DNA cere CSM sa apere independenta procurorilor: Declaratiile ministrului Justitiei  sunt de natura sa afecteze independenta sistemului judiciar

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 septembrie 2017, 13:08 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Privesc.eu
Laura Codruta Kovesi a cerut Consiliului Superior al Magistraturii sa analizeze daca declaratiile ministrului Justitiei, Tudorel Toader legate de Dosarul Belina sunt de natura sa afecteze independenta sistemului judiciar.

"Declaratiile domnului Tudorel Toader, ministrul Justitiei, cu privire la o ancheta penala a D.N.A. in curs, ce are ca obiect cercetarea unor fapte penale, reprezinta o forma de imixtiune in activitatea procurorilor. Sub acest aspect, procurorul sef al D.N.A. a solicitat Consiliului Superior al Magistraturii (C.S.M.) sa analizeze daca aceste afirmatii sunt de natura sa afecteze independenta sistemului judiciar, intrucat prin declaratiile din data de 26 septembrie 2017, domnul ministru al Justitiei a indus ideea in opinia publica ca activitatea procurorilor nu se desfasoara in limitele cadrului legal", se arata intr-un comunicat publicat miercuri de DNA.

In discutie este afirmatia ministrului Justitiei potrivit careia legalitatea unei hotarari de guvern nu o verifica procurorii, ci judecatorii de contencios administrativ.

"Apreciem ca exprimarea publica a unui punct de vedere trebuie, in mod obligatoriu, sa respecte principiul responsabilitatii, deontologia profesionala si buna credinta. Acreditarea ideii ca procurorii D.N.A. nu investigheaza fapte ce reprezinta incalcarii ale legii penale sunt de natura sa afecteze increderea opiniei publice in activitatea desfasurata de D.N.A. Preluarea afirmatiilor si de catre alte publicatii a contribuit la amplificarea acestor consecinte, cu afectarea independentei intregului sistem judiciar si manipularea opiniei publice", se arata in motivarea cererii adresate CSM.

In ceea ce priveste afirmatia lui Tudorel Toader potrivit careia "hotararile de Guvern sunt acte normative infralegale, sub lege in ierarhia actelor normative. Hotararile de Guvern pot genera suspiciuni privind legalitatea", DNA argumenteaza ca aceasta problema "a fost transata in mod definitiv de catre Inalta Curte de Casatie Si Justitie prin Decizia penala nr. 13 din 24 ianuarie 2014 a completului de 5 judecatori, prin care s-a stabilit ca fapta ministrului care promoveaza o hotarare de guvern avand ca obiect trecerea in mod nelegal a unui bun imobil din domeniul public al statului intr-o alta forma de proprietate publica, producand un avantaj patrimonial unei societati comerciale, constituie infractiunea de abuz in serviciu".

In ceea ce priveste decizia Curtii Constitutionale a Romaniei nr. 68 din 27 februarie 2017, DNA sustine ca aceasta este aplicabila unor acte normative de nivelul legilor si ordonantelor de urgenta si nu actelor administrative emise prin hotarari de guvern.

Reactia ministrului Justitie a venit dupa ce DNA a anuntat ca Sevil Shhaideh, vicepremier si ministru al Dezvoltarii Regionale, este urmarita penal  pentru abuz in serviciu intr-un dosar care vizeaza trecerea "ilegala" a unor "parti din Insula Belina si Bratul Pavel (cu suprafata de 278,78 ha, respectiv 45 ha), situate in albia minora a Dunarii, din proprietatea statului in proprietatea judetului Teleorman si in administrarea Consiliului Judetean Teleorman, pentru ca, doar la cateva zile, sa fie inchiriate tot ilegal unei firme private", in anul 2013, "prin actiunea concertata a unor persoane cu functii publice". Directia Nationala Anticoruptie cere, de asemenea, avizarea de catre Camera Deputatilor a urmaririi penale a Rovanei Plumb, deputat PSD, in acelasi dosar, arata DNA, intr-un comunicat de vineri.

Ce spun procurorii: 

"In anul 2013, prin actiunea concertata a unor persoane cu functii publice, parti din Insula Belina si Bratul Pavel (cu suprafata de 278,78 ha, respectiv 45 ha), situate in albia minora a Dunarii, au trecut ilegal din proprietatea statului in proprietatea judetului Teleorman si in administrarea Consiliului Judetean Teleorman, pentru ca, doar la cateva zile, sa fie inchiriate tot ilegal unei firme private.

