EXCLUSIV Parlamentari USL ii vor evalua, in plina campanie electorala, pe jurnalistii TVR. Componenta comisiilor care vor decide cine e dat afara din TVR

de Dep. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2012, 12:24 Actualitate | Esenţial


Angajatii TVR intra in "revizie tehnica"
Foto: Captura TVR Info
Saptamana viitoare va incepe procesul de evaluare al jurnalistilor din TVR, in urma caruia se va decide cine vor fi cei 872 de angajati disponibilizati incepand cu 20 noiembrie 2012. Comisiile de evaluare au in componenta lor parlamentari USL precum Madalin Voicu sau Cristian Topescu.

Procesul de selectie va incepe saptamana viitoare si se va incheia cu doua saptamani inaintea alegerilor parlamentare. Raspunzand ingrijorarilor legate de presiunile potentiale exercitate asupra jurnalistilor prin programarea acestei selectii in plina campanie electorala, directorul TVR, Claudiu Saftoiu, a declarat intr-un interviu pentru HotNews.ro: "Am credinta ca, indiferent de taberele politice, redresarea si recredibilizarea TVR este o problema nationala care trece peste interesul politic de moment".

Senatorul liberal (USL) Cristian Topescu va face parte din cea mai importanta comisie (cea care ii va examina pe evaluatorii din interiorul TVR desemnati sa-si examineze colegii), dar si din comisia care va ii va evalua direct pe jurnalistii din departamentul stirilor TVR. Componenta completa a Comisiei care ii va examina pe evaluatorii-angajati TVR desemnati sa-si examineze colegii este:
  • Madalin Voicu (deputat USL),
  • Lucia Hossu Longin (nominalizarea PNL in Consiliul de Administratie al TVR),
  • Cristian Topescu (deputat USL),
  • Razvan Theodorescu (fost senator PSD),
  • Cristian Parvulescu (Pro Democratia),
  • Mircea Toader (fost producator general stirile Antena 3),
  • Cristian Hadjiculea (fost director TVR 1998-2002),
  • Stere Gulea (fost director TVR 1996-1998),
  • Mihai Martu (fost sef de car in perioada comunista si in decembrie 1989, ulterior manager Tele7ABC),
  • Cristian Nicolau (director departamente cameramani TVR),
  • Mirela Paunescu (lector ASE, catedra Contabilitate),
  • Atilla Gasparik (director Teatrul National Tg.Mures).

Din Comisia insarcinata cu judecarea contestatiilor vor face parte Claudiu Saftoiu, Cristian Parvulescu, Madalin Voicu, Lucia Hossu Longin, Razvan Theodorescu, Stere Gulea, Cristian Hadjiculea, Cristian Nicolau, Horea Murgu, Mirela Paunescu, Zsolt Galfalvi.

In total vor exista 13 comisii, plus Comisia de evaluare a contestatiilor si cea care ii va evalua pe cei aproape 60 de angajati TVR desemnati sa-si evalueze colegii. Comisiile sunt formate dintr-un expert din afara TVR, dintr-un reprezentant al conducerii, un observator din partea sindicatului si alti doi angajati din interiorul TVR. Decizia finala va fi luata prin aprecierea unui memoriu de activitate completat chiar de catre cel evaluat (reprezinta 50% din evaluare), printr-un test grila comun tuturor angajatilor TVR (20% din evaluare) si un interviu filmat in fata comisiei de selectie de 10-15 minute (30% din evaluare).

Comisiile care ii vor evalua pe jurnalistii TVR (exista si comisii de evaluare a personalului tehnic si administrativ) sunt:

Comisia Stiri - Sport formata din:
  • Cristian Topescu (parlamentar USL),
  • Sorin Hobana (comentator sportiv TVR),
  • Dorin Munteanu (producator TVR),
  • Cristian Rautu (realizator si editor reportajele stirilor TVR),
  • Viviana Anghel (PRO Democratia).
Comisia Editorial 1 formata din:
  • Radu Filipescu,
  • Silvia Ghiata (fosta Ciurescu),
  • Alexandra Orban,
  • Irina Radu (fost director general la Antena 1, membru in CA al TVR propusa de PNL)
  • Liana Sandulescu (realizator emisiuni divertisment si managerul Eurovision-ului in cadrul TVR).
Comisia Editorial 2 formata din:
  • Iolanda Staniloiu,
  • Alina Amza,
  • Elise Stan,
  • Cornel Mihalache,
  • Gabriel Gherghescu (realizator Viata Satului).









