Klaus Iohannis l-a numit pe Nicolae Hurduc în funcția de ministru al Cercetării

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 26 octombrie 2018, 14:05 Actualitate | Politic


Nicolae Hurduc
Foto: Facebook
Președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de numire a lui Nicolae Hurduc în fucția de ministru al Cercetării și Inovării, anunță Administrația Prezidențială. 

Nicolae Hurduc (62 de ani) este inginer chimist și a absolvit în 1980 Institutul Politehnic din Iași - profil Tehnologia Compușilor Macromoleculari. În 1993 a devenit doctor inginer în chimie. Între 1980 și 1984 a lucrat ca inginer la Combinatul de Fibre Sintetice Iași, în 1984-1986 a fost cercetător la Institutul de Chimie Macromoleculara «Petru Poni» Iași. 

CITESTE ȘI: Noul ministru al Cercetării nu crede în evoluționism: ”Este o teorie a lumilor paralele, care spune că noi am veni din viitor. Mie îmi sună mai interesant”

Din 1986 până în 2001 lucrează la Universitatea Tehnică «Gheorghe Asachi» Iași pe posturile de asistent universitar, șef lucrări și conferențiar universitar. În 2001, devine profesor universitar la Universitatea Tehnica «Gheorghe Asachi» Iași. Din 2016, Hurduc ocupă funcția de Decan al Facultății de Inginerie Chimică și Protecția Mediului din cadrul Universității Tehnice «Gheorghe Asachi» Iași. A publicat 165 de articole, dintre care 135 în reviste cotate ISI, precum și 7 cărți/capitole de carte. 

Din 2015 este membru al „Royal Society of Chemistry”, în 2009 fiind membru fondator al Societății Române de Reologie. A fost membru în comisii internaționale de evaluare/susținere a tezelor doctorat la Universitatea Paris 13 (Franța), Tezpur University (India), Royal Melbourne Institute of Technology (Australia). Între 2012 și 2016 a fost membru în Consiliul General CNATDCU, Președintele Comisiei de Chimie. De asemenea, a fost director în cadrul a 25 de granturi si proiecte de cercetare câștigate prin competiție națională.


Citeste mai multe despre   

















1320 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Poate mergeti la vot data viitoare, (Vineri, 26 octombrie 2018, 14:24)

    2087 [utilizator]

    ca sa nu-l mai avem ministru pe Harry Potter.
    • -7 (9 voturi)    
      wow (Vineri, 26 octombrie 2018, 14:45)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Ce plictisitor esti, fabulosule. Nici un comentariu nu ai in ultimele saptamani fara sa te zvarcolesti ca nu s-a mers la vot. Esti [penelist ca numai aia sufera atata ca s-a pisat lumea pe ei (si pe vot si pe liberali si pe 2087) si nu s-au dus sa le dea drept la ciolan.
      • 0 (0 voturi)    
        tu esti smecher, nu plictisitor (Vineri, 26 octombrie 2018, 16:39)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Tovarasu', eu nu sunt penelist, nici nu cred intr-un miracol privind partidele romanesti, dar ca netotii astia de la psd rar mai vezi. Cum ar putea un om corect, cu coloana vertebrala si inteligent sa se inhaiteze cu ei? Cum ai putea tu, profesor universitar asa cum se pretinde nea asta de la Iasi, sa stai si sa discuti cu Dancila despre cercetarea romaneasca, in general, cum poti sa discuti cu oligofrena aia?
        • 0 (0 voturi)    
          explicatie (Vineri, 26 octombrie 2018, 17:24)

          ber [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

          Pai daca el e venit din viitor, el nu stie trecutul societatii romanesti, nu stie trecutul psd, nu stie
          nimic despre Dancila, cea care ii va da ordine!
          • 0 (0 voturi)    
            in viitor, prostii sunt trimisi in trecut. (Vineri, 26 octombrie 2018, 18:42)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ber

            .
  • +7 (7 voturi)    
    Asta nu e cu statul paralel (Vineri, 26 octombrie 2018, 14:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E doar cu universurile paralele care vin di viitor. In rest, pesedist, adica mafiot.
  • +4 (4 voturi)    
    da, si? (Vineri, 26 octombrie 2018, 14:45)

    T-Ora [utilizator]

    "Din 2015 este membru al „Royal Society of Chemistry”
    Da, si? Societatea asta are 54 000 de membri, orice universitar care lucreaza in acel domeniu poate sa se inscrie daca plateste o cotizatie.
    "Între 2012 și 2016 a fost membru în Consiliul General CNATDCU, Președintele Comisiei de Chimie."
    Si ce mare branza, daca te uiti cine sunt aia din CNATDCU!
    "a fost director în cadrul a 25 de granturi si proiecte de cercetare câștigate prin competiție națională. "
    Pai mai toti ministri care au si functii de profi univ se lauda cu zeci de granturi nationale, Valentin Popa de ex, sau Andronescu. Intrebarea e: care is rezultatele, publicatiile?
    "A publicat 165 de articole, dintre care 135 în reviste cotate ISI" : unde, in ce reviste? Asta conteaza, calitatea nu ca are unul 165 de articole. Decat 165 proaste mai bine 40 serioase.
    Tudorel Toader are si el n'spe articole, Mang se lauda si el cu nu stiu cate. Cui ii pasa?

    Acum sa vedem ce va face domnul ministru in cloaca asta de pesedisti. Sa nu se mire ca daca s-a bagat in troaca porcilor o sa-l trateze lumea de guiț- guiț.
  • +4 (4 voturi)    
    Ups.... (Vineri, 26 octombrie 2018, 14:59)

    13adi [utilizator]

    alt "ientelectual" venit din viitor conform teoriei lumii paralele și care va lupta cu statul paralel și sistemul opresiv ....
  • +1 (1 vot)