CSM a decis ca Tudorel Toader a incalcat independenta justitiei cand a spus ca DNA nu poate ancheta HG din Dosarul Belina

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 19 decembrie 2017, 15:24 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a incalcat independenta justitiei cand a spus ca procurorii nu pot ancheta elaborarea Hotararii de Guvern din Dosarul Belina, a decis marti Consiliul Superior al Magistraturii. Decizia CSM a fost luata cu majoritate de voturi, potrivit Digi 24.

Laura Codruta Kovesi a cerut CSM, la sfarsitul lunii septembrie, sa analizeze daca declaratiile ministrului Justitiei, Tudorel Toader legate de Dosarul Belina sunt de natura sa afecteze independenta sistemului judiciar.

Toader a afirmase anterior ca legalitatea unei hotarari de guvern nu o verifica procurorii si judecatorii de contencios administrativ, declaratia venind in contextul anchetei DNA in dosarul Belina. "In opinia mea, legalitate unei hotarari de Guvern nu o verifica procurorul ci judecatorul specializat in contencios administrativ", insista atunci ministrul Justitiei.

Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a respins, pe 23 noiembrie, cererea presedintelui Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, si a constatat ca nu exista conflict juridic intre Guvern si DNA ca urmare a cercetarii privind legalitatea hotararilor Executivului prin care parti din insula Belina si bratul Pavel au trecut din proprietatea statului in cea a judetului Teleorman.

In cadrul sedintei CCR din 16 noiembrie, ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a sustinut ca DNA nu are competenta de a ancheta legalitatea adoptarii unei hotarari de Guvern, reprezentantul DNA sustinand, pe de alta parte, ca nu se poate impune procurorului unde sa faca ancheta si unde sa nu ancheteze, subliniind ca instanta de judecata este cea care trebuie sa se pronunte daca a fost sesizata legal.



















4867 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    ... (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cu majoritate de voturi, deci au fost si psdeii care au considerat ca face bine Tudeorel Toader ...

    Este incredibil ca astfel de oameni au ajuns asa sus in Justitie.
    • +13 (13 voturi)    
      pai normal (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Doar nu crezi ca de exemplu alistar a ajuns acolo de valoros ce e...
      • +5 (5 voturi)    
        Pai să îl dea naibii jos o dată pe Mr Negi (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:19)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu e suficient acest verdict ca să nu mai dețină funcția de ministru??
        • +1 (1 vot)    
          daca ar (Marţi, 19 decembrie 2017, 20:51)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

          fi fost suficiente astfel de dovezi ca cineva sa fie destituit, poate ca nu l-am mai fi avut nici pe hamsterul cariat in posturile de sef pe care le detine la ora actuala, la cate anchete si cercetari are pe cap, una mai valabila ca alta.
          dar,..., cica ii zice ca e decizie politica (pt. ca hotia, coruptia si minciuna au ajuns linie ideologica de partid) si d-aia astia inca mai sunt la butoane.
        • 0 (0 voturi)    
          in guvernul penalilor? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 10:14)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

          La ciuma rosie cind te critica CMS e motiv de lauda, nu de demisie. Motiv de demisie e cind te lauda DNA, CSM, ambasadele, Johannis. Atunci devii omul statului paralel si pe cale de consecinta securist, tradator, sorosist, vindut multinationalelor, etc.
  • +29 (29 voturi)    
    ooopppss (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:29)

    MarianPConstantin [utilizator]

    I-auzi Gargamel. Cica ai incalcat independenta justitiei prin declartiile tale. Ce ai de spus in legatura ca asta?
  • +21 (21 voturi)    
    demisia?! (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:32)

    liviu_ [utilizator]

    intreb si eu...
    • +3 (3 voturi)    
      degeaba... (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:01)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...intrebi,inainte de demisie ar trebui sa existe onoare,dar cum asta lipseste cu desavarsire...
  • +14 (14 voturi)    
    A fost profesor,acum este randasul penalilor (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:34)

    Plagarus [utilizator]

    Cu asa caracter, a fost bine ales de famiglia psdista.
  • +13 (13 voturi)    
    Si ce se intampla... (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:35)

    Johanis [utilizator]

    cand ministrul justitiei incalca independenta justitiei?

    Normal ar fi sa plece.

