    Bo$$, nu zic ca principial nu ai dreptate. (Luni, 29 octombrie 2018, 10:23)

    clint [utilizator]

    Orice teorie are "probleme", dar pana nu vii si pui degetul pe rana, de obicei dupa decenii de cercetare, nu ai cum sa le combati.. Ce nu inteleg este de ce, din pozitia de ministru al cercetarii romanesti care e sublima dar lipseste cu desavarsire, incerci sa faci chibitareala ieftina si te iei de gat cu Darwin si cu Hawking. Pe bune acum, ce vrei sa demonstrezi ? Ca citesti revistele lui Mironov? Ti-am zis, daca vrei sa ii combati pe greii astia, du-te si cerceteaza vreo 30 de ani, ia un Nobel ( cauta pe Google ce este asta ), si apoi mai vorbim.
    • +4 (4 voturi)    
      De ce adera in 2018(!) la psd-dragnea, in loc sa (Luni, 29 octombrie 2018, 13:31)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui clint

      participe la exorcizarea Lui-nu explica ambuscatul !!! Sau de ce nu sta in treaba lui , daca are una, sau macar pana vine macar un alt partid din stanga lui.......
  • +16 (18 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 29 octombrie 2018, 10:24)

    JustinCase [utilizator]

    Felicitari!

    Ati reusit sa incropiti cel mai cretin guvern, nu doar din universul nostru, dar si din cele paralele.

    Dracnea simte ca sa apropie funia de par si cum observa ca nu i-a mers cu teoria statului paralel si toata lumea civilizata s-a uitat dubios la el, acum baga teoria asta cu universurile paralele, care si ele or fi incheiat niste protocoale secrete ca sa-i faca lui dintii cariati.
  • +7 (11 voturi)    
    inlocuim o teorie cu probleme (Luni, 29 octombrie 2018, 10:26)

    Stefan534324 [utilizator]

    cu o alta teorie, cu si mai mari probleme...
  • +9 (11 voturi)    
    nimic nou in univers (Luni, 29 octombrie 2018, 11:07)

    T-Ora [utilizator]

    Hurduc cred ca se refera la articolul lui Hawkins si Hertog:
    "A smooth exit from eternal inflation?"
    Problema e ca nu e decat o conjectura a autorilor si inca una facuta cu multe simplificari ale problemei initiale.
    Teoria multi-universurilor este veche, cred ca primul a fost un rus Sakharov, acum 50 de ani. Dar de la el pana la Hawkins, in afara de conjectura propriu-zisa nu s-a avansat in acest domeniu. Iar ultimul articol al lui Hawkins despre acest subiect, aparut cu cateva zile inainte de moartea sa, nu aduce nimic noua. Simplificand problema incat nu mai seamana cu cea reala, nu inseamna ca o rezolvi, dimpotriva.
    • +4 (4 voturi)    
      link-ul articolului (Luni, 29 octombrie 2018, 12:58)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

      Am gasit si link-ul articolului semnat Hawking si Hertog. trebuie precizat ca Thomas Hertog l-a avut pe Hawking conducator de doctorat, deci nu aduce cine stie ce idei proprii ci doar adera la teoriile profesorului sau.

      https://arxiv.org/abs/1707.07702
  • +3 (5 voturi)    
    Maimuta vs Porc (Luni, 29 octombrie 2018, 12:28)

    Kosmos [utilizator]

    Daca cimpanezeul are gene similare cu omul in proportie de 98% rezulta ca omul se trage din maimuta
    Dar si porcul si pisica au gene similare cu omu in proportie de 90% rezulta ca omul se poate trage si din porc sau pisica
  • +3 (3 voturi)    
    'Teoria'' stangistului-arivist care adera in 2018 (Luni, 29 octombrie 2018, 12:34)

    deval [utilizator]

    la FAMIGLIA psd, este problema ! Adica adera (isi face cunoscuta dragostea) atunci cand e mai evident ca oricand ca psd nu e nici partid , nici de stanga!!!!!! (Si nu faptul ca e plecat razna........)
  • -9 (13 voturi)    
    teoria evolutiei? (Luni, 29 octombrie 2018, 12:46)

    strungarul [utilizator]

    Evolutia nu exista!
    Toata maculatura care s-a scris in ultimii aproape trei sute de ani este desfiintata de savantii care nu sant in stare sa o explice in modul cel mai logic.
    de ce? deoarece nu se poate explica!
    Omul se aseamana cu primatele....? gresit!
    Primatele se aseamna cu omul unele in parte dar nici unele in totalitate.
    dece? Asa a vrut Creiatorul si asa a gandit armonia in creiatie. Cititi cea mai importanta carte din univers care relateaza dar nu explica creiatia deaorece aceasta poate fi inteleasa doar avand o singura parola daca vreti!
    Evrei 11 v3.
    • +4 (6 voturi)    
      Creiatorul? (Luni, 29 octombrie 2018, 13:39)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui strungarul

