VIDEO Victor Ponta renunta la Corina Dumitrescu si il propune pe Ioan Mang pentru functia de ministru al Educatiei

de V.M., R.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2012, 21:28 Actualitate | Esenţial


Premierul desemnat Victor Ponta a anuntat, duminca seara, ca va nominaliza o alta persoana pentru ocuparea functiei de ministru al Educatiei, pe senatorul social-democrat Ioan Mang, seful departamentului de educatie din PSD, renuntand astfel la numirea Corinei Dumitrescu pentru acest portofoliu.

Declaratiile lui Victor Ponta:
  • Referitor la situatia din ultimele zile, acuzele pe tema candidaturii doameni Corina Dumitrescu: Am apreciat foarte mult ca a dat raspunsuri la ceea ce presa ridicase ca motive de indoiala
  • Propunerea mea catre dna Dumitrescu de a ocupa aceasta functie a fost facuta cu toata buna credinta
  • Era foarte important ca prestigiul, probitatea profesionala si personala sa nu aiba de suferit iremediabil in urma acestor zile fierbinti pentru domnia sa
  • In acelasi timp, deciziile politice si dureroase trebuie sa le iau eu, pentru ca raspunderea imi apartine
  • Consider ca in perioada imediat urmatoare, ministrul Educatiei are imediat de organizat admiterea in clasa pregatitoare, bacalaureatul, admiterea la liceu. Un ministru care in fiecare zi trebuie sa raspunda la niste acuzatii, chiar daca acestea se dovedesc a fi neadevarate, nu poate functiona la 100% din capacitate
  • Am rugat-o pe dna Dumitrescu sa accepte ca, pentru acest moment, sa nominalizez un alt ministru. Din acest motiv, am discutat si maine dimineata il voi propune pentru a ocupa functia de ministru al Educatiei pe dl Ioan Mang, senator de Bihor si seful departamentului de educatie din PSD
  • Sper sa preia din mers si sa faca fata cat mai bine provocarilor care il asteapta chiar de a doua zi


  • Aceasta saptamana, intre momentul noominalizarii si prezentarea in Parlament, a fost una dificila, grea, cu pasi mai sovaielnici, inteleg exigenta presei si e corecta pentru ca noul guvern trebuie sa reprezinte o schimbare fundamantala fata de guvernele PDL inlocuite in ultima perioada
  • Niciunul dintre noi nu ramane intr-o echipa, desi e nevinovat, decat daca aduce mai multa soliditate si ne fereste de suspiciuni si critici, unele mai intemeiate, altele mai putin intemeiate
  • De la intentiile mele bune si pana la zilele dificile pe care le-a avut, e o distanta ca de la cer la pamant

Corina Dumitrescu: Ii multumesc dlui Ponta pentru increderea acordata, ii multumesc senatorului Mang pentru nominalizare si va beneficia de sprijinul meu

Raspunsuri la intrebarile jurnalistilor:

  • Dl Alistar a gresit foarte tare ca a fost sef la Transparency International, dna Dumitrescu ca o chema Radu si dl Diaconu ca a fost director la teatru
  • In protocolul cu minoritatile, e obligatia noastra de a promova legea minoritatilor nationale, blocata de foarte multi ani in Parlament
  • Guvernul USL nu e sovin sau antimaghiar, UDMR merge in opozitie alaturi de PDL iar dialogul meu cu opozitia va fi unul normal si civilizat. Intotdeauna le-am spus celor de la PDL sa faca legi ca si cum ar urma sa ajunga in opozitie.
  • Ei au dat legea ca nu trebuie sa aiba cvorum la comisii. Regula s-ar putea intoarce impotriva lor. Vom avea cvorum in comisii, maine
  • L-am propus eu pe dl Mang, am discutat si cu secretarul general, domnia sa va trebui sa fie audiat maine de comisiile de educatie
  • Trebuie sa opresc neaparat procesele impotriva statului din partea pensionarilor. Milioane de procese inseamna o situatie cumplita pentru pensionari, blocarea justitiei, cheltuieli de judecata in plus si pierdere pe linie din partea guvernului. Mai bine recunosti datoria si o rambursezi, cand stii ca pierzi un proces
  • Am emotii pentru votul de maine, imi aduc aminte ca cineva nu a avut emotii si a picat. Sunt convins ca de prestatia ministrilor si a mea va depinde votul favorabil sau nu, dincolo de suportul politic
  • La legea Educatiei am acuzat ca a fost adoptata fara dezbatere parlamentara. Orice modificare la lege se va face in mod democratic: dezbatere publica si vot in parlament, nu prin asumarea raspunderii

Alte declaratii:

  • Am programat aceasta conferinta dupa momentul anuntarii rezultatelor din Franta. Sunt foarte fericit de victoria lui Francois Hollande, nu doar pentru ca am participat la campania lui, dar pentru ca e un semnal al unei schimbari fundamentale in Europa.  Alaturi de austeritate si disciplina bugetara, Europa va investi in crestere economica, creare de locuri de munca si inovatie. Hollande, avand alaturi premieri de stanga, va balansa probabil la nivel european ceea ce pana azi a fost o dominatie a dreptei conservatoare, care nu a gasit solutiile necesare pentru Europa
  • Totodata, regret ca, in entuziasmul pentru sustinerea lui Hollande, am folosit niste cuvinte nepotrivite la adresa fostului presedinte francez. A fost o lectie si pentru mine, la nivel international sunt termeni pe care nu poti sa ii folosesti
  • Pe de alta parte, sunt atat de bucuros ca negocierile cu FMI sunt pe cale de a se incheia cu succes. Obiectivele fundamentale referitoare la salarii si pensii sunt acceptate de FMI si vor fi incluse in scrisoarea de intentie.
  • Dumnezeu a aranjat lucrurile in asa fel incat exact la doi ani dupa ce pensiile si salariile au fost taiate sa avem un rezultat multumitor
  • Sunt absolut hotarat ca marti, in prima sedinta de guvern, sa aprobam scrisoarea de intentie si sa dam un semnal foarte clar de stabilitate si un semnal catre populatie ca ne tinem de promisiuni
  • Voi solicita votul de incredere al Parlamentului bazandu-ma pe cei 232 de membri ai USL. Avem 232 de senatori si deputati USL, alaturi de ei am incheiat acord de colaborare cu UNPR
  • Vreau sa lamuresc lucrurile, nu mi-au cerut nimic din puncte de vedere al reprezentarii in guvern sau interese materiale. Au cerut legislatie privind impozitarea marilor averi, votul uninominal, consultarea lor in cazul legilor cu impact social si sprijinul lor pentru reintregirea salariilor. A fost o negociere absolut corecta cu niste oameni de care trecutul apropiat ne desparte, dar cel indepartat ne apropie
  •  Am finalizat acordul intre USL si grupul minoritatilor, se va semna oficial luni, la ora 9.45, la Parlament. Nu am avut niciun fel de retinere de a colabora cu ei
  • Ma bazez maine pe o majoritate stabila, care sa permita USL sa puna in pracitca obiectivele si proiectele sale

