Sute de angajati TVR au protestat in fata cladirii administratiei

de Dep. Stiri     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2012, 10:15 Actualitate | Esenţial


In fata cladirii TVR s-au adunat peste 200 de angajati care protesteaza impotriva modului de derulare a procesului de selectie in urma caruia 872 dintre ei vor fi disponibilizati. Angajatii acuza actuala conducere TVR ca inscrierea in procesul de selectie este conditionata de renuntarea "voluntara" la locul de munca actual. Refuzul inscrierii in procesul de selectie echivaleaza automat cu disponibilizarea. "Jos Saftoiu" si "Nu cedam nimic" sunt cateva dintre scandarile protestatarilor. Din comisiile desemnate sa decida cine sunt angajatii TVR care vor fi disponibilizati fac parte si cativa parlamentari USL.
Valentin Nicolau, fost director al TVR si reprezentant al angajatilor in Consiliul de Administrate, afirma intr-o scrisoare publica ca "niciodata TVR nu s-a confruntat cu o mai mare presiune politica ca in aceasta perioada". Claudiu Saftoiu, ultimul presedinte al TVR, a declarat intr-un interviu pentru HotNews.ro ca "as disjunge in mod definitiv momentul politic care se apropie de obligatia manageriala de a duce la bun sfarsit asanarea organizatiei." Claudiu Saftoiu si 8 dintre membrii Consiliului de Administratie al TVR sunt in prezent demisi, consecutiv deciziei Curtii Constitutionale care a stabilit ca numirea lor a fost ilegala.

In scrisoarea sa, Valentin Nicolau sustine ca Claudiu Saftoiu si colaboratorii lui au pregatit "o cerere-capcana pe care o prezinta ca obligatoriu de semnat de catre toti angajatii. Din cererea de inscriere rezulta ca angajatul e cel care solicita “inscrierea in procesul de selectie”, in vederea obtinerii unui “viitor loc de munca” si ca este “de acord cu Regulamentul privind organizarea si desfasurarea selectiei salariatilor SRTv” Intentia perfida este ca prin semnarea Cererii de inscriere sa-l determine pe angajat sa-si solicite singur pierderea actualului loc de munca".

Procedura de alcatuire a comisiilor de selectie a fost aprobata de Consiliul de Administratie al TVR, dar componenta comisiilor nu a fost adusa la cunostinta CA, desi Claudiu Saftoiu s-a angajat verbal sa supuna componenta comisiilor aprobarii CA. Angajatii TVR au fost instiintati de componenta acestor comisii si de derularea procesului de selectie duminica, 7 octombrie, cu mai putin de 24 de ore inaintea declansarii procedurilor de inscriere. Raspunzand ingrijorarilor legate de presiunile politice exercitate prin acest concurs asupra jurnalistilor TVR, Claudiu Saftoiu a declarat ca "jurnalistii nu sunt expusi in niciun fel. In momentul acesta toata lumea din TVR este expusa unei selectii profesionale de competenta. Principiul obligatoriu al restructurarii TVR a fost, din partea mea, respectarea transparentei decizionale. De fiecare data cand am facut un pas in sensul acesta, l-am dat publicitatii. Niciunul dintre pasii pe care i-am facut pana acum in TVR nu au ramas necomunicati in afara."

Televiziunea Romana are aproximativ 3400 de angajati, datorii de peste 60 milioane euro catre bugetul de stat si de peste o suta de milioane de euro catre companii private din strainatate si un rating zilnic mediu de aproximativ 50.000 de telespectatori (adica aproape de zero). Fiecare gospodarie din Romania plateste automat 4 lei pe luna in cadrul facturii de electricitate pentru abonamentul la TVR, daca nu solicita expres anularea acestei taxe.

Ultimul presedinte-director general al TVR, Claudiu Saftoiu, a decis inchiderea canalelor TVR Cultural si TVR Info, invocand ratiuni economice. A fost mentinut canalul TVR 3, desi acesta consuma aproape de trei ori mai mult decat TVR Cultural. De la preluarea conducerii de catre Claudiu Saftoiu, productiile proprii ale TVR au fost blocate, televiziunea nationala axandu-se pe transmiterea de reluari.

