Premierul Dancila isi cere scuze pentru declaratia in care a folosit termenul "autist": Imi declar sprijinul ferm pentru persoanele cu dizabilitati, indiferent de natura acestora

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 10:38 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Guvern
Premierul Viorica Dancila isi cere scuze public, printr-un comunicat de presa, pentru declaratia facuta in cadrul unei emisiuni televizate in care foloseste termenul autist pentru a se referi la unii politicieni si precizeaza ca prin comparatia facuta nu a dorit sa aduca jigniri persoanelor cu tulburari din spectrul autismului.

"Imi declar sprijinul ferm pentru  persoanele cu dizabilitati, indiferent de natura acestora. Sunt oameni care au nevoie de grija si de sustinerea noastra. Avem datoria sa dovedim intelegere si umanitate, sa le respectam drepturile, sa le aparam demnitatea", a afirmat prim-ministrul Dancila.

Seful Executivului subliniaza ca doar printr-o atentie constanta acordata  persoanelor cu dizabilitati putem contribui la integrarea acestora in societate si punerea in valoare a calitatilor lor. "M-am implicat activ in tot ceea ce inseamna promovarea si apararea drepturilor persoanelor cu dizabilitati. Ca prim-ministru, voi folosi toate parghiile legale pentru a pune in practica, in cel mai scurt timp, masuri active destinate rezolvarii dificultatilor pe care le intampina semenii nostri", a subliniat Viorica Dancila.

Presedintele Asociatiei Autism Europa, Ana Dragu, a sesizat, pe Facebook,  Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, dupa ce premierul Viorica Dancila i-a catalogat, joi, intr-o emisiune TV, drept "autisti" pe cei care "dezinformeaza UE, in ciuda faptului ca stiu adevarul”. Totodata, Asociatia Parintilor Copiilor cu Autism Romania i-a solicitat premierului, intr-o scrisoare deschisa, sa isi ceara scuze public,  pentru ca folosirea acestui termen in sens negativ „este o jignire adusă persoanelor cu autism din ţara noastră şi din întreaga lume”.

Premierul Viorica Dancila i-a catalogat, joi, intr-o emisiune TV, drept "autisti" pe cei care "dezinformeaza UE, in ciuda faptului ca stiu adevarul”.

Propriu-zis, Viorica Dancila a spus ca Monica Macovei a facut mult rau Romaniei prin atitudinea ei si prin faptul ca "si-a parat propria tara" in Parlamentul European, cerand, referitor la legile Justitiei, sa fie judecata de alte 27 de tari. In acest context a subliniat :"Cum poate un europarlamentar sa indeparteze Romania de Europa? Un om care noua ani a stat la Bruxelles cunoaste institutiile, cunoaste regulile europene si stie cat de importanta este participarea noastra ca stat membru in aceasta constructie europeana. Legat de parteneriatul strategic - este primul Guvern care are un vicepremier care se ocupa de parteneriate strategice, in special pe parteneriatul strategic cu SUA. Deci cred ca doar aceste doua lucruri arata, sa ma exprim elegant, ca dezinformeaza si ca stiu realitatea, dar nu vor sa o accepte si sa o vada. Acesti oameni cred ca sunt autisti si nu vad si nu aud ceea ce este vizibil pentru toti cei de buna credinta", a conchis ea, potrivit News.ro.

















6727 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    primul ministru a gresit (Vineri, 16 februarie 2018, 10:50)

    mos ion roata [utilizator]

    trebuia sa foloseasca termenul de motostivuitor si era ok.
    • +17 (19 voturi)    
      Dancila vroia sa ascunda gunoiul sub pres... (Vineri, 16 februarie 2018, 11:27)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      ...mai bine zis prostiile pe care le fac ...si ca UE sa fie informat doar de ea si cei de la PSD...

      Orice informatie care vine de la orice alt cetatean sau politician care nu face parte din PSD este "dezinfomare" caci nu este cosmetizata si "strica" imaginea Romaniei... deci... imaginea celor care o conduc.