Citeste si:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10880 vizualizari

  • +41 (47 voturi)    
    alta belea (Duminică, 6 mai 2012, 21:35)

    mockito [utilizator]

    Asta striga cat putea ca Funeriu e de vina pt rezultatele dezastruoase de la bac. Asta ce inseamna...ca va da liber la copiat din toamna? PSD-ul are nevoie de cat mai multi prosti, inculti, analfabeti...asa ca as fi surprins daca se va mai gasi vreo camera video la vreun examen din toamna.

    http://www.oradeapress.ro/2011/07/ioan-mang-vrea-capul-lui-funeriu-pentru-rezultatele-de-la-bacalaureat/
    • +17 (19 voturi)    
      ...curaj... (Duminică, 6 mai 2012, 23:01)

      Andrei T [anonim] i-a raspuns lui mockito

      De ce cautam vinovati in alta parte. De vina e Ponta si numai Ponta. Ponta, dupa liceu, a dormit cu aurolacii prin parcurile Parisului timp de cativa ani. Acum in Romania au venit la putere lumpenii de cartier, scursorile societatii. As vrea sa facem ceva. Toti cei care stiti cate ceva din viatza acestui coate goale de Ponta sa scrieti pe acest site. Poate in felul asta isi va face si el publica viata adevarata. Ar fi un lucru bun pentru toti romanii. Sper ca cititorii acestui site au suficient curaj.
      • +8 (10 voturi)    
        Fara guvern USL (Luni, 7 mai 2012, 0:35)

        momentul [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

        Singura reduta cred ca a mai ramas UNPR-ul.Nu cred ca UDMR va vota guvernul pontanac. Puneti tunurile pe UNPR-isti.Trebuie sa-i aducem la protocolul nostru.Nu credeti ca puteti face fata dupa ? Come on! ... Poate chiar si visul lui Base de a se reforma Constitutia?Hai, acuma pe ultima suta de metri. Acum sa vedem cine poarta crucea in fata si cine steagul.Puneti-va centurile de siguranta!Pentru Romania pentru noi si pentru voi!
        • +8 (10 voturi)    
          I have a dream (Luni, 7 mai 2012, 8:09)

          Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui momentul

          Visez la o tara care nu va avea guvern mafiot, pus pe pradare

          Visez la o tara in care 89,9% din PSD va fi arestat pe motiv de coruptie

          Accept Social-democratia....dar nu accept PSD, si Iliescu
      • -1 (3 voturi)    
        ti-ai luat medicamentele??? in fine ... aurolacul? (Luni, 7 mai 2012, 10:03)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

        Cum e oare posibil ca niste comentarii care i-ar face gelosi pe "editorialistii" de la Romania Mare sa primeasca atatea plusuri?!?! Spune multe despre ce oameni isi exprima elucubratiile pe acest site si care e publicul-tinta... E absolut jenant...
        P.S.
        D-le Andrei T de unde aveti aceste info? Ati dormit si dvs. laga Ponta, drogat cu aurolac, prin parcurile Parisului?? Nu prea dati dovada de solidaritate...Dar foarte probabil inhalati inca inainte sa comentati pe forumuri... Spuneti adevarul, curaj !!!
    • +14 (16 voturi)    
      Spin up! (Duminică, 6 mai 2012, 23:30)

      germanicus celtics [anonim] i-a raspuns lui mockito

      Trebuie sa cada tot guvernul la votul din parlament.Cu asta trebuie sa va ocupati maine.Si nu doar pe forumuri!Eu fac tot ce pot din Germania.
    • +19 (21 voturi)    
      cv (Luni, 7 mai 2012, 0:06)

      lll [anonim] i-a raspuns lui mockito

      Inca unul cu un CV dubios:

      Distinctii: 2003, International Diploma of Honour for significant contributions to global society through OUTSTANDING ACHIEVEMENTS IN COMPUTER SCIENCE - conferita de American Biographical Institute USA

      Wikipedia spune ca diplomele date de aceasta organizatie sunt cumparate:
      "The American Biographical Institute (ABI) is a paid-inclusion vanity biographical reference directory.[...] generates revenue from sales of certificates and books.
      Its awards are frequently denounced as scams by politicians.".

