Toader: Nu există decizie CCR care să nu fie respectată de orice persoană sau autoritate. Până la publicarea în MO, e bine să rămânem în rezervă

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2018, 10:02 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Inquam Photos
Ministrul justiţiei, Tudorel Toader, a declarat joi, la sosirea la CSM, că nu există decizie a Curţii Constituţionale (CCR) care să nu fie respectată de orice persoană fizică sau autoritate. El a spus însă că, până la publicarea în Monitorul Oficial a deciziei CCR privind revocarea şefei DNA, este bine să rămână în rezervă, iar fiecare să-şi îndeplinească obligaţiile pe care le are, relatează News.ro.

Tudorel Toader a declarat că ”nu există decizie a Curţii Constituţionale care să nu producă efecte juridice sau care să nu fie respectată de orice persoană fizică sau autoritate”.

”Noi avem doar comunicatul. Aşteptăm considerentele, în momentul publicării deciziei în Monitorul Oficial, şi atunci sigur că putem să facem mai multe aprecieri. Dar în momentul acesta, în limitele comunicatului, cred că este bine să rămânem în rezervă, iar fiecare să-şi îndeplinească obligaţiile pe care le are”, a mai spus ministrul Justiţiei.

Ministrul Justiției a spus acest lucru în contextul în care miercuri acesta a declarat la Antena 3 că se așteaptă că președintele să respecte decizia CCR și să emită decretul de revocare a șefei DNA.

Curtea Constituţională a admis, miercuri, sesizarea Guvernului privind un conflict juridic de natură constituţională între ministrul Justiţiei şi preşedintele Klaus Iohannis şi între Guvern şi preşedinte, ca urmare a respingerii de către şeful statului a cererii de revocare a şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi.

Curtea Constituţională a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între ministrul Justiţiei şi preşedintele Klaus Iohannis, generat de refuzul şefului statului de a da curs propunerii de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Laura Codruţa Kövesi. CCR arată că, pentru soluţionarea acestui conflict, preşedintele urmează să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al DNA. Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, spune că decizia CCR valorifică principiul constituţional potrivit căruia procurorii îşi desfăşoară activitatea sub autoritatea ministrului Justiţiei. Toader mai susţine că şeful statului nu are nici o abilitare legală pentru evaluarea competenţelor profesionale sau manageriale ale procurorilor de rang înalt, spre deosebire de ministrul Justiţiei.




















3853 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    Solutia pt. Johannis (Joi, 31 mai 2018, 10:08)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Actiune in Contencios Administrativ de constatare a indeplinirii atributiilor functiei de Presedinte cu ocazia solicitarii min. justitiei de revocare a sefei DNA .Actiunea in contencios poate fi ceruta de Administratia Prezidentiala.În acest fel Johannis nu incalca nici o lege , iar Kovesi ramane pe functie !
    • +15 (17 voturi)    
      Pentru ministrul corupt si las (Joi, 31 mai 2018, 10:56)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Parlamentul a executat decizia CCR privind numarul de parlamentari, dupa referendumul pe aceasta tema, de acum sase ani ?
    • -15 (17 voturi)    
      Daca te uiti asa des la Realitatea TV spui (Joi, 31 mai 2018, 11:02)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      numai prostii pe care le auzi la acel post, in orice caz prosti sfatuitori are presedintele daca se uita in gura celor de-acolo!
      • +11 (11 voturi)    
        evident, (Joi, 31 mai 2018, 12:05)

        Mecelalalt [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        elitele folosesc Antena 3 sau Ghitza TV!
        • +9 (9 voturi)    
          Nene Dorele... (Joi, 31 mai 2018, 12:24)

          LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Mecelalalt

          ..., CCR nu da sentinţe. Decizia CCR nu este retroactiva. Ca sa nu mai spun ca acolo sunt fosti politicieni, numiti politic in acele functii si care iau decizii la comanda politica. Eu unul nu vreau sa ajung in afara Europei. Mutati-va voi la Teleorman si faceti-va acolo un stat complet izolat de Europa si sa faceti acolo tot ce vreti voi. Va dam si Belina daca o vreti dar macar sa ne lasati sa fim Europeni.
      • +1 (1 vot)    
        Incercam sa abatem atentia...? (Joi, 31 mai 2018, 15:12)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        O incercare demna de Cascadorii Rasului... Va aduceti aminte de ei?

