Crin Antonescu: Decizia ICCJ este o problema a lui Adrian Nastase si a PSD

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2012, 18:31 Actualitate | Esenţial


​​Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, ca sentinta data de Inalta Curte de Casatie si Justitie, prin care Adrian Nastase a fost acuzat la doi ani de inchisoare cu executare in dosarul Trofeul Calitatii, reprezinta o problema a fostului premier si a Partidului Social Democrat, relateaza Agerpres. Intrebat in legatura cu afirmatiile anterioare referitoare la faptul ca in cazul in care se dovedeste ca Adrian Nastase are probleme cu justitia ar trebui sa faca un pas mare inapoi din viata politica, liderul PNL a declarat ca acestea au valabilitate generala.

"Noi avem o serie de valori, de principii si de criterii foarte clare pe care le-am sustinut si le-am aplicat intotdeauna in activitatea noastra politica, inclusiv la raporturile intre politic si justitie si aceste valori, aceste principii de la care nu ne-am abatut sunt: prezumtia de nevinovatie, cu respectarea tuturor sentintelor judecatoresti, indiferent de continutul lor, hotararea de a nu obstructiona niciodata si cu nimic mersul corect si normal al justitiei si apararea drepturilor si libertatilor cetatenesti de care oricine, inclusiv un politician, se bucura. Noi nu comentam, in acest moment, cele petrecute. Suntem convinsi ca domnul Adrian Nastase si PSD vor lua deciziile nimerite si conforme cu aceste principii care ne unesc si pe baza carora suntem si ramanem aliati", a declarat Antonescu.

Presedintele PNL, Crin Antonescu a declarat marti, 24 ianuarie, in cadrul emisiunii Prim-plan difuzata de TVR Info, ca Adrian Nastase ar trebui sa faca un mare pas inapoi din viata politica daca va primi o condamnare intr-unul din dosarele pe care le are, precizand ca nu l-ar sustine public pe Nastase intr-o astfel de situatie. Intrebat cu privire la aceste afirmatii, Antonescu a spus ca au valabilitate generala.

"Afirmatia are valabilitate generala si am spus ca in cazul oricui, ca il cheama Adrian Nastase, Antonescu sau Turturica, daca as stii exact cum va cheama, v-as pune si pe dumneavoastra in exemplul acesta, eu cred ca se impun in anumite situatii anumite gesturi. Asta cred, asta am spus, si asta cred in continuare. Îmi schimb greu genul acesta de convingeri. Deocamdata, discutam despre o chestiune care ne intereseaza pe toti si ce atitudine avem pentru toti, dar atitudinea este o problema a domnului Adrian Nastase si a PSD si asteptam pozitia domniilor lor. Nu are niciun rost, nu am nicio calitate si nicio dorinta sa spun eu PSD ce trebuie sa faca, atata vreme cat sunt convins ca stie ce trebuie sa faca", a afirmat presedintele PNL.

Magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie l-au condamnat, luni, 30 ianuarie, pe fostul premier Adrian Nastase la doi ani de inchisoare cu executare si interzicerea unor drepturi in dosarul de coruptie Trofeul Calitatii. In acest dosar, fostul premier Adrian Nastase este acuzat ca si-a finantat campania electorala din fondurile colectate in cadrul simpozionului Trofeul Calitatii, organizat de Inspectoratul de Stat in Constructii. Sentinta nu este definitiva, ea putand fi atacata cu recurs.


Citeste si:





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4356 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Sigur (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:35)

    Vizitiul [utilizator]

    Zise Antonescu si se culcai pe o ureche asa si va spusei povest...BAI!, ma culc, pa!!!
    • +1 (15 voturi)    
      Urmeaza ceilalti? (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:02)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Nastase merita mai mult de 2 ani, asta e clar. Sper sa le vina in curand randul si lui Videanu, Berceanu, Udrea si restul din PDL care sunt la fel de corupti.
      • +13 (15 voturi)    
        Dar cine preia... (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:22)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        ...Steagul Revolutiei...?!
        Una din ratiunile Revolutiei din Ianuarie a fost tocmai intimidarea autoritatilor pentru a-l scapa pe Adita...de racoare...Ha,ha,ha...Deci stia ce stia Diktatorul cand spunea, cu doar o zi inainte : "Poporul a platit austeritatea, acum este randul oamenilor politici " ...ha,h... nu mai pot sa scriu de ras....!!!
      • +1 (1 vot)    
        Ce parere ai Bogdane? (Luni, 30 ianuarie 2012, 22:35)

        Traian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        24 Ianuarie. La propunerea USLare loc o sedinta comuna solemna a Camerei Deputatilor si Senatului. Partidele de la putere sunt in Parlament, cele din opozitie sunt in tara la manifestatii. Dar, 84 de parlamentari ai opozitiei au semnat in condica de prezenta. Ei vor beneficia de indemnizatie de sedinta si diurna de deplasare cu toate ca nu erau in Parlament.
        Evident nu sunt primi si nici singuri care au procedat asa in Parlamentul nostru.
    • 0 (0 voturi)    
      Da aliatu' Felix a cui problema e? (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:48)

