Consiliul pentru Combaterea Discriminarii s-a autosesizat cu privire la declaratia premierului. Viorica Dancila si Mihai Gadea vor fi audiati

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 11:39 Actualitate | Esenţial


Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a anuntat ca s-a autosesizat cu privire la declaratia premierului Viorica Dancila, "din cadrul interviului acordat la televiziunea Antena 3, in seara zilei de 15 februarie 2018, care a avut urmatorul continut: 'Acesti oameni cred ca sunt autisti si nu vad si nu aud ceea ce este vizibil pentru toti cei de buna credinta'". CNCD a precizat ca o va audia pe Viorica Dancila in data de 20 februarie si ca va fi citat la audieri si moderatorul emisiunii, Mihai Gadea.

"In urma indeplinirii procedurii legale, C.N.C.D. va analiza declaratia in speta si comportamentul moderatorului, din perspectiva savarsirii unei posibile fapte de discriminare, prin incalcarea dreptului la demnitate umana a persoanelor cu autism", se arata intr-un comunicat de presa al Consiliului.

Comunicatul integral al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii

"Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a decis sa se autosesizeze cu privire la declaratia doamnei Prim-ministru Dancila Viorica Vasilica, din cadrul interviului acordat la televiziunea Antena 3, in seara zilei de 15 februarie 2018, care a avut urmatorul continut: 'Acesti oameni cred ca sunt autisti si nu vad si nu aud ceea ce este vizibil pentru toti cei de buna credinta'.

Consiliul urmeaza sa organizeze audierea doamnei Prim-ministru in data de 20 februarie. In speta, va fi citat la audieri si moderatorul emisiunii respective, domnul Mihai Gadea. In urma indeplinirii procedurii legale, C.N.C.D. va analiza declaratia in speta si comportamentul moderatorului, din perspectiva savarsirii unei posibile fapte de discriminare, prin incalcarea dreptului la demnitate umana a persoanelor cu autism.
"

Informatii de background

Inainte de anuntul oficial al CNCD privind autosesizarea in acest caz, presedintele institutiei - Csaba Asztalos a declarat intr-o interventie telefonica la Digi24, ca, intr-o societate democratica functionala, formatorii de opinie, fie ca sunt politicieni sau jurnalisti, ar trebui sa se retraga din viata publica, atunci cand fac declaratii discriminatorii, potrivit News.ro. Asztalos a declarat ca nu se poate antepronunta in privinta sesizarii privind declaratia premierului Viorica Dancila. Sursa

Amintim ca premierul Viorica Dancila a declarat joi seara, la Antena 3, ca vrea sa aiba o abordare transparenta cu liderii europeni si ca Monica Macovei a facut mult rau Romaniei prin atitudinea ei si prin faptul ca "si-a parat propria tara" in Parlamentul European, cerand, referitor la legile Justitiei, sa fie judecata de alte 27 de tari. Premierul i-a catalogat drept "autisti" pe cei care "dezinformeaza UE, in ciuda faptului ca stiu adevarul".

Presedintele Asociatiei Autism Europa Bistrita, Ana Dragu, a criticat declaratia premierului si a sustinut ca postarea sa pe Facebook in acest caz poate fi considerata o sesizare catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.

Astazi, 16 februarie, premierul Viorica Dancila si-a cerut scuze, prin intermediul unui comunicat de presa, pentru declaratia pe care a facut-o joi seara.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   

















3745 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    mda (Vineri, 16 februarie 2018, 11:43)

    gogu_milogu [utilizator]

    si raspopitul o sa primeasca DECAT un avertisment.... ca asa e la consiliu PSD...
  • +15 (15 voturi)    
    avocatul poporului (Vineri, 16 februarie 2018, 11:53)

    zigot [utilizator]

    nu se autosesizeaza in aceasta problema?
    cum nu este interesat personal ca nu il plateste poporul,
    ca nu cred ca il plateste dl presedinte dragnea ca pe
    cele 2 salariate din teleorman.
    rog agentia sa anunte daca dl ciorbea se sesizeaza in
    acest caz.
  • +8 (18 voturi)    
    ei și ? (Vineri, 16 februarie 2018, 11:54)

    titiacs [utilizator]