    Asa cum trebuia sa plece si cand a pledat in favoarea hotilor iar CCR i-a dat peste bot!
  • +13 (13 voturi)    
    Fereasca sfantu... (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:43)

    JestersTear [utilizator]

    ... sa fi incalcat ceva LCK. In secunda 2 era demisa.
    Ministri insa sunt de neclintit.
  • +13 (13 voturi)    
    3 luni? (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:48)

    gabone [utilizator]

    de ce dureaza o vesnicie sa ajunga la niste concluzii logice si evidente?
    in 3 luni astia au ingenuncheat justitia.. ce a asteptat CSM 3 luni ??? ce impact mai are concluzia CSM acum?
  • +14 (14 voturi)    
    Asa si? (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:49)

    George50 [utilizator]

    il dau in judecata?
    il ancheteaza?
    ca tot vad ca ei constata ca este afectata independenta justitiei...
    in afara de a constata asta ... ce mai pot face?

    altfel degeaba se mai aduna sa constate...

    la oameni cu obrazul gros nu ai cum sa le vorbesti repetitiv frumos.
  • +13 (13 voturi)    
    Toader a facut si lucruri mult mai rele de atunci (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:53)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    dar e un inceput bun in a recunoaste ca Toader e cancer pentru Romania.
  • +16 (16 voturi)    
    asa, si? (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:56)

    sorin3 [utilizator]

    Exista vreo urmare practica?
    • +2 (2 voturi)    
      urmare practica (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:02)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      asta de NOI depinde !
      • 0 (0 voturi)    
        de noi? (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:34)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Daca depinde de noi, atunci nu aveam nevoie de CSM.
        Si ce propui ? Iesim in piata si strigam de un an de zile, fara nici un efect.
        Care e pasul urmator? furci si topoare? dam foc conacelor? plecam in bejenie?
  • +2 (2 voturi)    
    O-ho-ho, parca ar fi prima si ultima incalcare! (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:06)

    tarantella [utilizator]

    In rest, e bun de gura, ati vazut ce pedant ne explica el noua, muritorilor, chestii? Te-apuca somnul instantaneu.
  • +4 (4 voturi)    
    Tudorele, ai luat o bila neagra de la CCR (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:08)

    Susufler0 [utilizator]

    iar CSM nu te-a iertat !

    Frumos este ca ai incasat-o datorita mofturilor lui Tampiceanu !

    Ti s-a intamplat si tie cam cum i s-a intamplat unui administrator de bloc atunci cand o vecina surda, proasta si bagareata dar Presedinta a Asociatiei de Locatari, care este "organul suprem reprezentativ" al prostilor ce locuiesc in bloc si care au votat-o, i s-a parut ca a auzit intr-o noapte ca cel de deasupra isi bate nevasta si atunci l-a pus pe el sa telefoneze la 112 si sa reclame producerea unor violente groaznice si extrem de periculoase.

    Politia a venit a cercetat si a constatat ca vecinul nu-si batea nevasta ci o...

    Iar magareata bine inteles a cazut pe administrator care va ramane in analele blocului drept prostul care-a luat-o-n freza, "stiti voi cand, cand cu f... reclamat la 112" !

    PS. D-le Toader Tudorel, merita toate astea ?
    • +1 (1 vot)    
      ce nu face (Marţi, 19 decembrie 2017, 20:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      omul pentru odrasla lui???
      parca si Daea sustine ca e foooarte frumos sa iti "ajuti" odrasla.
      ce examene de admitere, ce interviuri de angajare pe bune?
      • +2 (2 voturi)    
        E numa' timpul potrivit ca sa se ia amandoi (Miercuri, 20 decembrie 2017, 2:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        frumusel de-o manuta si sa se retraga la o cabana de pe Ceahlau (ca stanele sunt inchise pe timp de iarna) si sa-si depene acolo cele mai frumoase amintiri, pe care, nu se stie de ce, de peste 27 de ani si le-au reprimat !

        Tudorel sa povesteasca ce tare era el cand, ca tanar procuror in Panciu, in urma cu peste 30 de ani, starpea orice urma, orice incercare de furt din avutul obstesc (parca asa se numea) iar Daea sa i-o intoarca razand sfatos, "politruceste" istorisindu-i cum, in calitate de consilier al ministrului agriculturii, facea politica agricola a tarii alaturi de viitorul socru al lui Bombonel si cum in urma inspectiilor de teren pleca acasa cu portbagajul plin de produse razand in nasul vreunui tanar procuror care nu avea ce-i face !

        PS. Oare nu cumva din cauza asta a parasit sistemul ?

        PPS. Dar oare nu cumva astazi, prin proiectele de legi pe care le propune, a ajuns sa faca jocul unora ca Daea, cu care se si reintalneste peste epoci ?
  • -3 (5 voturi)    
    jalnica (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    dovada de servilism, egalat doar de frica, din partea CSM (si inca o dovada ca magistratii trebue anchetati de o structura speciala, nu de ... stiti voi cine).
  • +4 (4 voturi)    
    Ohoo (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:25)

    omezu [utilizator]

    Kim Jong Un, Mugabe, Maduro, Putin lacrimeaza cand citesc stiri din Romania cu faptele de vitejie ale ministrilor si parlamentarilor nostri.
  • +3 (3 voturi)    
    Urmeaza partea a 2-a: (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:48)

    un_carnat [utilizator]

    Isi ia si el vreo 3, 4 ani la racoare. Asa, ca sa fie.