        Dar despre prostiile debitate la foc automat pe A3 ori RTV, cam ce parere aveti, stimate dle pensionar de lux...?
        Apropo, ce spun cei de la RTV, va mai mareste pensia si anul acesta ?

        PS. Am si eu o curiozitate, va rog: Planul acesta cu maririle de pensii si de salarii, discutate non-stop, a venit pe filiera Bibi ori Cracanel...?

        Sincer, eu cred ca pe filiera Cracanel, pt ca baietii lui Bibi, nu prea cunosc valoarea banului- doar il intorc cu lopata, nu-i asa...!?
    • +3 (3 voturi)    
      da, dar ... (Joi, 31 mai 2018, 12:55)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Poporul este peste Constitutie ! Poporul face si desface orice lege !
  • +25 (31 voturi)    
    desfiinta.. (Joi, 31 mai 2018, 10:12)

    CRMS [utilizator]

    Trebuie desfiintata Curtea asta plina de fosile bolsevice, care imbuibate de avantajele oferita de PSD nu se gandeste decat la binele ei...
    Niste politruci deveniti parte a nomenclaturii PSD-iste, asta este CC a RO.
    • -12 (14 voturi)    
      si abia acum ti-a venit ideea asta? (Joi, 31 mai 2018, 10:28)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      ...sau pe vremea lui zegrean era buna?
      • +8 (8 voturi)    
        pai sa vedem.. (Joi, 31 mai 2018, 12:20)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Pe vremea lui Zegrean nu primisera super imunitatea e astazi. Nu aveau indemnizatia cumulata cu pensia. Iar pensia pe care o avea inainte sa devina membru CC NU se ridica automat la nivelul de pensia al unuia care iese la pensia de la CC.
        Pentru Dorneanu de exemplu spaga primita de la psd este de peste 15.000 RON..asta pe langa sup[erimunitate
      • +4 (4 voturi)    
        M (Joi, 31 mai 2018, 12:31)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Pe vremea lui Zegrean nu era atât de evident bântuită de fosile senile!
  • +16 (20 voturi)    
    ''In rezerva'', adica inca...inactivati...? (Joi, 31 mai 2018, 10:13)

    scaraotchi [utilizator]

    Pai Dorneanu s-a dus degeaba la Tatucu', sfidand pe toata lumea, nu s-a dus pentru ...activare ?
    Sa intelegem prin asta, ca cei cu varste in jurul a 88 de ani sunt inca...in putere, adica inca activi...?!

    Speranta-mi licare si nu-mi da pace...! Inca ''activ'' la 88 de ani..?! Unde a ajuns geriatria zilelor noastre....!?
    • 0 (0 voturi)    
      Scaraotchi (Joi, 31 mai 2018, 21:57)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Ce mai astepti ? Ia-i odata pe acesti batrani bolsevici !
  • +13 (15 voturi)    
    art 147..... (Joi, 31 mai 2018, 10:13)

    nlln [utilizator]

    Art 147 din constitutie......deciziile sunt general obligatorii si AU PUTERE NUMAI IN VIITOR


    Pot sa inteleg... pentru a fi siguri ca o demit pe LCK au scris negru pe alb ca presedintele este obligat sa semneze decretul de demitere al LCK altfel decizia curtii se va aplica doar in viitor , implicit nu in cazul in speta.

