VIDEO Protest al magistraţilor în faţa Palatului de Justiţie pe tema modificărilor la Codurile penale şi Legile justiţiei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 mai 2018, 18:07 Actualitate | Esenţial


Protest al magistratilor in fata Curtii de Apel Bucuresti
Foto: Facebook/ Rezistenta TV
Câteva sute de magistraţi au protestat sâmbătă, timp de aproximativ o oră, în faţa Palatului de Justiţie, fiind adoptată cu această ocazie o rezoluţie, a declarat pentru Agerpres Dragoş Călin, judecător la Curtea de Apel Bucureşti (CAB).

Magistraţii cer preşedintelui României, preşedintelui Senatului şi preşedintelui Camerei Deputaţilor consultarea urgentă a Comisiei Europene pentru Democraţie prin Drept a Consiliului Europei (Comisia de la Veneţia) asupra unor aspecte curente vizând modificarea în România a Codului Penal, a Codului de Procedură Penală şi Codului de Procedură Civilă, precum şi unele aspecte conexe, fiind necesară suspendarea imediată a dezbaterilor comisiei speciale comune până la data primirii avizului Comisiei de la Veneţia.

O altă solicitare din rezoluţie se referă la consultarea reală a corpului magistraţilor cu privire la pachetele legislative care vizează activitatea lor, prin adunările generale din cadrul instanţelor şi parchetelor.

"Realizarea unui act de justiţie de calitate presupune alocarea timpului minim necesar studierii cauzelor, analizării problemelor de drept şi a legislaţiei în continuă modificare, iar nu pronunţarea unor soluţii ce pot fi afectate de inadecvarea condiţiilor de lucru, de lipsă de timp şi de supraîncărcare", se mai arată în rezoluţie.

Magistraţii solicită ministrului Justiţiei "să se abţină de la acţiuni care intimidează procurorii şi afectează statul de drept şi independenţa justiţiei".

Totodată, se cere membrilor CSM să condamne imediat şi cu fermitate "atacurile la adresa statului de drept şi a judecătorilor şi procurorilor din România", iar puterii legislative şi CSM să adopte măsuri imediate pentru a furniza "un sprijin adecvat magistraţilor împotriva cărora sunt îndreptate critici care subminează independenţa justiţiei".




Citește și:


Citeste mai multe despre   


















1989 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Toata lumea in strada ! (Sâmbătă, 19 mai 2018, 19:26)

    verticall0001 [utilizator]

    Felicitari magistratilor prezenti la protest.
    Se pare ca respectul in tara asta trebuie sa il castigi in strada . Si asta de fiecare data cand imbecilii de P.S.D. isti inventeaza cate ceva nastrujnic si aberant.
    Stima ,
    • -2 (2 voturi)    
      stai linistit (Duminică, 20 mai 2018, 8:56)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui verticall0001

      nu de da nimic, ce motive ar avea ?! :-))
  • +1 (3 voturi)    
    ''Cinste lor, cinste lor, cinste magistratilor...! (Sâmbătă, 19 mai 2018, 19:48)

    scaraotchi [utilizator]

    Totusi, mai eficient ar fi sa-i ''daruiasca'' 7 ani cu executare lui Pablito, ''sforarul'' din TR..
  • -1 (7 voturi)    
    astia incalca independenta ccr (Sâmbătă, 19 mai 2018, 19:49)

    nash pandelica [utilizator]

    si a palavramentului.
    ei sunt confuzi, cred ca ei fac legile.... nu, ei judeca.
    constitutia, asa cum e ea, zice ca palavramentul este puterea legislativa.
    poate ca legile sunt proaste, dar nu e treaba lor, treaba lor este sa le aplice..
    e treaba alegatorilor sa se rafuiasca cu puterile in stat, caci toate puterile se lauda ca actioneaza in numele poporului.
    daca parlamentarii se aduna sa protesteze impotriva aplicarii, a deciziei intr'o cauza, este clar ca este vorba de incalcarea independentei justitiei.

    daca ei protesteaza impotriva palavramentului, ba chiar pun palavramentari in catushe, sa dea exemple, nu sa faca dreptate, sa nu se mai puna cu ...justitia, e ok, ei nu incalca nicio independenta, caci palavramentul nu este independent. (?)

    normal, si ei sunt cetateni si ei au dreptul sa'si spuna parerea, dar nu in fatza tribunalului, nu ca magistrati, ci ca cetateni, cu studii de drept. daca au, unde le au.
    se pot adresa alesilor din circa electorala, de care tzin, cu pareri, cu sfaturi. ca orice cetatean, ca, dara si ei i'au votat.
    asa vad io disciplina constitutionala.
    si egalitatea in fatza legii.

    ei nu incalca independenta ccr cand cer suspendarea unor hotarari ale curtii constitutionale ?!
  • +2 (2 voturi)    
    Sincer, nu stiu cum sa ma raportez la magistratii (Sâmbătă, 19 mai 2018, 20:31)

    Maniu [utilizator]

    romani. Daca e sa ma gandesc la Muona, Garbovan, Grebla, la niste judecatori de la CAB proveniti de prin academiile de politie, as zice ca sunt un grup si merita apreciati ca grup. Daca e sa ma gandesc la altii pe care i-am cunoscut, as zice ca exista si intre ei oameni. Spre deosebire de sistemele civilizate la noi judecatorii corecti si dotati intelectual sunt exceptia. Ar merita sa faca HN sau Contributors o analiza cu presiunile la care sunt supusi judecatorii. Cum sunt formati, de catre ce fel de mentori (in raporturi cu vechii tovarasi noi oligarhi sau nu) in scop democratic sau oligarhic...Noi nu stim aceste presiuni si, cand avem pretentia absurda de a obtine un act de justitie calitativ in Romania, sa stim cu ce ne confruntam de fapt.
    • -2 (4 voturi)    
      un act de justitie ca lumea (Duminică, 20 mai 2018, 9:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      este atunci cand un dosar este intocmit ca lumea, cu probe, fapte, nu cu delatiuni bazate pe....amintiri, pe presupuse intamplari, cu ani in urma.
      cand judecatorul are un dosar corect intocmit, va da o decizie corecta.
      deci, uita'te mai atent la precurori, falsi magistrati, cu gradele ascunse sub robe.
      nu toti, dar destui sa satisfaca nevoile. :-))
  • +1 (3 voturi)    
    nu-i doare pe pesedei... (Sâmbătă, 19 mai 2018, 21:03)

    liviu_ [utilizator]

    alora nu le pasa de GRECO, UE, SUA, economia tarii, viitorul tarii etc... doar n-o sa le pese de niste magistrati...
    dimpotriva dcred ca daca isi da vreunu demisia e baeram in psd...

    ///
  • +2 (4 voturi)    
    La lupta (Sâmbătă, 19 mai 2018, 23:42)

    transilvania [utilizator]

    Daca pana acum au tacut si au achitat penalii
  • +3 (5 voturi)    
    un sistem bazat pe faradelege e...??? (Duminică, 20 mai 2018, 2:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu aveti decit o singura solutie, legea dreapta si statul de drept, infractorii sa fie rasplatiti pe masura altfel intr-o zi va vor lua mintile, capul, toata libertatea dar si dreptatea.
  • -2 (4 voturi)    
    in poza (Duminică, 20 mai 2018, 10:13)

    nash pandelica [utilizator]

    vad o demonstratie, de acum clasica, userista.
    tipica, ca la palavrament.
    sectia uniunea salvati...hahaha, justitia !