Stire in curs de actualizare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3173 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 8 octombrie 2012, 10:48)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Nicolau distorsioneaza voit (Luni, 8 octombrie 2012, 13:19)

      neghinitza [anonim] i-a raspuns lui

      Nu despre asta e vorba, iar Valentin Nicolau deformeaza cu nuna stiinta lucrurile. Totusi, sub mandatul sau a fost semnat cel mai impovarator contract de achizitie de filme de catre SRTV. De ce se da erou acum domnul Nicolau???
      • +1 (1 vot)    
        Aiureli (Luni, 8 octombrie 2012, 14:35)

        European [utilizator] i-a raspuns lui neghinitza

        Vorbesti prostii. Ai idee cat a crescut audienta TVR pe vremea lui Nicolau? De buna seama ca nu. De cand a venit Saftoiu, audeienta a scazut sub 1 %. Daca nu stii, nu vorbi prostii, citeste ce scriu altii, poate mai inveti ceva.
  • +10 (12 voturi)    
    LA duba cu ei!!! (Luni, 8 octombrie 2012, 10:52)

    Serban. B [anonim]

    Scrie-i ma Saftoiu pe toti pe o foaie de hartie si da-i pe toti afara! Ati vrut USL! Aveti USL!
  • -1 (7 voturi)    
    eficienta (Luni, 8 octombrie 2012, 11:09)

    mireyaa [anonim]

    Angajatii TVR sa se uite putin la angajatii altor posturi TV sau la angajatii oricarui produs media din sistemul privat. Sa vada cat muncesc acei angajati si care sunt criteriile pentru care sunt mentinuti la locul lor de munca: daca in TV o emisiune nu are rating, zboara imediat din grila de programe. Daca ziarele nu se vand, sunt desfiintate. Emisiunile TVR, produse de peste 3400 de angajati, au ratinguri ce se apropie de 0... adica...nu aduc profit, ci produc pierderi. Pierderi pe care eu, ca cetatean nu vreau sa le mai platesc. De ce acesti angajati sunt mai presus de orice alt salariat din aceasta lume care este platit si tinut la munca pentru ca este creator de profit pentru angajator? E treaba lor cum isi fac comisiile de examinare, insa...nu au niciun drept sa protesteze pentru ca se fac restructurari. Daca emisiunile TVR ar avea audiente extraordinare, atunci ar fi avut dreptate. Nu este insa cazul.
    • +7 (7 voturi)    
      .. (Luni, 8 octombrie 2012, 11:28)

      motanu_ranjila [utilizator] i-a raspuns lui mireyaa

      Sursele pierderilor mari la TVR din ultimii ani sunt transmisiunile live din Champions League si serialele achizitionate de la NBC, nu numarul de angajati.

      Ceea ce spui se aplica in orice societate care functioneaza strict pentru profit. Sunt de acord cu aceasta judecata in privinta altor societati de stat care merg in pierdere, vezi Posta Romana, Regia Nationala a Huilei, CFR Marfa etc.

      Televiziunea de stat insa exista pentru a informa corect si echidistant, pentru a educa, instrui si culturaliza. Aceste scopuri sunt greu de servit, in conditiile in care din emisiuni se urmareste doar profitul. Daca s-ar respecta doar ratiunile de profit, ar insemna ca TVR sa devina o clona a televiziunilor comerciale, cu toate programele lor imbecilizante dar cu rating.

      Ce se intampla acum la TVR - adica desfiintarea TVR Cultural, TVR Info si disponibilizarile care se anunta - sunt mai degraba masuri menite de a-i speria si aservi politic pe angajatii televiziunii publice. Masurile astea urmaresc supunerea institutiei sub controlul politic USL si nu rentabilizarea ei.
      • -1 (3 voturi)    
        audiente (Luni, 8 octombrie 2012, 12:08)

        mireyaa [anonim] i-a raspuns lui motanu_ranjila

        Raman la parerea mea ca ratingul este un factor deosebit de important pentru orice om de televiziune. Daca la o emisiune nu se uita nimeni...ce rost are sa platim din banii publici costuri de productie, sute de angajati??? Este o scuza faptul ca acei angajati lucreaza la stat si nu trebuie sa aiba performanta? Ratingul reflecta cati oameni se uita la o productie TV. Ce rost are ca niste oameni sa produca o emisiune la care nu se uita nimeni? Ok...scopul TVR este sa...informeze...dar pe cine sa informeze daca publicul nu se uita? Cui se adreseaza? Adica noi toti sa contiuam sa platim o multime de angajati care produc emisiuni fara audienta? Eu sunt de acord sa se faca emisiuni cu costuri mari de productie...dar sa aiba audienta. adica banii investiti in aceste emisiuni sa aiba un scop. In conditiile actuale, audientele tind spre zero... cui se adreseaza scopul educativ, cultural daca nu se uita nimeni?
        • 0 (0 voturi)    
          Rating-ul nu e un criteriu, profesionalsimul da (Luni, 8 octombrie 2012, 15:25)

