VIDEO Protest în București: 4.000 de manifestanți au protestat în Piața Victoriei / Un jurnalist german a fost ridicat de jandarmi și băgat în dubă

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2018, 19:03 Actualitate | Esenţial


Protest impotriva PSD-ALDE in Piata Victoriei
Foto: Agerpres
Aproape 4.000 de persoane au protestat miercuri seara în Piaţa Victoriei din București. Aceștia sunt nemulțumiți de modificarea Codului de procedură penală. Numeroși jandarmi, unii echipați de intervenție, au fost mobilizați în zonă. Mai mulți manifestanți au fost ridicați de forțele de ordine, printre aceștia și un jurnalist german care a realizat un documentar despre Liviu Dragnea, în Teleorman (Vezi în articol imagini cu momentul în care jandarmii îl ridică pe ziaristul german, chiar dacă acesta are la gât, la vedere, legitimația de presă).

Cifrele protestului in presa: Adevărul, News, Agerpres și Ziare.com dau un numar de circa 4.000 de oameni prezenti la proteste, Digi -4.500, G4media.ro- 7.000, iar Realitatea 15.000

Proteste au avut loc și în alte orașe din țară, cum ar fi Cluj, Sibiu, Iași, Timișoara, Bacău sau Constanța.




Desfășurarea LIVE VIDEO a protestului:

 


UPDATE 22:56 Protestatarii au început să plece din Piața Victoriei.



UPDATE 22:23 Un jurnalist german a fost ridicat de jandarmi și băgat în dubă. „Colegul nostru de la Passport Productions, jurnalistul german Paul Arne Wagner, a fost smuls brutal de langa noi in timp ce filma si aruncat in duba jandarmeriei împreună cu alți protestatari. Nu stim cati au fost ridicați. Nu stim unde i-au dus”, se arată în postarea de pe Facebook a Passport Production. 



Vezi imagini cu momentul în care jandarmii îl ridică pe jurnalistul german, chiar dacă acesta are la gât, la vedere, legitimația de presă (Sursa video: G4Media)


UPDATE 22:10 Protestatarii au aprins din nou lanternele telefoanelor. 

UPDATE 21:49 Incidente între jandarmi și protestatari. Mai mulți manifestanți au fost târâți de forțele de ordine până la dube. Oamenii s-au așezat pe jos

UPDATE 21:26 Numărul manifestanților din Piața Victoriei este de aproape 4.000, potrivit Agerpres. În Sibiu au ieșit aproape 4.000 de oameni în stradă, în Cluj peste 4.000, la Iași și Timișoara, peste 1.500. 

Video Cluj



UPDATE 21:26 Două persoane au fost ridicate de jandarmi şi sancţionate cu amenzi în valoare totală de 4.500 de lei, pentru instigare la acţiuni violente cu intenţia de tulburare a adunării publice, în timpul manifestaţiei de miercuri seară din Piaţa Victoriei, potrivit Jandarmeriei Bucureşti.

UPDATE 21:00 Protestatarii cântă „Deșteaptă-te, române” și au aprins lanternele telefoanelor. Numărul manifestanților este în jur de 3.500. 



UPDATE 20:50 În Piață sunt și politicieni din opoziție, printre care liderul USR, Dan Barna, și Vlad Voiculescu de la România Împreună.

UPDATE 20:36 Mii de oameni manifestează la Cluj, Sibiu, Iași, Timișoara, Bacău sau Brașov. Cei mai mulți protestatari s-au adunat la Sibiu și la Cluj, câte 1.000 de oameni până acum. 



UPDATE 20:25 Numărul protestatarilor este acum în jur de 2.000. 

UPDATE 20:15 Jandarmeria a blocat Bd. Kiseleff cu o mașină de mare tonaj, numită autobloc. Este vorba despre un camion care are în interior un sistem automatizat cu ajutorul căruia sunt coborâte mai multe garduri înalte.. Astfel de camion a fost folosit și în timpul protestelor din iarna anului trecut. 

UPDATE 19:55 În Piața Victoriei protestează în jur de 1.500 de persoane.

UPDATE 19:30 Numărul participanților a crescut. Peste o mie de oameni protestează, circulația fiind blocată pe Bd. Kiseleff. În zonă sunt numeroși jandarmi, unii dintre ei echipați de intervenție. 