      Ievolutia nu iegzista. Ie ievident.
      • +3 (3 voturi)    
        Ok, (Marţi, 30 octombrie 2018, 8:09)

        strungarul [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

        Nu toata lumea este asa de pregatita academic.
        dar poti intelege si pa unul care nu todeauna scrie sau pronunta crect un cuvant, sensul nu este violat, tu stii bine acest lucru.
        Nu te opri la coaja unei nuci sparge coaja, arunc-o si ia miezul draga!
    • +2 (4 voturi)    
      The Comic Book Zi Bibal? (Luni, 29 octombrie 2018, 17:11)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui strungarul

      Ca tot spui de Craiator?
      • +1 (1 vot)    
        da, (Marţi, 30 octombrie 2018, 8:05)

        strungarul [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        N-ai auzit de El?

        Vei auzi si vei vedea! Doar uita-te putin la un uragan, sau la cerul senin, Sant creiatia Lui.
    • -1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 octombrie 2018, 21:27)

      [anonim] i-a raspuns lui strungarul

      • +1 (1 vot)    
        draga Feri! (Marţi, 30 octombrie 2018, 8:12)

        strungarul [utilizator] i-a raspuns lui

        Eu nu pretind ca acesta este instrmentul diavolului, se de aceea am libertatea sa-ti spun ca si pe aceasta cale poate vorbi Dumnezeu unuia ca tine!
        Cauta sa vezi in CARTE. Domnul Isus a citit din carti si deaceea poti sa o faci si dumneata!
  • +5 (5 voturi)    
    mai degraba picat din luna decat din viitor (Luni, 29 octombrie 2018, 13:31)

    anonimicus [utilizator]

    Eu credeam că în viitor oamenii vor fi mai destupati la minte.
    • +2 (2 voturi)    
      sunt, dar prostii sunt trimisi in trecut. (Luni, 29 octombrie 2018, 20:36)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      .
  • +5 (7 voturi)    
    Din bezna gândirii, (Luni, 29 octombrie 2018, 13:51)

    hohoho [utilizator]

    este titlul pe care trebuia să-l aibă articolul.
    Teoria universurilor paralele nu are nici cea mai mică legătură cu preocupările lui Stephen Hawking. Ea a fost emisă de Hugh Everett III, ca o încercare de a înlocui principiul superpoziției stărilor unui sistem cuantic cu superpoziția universurilor, exprimată prin ecuația unei funcții de undă universală, care nu colapsează.
    Acest model teoretic nu aduce nimic în plus pentru înțelegerea funcționării naturii dar, e drept, a făcut și mai face deliciul autorilor și consumatorilor pasionați de SF (Everett însuși a fost pasionat de SF).
    Implicarea lui Hawking nu poate fi justificată decât de:
    1. Onorabilizarea propriilor opinii prin apelul la o personalitate foarte populară din sfera cercetării, sau:
    2. Hawking e singurul fizician de care a auzit Hurduc, și asta pentru că s-a făcut un film despre el.

    După ce că cercetarea științifică românească e grav subfinanțată, iată că, hurduc peste pupăză, apar și tot felul de personaje fistichii care, în mod vizibil, nu înțeleg nimic despre ce e știința, dar se califică pentru poziția de ministru de resort.
    Dar ce să mă mai mire, când spațiul politic românesc e populat cu personaje care poartă elemente vestimentare violet, ca să respingă atacurile energetice ale adversarilor?

    Dacă nu ajungea ministru, Hurduc ar fi rămas doar un personaj ridicol, prin aerul savant cu care debitează prostii. Dar e ministrul cercetării, iar din această perspectivă nu e doar ridicol ci profund nociv.
    • +3 (5 voturi)    
      In numele adevarului (Luni, 29 octombrie 2018, 14:56)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui hohoho

      Hugh Everett si-a numit teoria "stari relative" ca formulare a QM, denumirea de "many-worlds" adica "multi-versuri" a fost data si popularizata de DeWitt, un fizician american de renume. In rest, zici bine ce zici.
      • +3 (3 voturi)    
        Așa e, (Luni, 29 octombrie 2018, 16:25)

        hohoho [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        dar teoria a fost formulată de Everett. In conștiința publică a rămas ca many world interpretation, many universes interpretation, multi-verse theory și altele.
        Sau, cum zic Hurduc și alții, universuri paralele.
  • +3 (5 voturi)    
    perseverare diabolicum... (Luni, 29 octombrie 2018, 15:56)

    revo [utilizator]

    neica, gata, opreste-te, ti-ai demonstrat punctul de vedere, am inteles, inteleptul cedeaza, am cedat nervos, ai castigat, LA-SA-NE!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Mai nea Hurduc . . . . (Luni, 29 octombrie 2018, 16:25)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . ti-ai pus vreodata problema de ce absolut toate animalele terestre, inclusiv omul, nu pot trai fara sare? Nu cumva pentru ca originea comuna este marea, asa cum spune Darwin?