      Asa era si pe vremea lui Ceausescu, asa e si acum in Coreea de Nord. Nimic nu iese necenzurat din tara.
      • +6 (6 voturi)    
        Dancila sa-si dea demisia... (Vineri, 16 februarie 2018, 14:17)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ...daca vrea sa faca un bine Romaniei. De fiecare data cand deschide gura sau cand apare la TV face un rau ireparabil acestei tari.
        • +3 (5 voturi)    
          Miss Piggy : (Vineri, 16 februarie 2018, 14:30)

          si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

          "- Imi pare rau , am gresit , imi cer iertare :
          Jur ca nu se mai intampla pana data viitoare ! "

          ( la al doilea precedent adica ) .

          ::::::))))))))))))))
    • +10 (10 voturi)    
      e chiar (Vineri, 16 februarie 2018, 12:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      foarte bine ca pablito dragnea o trimite pe ametita asta la Bruxelles, sa le comunice ea direct cat de mult lapte si miere curge in Romania.
      Cu asa talent oratoric (vasilco, nu te-am injurat) se vor intelege ca surdu cu mutu. Va obtine insa o certificare din partea UE cu privire la faptul ca ei stiu ce penal lamentabil conduce cel mai numeros partid si din umbra care bantuie din ce in ce mai mult dinspre "beciul domnesc", si guvernul si parlamentu.
    • -8 (16 voturi)    
      Mare branza (Vineri, 16 februarie 2018, 12:51)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Ce, presedintele n-a folosit sintagma "penali" in mod jignitor? La el de ce nu s-au sesizat astia cu discriminarile?
      • +6 (8 voturi)    
        simplu (Vineri, 16 februarie 2018, 13:20)

        Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        penal nu este o dizabilitate
        E rezultatul actiunilor tale asumate, e ca si cum i-ar fi făcut găinari, hoți etc. Cred ca preferat penal pt sunt persoane la care li se zburlește părul când aud acest termen (mă intreb de ce?).
      • +8 (10 voturi)    
        "Penal" e vreo boala ? (Vineri, 16 februarie 2018, 13:22)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        Aaaa, este... boala politicienilor PSD...
      • -2 (8 voturi)    
        Prea multa indarjire pe HN (Vineri, 16 februarie 2018, 13:56)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        Pana si o ironie nu foarte fina dpmdv ajunge sa fie luata mot-a-mot si bombardata cu minusuri. Mai descretiti-va fruntile, baieti, incercati sa mai gustati o gluma din cand in cand...
    • +1 (1 vot)    
      Prima sinistră (Vineri, 16 februarie 2018, 14:30)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      ...între incapacitate și dizabilitate....
    • +2 (2 voturi)    
      VASILICA e autista, Dragnea conduce guvernul (Vineri, 16 februarie 2018, 14:35)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      n-o baga nimeni in seama in Europa pe Viorica Vasilica, i-au organizat astia din PSD o plimbare pana la Bruxelles ca sa creada si ea ca e priom ministru dar nu pacaleste pe nimeni.

      acolo i se va spune ca JUSTITIA nu trebuie PSD-izata si se va intoarce acasa sa-i raporteze lui Dragnea
  • +25 (29 voturi)    
    CNCD (Vineri, 16 februarie 2018, 10:55)

    Soljenitin [utilizator]

    Lingaii de la CNCD de ce nu s-au miscat acum la fel de repede ca in cazul CTP?

    Poate pentru ca sunt niste slugi netrebnice si niste carpe pesediste imunde?
    • +4 (4 voturi)    
      CNCD (Vineri, 16 februarie 2018, 15:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      are presedinte un cetatean roman de etnie maghiara.
      udmr este in cardasie cu pesedragnea, nu cu CTP.
      Q.e.d.
      • -1 (1 vot)    
        Qed (Vineri, 16 februarie 2018, 20:59)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        CTP intreba la misto cine-i Halep, pentru ca apoi sa cada in extaz. Nu prea e normal la bila omul nostru.

        In anii '90 proslavea minerii.