Câţiva protestatari s-au îmbrâncit cu jandarmii, un lider al manifestanților, Mihai Dide, fiind ridicat de către forţele de ordine.






Manifestanţii strigă "Hoţii!", „Nu cedăm!”, ”PSD, ciuma roșie!”, „DNA, să vină să vă ia!” fiind nemulţumiţi de adoptarea în Camera Deputaţilor a modificărilor la Codul de procedură penală.

Protestatarii au blocat strada din faţa Muzeului Antipa, în prezent circulându-se pe o bandă.

Protestul a fost anunțat de comunitatea Facebook „Corupția ucide”: „Azi de la 18.00, în stradă la Victoriei. Aseară a fost un cort evacuat de jandarmi și niște oameni care au dormit pe asfalt. Mai devreme câțiva protestatari au intrat în Parlament și au spus ce trebuia. Diseară, mai mulți. Dacă crezi că trebuie să ne apărăm în fața acestui abuz asupra democrației, libertății și demnității, hai!”.


Citeste mai multe despre   

















20466 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    JANDARMERIA - (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    APARA HOTIA - rusine ! rusine ! rusine ! Jandarmi vânduti pentru o solda de r*t care aparati hotii, securistii si coruptii. JANDARMERIA = MILITIA ceausista reincarnata.
    • +10 (16 voturi)    
      Nu am vazut (Joi, 21 iunie 2018, 7:46)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pe nimeni in "pulovere" sau "plivere" albe arestat.
      E vremea asa maturam ciuma rosie!
      Altfel, ratonul stirb va crede ca este stapan.
      Ajunge cu joaca!
  • +19 (29 voturi)    
    jandarhoti jegosi... (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:19)

    liviu_ [utilizator]

    minerii anului 2018
    auzi tu "sunteti aici ilegal"
    scarba fara creier si coloana vertebrala...
    bine ca le-o sug protestatarilor psd care au venit legal... ca doar e simplu pt psdista sa semneze o hartie...
  • +16 (26 voturi)    
    iesiti din case (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:21)

    chiareleste [utilizator]

    pe ei
  • +19 (27 voturi)    
    . (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:23)

    Ingwar [utilizator]

    nu inteleg cum de s-a gramadit atita lume fara organizare centralizata de la partid ? fara utocare ? fara bere si mici ? probabil Soros sa ocupat de totul
  • -25 (33 voturi)    
    Lejer (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:25)

    CalinMircea [utilizator]

    E un protest așa, mai de vară, lejer. Nu se mai poate păcăli lumea cu aceeași ciorbă reîncălzită. Trebuie găsite teme noi, lozinci proaspete, dar e vremea concediilor, așa că.....
    • +13 (19 voturi)    
      Dracna, marsh la puscarie banditule (Joi, 21 iunie 2018, 3:32)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Golanule!!!!
      • +5 (9 voturi)    
        atentie la terminologie! (Joi, 21 iunie 2018, 9:31)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        In viziunea eternului si fascinantului ion ilici, "golanii" eram noi, cei care protestam in Piata in primvara lui 1990!
  • +13 (25 voturi)    
    Crud sa vezi neputinta unui popor (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:34)

    Emil Aluas [utilizator]

    Iti vine sa plangi si sa urli de revolata vazand neputinta acestor tineri. Este brutal, frustrant. Majoritatea coplesitoare a poporului roman, iar ei nu sunt prezenti la demonstratiile acestor tineri, a fost din 15 decembrie, 1989, pana in prezent, de partea celor care au furat toata tara, sunt securistii, informatorii, pcr-istii de rang inalt, minerii din iunie 1990. Scriu si declar public din iunie 1990 pana in prezent: Fara o Lege a Lustratiei acest grup etnic, romani, nu-si va gasi linistea nici in mormant. Prof. Emil Aluas, fost refugiat politic in SUA, decembrie 1986. Fundatia PRO WEST, Cluj-Budapesta.
    • +2 (12 voturi)    
      sa nu va mire (Joi, 21 iunie 2018, 7:50)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Emil Aluas