      Singura lui distinctie din CV. Demn de mila.
      • +13 (15 voturi)    
        genial! (Luni, 7 mai 2012, 1:29)

        Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui lll

        Mongoloidul a dat iar cu oistea in gard!
        Sa vedem cum va justifica asta diploma cumparata prin sms :))
      • +1 (3 voturi)    
        despre ABI (Luni, 7 mai 2012, 10:54)

        o.s. [anonim] i-a raspuns lui lll

        Incredibil
        ABI asta e o firma care iti vine cu cash - 300 de dolari - aceasta diploma de onoare....
        umbla pe la oricine are functie si e suficient de prost sa vrea sa se faleasca cu asa ceva.

        e incredibil ca un ministerial sa aiba asa ceva in CV

        sunati la ABi si cereti o diploma, daca nu credeti (sfat pt redactia hotnews)
      • 0 (0 voturi)    
        incredibil (Luni, 7 mai 2012, 19:52)

        clar [anonim] i-a raspuns lui lll

        Bai frate... nu-mi vine sa cred!
        Ioan Mang este muuult mai prost decat credeam. Bine macar ca nu-ti trebuie multa minte ca sa ajungi ministrul educatiei!
    • +15 (17 voturi)    
      Sa verifice cineva firma KEYSYS (Luni, 7 mai 2012, 0:26)

      STUDENTUL [anonim] i-a raspuns lui mockito

      Ioan MANG a fost singuruul care a vandut calculatoare Universitatii Oradea. La Mang puteai sa cumperi examene. Am platit si eu examen la el. La universitatea din Oradea Mang cu familia a facut monopol de NEPOTISM. El si cu Gerda inseamna 7 examene sau 8 la Facultatea de Calculatoare.
      Mang nu va lupta niciodata impotriva nepotismului si a facut afaceri cu Universitatea. Toate calculatoarele se cumparau de la el.
      Mang a facut afaceri cu toate primariile din judet care aveau primari PSD :

      primariacutare.decnet.ro.
      Verificati, fir-as eu sa fiu al dracului de va mint!!!

      MANG E CORUPT!!!!
      • +8 (10 voturi)    
        Si pe cine ai prefera? (Luni, 7 mai 2012, 0:39)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui STUDENTUL

        USL nu are profesionisti in educatie, ci doar "profesionisti". Asa cum nu are cinstiti, ci doar "cinstiti".
        L-ai fi preferat pe Cornel Popa, fost director de scoala? Asta ca sa ramanem in domeniul oradean. Ca si tanti Dumitrescu si-a facut liceul la Sinteza.
    • 0 (2 voturi)    
      nu se poate asa ceva (Luni, 7 mai 2012, 10:48)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui mockito

      nu trebuie sa lasam PSD-ii sa isi duca la bun sfarsit opera de spalare totala la cap a populatiei. Cu un Mang la invatamint, urmatoarele generatii vor fi atat de tampite incat politicienii nu vor mai avea pic de opozitie din partea societatii, nici la furat, nici la alte abuzuri.

      asta e un plan limpede: copii invatati de mici cu coruptia, cu comertul din scoli, spalati la cap cu o forma de religie superficiala, obedienti...

      Societatea civila trebuie sa reactioneze: Mang nu e cu nimic mai bun ca Dumitreasca, e un baronas local cu diploma! !!
  • +19 (23 voturi)    
    Ei bravos! (Duminică, 6 mai 2012, 21:36)

    PoneiulTroian [utilizator]

    Acum te-ai prins ca mass-media e mai democratica decat politichia... ea da la gioale la toti ministrii, fara partinire, ha, ha. Ba chiar si la un presedinte francofon.
  • +35 (39 voturi)    
    alt penal (Duminică, 6 mai 2012, 21:36)

    mockito [utilizator]

    Bihoreanul Ioan Mang, senator PSD în Parlamentul României, se regăsește pe lista neagră a senatatorilor care au afaceri cu statul, postată pe siteul anticoprupție www. romaniacurata.ro.

    http://www.adevarul.ro/locale/oradea/Senatorul-Ioan-Mang-afaceri-necurate_0_541745862.html
  • +21 (27 voturi)    
    Prima victorie asupra comunistilor (Duminică, 6 mai 2012, 21:37)

    manipulantu [anonim]

    In sfarsit automobilistul a inteles ca societatea civila nu mai agreaza toate muhaelele certate cu legea, infatuate si cu dispret fata de platitorii de impozite si taxe.
    • -23 (29 voturi)    
      unde era? (Duminică, 6 mai 2012, 22:41)

      Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui manipulantu

      unde naiba era societatea asta civila cand toti penalii portocalii ocupau ministerele?

      unde era cand udrea dadea telefoane pe la radio si se dadea propria sa sustinatoare?

      unde era cand tamplarul igas brancona?

      sau cand funeriu n-a reusit in peste un an sa aduca o diploma de bac echivalata?

      unde era cand boc si-ai lui ne furau toti banii din buzunar pt autostrazi si nu reuseau sa faca un amarat de drum judetean cu ei?

      unde era societatea asta civila cand udrea sifona miliarde (!!!) de dolari pt gondole, fantani arteziene si terenuri de fotbal in panta?
      • +15 (17 voturi)    
        Regret (Duminică, 6 mai 2012, 23:04)

        manipulantu [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

        Nu am comuniune de idei cu adulatorii latrinelor. Intotdeauna sariti de la un subiect la altul. Niciodata nu aveti idei sau argumente proprii.
      • +14 (16 voturi)    
        Cum unde? (Duminică, 6 mai 2012, 23:19)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

        Uite aici... Acu' o vezi??? Ce te-ai suparat asa tare ca Ponta nu a gasit niste oameni cinstiti si capabili in tot USL-ul? Lasa ca mai e de unde sa se fure, nu-ti face probleme. O sa isi umple si ei buzunarele golite, ca doar nu ajung la putere degeaba...
      • +13 (15 voturi)    
        urat (Duminică, 6 mai 2012, 23:23)

        mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        pfff, antenele astea au facut terci multe minti !
        Cum gandesti tu daca crezi ca cineva fara bac i-si da docotoratul cu un castigator de premiu nobel ?
      • +1 (5 voturi)    
        indisponibilitati (Luni, 7 mai 2012, 0:34)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

        Daca includeti in societatea civila si presa, va pot spune ca gazda noastra se afla pe statul de plata al Cotrocenilor si era oleaca indisponibila pentru cele semnalate de dvs.
        • +6 (8 voturi)    
          Daca prin "presa" va referiti... (Luni, 7 mai 2012, 3:00)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

          si la trustul Intact (aka latrinele TV), va pot spune ca, desi "gazda noastra se afla pe statul de plata al Controcenilor", astfel fiind "oleaca indisponibila pentru cele semnalate", in schimb latrinele si-au facut din plin datoria civica falsificand si denigrand din plin orice persoana vizibila din PDL sau venind din partea PDL.