    Ce o să-i facă? In cel mai rău caz o pun să se tundă ca pe codrin, să nu mai aibă nici CTP-ul ce să zică ! Sau vor concluziona cazul peste vreo 3124,451 ani ...doar sunt ocupați acum cu documentarea și înțelegerea rolului pavianului în creșterea producției de motostivuitoare ... halal națiune !
    • +4 (6 voturi)    
      N-o sa-i faca nimic, (Vineri, 16 februarie 2018, 12:25)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

      o sa fie ca vacantele date de stat pentru PSDisti la mare, 30 de min. de "cursuri" urmate de restul zilei pe plaja - vai cat de utile sunt "cursurile"!

      E frectie, praf in ochii prostimii.
  • +3 (13 voturi)    
    Ia vedeti' domnu Csaba, (Vineri, 16 februarie 2018, 12:26)

    Susufler0 [utilizator]

    n-aveti dvs pe-acolo prin legea dvs. la capitolul "sanctiuni" si "predojana", ca sa i-o aplicati cu maxima fermitate d-nei Prim Ministru ?

    Pe de alta parte e interesanta chestia cu cercetarea "comportamentului moderatorului.

    Cine ar crede ca Gadea va intra pe poarta CNCD ca martor si va iesi ca "faptas" sanctionat , dupa modelul DNA, se insala amarnic !

    Gadea va fi cel care va oferi, alaturi de scuzele deja exprimate de tuta, restul de circumstante atenuante, pt ca aceasta sa fie sanctionata doar cu "pre-predojana"

    PS. "Predojana" ar fi o sanctiune indecent de severa pt Docila !
  • +3 (5 voturi)    
    Sa le dea amenda maxima (Vineri, 16 februarie 2018, 13:18)

    tarsic [utilizator]

    declaratia e o bataie de joc la adresa unor oameni in suferinta.
  • +4 (8 voturi)    
    propun sa fie audiat si Caragiale ! (Vineri, 16 februarie 2018, 13:34)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu imi place madam Dancila si mai ales Gadea , dar daca o luam pe calea asta iata unde ajungem:

    I . L. Caragiale -Caldura mare

    D. : Care va să zică, a plecat?
    F. : Nu, domnule, n-a plecat.
    D. : Amice, eşti... idiot!
    F. : Ba nu, domnule.
    D. : Zici că nu-i acasă.
    F. : Ba-i acasă. domnule.
    D. : Apoi, nu ziseşi c-a plecat?
    F. : Nu, domnule, n-a plecat.

    Il audiem si pe Caragiale?

    Cat despre madam Dancila si Gadea nu o sa pateasca nimic!
    • 0 (2 voturi)    
      catalogul bolilor (Vineri, 16 februarie 2018, 17:09)

      botea [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      1. Literatura nu intra in discutie, n-ar trebui sa fie supusa criticii "political corectness"
      2. Idiotia nu e o boala ca atare, nu apare in catalogul medical, pe cand autismul da
  • +5 (5 voturi)    
    Si PNL doarme... (Vineri, 16 februarie 2018, 13:51)

    Cataleya [utilizator]

    Chiar, asa ca simpla curiozitate.. mai exista PNL?
    Ati mai auzit ceva despre PNL?

    Trubadurul Sica-Orban se pare ca a adormit cu berea-n mana si baga partidul intr-o fundatura si mai adanca decat cea in care l-a bagat aia..na, am si uitat cum se numea....
    • +1 (1 vot)    
      PNL? (Vineri, 16 februarie 2018, 19:02)

      Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      E cumva partidul care de curand s-a desprins (oare?) din USL?
  • +4 (4 voturi)    
    mai bine merg si cu badea (Vineri, 16 februarie 2018, 13:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    un trio care inspira mila aduce o pedeapsa mai mica !
  • 0 (0 voturi)    
    declaratii politice.. (Duminică, 18 februarie 2018, 9:47)

    Bogdan443 [utilizator]

    Capacitatea intelectuala a doamnei este deja o cunoscuta.

    De remarcat totusi lista persoanelor politice care au folosit/folosesc acelasi tip de exprimare:

    https://tvmneamt.ro/presedintele-iohannis-acuzat-ca-jigneste-autistii/