      si in 1989, cativa viteji au iesit pe strazi, restul stateau pititi in case si ardeau carnetele de partid ... dupa care au fost mari patrioti cu afaceri, iar vitejii in mormant.protestul asta ar trebui mutat la Universitate, zi de zi. mai era un idiot la TV aseara care spunea ca nu trebuie sa fie violente, din acelasi partid (psd evident) care a injurat-o pe Florina Presada ca la usa cortului cu aluzii sexuale, in plenul parlamentului, dar inainte gorilele lui dragnea imbranceau jurnalistii pe holurile "Casei Poporului" -> ghilmilele intentionate. Doar niste golani de cartier, nici d-aia, ca aia au si ei onoarea lor.
  • +17 (23 voturi)    
    nu se mai poate! (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:39)

    firstfb [utilizator]

    nu se mai poate!
  • +13 (21 voturi)    
    Uniti de 100 de ani... (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:02)

    nicTM [utilizator]

    Acesti pesedisti sunt tradatori de tara. Imi doresc sa nu exista mila pentru ei atunci cand nu vor mai fi la putere. Sa plateasca scump, toti!
    Rusine sa le fie!
  • +13 (19 voturi)    
    1989 / 2018 deja vu ?!! (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:09)

    Plagarus [utilizator]

    RO -sec. XXI,nu-i jucaria gastii infractorilor "alesi "
  • +15 (21 voturi)    
    blocat Kiseleff (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:19)

    liviu_ [utilizator]

    normal.. protestatarii pot face orice... numai la sediu psd sa nu mearga!
  • +21 (27 voturi)    
    lipsesc minerii (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:51)

    Coco Whistle [utilizator]

    in schimb e aceeasi poza de la 1800, 1900, 1990, 1991 etc...e vorba de tara mea vs tara lor. greva ficala e cea mai buna, altfel se lasa cu bataie iarasi. va imaginati daca o putere straina ar da arme romanilor, oare cum am ajunge?
    • +12 (18 voturi)    
      din pacate, asta cu greva fiscala, nu prea tine (Miercuri, 20 iunie 2018, 22:03)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      la noi la romani

      tot timpul se gaseste cate un 'spargator de petrecere' care se lasa intimidat sau cedeaza usor in fata banilor
    • +11 (19 voturi)    
      Degeaba, strada nu ii mai sperie (Miercuri, 20 iunie 2018, 22:45)

      DuieMragnea [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Nu cred ca i-ar mai speria nici vilele si bolizii de lux daca ar fi in flacari. Aceste fiinte (nu oameni) sunt deja pregatiti pentru asta, sunt gata sa mearga cu distrugerea justitiei pana la capat si considera cetatenii niste vite de muls.
      Intrebarea e: musca vita?
      • +5 (11 voturi)    
        Hai la un gratar pe Str Alex. Constantinescu 11 (Miercuri, 20 iunie 2018, 23:05)

        DuieMragnea [utilizator] i-a raspuns lui DuieMragnea

        Voi aduceti berea.
      • +9 (19 voturi)    
        pentru fiecare protestatar care pateste ceva (Miercuri, 20 iunie 2018, 23:18)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui DuieMragnea

        va urma in oglinda un parlamentar cu familia lui!!!
        Va luam de acasa!!!
      • +5 (13 voturi)    
        Proteste mai bune si mai destepte (Miercuri, 20 iunie 2018, 23:38)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui DuieMragnea

        In primul rand, guvernul nu are niciun amestec in adoptarea legilor. Protestele trebuie tinute in fata parlamentului. Tariceanu a reactionat imediat cand cateva sute de oameni s-au adunat la parlament, ia facut "demonstranti FSN", dar de protestele a catorva mii de oameni din Piata Victoriei nu a zis nimic, alea sunt ok pentru el, nu il deranjeaza.

