Dancila, in legatura cu sesizarea CNCD, dupa ce a folosit termenul "autist": Stiu. Voi face toate demersurile, nu pentru a evita o sanctiune, ci pentru ca nu am vrut sa fac nicio analogie. Empatizez cu persoanele cu dizabilitati

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 11:28 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Facebook
Premierul Viorica Dancila a declarat, vineri, raspunzand unor intrebari ale jurnalistilor privind declaratia sa legata de "autisti", ca va lua legatura cu ONG-urile pentru a le spune personal ca nu a vrut sa fac nicio analogie, ea sustinand ca empatizeaza cu persoanele cu dizabilitati, relateaza News.ro.

"Imi pare rau, o sa vedeti in perioada urmatoare, nu am vrut sa fac nicio analogie, dimpotriva, pentru ca intotdeauna am sprijinit persoanele cu probleme si voi face acest lucru in continuare. Imi pare rau ca s-a facut aceasta analogie, nu a fost intentia mea si va asigur ca nu as face acest lucru niciodata, am sa iau legatura cu organizatiile, am sa sun personal si am sa le spun ca nu a fost intentia mea", a afirmat Viorica Dancila.

In legatura cu faptul ca a fost sesizat CNCD, premierul a declarat: "Stiu, am spus ca voi face toate demersurile nu pentru a evita o sanctiune, ci pentru faptul ca chiar imi pare rau ca s-a inteles acest lucru si empatizez total cu oamenii care au astfel de probleme".

Intrebata daca are o strategie pentru problemele persoanelor cu dizabilitati, Dancila a raspuns: "Am si spus ca ma voi implica ca sa construiesc o strategie buna si pentru astfel de persoane si pentru alte persoane cu dizabilitati care se confrunta cu probleme".

Viorica Dancila a facut aceste declaratii la plecarea de la sediul IGPR, unde a sustinut un discurs la bilantul Politiei Romane. Ea a refuzat sa raspunda la alte intrebari.
Premierul Viorica Dancila a sustinut joi seara, la Antena 3, ca vrea sa aiba o abordare transparenta cu liderii europeni si ca Monica Macovei a facut mult rau Romaniei prin atitudinea ei si prin faptul ca "si-a parat propria tara" in Parlamentul European, cerand, referitor la legile Justitiei, sa fie judecata de alte 27 de tari. Premierul i-a catalogat drept "autisti" pe cei care "dezinformeaza UE, in ciuda faptului ca stiu adevarul".

Presedintele Asociatiei Autism Europa Bistrita, Ana Dragu, critica, intr-o postare pe Facebook, afirmatia premierului Viorica Dancila, care i-a catalogat drept "autisti" pe cei care "dezinformeaza UE, in ciuda faptului ca stiu adevarul", Dragu afirmand ca postarea sa poate fi considerata o sesizare catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, pentru a lua masurile impuse de lege intr-un astfel de caz. Contactat de News.ro si intrebat in legatura cu eventuala autosesizare a Consiliului, presedintele CNCD, Csaba Asztalos, a declarat ca va discuta cu colegii sai acest subiect.




Citeste mai multe despre   


















2085 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    si-a dat seama... (Vineri, 16 februarie 2018, 11:32)

    liviu_ [utilizator]

    c-a fost proasta?!
    sau se pregateste guvernul psd4
    • +2 (2 voturi)    
      In mod sigur daca . . . (Vineri, 16 februarie 2018, 11:54)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      . . . in urma hotararii CCR, Dragnea va albit, va urma guvernul patru cu seful in frunte de asta data!
  • +9 (13 voturi)    
    normal ca empatizezi (Vineri, 16 februarie 2018, 11:35)

    pehash [utilizator]

    ciuma rosie e formata, condusa si votata de persoane cu dizabilitati, multe dintre ele din Teleorman...
    • -8 (8 voturi)    
      daca ai impresia ca esti superior (Vineri, 16 februarie 2018, 11:47)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      , te inseli.
      • +7 (7 voturi)    
        nu e doar o impresie (Vineri, 16 februarie 2018, 12:49)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

        e realitate.
        faptul ca nu dau cu stampila pentru o galeata rosie, nici nu impart galeti pentru o stampila este suficient ca sa ma diferentieze de ei. ar mai fi multe alte motive, dar asta este suficient.
        • +1 (1 vot)    
          Nu fii asa dur (Vineri, 16 februarie 2018, 14:17)

          tarantella [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Si el are nevoie de empatie.
  • +2 (2 voturi)    
    Gasiti-i, va rog circumstante atenuante, (Vineri, 16 februarie 2018, 11:45)

    scaraotchi [utilizator]

    e un neologism prea de curand intrat in limba si nu a reusit inca sa-l ''coafeze'', la nivel central...!
  • +2 (2 voturi)    
    Doamna . . . (Vineri, 16 februarie 2018, 11:51)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . Prim Ministru, stiti de ce ati folosit termrnul autist pentru a caracteriza in mod negativ pe anumiti politicieni care nu sunt de acord cu politica Dvs? Va spun eu! Pentru ca l-a folosit anterior seful Dvs de partid si pentru ca tot ce scoate pe gura Dragnea este sfant pentru Dvs, si musai trebuia sa il citati!
  • +2 (2 voturi)    
    "nu a vrut sa fac nicio analogie" dar am facut-o (Vineri, 16 februarie 2018, 11:53)

    GeorgeT [utilizator]

    "nu a vrut sa fac nicio analogie" dar am facut-o

    Cum se cheama asta, cind nu vrei sa faci un lucru dar il faci ?

    E mana dumnezeilor, preafericitului scaraoschi sau schizofrenie
  • +1 (1 vot)    
    N-am inteles noi bine, a fost o lipsa de (Vineri, 16 februarie 2018, 13:34)

    ilex2013 [utilizator]

    comunicare, cand o sa intelegem o sa realizam cu ce geniu ne-am ales....In curand premierul o sa vina cu o propunere de interzicere a autistilor la Brussels sa nu mai barfeasca nimeni Romanica care merge atat de bine dar noi si mai ales autistii nu ne dam seama ..
  • +2 (2 voturi)    
    Mai bine zicea ca a fost o "eroare materiala" (Vineri, 16 februarie 2018, 14:21)

    tarantella [utilizator]

    in punctajul primit de la partid. Cine ar fi putut s-o contrazica? PSD e doldora de analfabeti.
  • +2 (2 voturi)    
    Habar nu are ce inseamna autismul,biata tuta (Vineri, 16 februarie 2018, 15:07)

    Plagarus [utilizator]

    Valea la Videleeeeeeeeeee !