          Petran [utilizator] i-a raspuns lui mireyaa

          Rating face Dan Negru cu emisiunile cu blonde care se dezbraca, sau emisiuni cu Oana Grecu care urla non-stop. Sau mai stiu eu ce emisiuni cu soacre, nore isterice sau X o traducepe Y. Astea nu sunt modele pt TVR. Probelema este ca in TVR sunt multi mamutzi si rude ale mamutzilor. Criteriile profesionale trebuie stabilite de oameni de presa, personalitati din educatie si cultura, nu de politicieni. TVR e membru EBU, aduceti oameni din grupuri partenere e succes sa va ajute in jurizare, dar nu lasati politicienii sa se joace cu voi. SI apoi acceptati ca schema e mult, mult prea incarcata. Schimbarea trebuie sa vina de la voi, angajatii cu luciditate si resemnare. Ganditi-va cat de drastica si dura e selectia in mediul privat, in orice sector.. Ati fost priviliegiati pana acum....dar...prea multi masinisti, fochisti, oameni de bine...care nu au nimic de a face cu productia propriu-zisa.
    • +4 (4 voturi)    
      diferenta public privat (Luni, 8 octombrie 2012, 11:35)

      cyberblue [anonim] i-a raspuns lui mireyaa

      Se vede ca nu intelegeti deloc diferenta dintre o televiziune privata si una publica. La o televiziune privata nu s-a organizat și nu se va organiza NICIODATA o emisiune ca acesta
      http://www.youtube.com/watch?v=oK7peibdBxg
      - tocmai pentru ca banii vorbesc. Exemplele insa sunt mult mai multe. Vă mai dau doar unul
      http://www.tvrinfo.ro/sanziana-pop-acesta-este-succesul-in-meseria-noastra-sa-fii-foarte-singur_11698_video.html#view

      O televiziune privata nu vă va oferi niciodata filme fara publicitate - si ce filme!
      Urmariti macar link-urile care vi le-am dat daca nu cumva incep strile de la ora 5, Acces Direct, Un Show Păcătoas sau alte emisiuni cu ”rating”, care probabil va plac mai mult.
      • +2 (2 voturi)    
        este prea mult (Luni, 8 octombrie 2012, 12:20)

        MicaS [utilizator] i-a raspuns lui cyberblue

        Un numar de 3400 angajati platiti din bani publici pentru 2-3 emisiuni bune, este mult prea mult !An gajatii s-au complacut in situatia asta si le-a venit scadenta.Esta mascarada cu evaluarea, dar nu poti continua la nesfarsit sa iei bani nemeritati si culmea, sa mai ai si datorii. Dar asa se intampla cred la toate companiile de stat.
    • +2 (2 voturi)    
      Rating greu (Luni, 8 octombrie 2012, 12:12)

      Cain [utilizator] i-a raspuns lui mireyaa

      Iata aici un gen de emisiune dintr-o televiziune privata care face rating si deci profit la greu:
      http://www.youtube.com/watch?v=mh3PdFZNqe8&feature=fvwrel
    • +1 (1 vot)    
      cultura (Luni, 8 octombrie 2012, 12:25)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui mireyaa

      Ratingul pe emisiunile de cultura nu pot face fata manelizarii celorlate posturi private, sau cu emisiune de genul nevasta pentru fiul meu si alte emisiuni cu "rating".
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Luni, 8 octombrie 2012, 13:08)

        mireyaa [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Daca citeati cu atentie ceea cea am scris eu, vedeati ca sunt de acord sa se faca emisiuni educative, culturale cu oricat de multi angajati si cu orice buget, cu conditia sa aiba rating. Adica sa se uite lumea. Daca ratingul e 0...sau tinde spre zero...de ce sa le mai facem? Daca scopul nu este profitul, adica acele emisiuni culturale, educative nu aduc bani, sa faca rating...sa se uite poporul insetat de cultura si educatie. Rating nu inseamna profit, inseamna doar audienta.
        • 0 (0 voturi)    
          Rating zdrobitor (Luni, 8 octombrie 2012, 17:07)

          Cain [utilizator] i-a raspuns lui mireyaa

          Intre o emisiune ca "Profesionistii" difuzata la miezul noptii si o emisiune de la A2 in care Rodica ramane fara chiloti, ratingul va fi zdrobitor in favoarea celei de a doua.
  • +2 (2 voturi)    
    ca in caragiale (Luni, 8 octombrie 2012, 11:34)

    de rasul curcilor [anonim]