        In al doilea rand, lozinci de genul "Hoţii!", „Nu cedăm!”, ”PSD, ciuma roșie!”, „DNA, să vină să vă ia!” nu sunt doleante, nu sunt puncte concrete de actiune, sunt doar descarcari de nervi si nu duc niciunde. Mai bune lozinci pentru PSD nici ca nu pot fi, nu au de facut nimic. Parca ei nu stiu ca sunt hoti? Ar trebui ceruta, de exemplu, renuntarea la imunitatea parlamentara. Asta e o chestie ce conteaza si e posibil de obtinut. Nu toti parlamentarii sunt hoti.
      • +6 (12 voturi)    
        mamaliga explodeaza? (Miercuri, 20 iunie 2018, 23:46)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui DuieMragnea

        asta este intrebarea
  • +24 (34 voturi)    
    Hai pe ei! (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:56)

    DT34 [utilizator]

    Acum e momentul pentru o noua revolutie!
    Hotnews nu ajuta daca nu lasa comentariile sa fie postate, sau le posteaza dupa 8-10 ore.
    • +12 (22 voturi)    
      Exact. HT spune 2500 de oameni, DIGI 10.000 (Miercuri, 20 iunie 2018, 21:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      De mai multa vreme banuiesc ca HT s-a racordat la robinetul de bani al ciumei rosii cumva. De atunci verific fiecare stire pe ziare_com si G4 si, uneori, am surprize (neplacute).
  • +21 (29 voturi)    
    nenorocitii iar pun romani contra romanilor (Miercuri, 20 iunie 2018, 21:18)

    Coco Whistle [utilizator]

    ptr ca vrem normalitate. ei au de pierdut totul de aceea nu se vor da inapoi, trebuie sa renunte la lux, sa retuneze ce au furat, sa schimbe domiciliul la jilava,sint multi. restul au fugit in alte tari, e mai simplu....merg pe ideea ca toti trebuie sa fugim de aici iar ei sa stapineasca. sa lasam copiii si parintii singuri, bolnavi, amariti fara speranta in tara noastra. ei au de pierdut totul. noi numai de cistigat. fiti uniti, nu lasati militienii sa va desparta, hartuiasca. ei sint tot ei, si noi...pe ei.sa plinga si mama lor...
  • +13 (21 voturi)    
    România (Miercuri, 20 iunie 2018, 21:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    guvernata de hoti, cu un parlament de hoti, mafioti, golani, ticalosi etc. etc. Singura solutie = O REVOLZUTIE care sa nu mai fie furata de securisti si comunsti. JOS COMUNISMUL ! JOS MAFIA PSD-ALDE-UDMR. Cei vinovat sa fie trimisi in puscarii PE VIATA.
    • +1 (11 voturi)    
      nu a fost revolutie (Miercuri, 20 iunie 2018, 23:13)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      A fost lovitura de stat !
  • +16 (26 voturi)    
    Dati cifre reale (Miercuri, 20 iunie 2018, 21:42)

    mmuresan [utilizator]

    Sunt mult mai multi oameni in strada, la Cluj cel putin 5000, uitati-va pe inregistrari. Dati cifre reale, nu inventate, sa stie si cei care fac regulile in tara aceasta ca sunt oameni care mai gandesc si care vor o Romanie curata si libera, nu plina de oameni mizeri.
  • +23 (33 voturi)    
    extraordinar, jandarmii transformati (Miercuri, 20 iunie 2018, 21:43)

    yellowdog [utilizator]

    in forte de represiune, "instigare la actiuni violente"???? nu ai voie sa protestezi impotriva abuzurilor ciumatilor ca esti violent???
  • +2 (14 voturi)    
    maidanul romanilor (Miercuri, 20 iunie 2018, 21:54)

    ...!?! [utilizator]

    .
  • +11 (21 voturi)    
    Jurnalistul neamt (Miercuri, 20 iunie 2018, 22:44)

    vasile-roaita [utilizator]

    Este ala care a facut reportajul despre Teleormanul lui Dragnea. mai mult ca sigur ca l-au urmarit securistii si l-au inhatat ca sa nu mai poata sa filmeze sa faca alt reportaj.
  • +16 (22 voturi)    
    România trezește-te (Miercuri, 20 iunie 2018, 22:51)

    zet [utilizator]

    Priviţi, măreţe umbre, Mihai, Ştefan, Corvine,
    Româna naţiune, ai voştri strănepoţi,
    Cu braţele armate, cu focul vostru-n vine,
    "Viaţă-n libertate ori moarte!" strigă toţi
  • +6 (14 voturi)    
    mdaau arestat un jurnalist german.... (Miercuri, 20 iunie 2018, 22:59)

    liviu_ [utilizator]

    deci acu este clar pt toata lumea dupa ce criterii (aleatoare) retine jandarhotia?!
  • +10 (18 voturi)    
    Jandarmeria spune 15 000 (Miercuri, 20 iunie 2018, 23:19)