        Qed.
  • +13 (13 voturi)    
    poftim? (Vineri, 16 februarie 2018, 10:58)

    daldepsd [utilizator]

    aroganta musca din nou prin falcile largi ale PSD.
    Asta se intampla doar atunci cand esti incarcat cu ura si vorbesti inainte sa gandesti. Sau poate doar vorbesti si cand o faci doar asa cum poti, asta iese.
    Rusine sa va fie ca va purtati asa cu lumea, votanti sau nu ai PSD.
    V-at contaminat rapid, va recunoastem acum, sunteti dupa chipul si asemanarea celorlalti prin aroganta afisata.
  • +18 (18 voturi)    
    Pai... (Vineri, 16 februarie 2018, 10:58)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..unde sunt scuzele ?!
    Să spună clar, " imi cer scuze pentru enormitatea pe care am debitat-o."
    Sau .. " care am debitat-o" ca să inteleagă și partenerii de la alde.
    • +11 (11 voturi)    
      ati vazut ce intrebari servite a avut la Antena 3? (Vineri, 16 februarie 2018, 12:21)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Gadea cred ca i-a trimis lui Dragnea in plic cele 3-4 intrebari dintr-o ora de emisiune cu Viorica Vasilica.

      Erau intrebari de genul: asa e ca PSD mareste pensiile ?
      dupa care a fost o intrebare servita ca sa-i dea lui Vasilica ocazia sa atace dusmanii lui Dragnea din. PSD si cam asta a fost emisiunea.

      PSD-istii sunt cu capul, in majoritatea timpului se plang ca sute de mii de romani protesteaza impotriva guvernului, ca Iohannis nu e bun, ca alti romani nu-i vor la guvernare etc dupa care schimba discursul si vorbesc despre 'unitate' despre cum romanii sa se uneasca pt un proiect de tara etc

      care proiect de tara, jos DNA ??? PSD nu face altceva decat sa atace justitia de cand a ajuns la guvernare, asta e singurul lor proiect de tara
  • +18 (18 voturi)    
    Ha! (Vineri, 16 februarie 2018, 11:02)

    JestersTear [utilizator]

    Un om atat de neconflictual si cu mult bun simt sa ii compare pe altii cu niste autisti! De necrezut! Iar are mana proasta Livache.
  • +4 (12 voturi)    
    Sesizare CNCD (Vineri, 16 februarie 2018, 11:02)

    Paulp [utilizator]

    support@cncd.org.ro acolo trebuie sa fie facuta sesizarea astfel incat doamna sa fie pedepsita macar cat CTP cu pavianu lui :(
  • +28 (28 voturi)    
    mda (Vineri, 16 februarie 2018, 11:09)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Premierul Viorica Dancila este un pavian cu mantie.

    Vai, imi cer scuze, n-am vrut sa jignesc pavianul. Imi declar sprijinul total pentru maimute, n-am vrut sa le jignesc prin afirmatia facuta.
    • +4 (4 voturi)    
      e o toapa (Vineri, 16 februarie 2018, 12:58)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      si toapele vad ca au mare succesuri si la primarie si in guvern si poate si la presedentie.
  • +16 (16 voturi)    
    era mai nasol (Vineri, 16 februarie 2018, 11:12)

    Hans Metter [utilizator]

    daca ii facea pe autisti politicieni... sa iti zica cineva politician (mai ales roman) e maxima jignire :)
  • +13 (13 voturi)    
    asd (Vineri, 16 februarie 2018, 11:12)

    asddd [utilizator]

    pt psd esti autist daca nu intri in hora spagii cu ei :DDD
  • -6 (10 voturi)    
    "Persoane cu dizabilități" (Vineri, 16 februarie 2018, 11:24)

    vindicomvs [utilizator]

    Nu exista jignire mai mare pentru un autist decât să l denumești persoana cu dizabilități, adică handicapat.