          Astfel, dupa cum singuri ati constatat, de data aceasta latrinele, care nu sunt pe statul de plata al Controcenilor, deci fiind o presa cat se poate de libera, onesta si foarte obiectiva, de data aceasta a fost foarte ocupata cu altele si nu a avut timp sa acorde o atentie la fel migaloadsa noilor ministri propusi de Ponta (adica de Vociulescu, Nastase si Antonescu) precum a acordat ministrilor PDL timp de 8 ani de zile.

          Este de inteles: sunt si ei oameni (vorba vine) si dupa o lupta crancena pentru binele tarii, dusa pana la sacrificiu timp de 8 ani de zile, si-au luat si ei (jurnalistii respectivi) o pauza de o tigara, sa mai rasufle si ei. Astfel, momentul numirii lui Ponta si al propunerilor acestuia pentru posturile din viitorul guvern i-a luat prin surprindere si i-a prins pe unii cu pantalonii pe vine si pe altii in pozitia de aplecat-pupat al posterioarelor respective. De altfel asta este si marea suparare a domnului Montesquieu, caruia, aflat in pozitia mentionata mai sus (cea de aplecat-pupat), tocmai i-a schimbat obiectul afectiunii/muncii si de la pupat posterior Dumitrescu, va trebui sa inghita alt posterior, pentru care nu era asa pregatit sufleteste. Noi nu putem decat sa-i trimitem parereile nostre de rau sincere si sa-i spunem ca nu este singur, mai sunt si altii alaturi de el, de exemplu domnul Smen.
      • +1 (7 voturi)    
        tupeu si mistificare (Luni, 7 mai 2012, 0:39)

        fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        Montesquieu ai creerii varza !Mai schimba postul , mai mergi intr-un parc...Spune daca poti ce a furat sau daca au avut contracte cu statul prin firme : Udrea , Funeriu ,Igas, Boc ,Anastase - prima linie a pdl. Pentru ce au facut-daca au facut- la nivel local cate un primar , consilier sau sef CJ nu ajung nici la degetul mic al celor de la usl-asilor.Iar la tupeu si mistificare nici atat!
      • +1 (3 voturi)    
        ascunzatoare (Luni, 7 mai 2012, 9:56)

        marmarin [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        Unde erai tu ca presa uslista a vuit de cand s-a instalat guvernul pdl si noaptea si ziua. Ca sa nu mai zic de mizeriile de la preferatele tale tv-uri, antenele. Nu uita guvernarea pdl-ista a facut cea ce trebuia facut. A mai si gresit dar sunt singurii care au facut ceva bun pentru Romania. Vad ca esti misogin ca toti uslasi. Udrea asa cum este ea a facut multe luicruri bune chiar daca nuti convine sa recunosti
      • 0 (2 voturi)    
        Miliardele (Luni, 7 mai 2012, 10:01)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

        alea "sifonate" erau ,in mare parte,fonduri europene,bine verificate de aia de afara si au asigurat bruma de crestere economica in aceasta perioada cumplita.
        Cand vei intelege ce se intampla in jurul tau,va fi prea tarziu si pentru tine si pentru noi.
      • 0 (0 voturi)    
        Funeriu n-a reusit in peste un an sa aduca... (Luni, 7 mai 2012, 20:13)

        clar [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

        Funeriu n-a reusit in peste un an sa aduca o diploma de bac echivalata?
        Pai in cazul asta tot respectul pentru Funeriu - ca n-a apelat la pile, cunostinte, relatii si mai ales nu a abuzat de putere pentru a obtine o echivalare de diploma mai repede decat o obtine oricine si-a facut studiile in strainatate!
        In caz ca nu stiai, draga Montesquieu, echivalarea unei diplome dureaza in Romania cel putin un an - si asta in cazul fericit in care vreo universitate de stat este de acord sa dai numai examenele si nu esti obligat sa participi la toate cursurile!
        Daca nu crezi, intreaba-i pe toti medicii care si-au facut studiile in Republica Moldova si incearca sa isi echivaleze studiile in Romania!

        Habar nu ai pe ce lume traiesti, munsiu Montesquieu!
    • +11 (13 voturi)    
      gresit (Duminică, 6 mai 2012, 22:45)

      petre [anonim] i-a raspuns lui manipulantu

      e o schimbare doar de fatada, acesta fiind un ministru mai putin manjit deci mai bun pentru alegerile din toamna; ca dupa aia tot tanti o sa fie
      • +8 (10 voturi)    
        Un prim pas (Duminică, 6 mai 2012, 23:16)

        manipulantu [anonim] i-a raspuns lui petre

        Daca vor sa guverneze trebuie sa invete ca de fapt parerile noastre conteaza.
        Si bineinteles, argumente concrete si nu exagerari.
        Cat despre ciuma rosie si "tentaculele acesteia" nu cred ca vom scapa vreodata.
        Chiar am suspiciuni in ceea ce priveste nominalizarea ministraresei, la cacialma.
        Ne-a deturnat de la analizarea celorlalte nominalizari. O fi fost doar o intamplare?
  • +32 (36 voturi)    
    zece negri mititei....... (Duminică, 6 mai 2012, 21:38)

    gica43 [utilizator]

    Noroc ca luni se va vota in parlament,altfel i-ar fi schimbat pe toti ! Oricum au inceput dovezile de ”competenta”ale psd.
  • +34 (38 voturi)    
    Felicitari hotnews.ro (Duminică, 6 mai 2012, 21:46)

    daniel [anonim]