    Vasilake [utilizator]

    Hotnews, suspect numarul din titlu... jandarmeria insasi raporteaza 15 000 oameni la Bucuresti. Sa credem ca (si) de data asta a fost o scapare...?
    • +4 (10 voturi)    
      Jandarmeria?? (Joi, 21 iunie 2018, 7:00)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Vasilake

      Rares Bogdan a spus ca jandarmeria a raportat atat, nu jandarmeria. E o diferenta ;) In realitate, jandarmeria nu a raportat nicio cifra.
  • +10 (20 voturi)    
    Gata asta e deja revolutie (Joi, 21 iunie 2018, 1:14)

    Zimbru [utilizator]

    S-a terminat cu PSD, ALDE, UDMR. Sa iesim in strada zi de zi, pana cad. Nu mai e mult.
  • +12 (20 voturi)    
    Au fost cel putin 10 000 in Bucuresti (Joi, 21 iunie 2018, 1:18)

    Zimbru [utilizator]

    Cifrele Hotnews sunt incorecte. Vedeti ce zice chiar jandarmeria, plus Digi, plus G4media.
  • +9 (19 voturi)    
    cat de brutali au devenit jandarmii, (Joi, 21 iunie 2018, 5:32)

    yellowdog [utilizator]

    brute in uniforma ati ajuns, ce treaba aveti sa ridicati oameni de pe strada? ce au facut, nu ne mai putem striga disperarea ca ne dati in cap nemernicilor???
    • +5 (13 voturi)    
      Era de asteptat (Joi, 21 iunie 2018, 7:57)

      cearly [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      Jandarmii, politistii, securistii au cel mai mic IQ. Sunt spalati la creiere, aserviti puterii, nu au mama si nici tata. De aceea au salarii si pensii speciale.
    • -6 (12 voturi)    
      Disperare, insa... (Joi, 21 iunie 2018, 8:57)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      n-au ultimul model de smart ?
      Si oare nu-si educa chiar multi dintre ei copiii in spiritul descurcaret ?
      Si ce vor in afara de "normalitate" ? S-apoi cum cred ca se face aia, urland in strada cu bete cu poze imbracate in zeghe ?
  • +5 (11 voturi)    
    Jandarmeria apara PSD nu pe romani (Joi, 21 iunie 2018, 8:14)

    seby19 [utilizator]

    rusine...rusine...rusine...
  • -5 (11 voturi)    
    Aveti mai jos estimarea numarului de (Joi, 21 iunie 2018, 8:29)

    xrogo [utilizator]

    protestatari "Cifrele protestului in presa: Adevărul, News, Agerpres și Ziare.com dau un numar de circa 4.000 de oameni prezenti la proteste, Digi -4.500, G4media.ro- 7.000, iar Realitatea 15.000", ca deobicei Realitatea TV se da in stamba, ea vede de 4 ori mai multi ca si ceilalti, de fapt ce sa te miri, clovnul ala de Rares Bogdan e bulibasa acolo!
  • -7 (17 voturi)    
    CT Popescu citire (Joi, 21 iunie 2018, 8:47)

    vodatepes [utilizator]

    Conform ziaristului CT Popescu numirea unor perosane ca paviani nu e jignire atunci sa spunem ca 15 000 de paviani ua iesit in strada
  • -2 (6 voturi)    
    saracii (Joi, 21 iunie 2018, 11:34)

    danete [utilizator]

    daca-i intrebi, nu stiu daca mai mult de 10% dintre ei stiu ce se modifica la codurile penale. si dintre astia, nu stiu daca mai mult de 10% au vreun argument valabil cu privire la efectul negativ al acestor modificari.
    • +4 (4 voturi)    
      mai grav este (Joi, 21 iunie 2018, 14:06)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui danete

      ca daca o intrebi pe "doamna" (ptiuu, scarba, sictic) prim ministru, ea va raspunde ca soarele se invarte in jurul pamantului iar pamantul in jurul lui Liviu.
      deci lasa vrajeala cu modificarile