    Autiștii se simt diferiți dar nu cu dizabilități.
    • 0 (8 voturi)    
      toti cred la fel! (Vineri, 16 februarie 2018, 11:37)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22290245-presedintele-cncd-formatorii-opinie-politicieni-sau-jurnalisti-trebui-retraga-din-viata-publica-atunci-cand-fac-declaratii-discriminatorii.htm

      Inclusiv el!!!
  • 0 (8 voturi)    
    ma ce sa zic... (Vineri, 16 februarie 2018, 11:33)

    liviu_ [utilizator]

    a recunoscut ca a gresit... e un pas enorma de la un membru psd...

    evident nu o sa se opreasca din a ataca justitia sau din a distruge economia, dar asta e alta discutie
  • +16 (18 voturi)    
    A venit fluturasul de salariu !!! (Vineri, 16 februarie 2018, 11:35)

    ciuma.rosie [utilizator]

    - ( minus) 2000 de lei fata de luna decembrie
    Sa va arza focul ala mare de psd-isti imputiti
    Emigrez... cine mai aduce plus valoare, daca toti plecam, javrelor
  • +6 (6 voturi)    
    Saraca de ea... (Vineri, 16 februarie 2018, 11:50)

    Cataleya [utilizator]

    ...habar n-avea ca termenul de "autist" se refera la o boala, la un handicap.
    Ea a folosit termenul pt ca asa a citit de pe foile scrise de Dragnea.
    De data asta, chiar o cred pe matracuca Dancila ca n-a intentionat sa jigneasca persoanele care sufera de autism, pt simplul fapt ca ea habar nu avea ce inseamna cuvantul respectiv.

    Pt ea "autismul" insemna un fel de injuratura mai "pompoasa si mai sofisticata" la adresa opozantilor lui Dragnea.

    Dupa ce s-a exprimat public intr-o asemenea maniera, degeaba se mai duce la Bruxelles. Adica se poate duce dar ar fi indicat sa taca.
    • -4 (4 voturi)    
      n-ai auzit ca nu e handicap? (Vineri, 16 februarie 2018, 13:56)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      asa ca nici tu nu stii de fapt ce inseamna cuvantul dar dai lectii de semantica!!
  • -6 (12 voturi)    
    fara sa stie (Vineri, 16 februarie 2018, 11:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    Viorica are dreptate. E doar o scapare a dictionarelor noastre. Asa cum cuvintul "cretin" denumeste o boala, dar e folosit si cu sens figurat (om prost etc), tot astfel "autist" denumeste o boala, dar are si un sens figurat ("om care nu poate iesi din el insusi, care nu se poate raporta la ideile altcuiva, caci, la origine, cuvinantul vine din greaca, "autos", care, printre aletele, inseamna si "el insusi").
    • +2 (4 voturi)    
      Ok, doar ca daca era un altul in locul ei (Vineri, 16 februarie 2018, 12:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      (uite, zic si eu la intamplare un nume Ludovic Orban) acuma ne-ai fi spus ca "Nemernicul trebuia sa stie."
    • +2 (2 voturi)    
      El Insusi a fost PM (Vineri, 16 februarie 2018, 13:12)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Stie Vasilca ceva???
  • +13 (13 voturi)    
    Nu poti sa ai asteptari de la cineva cu un IQ (Vineri, 16 februarie 2018, 12:05)

    Susufler0 [utilizator]

    mai mic decat nr de la pantof (si vorbim aici de un piciorus micut de dama) care traieste insa pe picior mare !

    Stati linistiti ca or sa vina altele si altele mai babane decat asta ce se duse !

    De exemplu, eu am asteptari mari de data aceasta ca o s-o comita in timpul vizitei pe care o va face la Bruxellese in calitate de prim ministroaica !

    PS. Pregatiti-va, tineti aproape berea si popcornul (dar berea d-aia mai ieftina pt ca inteleg ca au inceput sa vina "fluturasii" si oricum incepeti deja sa-i simtiti in stomac) !
    • +1 (3 voturi)    
      pepiniera (Vineri, 16 februarie 2018, 12:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de cadre din Videle incepe pe zi ce trece sa-si arate valoarea.
      Ce Harvard, Eton, Oxford. Scoala "X" din Videle le da clasa.
      Apropo, livache pablito dragnea, unde o fi facut clasele gimnaziale? Tot la Videle in aceeasi scoala?
      • +4 (4 voturi)    
        Abia astept sa vad in martie la congresul (Vineri, 16 februarie 2018, 14:48)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        muhaielelor ce surprize ne mai ofera pepiniera teleormana !