    Reactii va rog!
    • +7 (7 voturi)    
      deriva spre statul de dictatura populara (Joi, 31 mai 2018, 10:50)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Asistam la un caz clar de tiranie a majorității. PSD a convins populist în special o minoritate de asistați sa-i voteze, sprijinit de lipsa de educație a celor ramași în tara și de absenteismul celor deziluzionați de defecțiunile statului de drept în Ro. Mica lor majoritate de la parlamentare a bătut majoritatea de la prezidențiale prin manevrele permise de o constituție fesenista - de la Rațiu citire - . O mulțime de activiști profitori, în general fără frica de lege și în lipsa de activitate combativa a statului de drept, prin corupție și amenințări, au eliminat concurența la conducerea statului, au stricat treptat balanțele controlului reciproc intre puterile statului și au acaparat toate frânele puterii, mecanism democratic folosit și de naziști și de bolșevici, pentru a condiționa rămânerea perpetua la cârma puteri și a le garanta inviolabilitatea și libertatea lor de a fura.
    • -14 (16 voturi)    
      Prima reactie, revocarea Codrutei se va (Joi, 31 mai 2018, 11:03)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      face in viitor, nu in trecut!
      • +2 (2 voturi)    
        Tot (Joi, 31 mai 2018, 12:32)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Tot o decizie politică va fi, ceea ce încalcă orice morală.
      • 0 (0 voturi)    
        Revocarea (Joi, 31 mai 2018, 22:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        nu se va face. Cand parlamentul se va supune deciziei CCR , care a constatat ca Referendumul pentru 300 de parlamentari este valid si obligatoriu de aplicat, atunci Johannis se va gandi daca e cazul sau nu sa o revoce pe Codruta .
  • +14 (20 voturi)    
    JUMATATE DE MASURA (Joi, 31 mai 2018, 10:16)

    nlln [utilizator]

    Toti vorbesc despre faptul ca deciziile curtii sunt general obligatorii dar nimeni nu spune ca au putere numai in VIITOR.

    PSD= instigare la nerespectarea legii.

    Si cati " experti " si-au dat cu parerea.

    De aceea il obliga pe presedinte sa dea decret de revocare ..pe persoana. sa nu cumva sa respecte constitutia si sa aplice in viitor.
  • +21 (25 voturi)    
    serios?! (Joi, 31 mai 2018, 10:18)

    liviu_ [utilizator]

    sunt doar 300 parlamentari in romania si nu stiu eu?!

    deci uite ca se poate si uite ca tu, slugarel, minti de rupi!

    also... decizia CCR nu respecta constitutia si legile ue... doar zic....
  • +14 (18 voturi)    
    PS: (Joi, 31 mai 2018, 10:19)

    liviu_ [utilizator]

    unde in lumea democratica ... un om poate fi OBLIGAT (de alta instanta decat una judecatoreasca - ccr nu e asa ceva!) sa semneze ceva impotriva vointei lui
  • +22 (26 voturi)    
    decizia CCR cu 300 parlamentari nu-i aplicata (Joi, 31 mai 2018, 10:21)

    mnicku [utilizator]

    si de la acea data dpdv legal si constitutional , toate hotaririle parlamentului actual sunt NULE ...............bai dorele ,

    ia zi bai incosnstientule ????? cum e cu 300 parlamentari
  • +24 (30 voturi)    
    ba exista 2dose (Joi, 31 mai 2018, 10:23)

    sucaa [utilizator]

    este hotararea prin care CCR-ul cerea in urma uni referendum ca numarul de parlamentari trebuie redus la 300.
    v-a durut in basca de acea hotarare.
    miniti cu nerusinare cu fiecare declaratie publica.
    in urma acestei hotaari PSD-ul a ocupat doua institutii dintr-un foc: DNA si presedentia.
    DNA-ul este sub control politic iar presedentia trebuie sa faca doar ce vreti voi desi are vot popular dublu decat psd-ul.
    ne-am intors pe vremea comunistilor...
    • +8 (8 voturi)    
      Referendum (Joi, 31 mai 2018, 11:47)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Parlamentul a dovedit ca deciziile curtii sunt consultative si nu sunt obligatorii, vezi referendumul cu 300.
      Este o sinecura pentru doritorii de functii cu rol solemn. pensie speciala, trai usor.
  • +15 (19 voturi)    
    Adica obligatiile de sluga (Joi, 31 mai 2018, 10:26)

    midufi [utilizator]

    la psd+alde+udmr
  • +7 (7 voturi)    
    Sa faca bine sectia pt procurori din CSM (Joi, 31 mai 2018, 10:49)

    Susufler0 [utilizator]

    sa isi imparta mai judicios atributiile incepand de astazi !

