Viorica Dăncilă, atac la Administrația Prezidențială: Summitul Inițiativei Celor 3 Mări este politizat într-un mod total lipsit de responsabilitate şi de etică

de CP     HotNews.ro
Marţi, 18 septembrie 2018, 18:31 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila si Klaus Iohannis
Foto: Colaj foto: Agerpres / Presidency.ro
Premierul Viorica Dăncilă susține că Summitul Inițiativei Celor 3 Mări, organizat la București de Administrația Prezidențială, a fost politizat "într-un mod total lipsit de responsablitate și de etică". Această de declarație a fost făcută în contextul în care Viorica Dăncilă nu a participat la Summit și a ratat luni o întâlnire cu șefului Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker.

"Din păcate, nu pot să nu remarc faptul că și această reuniune internațională este politizată într-un mod total lipsit de responsablitate și de etică. Acumularea de capital electoral nu ar trebui să primeze în fața intereselor economice ale României. Este regretabil faptul că se folosesc astfel de evenimente și instituții ale statului în jocurile politice. Evenimente care ar trebui să promoveze România și care să nu aibă mize personale, evenimente care sunt folosite, de multe ori, în detrimentul intereselor publice ale României, aducând costuri de imagine țării noastre", a declarat Dăncilă la începutul ședinței de Guvern de marți.

Aceasta a mai spus că se aștepta ca "organizatorii acestui important eveniment să își canalizeze energiile în implicarea tuturor instituțiilor și aducerea la aceeași masă a celor care avem pârghiile să promovăm interesele României, astfel încât să dăm dovadă de unitate în fața partenerilor internaționali".

Potrivit unor informații neconfirmate oficiale până acum, Dăncilă nu ar fi fost invitată la acest eveniment. Din partea Guvernului, au participat vicepremierul Ana Birchall, ministrul finanțelor Eugen Teodorovici și secretarul de stat în Ministerul Transporturilor Ionel Minea.

În plus, premierul român a ratat, luni seară, întâlnirea cu președintele Comisiei Europene, întârziind la întâlnirea pe care ea însăși o solicitase. Guvernul susține că Dăncilă trebuia să-l primească pe șeful CE la aeroportul Băneasa, la ora 18.30, însă aeronava a aterizat mai devreme, iar Juncker a fost preluat de la scara avionului de către SPP și condus direct la hotel. Surse oficiale au declarat însă pentru HotNews că decizia de a pleca de la aeroportul Băneasa i-a aparținut lui Jean Claude Juncker, SPP neavând niciun rol în stabilirea programului. Viorica Dăncilă s-a întâlnit cu Juncker abia marți, la plecarea acestuia.

Jean-Claude Juncker s-a aflat luni și marți în România, unde a participat la Summit-ul Inițiativei Celor Trei Mări.


Citeste mai multe despre   
















5430 vizualizari

  • +35 (41 voturi)    
    dar (Marţi, 18 septembrie 2018, 18:33)

    tirolez [utilizator]

    Dragnea ce cauta cu chinezii?
  • +45 (51 voturi)    
    a (Marţi, 18 septembrie 2018, 18:43)

    alex34 [utilizator]

    a luat lectii de la dragnea cum sa bati campii fara sa zici nimic concret, doar ca sa arunci cu noroi in cine vrei
    • +12 (14 voturi)    
      ca de obicei, (Miercuri, 19 septembrie 2018, 8:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      vasilica citește ce îi scrie dragnea.
      Le e ciudă că nu au fost băgați în seamă, fără să realizeze că nimeni din UE nu-i bagă în seamă decât la rubrica ”nu faceți ca ei”.
      Să le mai spună cineva încă o dată că summitul a fost unul informal, prezidențial. Adică au participat conducătorii de țară (nu de la țară, din provincie cum ar veni) plus invitații acestora, oameni de afaceri (să nu confunde dragnea furtul din banii statului cu afaceri).
  • +36 (42 voturi)    
    Noroc (Marţi, 18 septembrie 2018, 18:44)

    mitg [utilizator]

    Ca creerul tau e pur si depolitizat.
    • +2 (2 voturi)    
      pur (Miercuri, 19 septembrie 2018, 12:02)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cred ca ai vrut sa spui "pur" in sensul de gol...
  • +37 (43 voturi)    
    Rad... (Marţi, 18 septembrie 2018, 18:45)

    sebastiana [utilizator]