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6474 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    poate su sunt nebunul... (Duminică, 7 octombrie 2012, 13:00)

    ghita [anonim]

    Parlamentul Romaniei trebuia sa cheme la raport procurorii. Angajatii Oltchim cu salarii sub mediul de economie (2400 de lei) vor primi ajutoare sociale (1200 de lei). Condamnatii cu pedepse sub 6 ani ar trebui amnistiati. Parlamentarii vor verifica jurnalistii TVR pt. a stabili cine va pleca. TVR Cultural a fost inchis, dar TVR 3 va continua sa emita pt. ca asa a decis comisia de specialitate. Si lista poate continua. Dar... poate ca eu sunt nebunul...
    • +16 (16 voturi)    
      Da, tu esti nebunul (Duminică, 7 octombrie 2012, 14:03)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui ghita

      Dar nu e totul pierdut, uita-te o luna la televiziunile teroriste si redevii un om normal.
      • +3 (3 voturi)    
        numa` merci. (Luni, 8 octombrie 2012, 10:43)

        ghita [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        am avut o lista de cateva programe tv la care ma mai uitam. discovery, tvr cultural, mezzo, etc. acum nu mai am nici timp, dar nici nu vreau sa mai am timp. totul a devenit o cursa de indobitocire a telespectatorului. tin minte ca la un moment dat era "deontologic" ca stirile sa reprezinte informatia pura, iar telspectatorul sa o judece cum crede de cuviinta. acum stirile sunt spectacol, iar imediat dupa jurnale vin tot felul de comentatori care sa invete prostimea ce ar trebui sa inteleaga. deci... pas.
    • +11 (11 voturi)    
      Eu am incetat de ani buni, (Duminică, 7 octombrie 2012, 17:33)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui ghita

      sa ma uit la antene si realitatea dar si la TVR inca de pe vremea lui Sasu. O data ce mi-au iesit de la suflet e imposibil sa mai intre inapoi si chiar si B1 TV si Digi 24 am senzatia ca derapeaza destul de des. Ascult mult radio si imi merge mult mai bine.
    • +3 (3 voturi)    
      Cati se vor arunca acum de la balcon (Luni, 8 octombrie 2012, 10:50)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui ghita

      daca 50 din astia se vor supara tare de tot ii si vad aruncandu-se ca ciupercile de la balcoanele parlamentului. Hai la mai mare. Astia nu numai ca au bagat cultura in duba, vad ca incearca din rasputeri sa se scape de duba si sa o arunce pe fundul marii.
  • +15 (17 voturi)    
    USL (Duminică, 7 octombrie 2012, 13:31)

    Vizitiul [utilizator]

    Pregateste terenul pentru ceea ce urmeaza si nimeni nu vede...
    • +12 (12 voturi)    
      Eu am vazut (Duminică, 7 octombrie 2012, 14:04)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Nu stiu restul...
      • -4 (6 voturi)    
        Ce ai vazut Coane... (Duminică, 7 octombrie 2012, 14:43)