    Astfel, dl Toader are nevoie la casa de la tara de un gradinar si de o bucatareasa. Aici, in Bucuresti, are nevoie de un "baiat" care sa-i duca sa-i ia rufele de la spalatorie, de o "fata" care sa-i deretice prin casa si de un sofer.

    Ia sa vedem, a mai ramas careva fara atributii ?

    Nasol, ar mai avea nevoie de doi baieti buni la toate, dar nu are de unde sa-i ia !

    PS. Poate in urma viitoarei hotarari a CCR se vor reimparti si atributiile sectiei pt Judecatori a CSM si atunci o sa poata sa ia dl. Ministru si pe cei doi care-i fac trebuinta pt una, alta... :)))))
  • -12 (18 voturi)    
    Un mesaj pentru postacii de mai sus, doare (Joi, 31 mai 2018, 11:09)

    xrogo [utilizator]

    rau aceasta hotarare a CCR?
    Asa se intampla cand o parte a populatiei se ia dupa un presedinte partinitor si sustine organele de represiune ce fac abuzuri si protocoale cu serviciile de securitate, acele organe se cred Dumnezeu si fac abuzuri de putere!
    Ce este rau acum pentru Johann e faptul ca se duce si el la vale impreuna cu iubita sa Kovesi pe care n-a vrut s-o lase din brate in ciuda tuturor dovezilor ca faraoanca face si drege incalcand legea!
    • +5 (5 voturi)    
      abuzuri de putere (Joi, 31 mai 2018, 11:43)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      vrem cat mai multe impotriva unora ca udrea costa rica si mazare madagascar;

      postac esti tu pentru ca orice om normal s ar intreba;
      de ce nu cer azil politic acesti interlopi in UE sau SUA?
      daca ar fi adevarat ce spui tu puterile democratice ale lumii ar fi cele care i ar sustine asa cum au facut o pe vremea comunismului
    • +4 (4 voturi)    
      De fapt doare (Joi, 31 mai 2018, 12:35)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Doare pentru că cei pe care îi protejează și scoate de sub incidența legii această decizie sunt exact cei de duc țara în faliment, ne scot din UE, fură din banii noștri cu care ar trebui să facem drumuri, educație, infrastructură.
      Deci da, doare. Hoții ce vor scăpa de acum fură de la cei ce muncesc. Desigur pe tine nu te afectează...
      Trist e că cei de teapa ta nu pricep. e trist, dar nu surprinzător.
    • +1 (1 vot)    
      Asa e, Iohannis se va duce in jos (Joi, 31 mai 2018, 12:38)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Dar o poate face cu demnitate sau fara. In acest caz nu e vorba de Kovesi , cat de faptul ca CCR a decis ca institutia prezidentiala este inutila in Romania. A transformat Romania dintr-o republica semiprezidentiala in republica parlamentara. O fi sau n-o fi constitutional, asta nu stiu. In locul lui Iohannis eu pe asta as marsa. PSD-ALDE poate sa-l suspende si sa-l puna pe Dragnea presedinte care sa o demita.
  • +8 (10 voturi)    
    de ce protejezi hotii coruptii???? (Joi, 31 mai 2018, 11:10)

    MirceaIo [utilizator]

    Pai si Iohanis ales de popor ce rol mai are domnule Tudorel????
  • +7 (7 voturi)    
    deci prin absurd (Joi, 31 mai 2018, 11:35)

    programatoru [utilizator]

    sa presupunem ca maine CCR zice ca orice procuror poate fi demis de oricine din Romania, inseamna ca "respect" asa ceva?
    sau sa presupunem ca maine CCR zice ca avem voie sa ardem pe rug, cu judecata 'a la 2dorel' un procuror, inseamna ca trebuie sa "respect" asa ceva?

    putea sa mearga si un pavian cu mantie la CCCR , ca PSD a spus clar ce trebuia votat de catre lachei.