    Ati fost primul site care a semnalat ca ca CV-ul doamnei Doamnei contine date eronate
    • -10 (12 voturi)    
      doar ca nu erau eronate (Duminică, 6 mai 2012, 23:56)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      dar puteau fi interpretate.
      asa ca au fost.
      a facut niste cursuri.. nu studii. adica a fost prezenta la niste cursuri
  • +26 (32 voturi)    
    .. (Duminică, 6 mai 2012, 21:47)

    Anca [anonim]

    Tipic PSD.. "pentru moment " . Cum adica pentru moment ?? Tot asa, pentru moment maresti si salariile ? Toul e de moment , pana la alegeri , apoi va vedeti de ale voastre???
  • +20 (26 voturi)    
    Io ase zic!!!!! (Duminică, 6 mai 2012, 21:47)

    dvribe [anonim]

    Vai de noi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +7 (9 voturi)    
      Petitii.ro (Duminică, 6 mai 2012, 23:12)

      in centru [anonim] i-a raspuns lui dvribe

      Vaicareala nu tine de cald nimanui.Trebuie actionat!Strangeti si numarati voturile impotriva guvernului Ponta.
  • +20 (24 voturi)    
    One down, (Duminică, 6 mai 2012, 21:51)

    LadyDi [anonim]

    more to follow!
    • +11 (13 voturi)    
      Hidra (Duminică, 6 mai 2012, 22:32)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui LadyDi

      Prea mult optimism, adu-ţi aminte de personajul mitologic Hidra: îi tăiai un cap şi-i creşteau altele la loc. Aşa şi cu Ming ăsta.
      • +2 (2 voturi)    
        Atentie la tastatura! (Luni, 7 mai 2012, 10:21)

        sile231 [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Sau ce mi-e Mang ce mi-e Ming.(Parca ultima a fost o dinastie chineza). O zi buna !
    • -15 (17 voturi)    
      corect! (Duminică, 6 mai 2012, 22:42)

      Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui LadyDi

      next in line: basescu ;)
  • +26 (38 voturi)    
    Deci (Duminică, 6 mai 2012, 21:55)

    micu l [anonim]

    ati renuntat deja la 2 bucati ministru , respectiv 10 % din guvern.
    Hai ca mai aveti de renuntat la alte 90 % plus functia de prim-ministru si , in sfirsit , veti fi pe calea cea buna !
  • +12 (16 voturi)    
    . (Duminică, 6 mai 2012, 21:56)

    Baba Ana [anonim]

    Vivat!
  • +30 (38 voturi)    
    D-l Ponta chiar ne crede timpitzi? (Duminică, 6 mai 2012, 21:56)

    sile231 [utilizator]

    Acuzatiile nu au fost neadevarate.Numele juridic e fals in declaratii publice. O zi buna !
    • +9 (11 voturi)    
      esti prea salon (Luni, 7 mai 2012, 0:11)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui sile231

      Se numeste prostie, ipocrizie si nesimtire... nu am gasit in vocabular un termen care sa unifice aceste notiuni.
      Ponta are o mina de om preocupat de bunul mers al tarii, ne tot anunta ca raspunderea ii apartine... va rog sa retineti acest aspect. Cand corabia lor se va scufunda, el va fi primul sobolan care o va lua la fuga. Asta e omul.
      Cat despre persoana ministrilor... sunt putini nominalizati care au ceva de spus cu adevarat, care isi pot aduce aportul personal in domeniile guvernate. Acest cabinet este numit exclusiv de catre papusarii cu interese economice, iar ministrii si ministresele nu vor face decat sa duca la indeplinire nelegiuirile ordonate de papusari.
      Li s-a promis ca le vor tine spatele atunci cand vor fi nevoiti sa dea socoteala... va mai aduceti aminte de codrut seres?!?
      Important este ca imbecilii astia sa nu apuce sa faca prea mult rau pana la alegerile din toamna, dar si mai important este ca romanii din orice strat social sa puna mintea la treaba si sa aleaga responsabil.
      • +1 (3 voturi)    
        100% de acord (Luni, 7 mai 2012, 10:23)

        sile231 [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

        Guvern de marionete atins de sindromul ciorii vopsite. O zi buna !
  • +26 (30 voturi)    
    dormi linistit,maine vei fi votat! (Duminică, 6 mai 2012, 21:59)

    leopold [anonim]

    De poimaine n-o sa mai dormi!
  • -25 (37 voturi)    
    perfect (Duminică, 6 mai 2012, 21:59)

    Montesquieu [utilizator]

    ponta le-a tras-o direct in fata contestatarilor si a avut taria sa renunte la o propunere cu semne de intrebare... spre disperarea postacilor portocalii care-au ramas acum fara obiectul munciii :))))))
    • +27 (39 voturi)    
      ba uite ca nu (Duminică, 6 mai 2012, 22:02)

      mockito [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Asta e mai penal decat toti... are afaceri cu statul si va da liber la copiat la BAC. E chiar mai rau decat analfabeta de la "standfort". USL-ul nu are alti oameni ...decat hoti, penali, falsificatori si parveniti.
    • +24 (30 voturi)    
      Daaaaa, i-a ciuruit... (Duminică, 6 mai 2012, 22:14)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Adica nea Ponta a desemnat niste personaje foarte controversate, care mai si mint, sperand ca nimeni sa nu spuna nimic, iar acum, ca i-a sarit "lumea" in cap pe buna dreptate, nu a mai avut incotro decat sa schimbe (o parte din) persoanele alea cinstite si profesioniste alese cu manuta lui. Asta da "victorie" a lui Ponta. Eu cred ca nu vezi bine: si-a tras-o singur in fata, nu altora. Nu trebuiau nominalizate de la bun inceput si asta denota ori ca e dobitoc, ori ca a numit niste persoane nu in baza cinstei si a profesionalismului, ci la presiunea unor grupuri de interese din USL, grupuri care nu au ca scop binele tarii, ci binele lor personal (ca daca ar fi fost altfel, nici perosanele numite de Ponta nu ar fi avut "semne de intrebare").