Pentru realizarea transferului de proprietate au fost adoptate H.G. 943/2013 act cu caracter individual si HG 858/2013 act cu caracter normativ, acte prin care au fost incalcate prevederi din:
- Constitutiei Romaniei,  
- Legea apelor 107/1996,  
- Legea 213/1998 privind bunurile proprietate publica, 
- O.U.G. 107/2002 privind infiintarea Administratiei Nationale "Apele Romane" 
- Legea 115/1999 a responsabilitatii ministeriale 
- Legea 24/2000 privind normele de tehnica legislativa. "





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4405 vizualizari

  • -12 (38 voturi)    
    Nu e elegant ce face DNA (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:18)

    Sparafucile [utilizator]

    Pai chiar asa , sa-i administreze ministrului justitiei copite in parodontiu in vazul tuturor ? Trebuiau s-o faca si ei mai cu perdea , mai dupa plop .
    • +16 (28 voturi)    
      Dupa plopurile gri de la Vulturu. (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:41)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      cum ar spune un pop de la educatie.

      Trebuie arsi. Numai focul mai poate purifica tara asta de scursurile slugarnice mustaciosului infect.
      • -17 (27 voturi)    
        Totusi, cum ramane cu suspendarea ? (Marţi, 26 septembrie 2017, 14:08)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Totusi, cum ramane cu suspendarea pe durata cercetarilor.

        DNA - prin simplul fapt ca a deschis un dosar - cere suspendarea (mai mult chiar, demiterea!) a doi ministri. Nu ar trebui ca si Kovesi sa fie suspendata pe durata cercetarilor de natura penala asupra ei?
        • +19 (19 voturi)    
          ce mai e si asta? (Marţi, 26 septembrie 2017, 14:24)

          opinius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          "cercetare de natura penala"?

          E cercetare penala? Nu. Ce face IJ nu este cercetare penala, deci nu aplicam regulile de la penal.
          • -6 (8 voturi)    
            Virgulita, (Marţi, 26 septembrie 2017, 15:33)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui opinius

            Ce-i, puisor, asa repede gasisi o virgula de care sa te agati? Chiar nimic despre principii, ca tot le plimbi prin gurita atunci cand trebuie sa se aplice altora, nu Binomului !

            Care parte nu o intelegi? Kovesi este cercetata ...deci pe durata cercetarii trebuie suspendata, pe baza aceluiasi principiu pe care il folositi voi ca sa cereti revocarea a doi ministri.
      • +13 (17 voturi)    
        Nu vedeti ca... (Marţi, 26 septembrie 2017, 14:17)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        ...de ceva vreme toata Romania se invarte in jurul mustatii lui Dragnea... Se comporta ca si cum el este conducatorul tarii...
    • +20 (24 voturi)    
      a trecut timpul (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:43)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Cu perdea te porti cu oamenii cu bin simt.
      Astia sut pusi pe parjolit tot.
      Dobi de TT a vorbit cu perdea cu pragul la abuzul in serviciu?
      A vorbit cu perdea cand a zis ca DNA nu are voie sa ancheteze cazul Belina?
      A vorbit cu perdea cand a trimis controlul pe capul DNA si PG?

      Astia doar de curea mai stiu acum. Sper ca o sa fie de gat pusa.
  • +14 (18 voturi)    
    bun, ofensiva (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:23)

    lp [utilizator]

    Daca Tudorel insista sa-i apere pe cei penali, in regula, trece si el in randul penalilor. Cred ca ar trebui sa se gandeasca ceva mai serios
  • +18 (20 voturi)    
    Degeaba sunt independenti procurorii , (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:24)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Atata timp cat sunt mega-imuni si căcărăii ...

    pardon, eminentele de la CCR , judecatorii ...
  • -13 (23 voturi)    
    ierarhie (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:31)

    Roz [utilizator]

    hmmm, nu prea inteleg. Codruta are sef cui sa dea cu subsemnatul ? Este cumva subordonata de Min de Justitie si Ministrul este seful ei? Mi se pare ca e un fel De Presedinte...pana si ala mai da cu subsemnatul in Parlament.
  • +12 (20 voturi)    
    Referendum pentru desfiintarea PSD (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:31)

    dexpropriat [utilizator]

    Astia nu stiu cum sa isi mai bata joc de noi, isi fac legi pentru ei, fura tot ce prind in mana, alunga investitorii. Maine-poimaine ajungem ca Ucraina sau Moldova, Doamne fereste! Vom fi condusi din nou de KGB.
    • +2 (2 voturi)    
      "Vom fi condusi din nou de KGB." (Marţi, 26 septembrie 2017, 14:31)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      SUNTEM condusi de kgb. Ia mai gandeste-te!
  • +13 (19 voturi)    
    Ce ar putea face Tudorel? (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un lingău, fost procuror ceaușist și om de casă a grupării Fenchiu-Vlasov-Tăriceanu? Doar de asta a sot adus în Guvernul Hotiei Nationale, sa puna justitia pe chituci
  • +13 (17 voturi)    
    Ministrul politizeaza Justitia... (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:43)

    morometu [utilizator]