    Uite cine s-a gasit sa vorbeasca de "acumularea de capital electoral"... Rad. Astept ziua in care o sa poata sustine un discurs coerent si fara sa citeasca de pe foaie.
    • +6 (12 voturi)    
      nu e de ris.... (Marţi, 18 septembrie 2018, 20:23)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui sebastiana

      pt ca are dreptate viorica...a ratat profesorasul de meditatii sa o lase sa se faca de ra-at din nou...putea sluga sa...vorbeasca iarasi pe nas...de l baga pe stapinul sau escroc din nou in depresie...
  • +8 (12 voturi)    
    Prostul.. (Marţi, 18 septembrie 2018, 18:45)

    Muncitoru [utilizator]

    cand o comite da vina pe oricine numai de el nu are dubii ca ar putea fi responsabil!Asta se intampla cand pui ghiogari sa se ocupe de chestii fine(ma refer la Jandarmerie).

    Toti gresim,inclusiv eu,dar de obicei sunt primul care isi asuma si recunoaste.Asta nu ma face cu nimic mai putin popular in cercul meu,din contra.Prietenii nu trebuie sa se prefaca ca sunt de partea mea si ca nu vad elefantul din camera :))
  • +35 (41 voturi)    
    Stirea asta e preluare... (Marţi, 18 septembrie 2018, 18:50)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... de pe TimesNewRoman, nu?
  • +11 (13 voturi)    
    Vasilico (Marţi, 18 septembrie 2018, 18:52)

    Alovi [utilizator]

    Ma gandeam asa cum ai facut tu 30 de minute pe un drum de 10... Nu cumva sta dragnea undeva pe traseu?
    Eh, uite d-aia fu politizat, ca te-ai oprit la un pipi la el si ai ratat nepolitizarea.
  • +31 (37 voturi)    
    Paduchele.. (Marţi, 18 septembrie 2018, 19:00)

    arpi [utilizator]

    Dupa ce ca e toanta mai iese si in fata...
  • +13 (15 voturi)    
    dacă citea, (Marţi, 18 septembrie 2018, 19:15)

    nahir [utilizator]

    deși ea citește numai ce-i dă carcaletele de dragnea, ar fi aflat că summitul ”Inițiativa celor 3 mări” este un summit pur informal, prezidențial,
    Nu știu dacă știe vasilica ce înseamnă ”prezidențial” cu excepția ”d-l președinte dragnea”?
    La acest summit au participat reprezentanții celor 12 swtate semnatare, adică 9 președinți de stat + 3 președinți de parlamente, aceștia fiind însoțiiți de cca. 600 de oamenii de afaceri.
    Oricum, cum să inviți guvernul României care nu e în stare să construiască nimic (acesta de 2 ani, ca să nu adăudăm încă 4 de când psd are guvern și majoritate parlamentară)? Cu ce idei să vină? Eliberarea hoților și corupților?
  • +14 (18 voturi)    
    *Draga * noastră Docila, (Marţi, 18 septembrie 2018, 19:15)

    Rescator [utilizator]

    Tu vorbești de politizare?Ai uitat cat de bine ai
    reprezentat Romania in Israel,Muntenegru,Macedonia ,Spania și pe unde
    naiba te-a mai trimis Dictatorul tău iubit,repetentul și
    multiplul penal Liv Jong Unu!? Nu trece zi fără să
    comiți o gafă,să spui o tampenie,să fi penibilă.
    Regret să spun că ești la nivelul unui elev de clasa
    a patra.De ce nu te ceri afară mai repede!?
    Aștepți sa-l grațiezi pe Dictator?
  • +32 (40 voturi)    
    da? (Marţi, 18 septembrie 2018, 19:17)

    nea_caisa [utilizator]

    dar cand daddy s-a ploconit la trump a implicat toate institutiile statului? a promovat oare interesele romaniei s-au s-a gudurat ca o potaie ce e?
  • +40 (48 voturi)    
    Bă, da proastă e (Marţi, 18 septembrie 2018, 19:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sigur că e politizată, că de aia s-au adunat oameni politici acolo și nu coafezele ori bucătăresele inculte ca tine, fă!
    • +3 (3 voturi)    
      Pha, cu ph (Miercuri, 19 septembrie 2018, 9:38)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ca a stat 8 ani la Bruxelles.......
  • +28 (36 voturi)    
    Mda. (Marţi, 18 septembrie 2018, 19:21)

    nlln [utilizator]