      Si intr-un caz si in celalalt, bine tot nu e. Asa ca nu vad care e motivul bucuriei tale. Nu a avut "taria" sa renunte, ci nu a mai avut de ales, caci sigur nu s-a gandit ca va ajunge in situatia asta in care parte din societatea civila sa-i ceara sa renunte la aceasta numire. Ceea ce vezi tu ca o victorie a lui Ponta, este de fapt o infrangere penibila a lui si o victorie a societatii civile. In rest, ramane cum am stabilit: mult bla bla si multe doua puncte si paranteze.
    • +16 (22 voturi)    
      pfuai (Duminică, 6 mai 2012, 22:15)

      calu` [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Baroane, ti se vor umple buzunarele acu`...dar, scuza-mi ignoranta, cu umilinta te intreb: stii sa citesti?...printre randuri adica. ale mele mai precis. ca sefu` tau le scapa pe bune.
    • +16 (20 voturi)    
      ce-a facut? (Duminică, 6 mai 2012, 22:24)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      tie ti se pare pozitiv ca i-au trebuit atatea zile sa renunte la matracuca in conditiile in care nu trebuia sa o nominalizeze de la inceput?
    • +3 (5 voturi)    
      logica dtale este absurda (Luni, 7 mai 2012, 0:11)

      ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      postezi ca sa iti faci norma, nici o noima
  • +19 (31 voturi)    
    O singura intrebare... (Duminică, 6 mai 2012, 22:02)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    cine sunt parintii lui tontu si ce au fost ei?
    Nu vad nimic nicaieri!
    Stiu ca vor sari uslasii ca apucatii sa/mi demonstreze cate in luna si in stele, dar... cine sunt parintii lui tontu?
    O fi vlabil si pentru ochi-de-peste fiert?
    Nu vaz nimic pe latrine si pe cecitatea tv!
    • +14 (20 voturi)    
      antenele nu sufla o vorbulita.....de ce...?? (Duminică, 6 mai 2012, 22:26)

      ali baba si cei 40 de hoti [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      si ce relatii familiare si de afaceri exista intre cei doi si specialistii propusi sa ne guverneze......???
      acum sa te vad hotnews???
    • +6 (8 voturi)    
      istoric (Luni, 7 mai 2012, 0:20)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Mărturia din urmă cu doi ani a Corneliei Naum, mama actualului prim-ministru Victor Ponta, capătă acum o altă greutate, când de deciziile băiatului său atârnă soarta României. “Faptul că Victor s-a născut se datorează integral tatălui său, Dumnezeu să-l odihnească, pentru că eu luasem decizia să nu păstrez sarcina. Aveam o anume suferinţă medicală care permitea un avort legal şi eram hotărâtă să nu fac copilul, dar a fost dorinţa fierbinte a tatălui său să îmi asum riscul. Noi am divorţat ulterior, dar, în 1992, când s-a stins din viaţă, tatăl lui Victor a făcut-o în casa noastră, înconjurat de cei dragi”, a declarat, pentru inpolitics.ro, mama lui Victor Ponta.

      Mai mult: Cornelia Naum, mama proaspătului prim-ministru Victor Ponta, dezvăluie lucruri mai puţin ştiute: "Are tendinţa de a se umfla în pene" - preluat pe pe: Libertatea.ro
      • 0 (2 voturi)    
        Mda, si ???? (Luni, 7 mai 2012, 9:59)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

        Nu inteleg ce vreti sa subliniati?
        tendinta de a se umfla in pene o au cam toti politicienii sau, mai bine zis, este ceva ce-i face pe multi sa intre in politica....
        De Basescu ce sa zic...este atat de modest......
        Iar povestea familiei lui nu este , cu nimic, compromitatoare pentru el...dimpotriva.
        Curiozitatea morbida a unora ca TataOmidu' in ce priveste rudele cuiva imi aduce aminte de dosarele "de cadre" facute de comunisti.
        Aici , cica, se lupta cu comunismul dar se folosesc, din plin, metodele comunistilor.
        Curat murdar, coane Fanica !
        • +1 (1 vot)    
          Coane vizarde, (Luni, 7 mai 2012, 12:46)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          nu am avut nevoie de acele date deoarece mi le servea de fiecare data latrina tv, gargara tv, precum si pacalicii care se perinda pe acolo.
          Mi s/a parut normal ca asa cum sapa dupa prin laturile altora, sa sape si prin cele uslase!
          In acceptiunea acelor haznale, se inducea o idee cum ca datorita lui ta'su este ce este, sau... aha, pai daca ma/sa, ...
          De ce sa nu se fi procedat la fel si cu pontalaul si corina?!
          Curiozitate morbida?
          Mie mi se pare ca la aceeasi curiozitate manifestata de altii, nu ai avut nici un fel de reactie!
          Dosarele lui goagal si ale lui voicu nu te/au dranjat?
          Curios!
          Te dai democrat dar mustesti a comunism! Cat despre limbaj ce sa ceri unui ga...oz!?
          Sorry, dar ca sa intelegi, trebuie sa ma cobor la ceea ce esti.
    • 0 (2 voturi)    
      mai Omida, nu ai intrebat de parintii altora.... (Luni, 7 mai 2012, 10:02)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      parintii ministrilor lui Boc sau MRU nu te-au interesat de loc.
      Oare de ce ?
      Hotnews nu a facut investigatii cum au luat diplome, daca le-au luat.
      Vanatoarea , pe fata, a "bubelor" din dosare este vadita si nu va face cinste, pentru ca o faceti cu diferit pentru "ai vostri" si "ai lor".
  • +24 (26 voturi)    
    voma (Duminică, 6 mai 2012, 22:02)

    calu` [anonim]

