Klaus Iohannis anunță, la începutul săptămânii viitoare, decizia în privința cererii de revocare a șefei DNA, Laura Codruța Koveși

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 aprilie 2018, 17:42 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis va anunța, la începutul săptămânii viitoare, decizia în privința cererii de revocare din funcție a procurorului șef a DNA, Laura Codruța Koveși, formulată de ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat, pentru HotNews.ro, Administrația Prezidențială.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declanșat procedura de revocare din funcție a șefei DNA, Laura Codruta Koveși. Anunțul a fost făcut într-o declarație de presă-fluviu de circa două ore susținută Tudorel Toader în 22 februarie.

Tudorel Toader a făcut un rechizitoriu în 20 de puncte al activității șefei DNA, reproșându-i faptele, acțiunile și chiar și declarațiile din ultimul an. Tudorel Toader a acuzat-o pe Koveși că, prin declarațiile date în interviuri pentru presa internațională, a defăimat România.

Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a respins, în 27 februarie, propunerea ministrului Justiției privind revocarea șefei DNA. Avizul CSM este unul consultativ.

Decizia finală privind revocarea șefei DNA aparține președintelui Klaus Iohannis.


Citeste mai multe despre   


















2109 vizualizari

  • -14 (22 voturi)    
    decizia a venit în plic (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:45)

    Mazeta [utilizator]

    de la întâlnrea lui Helvig cu superiorii de la CIA.
    • +3 (7 voturi)    
      Le-ai incurcat! (Vineri, 13 aprilie 2018, 20:04)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Doar la Dragnea vin plicuri de la superiorii din rasarit, via prietenul V.Orban
    • +2 (6 voturi)    
      In plic era textul (Vineri, 13 aprilie 2018, 21:00)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pe care sa-l postezi tu.
  • +7 (13 voturi)    
    Acum e acum (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:46)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Ori e presedinte, ori e politruc.
    • 0 (8 voturi)    
      nici una, nici alta (Vineri, 13 aprilie 2018, 20:00)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Il creditezi degeaba.E o plosnita comoda. A fost pus de sistem "numa' sa sada", sa fie locul ocupat si sa nu creeze probleme nimanui. Dupa Basescu, care a tulburat apele catorva dintre ei, au suflat si in iaurt.
  • +1 (9 voturi)    
    Decizie dificilă (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:55)

    Nyk1 [utilizator]

    Așadar, are nevoie de timp de gândire.
  • +5 (9 voturi)    
    Se stie. (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:48)

    DT34 [utilizator]

    Se stie care e decizia lui. Nu are alta varianta, daca ar alege sa o revoce, si-ar pierde sustinerea care l-au votat.
    • 0 (10 voturi)    
      i se falfaie (Vineri, 13 aprilie 2018, 20:01)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Sustinerea (slaba de altfel, ca lumea a votat impotriva lui Ponta, nu pentru Iohannis) a pierdut-o de mult.
  • -1 (9 voturi)    
    cu atentie si profunda ingrijorare.. (Vineri, 13 aprilie 2018, 19:14)

    ...!? [utilizator]

    cireasa de pe coliva, bomboana de pe tort sau sau lumanarea de pe polenta. voievodala?! :D
  • 0 (4 voturi)    
    gata ! (Vineri, 13 aprilie 2018, 19:56)

    nash pandelica [utilizator]

    desteptarea !
    scoateti hashtagu' in strada !
    doar maine nu e poimaine, zi de promenada.
  • 0 (4 voturi)    
    Mă aștept la o surpriză. (Vineri, 13 aprilie 2018, 20:07)

    asavreau [utilizator]

    LCK va demisiona.Se va găsi „ceva”care să o determine să demisioneze.Toată lumea va fi mulțumită.Și așa cei care vroiau capul LCK sau lămurit că nu LCK era„problema”.LCK a primit niște acte care trebuiau promovate.Buba era la anchete unde au fost schimbați șefii.Infractorii răsuflă ușurați.Mai latră unii care speră să primească plus la simbrie,dar se vede că sunt pe lângă problemă-rămași fără sponsori par debusolați.Până prin toamnă va fi liniște,liniștea de dinaintea furtunii,că de pușcărie nu vor scăpa.Așa-i în firea lucrurilor.Nu fura dacă vrei să fii liniștit.
  • -3 (5 voturi)    
    A GRESIT (Vineri, 13 aprilie 2018, 21:26)

    dincannes [utilizator]

    ... jos cu ea, chiar daca are calitati, rezultate bune...!
    Coloana vertebrala, principii serioase respectate, fara compromisuri!
    Eu asta pretind unui presedinte.
  • -4 (4 voturi)    
    la vremuri noi oameni noi (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 4:31)

    Coco Whistle [utilizator]

    claudiu dumitrescu.