    Cea mai buna aparare este atacul.
    Doctrina partidului.
  • +8 (10 voturi)    
    pai... (Marţi, 18 septembrie 2018, 20:09)

    gab0iu [utilizator]

    ha...ha...ha...
  • +18 (20 voturi)    
    Aceasta talamba nu este... (Marţi, 18 septembrie 2018, 21:07)

    gigiN [utilizator]

    ...capabila sa atace nimic.”Atacantul” este ,ca de obicei,viitorul puscarias !!!
  • +20 (22 voturi)    
    Din zicătorile românilor... (Marţi, 18 septembrie 2018, 21:17)

    Clop [utilizator]

    Păduchele leşinat mai tare pişcă.
  • +17 (19 voturi)    
    Proasta satului din fruntea statului (Marţi, 18 septembrie 2018, 21:54)

    midufi [utilizator]

    Poate ii explica si ei careva ce inseamna politica.
    Analfabeta, dar cu coada pe sus, de !

    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +17 (19 voturi)    
    teama justificata (Marţi, 18 septembrie 2018, 22:28)

    dan_costea [utilizator]

    Poate ca Iohannis te-ar fi invitat, dar poate ca i-a fost teama sa nu intarzii si la aceasta intalnire.
    • +5 (5 voturi)    
      Cica ar fi zis chiar dracnea (Miercuri, 19 septembrie 2018, 9:33)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui dan_costea

      Ne fu teama cu ea la summit...
      Cine stie ce iese!
  • +14 (16 voturi)    
    Ultimul exemplu din lungul sir de..... (Marţi, 18 septembrie 2018, 22:35)

    Lu48 [utilizator]

    Ratarea intalnirii cu Juncker nu a fost "într-un mod total lipsit de responsablitate și de etică" ?
  • +20 (22 voturi)    
    alta emotie de toamna (Marţi, 18 septembrie 2018, 22:49)

    Mopsy [utilizator]

    a venit, a venit toamna, astupați gura acestei tampite
  • +14 (16 voturi)    
    fa vasilico, esti proasta pana la Dumnezeu! (Miercuri, 19 septembrie 2018, 0:19)

    revo [utilizator]

    Intotdeauna gura bate curu'. Nici macar nu-si da seama ca-si forteaza singura schimbarea din functie! Cu cat debiteaza mai multe prostii si isi afiseaza incompetenta tafnoasa, cu atat i se va cere de la Bruxell, lui Iohannis si PSD-ului, sa faca ce-or face si sa grabeasca schimbarea ei pana la 1 ianuarie.

    Fai, vasilico, daca declaratiile astea ti-au fost bagate sub nas de consilierii israelieni, fii atenta, fato, ca aia sunt sarle si te sapa! Va sapa bine de tot si voi ii si plattiti regeste pentru asta!
  • +12 (14 voturi)    
    io-te ma (Miercuri, 19 septembrie 2018, 0:34)

    Vlad-I [utilizator]

    Junker murea de interes sa dea mana cu o profesoara din provincie.
    • +6 (6 voturi)    
      Profesoara de lucru manual (Miercuri, 19 septembrie 2018, 9:34)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Ar fi putut profita, totusi de ocazie.
  • +11 (13 voturi)    
    Zău? (Miercuri, 19 septembrie 2018, 6:32)

    Lake123 [utilizator]

    Ia uite nenică, de ce-i în stare sluga lui Dragnea.
  • +8 (10 voturi)    
    COANA DANCILA!!! (Miercuri, 19 septembrie 2018, 7:41)

    meteor [utilizator]

    credeti ca mai intereseaza pe cineva ce ""BATACONII""spune coana dancila????
  • +9 (11 voturi)    
    Tuta absoluta (Miercuri, 19 septembrie 2018, 8:19)

    voinicu [utilizator]

    Prostu' care nu-i fudul, parca nu e prost destul.
    " această reuniune internațională este politizată într-un mod total lipsit de responsablitate și de etică. "
    Ea o fi inteles ce i-au scris aia pe hirtie?
    Crede cineva ca Viorica Absoluta ar fi in stare sa si explice ce a vrut sa zica in propozitia asta?
    Viorica-Vasilica- daca taceai desteapta ramineai!
  • +6 (6 voturi)    
    Pai, dumneata ai ratat intalnirea (!)... (Miercuri, 19 septembrie 2018, 10:41)

    Olyx [utilizator]

    cu doar unul dintre participanti ( din cei mai importanti...) dar sa te intalnesti cu toti ?!....