    sa iasa DOREL sa ne spuna care mai e treba cu CSM?
    sa ne spuna de ce el e mai presus de presidentie, care a facut analiza cu ajutorul consilierilor, sau de ce e el mai presus de CSM?
    sa ne spuna cum de el, politruc de frunte a PSD, e mai bun decat alti 5 procurori si are mai multa dreptate?
    sa ne spuna cum formulari "a afectat grav imaginea Românie" sau "avida de putere" sau alte anomalii reprezinta chestii legale pentru o demitere?
    cum e CCR de respectat cand azi da o decizie maine alta ?
    cum e CCR de respectat cand trasforma un om ales de 6.300.000 oameni intr-un notar?
    cum e cu independenta justitiei?
    cum e cu ingerinta politicului in actul de justitie?
    • 0 (0 voturi)    
      Prea mult timp (Joi, 31 mai 2018, 22:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      ne-am uitat la acesta Curte Constitutionala ca la zeii din Olimp. Si au demonstat ca de fapt sunt o banda de mafioti condusi de un batran bolsevic !
  • +4 (4 voturi)    
    Ba exista (Joi, 31 mai 2018, 11:45)

    Casargoz [utilizator]

    CCR doar se multumeste sa constate, pe de o parte, ca „voinţa politică a poporului, manifestată prin intermediul referendumului [din 2009], a fost aceea a desfiinţării uneia dintre Camerele Parlamentului şi a stabilirii unui număr maxim de parlamentari…Voinţa populară exprimată la acest scrutin a rămas fără consecinţe juridice” si, pe de alta parte, ca Parlamentul trebuie sa repecte vointa poporului: „această voinţă nu poate fi ignorată de aleşii poporului, întrucât este o expresie a suveranităţii naţionale -, ci caracterul efectului referendumului (direct sau indirect)”.

    In 2015:
    Parlamentul cu 300 de aleşi, stabilit prin referendum, este condiţia fundamentală pe care a pus-o Curtea Constituţională în cazul modificării legislaţiei electorale, fapt care ar determina atât redesenarea actualelor colegii uninominale, dar şi restricţii în stabilirea noului sistem de vot mixt....

    Este o apa de ploaie. Deciiziile curtii sunt de fapt consultative nu sunt obligatorii dupa cum o dovedeste practica parlamentara de 10 ani.
  • +5 (7 voturi)    
    eu nu l-am votat pe gargamel! (Joi, 31 mai 2018, 11:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    cand l-am votat pe iohanis nu am vazut nici un scarbavnic din astia care ii spun acum ce sa faca , pe liste! Practic mi s-a furat votul!
    • -3 (3 voturi)    
      Ce sa-i faci daca gargamel e mai destept (Joi, 31 mai 2018, 12:36)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      decat sfatuitorii lui Johann, domnia si prostia se platesc!
      • +1 (1 vot)    
        Te doare (Joi, 31 mai 2018, 14:13)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Dacă tu echivalezi respectarea legii cu prostia, ai o problemă!
        Și dacă faci parte dintre cei care cred că a fi ”jmeker” e ok, păcat că te-ai născut viu!
  • 0 (0 voturi)    
    cum bine zicea cineva mai sus (Joi, 31 mai 2018, 12:56)

    ras-putin [utilizator]

    sa dea Johanis decretul de revocare cind va aplica si shparlamentul rezultatul referendumului pt 300 de parlamentari.

    ccr = moartea justitiei, ca era deja la terapie intensiva
  • +2 (2 voturi)    
    da (Joi, 31 mai 2018, 12:57)

    csan [utilizator]

    asa cum a respectat parlamentul decizia CCR cu privire la reducerea numarului de parlamentari la 300. Atunci sa fie demisa LCK, dupa ce va fi redus numarul de parlametari, conform deciziei CCR.
  • 0 (0 voturi)    
    Absenteismul (Joi, 31 mai 2018, 13:00)

    tarabost [utilizator]

    electoral are costurile lui. De data asta costurile sunt mari.