        Docila a facut institutul ala de Petrol si Gaze unde cica se dadea in fiecare an examen de admitere pana in luna februarie si tot nu se ocupau toate locurile iar profesorii tineau cursuri speciale cu cei admisi la al treilea, al patrulea si al cincilea examen de admitere, adica in lunile noiembrie, decembrie si ianuarie, pt a-i aduce cu pregatirea la zi fata de cei admisi in septembrie si octombrie.

        Curiozitatea mea este deci sa aflu daca docila a intrat din prima la facultate ori dintra cincea.

        Sau poate ca a intrat dupa vreo 15 incercari, adica dupa vreo trei ani. Cine stie ?

        Daca neuronul (ei) ar putea vorbi, ehe, cate ne-ar zice el !

        PS. Acest text este un pamflet si rog a fi tratat ca atare de catre domnu' Csaba Asztalos ! ;))
        • +2 (2 voturi)    
          congresul (Vineri, 16 februarie 2018, 15:27)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          din 10 sau 17 martie (adica cum ar veni, putintel inainte de 21.03 cand s-ar putea alege cu bratara de aoleu) are, cred eu, un singur scop. Acela de a-l statua ca presedinte de haita pe unicul si mirobolantul livache. Sa te tii cherlaiala la tribunal, pe 21.03, atat la sosirea cat si la plecarea printisorului baltilor.
          • +2 (2 voturi)    
            Ei, ce sa-i faci daca a renuntat la SPP (Vineri, 16 februarie 2018, 15:52)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            si nu i-au placut nici interlopii adusi de Codrin iar televiziunile l-au depistat si pe jandarmul bataus, facand scut in spatele lui termenul trecut la ICCj ?

            Sa fie cu chelalaiala !

            PS. Apropo, n-as baga mana in foc ca la Congres nu se va vota si un amendament potrivit cu care PSD poate fi condus in mod exceptional si de la bulau (mai ales cand acolo te baga Justitia Statului Paralelipipedic) ! :))
  • +4 (4 voturi)    
    "Empatia" (Vineri, 16 februarie 2018, 12:29)

    ww [utilizator]

    "doamnei" pm pt aceasta categorie sociala se vede desigur din masurile luate de guvernul pe care il conduce si de partidul care o sustine. Dupa cum am face bine sa ne amintim (aspecte dezbatute pe larg de hotnews), si putinul de care beneficiau acesti copii (redirectionarea unui procent din impozitul pe profit) le-a fost luat de acesti nemernici.
  • +8 (8 voturi)    
    Multumesc PSD (Vineri, 16 februarie 2018, 12:34)

    levierul [utilizator]

    Multe multumiri PSD pentru ca tine sa imi aduca aminte de ce am plecat din tara.
    Ce cauta tuta asta in postul de prim ministru. Poate peste 5 luni o schimba cu Floricica Dansatoarea
    • 0 (0 voturi)    
      Un creier complex are terminatii (Vineri, 16 februarie 2018, 22:37)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Un sfant ti-a iesit din gura.

      Doamne da sa se-mplineasca ce zici tu.
      Tampii nici atunci nu vor intelege.

      Numai cine are ochi de vazut si urechi de auzit intelege. Iar astea sunt terminatii ale creierului.
  • +2 (2 voturi)    
    mai este o problema (Vineri, 16 februarie 2018, 13:26)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    in afara de jigniri: premierul nu stie ce inseamna autist. Dacă „nu vad si nu aud” sunt surzi si orbi, nu autisti. Autistii au probleme de exprimare, dar inteleg ce le comunici.
    • -2 (2 voturi)    
      autostii sunt surzi si orbi functional.. (Vineri, 16 februarie 2018, 13:52)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