        tedycv [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Daca "nu stii restul"?
      • +9 (11 voturi)    
        nimeni nu a dorit sa vada (Duminică, 7 octombrie 2012, 16:09)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        in realitate nimeni nu vrea sa vada.. de ce?.. cand partidul care este pe placul nostru este la putere si TVR-ul o coteste avand o puternica sustinere pt arcul guvernamental ne facem ca totul este in regula.. cand partidul placut noua este in opozitie si aproape ca dispare de pe sticla TVR nu hne mai convine si facem lista lucrurilor ce nu trebuie sa se intample.. ca avem O Antena3 puternic usl-izata sau un B1 puternic PDL-izata nu ar fi o pierdere caci sunt entitati private dar cand TVR-ul este o arma politica nu mai este ok.. de aceea indiferent de simpatiile noastre tb sa avem grija ca aceasta televiziune sa aiba decenta, o anume echidistanta ceruta unui post public caci altfel nu vom avea niciodata televiziunea ce o dorim.. si tocmai din aceste motive cred ca nu vrem sa vedem decat ce ne place... TVR a fost mereu comportament de "tarfa" a puterii ( scuze pt limbajul licentios ).. cerem o TVR independenta politic cu oameni profesionisti sau umblam mereu dupa o TVR care sa fie cu si pentru ai nostrii???
        • +3 (3 voturi)    
          Uite pe cineva (Duminică, 7 octombrie 2012, 20:10)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Care a inteles despre ce este vorba.
      • +2 (4 voturi)    
        nimeni nu a dorit sa vada (Duminică, 7 octombrie 2012, 16:09)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        in realitate nimeni nu vrea sa vada.. de ce?.. cand partidul care este pe placul nostru este la putere si TVR-ul o coteste avand o puternica sustinere pt arcul guvernamental ne facem ca totul este in regula.. cand partidul placut noua este in opozitie si aproape ca dispare de pe sticla TVR nu hne mai convine si facem lista lucrurilor ce nu trebuie sa se intample.. ca avem O Antena3 puternic usl-izata sau un B1 puternic PDL-izata nu ar fi o pierdere caci sunt entitati private dar cand TVR-ul este o arma politica nu mai este ok.. de aceea indiferent de simpatiile noastre tb sa avem grija ca aceasta televiziune sa aiba decenta, o anume echidistanta ceruta unui post public caci altfel nu vom avea niciodata televiziunea ce o dorim.. si tocmai din aceste motive cred ca nu vrem sa vedem decat ce ne place... TVR a fost mereu comportament de "tarfa" a puterii ( scuze pt limbajul licentios ).. cerem o TVR independenta politic cu oameni profesionisti sau umblam mereu dupa o TVR care sa fie cu si pentru ai nostrii???
      • +8 (8 voturi)    
        Ce spagi grase se vor da de catre unii (Duminică, 7 octombrie 2012, 16:26)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        din TVR ca sa nu fie da-ti afara .

        In alta ordine de idei parlamentului asta atit de " competent " care se pricepe la orice - in mod jalnic - ,dar nu se pricep sa-si faca curatenie in curtea lor , am de facut o propunere:

        Am vre-o 10000m2 de teren extravilan pe care vreau sa cultiv cartofi la anul si am nevoie de oameni calificati , in speta parlamentari pt araturile di toamna si pt la anul in primavara sa-i cultiv manual ca n-am bani de motorina .
        Era sa uit mai am in delta vre-o 15000m2 de stuf care merge bine la export si as avea nevoie de niste parlamentari ....
    • +11 (11 voturi)    
      Antenizarea TVR (Duminică, 7 octombrie 2012, 15:44)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Nu merita sa ne uitam la ei si nici sa le platim abonamentul.
      Din pacate m-a mai dezamagit un om: Cristian Topescu.
  • +18 (18 voturi)    
    jenant (Duminică, 7 octombrie 2012, 13:55)

    david [anonim]

    Daca cineva mai avea vreo urma de indoiala ca politicul doreste sa controleze viata si viitorul jurnalistilor, acum sper sa mai aibe. Topescu este parlamentar PNL! acelasi partid care l-a propus pe Elwis la sefia TVR. Cel mai important este ca ANGAJATII TVR SUNT OBLIGATI!!!!!! SA SEMNEZE O DECLARATIE PRIN CARE SUNT DE ACORD CU PROCESUL DE SELECTIE SI AUTOMAT RENUNTA LA FUNCTIA PE CARE O DETIN SI DORESC O ALTA NOUA. SPUN CA SUNT OBLIGATI!!! PENTRU CA DACA NU SEMNEZI ESTI AUTOMAT DECLARAT PICAT!
    • +10 (10 voturi)    
      Topescu !!!! (Duminică, 7 octombrie 2012, 14:54)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui david

      Daca pe vremea lui Ceausescu,il admiram si respectam pentru talentul si verticalitatea lui,in momentul de fata,in loc sa-si pastreze echidistanta fata de politic,sa infundat in mocirla politichiii.Ce sa faci,pentru bani si ursul joaca!.Puteti d-le sa-mi spuneti de ce sant obligat eu sa platesc 4,5 lei pe luna acestei televiziuni ocupate de usl???
      • +2 (4 voturi)    
        Nu esti obligat. (Duminică, 7 octombrie 2012, 21:35)