    Bravo salariatilor din TVR? dar unde sunt restul?asteapta la colt sau sunt siguri ca vor ramane; de la 200 la 875 se pot incadra si ei. Cererea este o capcana, in felul acesta s-ar putea sa nu mai beneficiati nici de salarii compensatorii;renuntand de bunavoie la locul vostru de munca , inceteaza contractul si va angajeaza pe alte posturi cu un alt salariu. Am trait sa o vad si pe asta traim intr-o tara totusi civilizata (cred). Rusine d-le Saftoiu, rusine USL
  • +3 (3 voturi)    
    daca nu va pricepeti lasati pe altii (Luni, 8 octombrie 2012, 11:51)

    sanda mitache [anonim]

    domnilor dn tvr-nu inteleg de cine depindeti-cui faceti frumosul,sa ne plictisiti de atata timp cu emisiuni atat de sterse si fara nici un rost..gandesc ca,in semn de neutralitate,fata de celelalte televiziuni,puteam avea bucuria,sa ne ascundem in acest spatiu al dvs,ce sa ajunga barem la nivelul unui post ca tv 5.sant convinsa ca sant multi profesionisti,dar nu inteleg de unde mediocritatea culturala,cine hotaraste cine unde se duc toti banii-intr o comisie de evaluare,trebuiesc adusi oameni din afara ce nu sant in cardasia de a propune aceleasi personaje de producatori obositi,plictisiti si inconstienti de a ne vinde orice loc comun ,ce nu mai intereseaza pe nimeni.exista si o neutralitate atata timp cat politica nu impune si cand exista si oamen sper in romania cu un gust remarcabil
  • +3 (3 voturi)    
    Ce se mai aude (Luni, 8 octombrie 2012, 12:01)

    marius2M [utilizator]

    de angajatul sinucigas de la Parlament? Cel care s-a aruncat de la etaj din cauza ca Boc ii luase ajutorul de insotitor de handicapat!
    Banuiesc ca in cazul lui nu se pune problema disponibilizarii (doar a protestat impotriva lui Boc)

    Deputatul PSD Mugurel Surupaceanu a declarat, pentru Realitatea TV, ca s-a aflat in apropierea zonei in care s-a prabusit barbatul.

    "Noi suntem obisnuiti cu acest gen de activitati in Parlament, pentru ca in Parlament vin tot felul de persoane. L-am vazut timp de o fractiune de secunda, am auzit cum a strigat: Am copil de sapte ani, ne-ati distrus viitorul, dupa care a cazut chiar in fata noastra, s-a prabusit pe una din banci. Banca este avariata complet, are si urme de sange prin impactul pe care l-a avut", a declarat Mugurel Surupaceanu.

    TRAIASCA USL !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Ce sa va fac? (Luni, 8 octombrie 2012, 12:14)

    ticbis [utilizator]

    Timp de opt ani, PDL si Traian Basescu v-a lasat in pace, sa faceti ce vreti voi. Nimeni nu s-a bagat peste voi, desi aveati pierderi uriase si criticati la greu guvernul si pe presedintele tarii. Ajunsese Basescu sa zica ca nu mai vine in studiourile TVR, insa fara a face nici cel mai mic demers pentru a se amesteca in politica voastra. Iar voi, ora de ora, zi de zi, saptamana de saptamana, ii dadeati inainte cu "dictatura", cu "taierea salariilor si a pensiilor"!

    Ati luat in brate USL-ul, care v-a prostit cu promisiuni populiste! Acum n-aveti decat sa va spalati pe cap cu Ponta, Iliescu, Voiculecu si Antonescu! Sa va fie de bine!
    Prostia se plateste!
    Ce bine-mi pare ca-ati luat plasa!!!
  • +1 (1 vot)    
    La TVR sunt angajati pilosi??? (Luni, 8 octombrie 2012, 15:23)

    Cheie primara [utilizator]

    Daca sunteti buni va veti gasi de lucru. De ce va plangeti? Sau sunteti pilosi si incapabili? In mod normal ar trebui sa fiti dati toti afara si sa se faca angajari.
  • +1 (1 vot)    
    restructurarea Tvr (Luni, 8 octombrie 2012, 16:04)

    stere gulea [anonim]

    Restucturarea trebuie facuta,trebuia facuta de ani de zile,dar nu asa,ceea ce se preconizeaza este,din pacate
    ,un simulacru,o incropeala,in plus,si cu substrat politic,in mod normal trebuie angajata o firma specializata in resurse umane care sa faca evaluarea personalului,si abia dupa aceea sa se ia decizii de citi oameni sunt demni de a lucra intr-o institutie media,poate ca la testul de competenta sa cada un numar mai mare decit cel preconizat sa fie concediat.E o treaba mult prea serioasa,care cere timp,etape de lucru,nu se poate face pe picior.Inca odata se dovedeste ca nu suntem in stare sa facem ceva serios nici macar in ceasul al doistezecelea.