      ...chiar daca technic vad si aud, sunt in cvasi-totalitatea timpului absenti din lumea din jur.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e (Vineri, 16 februarie 2018, 22:35)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Mai sunt absenti si de la furat banul cetateanului si de la fabricarea inregistrarilor false in izbe puturoase.
  • +3 (3 voturi)    
    Scuze! (Vineri, 16 februarie 2018, 13:33)

    ber [utilizator]

    Sa spui (citez):" nu a fost în intenţia mea şi vă asigur că nu aş face acest lucru niciodată", este dovada de fatarnicie. Cum adica nu ai face, cand deja ai facut?
    Era mai bine de spus simplu: scuze!
  • +2 (2 voturi)    
    de fapt, madame prim pare autista... (Vineri, 16 februarie 2018, 13:39)

    demaGOGU [utilizator]

    ...fara a suferi de autism propriu-zis.
  • +2 (2 voturi)    
    NeScuze (Vineri, 16 februarie 2018, 13:46)

    MihneaR [utilizator]

    Din punctul meu de vedere acestea nu sunt scuze reale.
    IMI PARE RAU CA AM FOST INTELEASA GRESIT.
    Nu! Trebuie sa spui IMI PARE RAU CA AM SPUS ASTA
  • +4 (4 voturi)    
    câtă nesimțire în aceste declarații (Vineri, 16 februarie 2018, 14:10)

    Flo Io [utilizator]

    Stimata Doamnă, în stilu-i caracteristic, reușeste din nou să „explice” ceva, în multe cuvinte care nu au legătură cu subiectul.
    Doamnă, era vorbă de contextul în care d-voastră ați folosit exprimarea „autist”, nu dacă d-voastră sprijiniți ferm persoanele cu dizabilități. una peste alta ați comiso din nou, pentru că de atât sunteți în stare, de minsiuni, disimulări și alte rahaturi tipic pentru liderii noștrii supremi, pseudo-guvernanți de 0,2 lei.
  • +3 (3 voturi)    
    normal ca si-a cerut scuze... (Vineri, 16 februarie 2018, 14:22)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ea a aflat ulterior semnificatia termenului si si-a dat seama ca autistii ar putea fi mult mai inteligenti decat ea.
    • 0 (0 voturi)    
      Lectia vietii (Vineri, 16 februarie 2018, 22:34)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Chiar sunt.
      Si chiar multi trizomici 21, asa numitii mongolieni, sunt.
      Uita-te la Hawking si uita-te la Dancila, ce scot fiecare pe calculatorul care le tine loc de gura.

      Se pierd multe vieti, dar nu cele care trebuie.
  • +2 (2 voturi)    
    si? (Vineri, 16 februarie 2018, 15:21)

    I [utilizator]

    amenda, amenda, cat e amenda?
  • +2 (2 voturi)    
    Se impune (Vineri, 16 februarie 2018, 16:25)

    OmniStudio [utilizator]

    infiintarea unei Agentii care sa se ocupe cu evitarea calcatului in strachini; la Guvern si in ministere sa fie angajat cate un expert in domeniu.
  • 0 (0 voturi)    
    Autismul ca valoare (Vineri, 16 februarie 2018, 22:31)

    ruskimushki [utilizator]

    Nu avem destui autisti.
    Multi autisti sunt genii in cutare sau cutare domeniu.


    Se pare ca cei normali merg mai degraba in jos, neavand nimic in care sa se refugieze.

    Doar hotii merg in sus cand restul saracesc.

    Cum se simte acela care, vazand un hot care recunoaste la tv ca a fost obligat de alti hoti sa depuna marturie mincinoasa, apoi fuge din tara, nu intelege nimic din asta ? Bine mersi. Cum nu-i autist, consecintele nu-l deranjeaza.

    Cred ca in curand autismul va fi la cinste in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    O simpla paiata (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 0:46)

    ruskimushki [utilizator]

    A zice ca asta e PM e ca si cum ai lua pionul de la sah drept rege.
    Sau iobagul drept boier.

    Nu rezista decat vreo 5 luni, cel mult. Sifiliticul face deja marete planuri. Bolnavii il aplauda. Etc...