        Rollo [utilizator] i-a raspuns lui ioil

        Poti renunta printr-o declaratie pe proprie raspundere in orice punct de Enel la acest "abonament".
        Nu ma mai mira nimic din ceea ce fac USL-istii. M-ar surprinde daca ar proceda contrar directivelor Voiculesciene...
      • -1 (1 vot)    
        Ca o continuare, (Luni, 8 octombrie 2012, 9:27)

        aegis [anonim] i-a raspuns lui ioil

        pentru ca tot atat ai platit si cand era ocupata de PDL
        • +1 (1 vot)    
          Pentru asta,nu vreau sa platesc! (Luni, 8 octombrie 2012, 19:40)

          ioil [anonim] i-a raspuns lui aegis

          Pentruca TVR intotdeauna a fost si este confiscata politic.Nu au decat sa si-o sustina din propriile lor buzunare de partide politice si nici de cum din buzunarele noastre!Care sant hotii????
    • +1 (1 vot)    
      Visul urat al lui Elwis (Duminică, 7 octombrie 2012, 22:20)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui david

      @david,
      - esti sigur in privinta obligativitatii de a semna declaratia prin care se da acordul...?
      - ai informatii clare, precise, referitoare la cei care nu vor accepta sa semneze... - fiind "automat" declarati picati?

      Legea este cam de partea celor care se opun mascaradei USLamiste!
      • +1 (1 vot)    
        un sfat prietenesc (Luni, 8 octombrie 2012, 10:00)

        un simplu spectator [anonim] i-a raspuns lui Adriana

        Da legea este de partea voastra a angajatilor.Rezolvarea este sa se implice sindicatul si sa nu semnati niciunul acea cerere tampita de care se aminteste aici, numeni nu face cerere sa fie evaluat pentru a renunta la postul lui, a concura pe alte posturi dupa cate inteleg ca sa fie dat afara (atentie in felul asta s-ar putea sa renuntati si la salarii compensatorii) si nu mai aveti nici un castig in instanta semnand o cerere. Nu stiu cum stau exact treburile dar numai unindu-va si interesati-va la un avocat cat e de legal ceea ce fac , ca s-ar pute ca semnand acea cerere sa ,,v-o faceti cu mana voastra". Stiu ca multi vor semna fiind siguri ca vor ramane dar ganditi-va totusi ca numarul disponibilizatilor este mare.
        Am trecut si eu printr-o restructurare , dar nu cu atata stres si cu o mascarada ca a voastra. Va doresc succes si numai uniti veti stopa aceasta marsavarie a USL -ului.
        • +1 (1 vot)    
          NU va speriati degeaba ! (Luni, 8 octombrie 2012, 19:44)

          ioil [anonim] i-a raspuns lui un simplu spectator

          Nu o sa va pierdeti postul daca ve-ti ajunge toti cate un mic Gadea.Asta va fi de fapt testul!!!
  • +11 (13 voturi)    
    restructurare TVR (Duminică, 7 octombrie 2012, 14:05)

    mitica [anonim]

    -TVR are in prezent datorii de 170 milioane Euro
    -se formeaza comisiile - 75 mii de euro
    -TVR se imprumuuta pentru salariile compesnatorii - 15 milioane Euro
    - TVR va fi dat in judecata de catre salariatii disponibilizati si acestia din urma vor castiga, asa cum au facut-o de fiecare data.

    Asta se cheama o restructurare sau o ingropare a televiziunii publice?!
  • +15 (17 voturi)    
    La naiba (Duminică, 7 octombrie 2012, 14:40)

    naiba [anonim]

    Madalin Voicu ? Ex-cantaretul asta e peste tot. Nu se mai satura ? Sa ne scape...
  • +7 (9 voturi)    
    In sfarsit,depolitizare (Duminică, 7 octombrie 2012, 14:43)

    ioil [anonim]

    Dupa cum vedem usle-ul va depolitiza tvr-ul de vechile structuri,aruncand afara pe jurnalistii nealiniati lui si va numi pe cei de casa.Frumos,va sade democratilor! Va propun sa luati in corpore pe jurnalistii de la antena 3,sa poata avea o audienta mai mare,
  • +9 (9 voturi)    
    eu nu vreau sa ma las pacalit (Duminică, 7 octombrie 2012, 15:18)

    comentez [utilizator]

    Citez pe domnul Saftoiu:

    "Am credinta ca, indiferent de taberele politice, redresarea si recredibilizarea TVR este o problema nationala care trece peste interesul politic de moment"

    Cred ca domnul Saftoiu este ori groaznic de naiv ori rau intentionat. Ma intreb daca domnul Saftoiu nu a trait in Romania in ultimele luni de zile? Nu a vazut presiunile la care sunt supuse institutiile statului ?