    "Am rugat-o sa accepte ca, pentru acest moment, sa nominalizez un alt ministru. Din acest motiv am discutat..". a rugat-o?! cum dreac vine asta? da` de ciorna aia a` lu` tanti nu zice nimic!? sau poate se gandeste sa o puna ministru la educatie fizica, nu? ca se vede "aptitudinea si competenta" doamnei in inNot dar mai ales in baschet , caci la ping pong se pricep toti ai ei, Cu respect, imi vine sa vomit.
  • +16 (16 voturi)    
    Educa'ie (Duminică, 6 mai 2012, 22:37)

    patrocle [anonim]

    Un NU răspicat politizării în continuare a învăţământului. De 22 de ani avem un număr considerabil de analfabeţi, de agramaţi, de oameni fără gândire logică, de părinţi şi copii debusolaţi. La Educaţie este nevoie de un om cu pregătire pedagogică şi psihologică, nu de super IT, trăim vremuri când şi copiii noştri ar putea fi super. Acelaşi lucru mi l-aş dori şi la conducerile şcolilor, şcoala, oaza de lumină în deschiderea minţilor, un loc sigur de creştere şi dezvoltare pentru proiecte serioase de viitor, pentru crearea unei societăţi aşezate. Camerele introduse de ministrul Funeriu sunt obligatorii la examene, nu fabricaţi diplome, pregătiţi copiii pentru viaţa reală! Începutul curăţeniei este de bun augur pentru societate şi pentru copii. Presiunea psihică le-a trecut, copiii de azi nu mai sunt timoraţi de microfon, cameră de luat vederi etc, dimpotrivă sunt doritori să se afirme. Timoraţii se află printre cei mulţi care nu mai pun mâna pe carte
  • -5 (5 voturi)    
    ,,Intelectualii" isi dau cu parerea. (Duminică, 6 mai 2012, 23:04)

    Andrei [anonim]

    Sunteti de parere ca e mai bine cu camere,dar incercati sa va reamintiti modul prin care ati sustinut si voi examenul de bacalaureat !
    Nu cred ca daca bacalaureatul din 2012( si nu numai) va fi supravegheat in totalitate Romania va ajunge pe drumul cel bun.
    Este vorba de un sistem educational total gresit si necizelat, care trebuie pus la punct de la A la Z si-apoi se poate pune discutia camerelor video.
    Penibili!
    • +5 (5 voturi)    
      Posibil sa ai dreptate... (Luni, 7 mai 2012, 2:04)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Intr-adevar e o situatie mai complexa, dar daca elevii stiu de la inceput ca nu vor putea sa copieze, vor aborda altfel "viata". Daca stiu ca oricum vor trece, nu vor fi motivati sa invete. Concurenta in timpul scolii lasa si ea de dorit, pentru ca multi profesori sunt cum sunt, notele la ore nu mai sunt relevante pentru ca sunt influentate de diferiti factori (cadouri, elevi care sunt copiii unor oameni "importanti" politici sau de afaceri cu mare influenta etc), asa ca bacalaureatul va trebui sa fie o proba a "adevarului" situatiei scolare a unui elev. Degeaba ai 10 pe line, daca nu reusesti sa ai bacul. Inseamna ca e ceva putred cu modul in care s-au dat notele.

      E ca si cum ai spune ca a nu e bine sa fie acuzati si prinsi politicienii care fura, ca sistemul nostru social si politic este prost de la A la Z si ca inainte de a se trece la arestari si acuzatii, mai intai trebuie sa fie pus la punct sistemul. Pai de undeva trebuie inceput si eu zic ca elevii sunt motivati de ceea ce sunt constienti ca ii asteapta (bine, sau rau).
    • +1 (1 vot)    
      Cinstit!! Asa mi-am sustinut eu (Luni, 7 mai 2012, 11:04)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      examenul de bacalaureat!! Ca si examenul de admitere la facultate, ca si examenele din timpul facultatii, ca si examenele de dupa!!
      Si pentru noi era normal, sa inveti, sa traiesti emotiile examenului, si chiar nu imi amintesc ca cineva dintre colegii mei sa se gandeasca sa copie.
      Camerele de luat vederi, nu sunt o metoda de speriat copiii, ci un ochi obiectiv, si atat. Daca stii ca te-ai pregatit si nu intentionezi sa copii, nu poti decat sa te bucuri ca acestea exista acolo.
      Asa este , suntem departe de sistemul educational finlandez, insa , chiar si asa, nu putem sa aruncam tot timpul cu noroi in el, asa cum face si acest "cinstit" potential guvern provizoriu , care propune tot felul de impostori, la conducerea ministerului educatiei.
      Si nu cred ca exista vreun sistem educational in lume care sa bage automat stiinta in capatana elevului , fara ca acesta sa faca un efort minim, sau macar sa isi doreasca asta.
  • +7 (7 voturi)    
    Dar CV-ul lui Ponta? (Duminică, 6 mai 2012, 23:18)

    Craioveanul [anonim]

    Am constatat ca in Cv-ul lui Victor Ponta apare un masterat de 3 luni, martie-iunie 2000, la universitatea din Catania.
    Ce masterat este acesta? Ar trebui ca Ponta sa explice!
  • +7 (7 voturi)    
    "Urat domnilor! Urat mai traiti domnilor! " (Duminică, 6 mai 2012, 23:27)

    mariusxmarius [utilizator]

    In USL chiar nu exista nici un om competent pentru acesta functie ? Scoate-ti tot felul de manjit la inaintare ! Daca astea sunt farfurile nu vreau sa stiu ce aveti in curte ?
    "Urat domnilor! Urat mai traiti domnilor! "
    • +4 (4 voturi)    
      Pfff... (Luni, 7 mai 2012, 0:06)