    ...care de fapt intr-un stat dezvoltat trebuie sa fie INDEPENDENTA! Nesansa noastra este ca...nu traim intr-un stat dezvoltat ci intr-un stat mafiot politizat.
  • +11 (15 voturi)    
    Tudorica dixit (Marţi, 26 septembrie 2017, 14:05)

    Andradda [utilizator]

    ”legalitatea unei hotarari de guvern nu o verifica procurorii, ci judecatorii de contencios administrativ. ”

    Pai, a fost vreodata altfel?
    Niciodata procurorii nu au decis intr-un proces ca ceva este legal sau ilegal.
    Asta este , in exclusivitate, dreptul si sarcina unui judecator, niciodata a unui procuror.
    Procurorul doar aduna probe , pe care apoi le prezinta unui judecator care, la randul sau, n-are decat sa le considere insuficiente sau irelevante si sa refuze trimiterea dosarului in instanta sau sa deschida un proces. Apoi urmeaza judecarea procesului, apoi recursul, apoi ICCJ, apoi Cedo si uite-asa, o gramada de judecatori decid daca s-a comis sau nu o ilegalitate.
    Si gata povestea.
    Doar ca, Tudorica are un scurtcircuit in logica.
    El vrea sa ne convinga ca doar un judecator poate sa decida (i)legalitatea unei hotarari de guvern, dar uita sa ne spuna pe ce probe poate un judecator sa ia o decizie, daca DNA-ul n-are voie sa adune acele probe?

    Asta-i ca in bancul ala de pe vremea de trista amintire ceausista, cand un amarat a intrat dimineata intr-un magazin si nu-i venea sa-si creada ochilor.
    Era plin cu carne proaspata, legume, portocale, cafea straina, salamuri, muschiulet, icre negre si toate bunatatile.
    Euforic, romanul umple cosul cu de toate, mai ales ca erau si la juma de pret.
    Cand sa plateasca, vanzatoarea il atentioneaza ca nu poate sa-i vanda nimic daca nu ia si , macar, 100 de grame de masline.
    Bucuros romanul e de acord.
    Numai ca vanzatoarea ii spune
    - Din pacate, masline n-avem.

    Iaca dilema!
    • -2 (2 voturi)    
      Decizia 68 a CCR din anul 2017, la punctul (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:10)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      79."Din punct de vedere formal, al autorității emitente, atât legislația secundară (hotărârile de Guvern), cât și legislația primară (ordonanțele simple și de urgență) reprezintă acte administrative. Dreptul comun în materia controlului actelor administrative îl constituie Legea contenciosului administrativ nr.554/2004, care prevede la art.1 alin.(1) că ”Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanţei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim şi repararea pagubei ce i-a fost cauzată. Interesul legitim poate fi atât
      privat, cât şi public”, Toader doar a citat dar procurorii, baieti destepti nu stiu sa citeasca!
  • -8 (12 voturi)    
    Procurorii sunt paraleli la capitolul proprietate (Marţi, 26 septembrie 2017, 14:51)

    nutzy spaima revolutiei [utilizator]

    Lacul Belina si restul au fost trecute din proprietatea publica a statului(Apele Romane) in proprietatea publica a consiliului judetean Teleorman.Deci nu se schimba forma de proprietate(conform art. 136 din Constitutie) Dupa mintea ei si a procurorilor aserviti,Teleormanul este in Burkina Faso si nu in Romania. Inchirierea apoi a lacului si terenului la Teldrum este alta poveste. In rest ne aratam muschi si unii si altii si de muncit mai muncesc stramosii nostri in rai,pe taramurile vesnic verzi. Totul pentru FRONT,totul pentru INGROPAREA raportului de evaluare al DNA intocmit de Inspectia Judiciara si salvarea zeilor.
    • +5 (7 voturi)    
      de ce este alta poveste?... (Marţi, 26 septembrie 2017, 15:37)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui nutzy spaima revolutiei

      inchirierea lacului si terenului la teldrum a fost facuta ca sa pescuiasca si sa obtina foloase necuvenite, preacuviosul dragnea....nutzico ai vazut ce proprietate si ce conac are adoratul tau in teleorman?....spune-mi cum a dobandit aceite active?...a muncit cinstit sau a furat din proprietatea statului?...acest indivit veros merita sa infunde puscaría...noroc ca ii avem pe kovesi si lazar ca sa se ocupe de corupti, altfel am muri flamanzi....