    De ce in comisii se afla deputati USL ? Domnul Saftoiu isi imagineaza ca acestia pot sa treaca peste interesul politic?
    • +1 (1 vot)    
      Fii sigur! (Luni, 8 octombrie 2012, 12:56)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui comentez

      Este rau intentionat si are o rea intentie de om frustrat, care e cea mai rea specie de om!
  • +8 (8 voturi)    
    restructurare cu actualii sefi de serviciu (Duminică, 7 octombrie 2012, 15:36)

    mihai [anonim]

    Dl Claudiu Elwis a zis ca din comisiile de evaluare nu vor face parte actuali sefi, pai Flori Vlad nu era sef serviciu la editori, Bogdan Craciunescu-Serviciul Video Audio pt. Productie TV si Daniel Selaru Serviciul Sisteme Informatice si Dezvoltare IT, din cadrul Departamentului Dezvoltare si Intretinere, Marcu Oana sef servicu difuzare Programe, Cristian Nicolau - dir dep artistic, Elana Golu sef studiouri productie TV, Claudia Malaut sef serv contabilitate, Marian Anghel sef serviciu imobile, Zamfir Petre Alexandru-serviciu emisie.
  • +12 (14 voturi)    
    usl vrea sa puna laba pe absolut tot ce misca (Duminică, 7 octombrie 2012, 15:38)

    bizonul_nou [utilizator]

    in Romania.
    Mai au de pus laba pe justitie si Romania va ajunge o tara tacuta.
    Chestia asta din TV publica este o bataie de joc ordinara, desi de ani de zile, televiziunea publica cinta de partea uslinoasei. Ce mai vor in plus?
  • +7 (9 voturi)    
    pot sa isi traga inca 7 televiziuni (Duminică, 7 octombrie 2012, 19:05)

    politic_incorect [utilizator]

    tot nu votez un criminal in masa, un turnator, un pacalici si-un copilot avorton. o adunatura de libidinosi...
  • +6 (8 voturi)    
    Tiganul tot tigan... (Duminică, 7 octombrie 2012, 20:07)

    claemi [utilizator]

    astia daca nu ar fi in Parlament ar muri de FOAME ,sa nu mai vorbim ca sint mari artisti...
  • +9 (9 voturi)    
    WOW nici un PDL ist (Duminică, 7 octombrie 2012, 20:42)

    Armand [anonim]

    Astia sunt NEBUNI cu pot sa facă asta asa pe fata o epurare a TVR. NU au scrupule neocomuniștii astia.Ma întreb ce alte surprize neplăcute ne mai pregătesc?
  • +5 (5 voturi)    
    wow (Luni, 8 octombrie 2012, 8:36)

    ala_ [utilizator]

    madalin voicu e pe lista? mncati-ash! De cand propus sa elibereze toti puscariasii cu pedepse sub 6 ani, inclusiv pe Nastase, vad ca e rasplatit pt fapte bune. I-a sa treaca la colt cei ce critica masura lui.
    Haideti! Parlamentul reprezinta poporu!
  • +5 (5 voturi)    
    plati (Luni, 8 octombrie 2012, 9:17)

    RoMaLeS [utilizator]

    cum ba... adica noi platim TVR-ul fortat si ei vor sa-l puna la ordinele lor?
    Pai nu nesimtitilor, imi scoateti din factura TVR-ul atunci si il platiti voi... sau il privatizati in bloc si vor decide altii si asa aveti in eter/cablu minciuni deja platite...
    nesimtitilor...
  • +5 (5 voturi)    
    un sfat prietenesc (Luni, 8 octombrie 2012, 10:07)

    un simplu spectator [anonim]

    Contestati comisiile , dupa cate vad eu aici multi sunt in stare de incompatibilitate Emilia Hosu Longin are fiul in TVR , cun domne iarta-ma sa faca parte din comisia care il evalueaza pe cel ce la randul sau il evalueaza pe fiul ei , cat si contestatiile, Topescu are nevasta in TVR si exemplele pot continua
  • +3 (3 voturi)    
    Disperare (Luni, 8 octombrie 2012, 12:13)

    Draky [utilizator]

    Disperarea din vara a avut un final deja cunoscut, disperarea de toamna va avea un final previzibil...