      Marian Grunca [anonim] i-a raspuns lui mariusxmarius

      "Scoate-ti"? Invata sa scrii, lasa Internetul, nu vezi ca esti la nivel de clasa a II-a?
  • +7 (7 voturi)    
    Domnule prim-ministru (Duminică, 6 mai 2012, 23:28)

    caprifoi [anonim]

    va rog explicati-ne ca la prosti ce suntem:
    CE ESTE ADMITEREA IN CLASA PREGATITOARE si cum va trebui domnul Mang sa o pregateasca?
    Cind afisati bibliografia? Cind e examenul? Nu de alta, dar sa incep repede meditatiile cu prescolarul pina nu raminem de caruta!
  • +6 (6 voturi)    
    Buna alegere!!! Bravo! (Duminică, 6 mai 2012, 23:58)

    Radu [anonim]

    Nici seful clasei nu-l pui pe cel mai controversat si plin de "bube" din clasa ! Se pare ca pentru minister sunt numai bune astfel de persoane ! Bravo ! E jenant ca cineva propus pentru postul de ministru sa aiba un cv de "talia" d-nei propuse / inlocuite. Ma sperie in ce directie merge invatamantul romanesc....
  • +8 (8 voturi)    
    ponta a ramas acelasi mascarici (Luni, 7 mai 2012, 0:28)

    ovigeo [utilizator]

    si ca prim ministru nu face decit sa desavirseasca ridicolul persoanei sale; presedintele Basescu l-a numit tocmai spre a-si fringe aripile.
    Nu a inteles nimic din primul episod ponta prim ministru
  • +6 (6 voturi)    
    adevaratul motiv al renuntarii la dna Standford (Luni, 7 mai 2012, 0:41)

    Alex [anonim]

    In Romania libera exista un articol postat recent, in care da
    adevaratul motiv pt care Ponta a renuntat la aceasta doamna care nu
    are nimic in comun cu adevaratul mediu academic. D-na a adus ca
    "martor" indirect al "studiilor" ei la Stanford Univ, pe unul
    Deutsch, care a fost implicat in scandalul Megapower, investigat de
    procurorul Ponta. In timp ce reprezentatul roman, Moldovan a primit
    10 ani inchisoare in procesul Megapower, Deutsch a fost "spalat" de
    procuror. Pt a nu mai dezgropa mortii, Ponta a gasit de cuviinta sa
    renunte la d-na Dumitrescu care aducea aminte de Deutsch... Totul
    este putred in tara asta, din pacate. Unde dai, iese ceva la
    suprafata.
  • +6 (6 voturi)    
    asa sef asa guvern (Luni, 7 mai 2012, 0:45)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Va rog nu-l mai contestati si pe asta ca vin in locul lui din rezerva de cadre alde vanghelii,mizili si alti merituosi de la romano-americana si alte d'astea din ce in ce mai galonati si mai patati!
  • +9 (9 voturi)    
    Despre Ioan Mang (Luni, 7 mai 2012, 0:46)

    Ariadna [anonim]

    Ioan Mang, caracterizare.
    Fost turnator la securitateinainte de 1989; Afaceri cu statul prin intermediul PSD; Participant in secta masonica Rotary Club, unde plateste contributii ca sa participe; diplome internationale obtinute de la institutii non-academice (diploma mill) "The American Biographical Institute (ABI) is a paid-inclusion vanity biographical reference directory.[...] generates revenue from sales of certificates and books.Its awards are frequently denounced as scams by politicians" (wikipedia.org); scutire de taxe pentru societatile comerciale din sfera sa de activitate, prin suportul PSD; cunostinte despre calculatoare si retelistica invechite (1998); apartenenta la o universitate de prestigiu redus; doreste simplificarea examenului de bacalaureat precum si dezinstalarea camerelor de supraveghere din interiorul salilor de examen. O simpla remarca: numai hotii fug de camere de filmat.
    Va multumim domnule Ponta. Oare aveti un tanar simplu, calificat si cu mintea deschisa in partidul acela, care odata venit la putere in minsiter sa nu fure? Dupa ce ca sunteti hoti, mai sunteti si amatori (i.e. StandFord si CumBridge)

    Romani, sunteti prosti. Prostii lor.
  • +7 (7 voturi)    
    a luat-o gura pe dinainte.. (Luni, 7 mai 2012, 2:35)

    . hahahaaaaaaaa ! . [anonim]

    Corina Dumitrescu, reprezentat al PSD…ăăă…societății civile în CSM


    ”Hello! Explicati-mi si mie, va rog… Citesc pe RL explicatiile madamei de la Cantemir. Zice ea acolo despre candidatura la CSM: “ Iniţial, refuzasem această candidatură la CSM din partea PSD-ului, fiind o persoană foarte ocupată şi numai din acest motiv. Dar, la finalul termenului în care se putea depune candidatura, liderii PSD mi-au făcut din nou această propunere pe care, în cele din urmă, am acceptat-o”. Pai ea e reprezentantul societatii civile sau al PSD-ului in CSM?!? Sau asa se face, partidele propun reprezentantii societatii civile??”

    Deci, de cînd PSD este societate civilă? Partidele nu au reprezentanți în CSM. Cum își permite un viitor ministru să declare că în CSM sînt reprezentanți ai partidelor, desemnați pe criterii politice? Apropo de asta, la un moment dat, reprezentanții societății civile în CSM erau Corina Dumitrescu și Victor Alistar (între timp, prins cu mai multe mîțe în sac).

    Citiţi mai mult: Plagiatul ministrului de la "Standford": prezentăm dovezile - Guvern > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/plagiatul-ministrului-de-la-standford-prezentam-dovezile-980140.html#commentAddLink#ixzz1u8T1YusJ
    EVZ.ro
  • +1 (1 vot)    
    Ma bucura.. (Luni, 7 mai 2012, 10:21)

    catalin_mattei [utilizator]

    ma bucura ca presiunea societatii civile sprijinite si de media au condus la indepartarea din posibila functie a unui personaj care se pare ca nu merita postul. Sper ca societatea civila sa devina mai puternica, mai abila in lupta de curatire a sistemului politic din Romania... daca aceste voci ar fi fost ascultate probabil ca unele din partidele de astazi ar fi fost mult mai bine vazute de alegatori.