      Devil's PR [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Felixus securistus Sp? Varanus politicus? Haha, nu si-l asuma pe Nastase care de-a lungul timpului a fost rau, apoi bun, apoi iar rau, apoi iar bun etc.
      • 0 (0 voturi)    
        ca bine zici (Marţi, 31 ianuarie 2012, 11:55)

        io [anonim] i-a raspuns lui Devil's PR

        de fapt exact asa si trebuie citite spusele lui Crin: problemele cu justitia sunt ale lor (Nastase, Felix, etc...) , noi nu avem nici o problema sa ne asociem cu ei.
  • +21 (27 voturi)    
    Antenescu (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:36)

    mircea [anonim]

    Liderul PNL Crin Antonescu nu intelege de ce se spune ca Ion Iliescu este vinovat de crimele comise la mineriade. In plus, el considera ca problemele Romaniei nu sunt generate de Ion Iliescu, iar tot ce spune fostul presedinte "este corect, de la cap la coada".

    NO COMMENT!
    • +15 (19 voturi)    
      Logica (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:44)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Pai daca ne gandim putin, are logica ce zice, cel putin din perspectiva lui. Daca doarme non-stop, nu stie ce zice Iliescu si e de acord din principiu cu orice zice. Probabil asta e rationamentul.
  • +24 (28 voturi)    
    vreau sa inteleg (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:41)

    pd [utilizator]

    Din toata povestea asta vreau sa inteleg de ce cand Ridzi, Apostu, Falca sunt arestati/condamnati se face afirmatia ca justitia a facut dreptate si PDL e un partid de corupti, dar cand Voicu, Nastase sunt condamnati justitia actioneaza la comanda politica, procese politice, tot tacamul. Oare nu e politica asta o mare C****?
    • +13 (13 voturi)    
      de ce... (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:01)

      camera_9 [anonim] i-a raspuns lui pd

      pai... nu esti condamnat in lipsa de dovezi; insa, daca exista acele dovezi, tine de cine e la guvernare, pentru ca judecatorii de la CC sunt numiti politic. dreptate s-a facut! sper sa ramana definitiva sentinta...
      • +11 (11 voturi)    
        vreau sa inteleg (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:55)

        pd [utilizator] i-a raspuns lui camera_9

        Curtea Constitutionala nu judeca procese civila sau penale, cred ca faceti confuzie, nedumerirea mea era alta. Pe mine nu ma intereseaza actul de justitie ci intepretarea lui tendentioasa de catre politicenii din opozitie
  • +19 (23 voturi)    
    Tanara speranta Antonescu (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:52)

    Luk [utilizator]

    a pariat pe caii castigatori:

    A trebuit sa explice ce-i cu sentinta definitiva a lui Voiculescu, a trebuit sa-l spele pe Iliescu de pacate, iar acum trebuie sa-l explice si pe Nastase!

    Intre "Romania Bunului Simt" si "Noi vrem respect!", liberalii trebuie sa-si caute un lider si sa propuna un presedinte pe care sa-l voteze romanii care nu-i vor pe Voiculescu si Iliescu "la butoane".

    Sa vedem daca mai avem ceva liberalism in PNL =))
    • +12 (14 voturi)    
      Corect! (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:30)

      Lucky [anonim] i-a raspuns lui Luk

      ...bun comentariu...
    • +7 (9 voturi)    
      Alo domnu` de cind Crinulet e speranta (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:43)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Te rog mai usor ca i se urca la cap .Cred ca ai vrut sa scrii loosssseeeer
  • +16 (20 voturi)    
    imakulatul Chuckie! (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:53)

    aciduzzu [anonim]

    parca si tu-i numarai oulele!
    • +4 (4 voturi)    
      ochy de peshte congelat (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:50)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui aciduzzu

      a numarat de 2 ori pina la infinit
  • -2 (6 voturi)    
    probleme cu justitia (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:59)

    ionamaru [anonim]

    .. ce treaba are dl presedinte pnl , antonescu , viitor presedinte RSR , cu ' problema lu' nastase ! . sunt convins ca dl nastase si usl -e , o nimereste , in asa fel sa ne uneasca si, sa ramaem aliati , ..sa-l dam jos pa' basescu !!
    ... asa sa ne ajute ...du...
    • 0 (0 voturi)    
      Tataie, cat ai dormit ? (Luni, 30 ianuarie 2012, 22:50)

      dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui ionamaru

      Vezi ca de la ultima betie, s-au mai intamplat multe. Cred ca "nastase si usl -e , o mierleste ". In rest e corect , pe Base il dam jos in 2014 si nici ca mai pupa alt mandat, poate doar de prim ministru, sa vada cum e la munca de jos. Acum vezi ca a mai ramas ceva in sticla.
      • 0 (0 voturi)    
        ...hai ca m-ai trezit , tinere (Marţi, 31 ianuarie 2012, 12:14)

        ionamaru [anonim] i-a raspuns lui dan tulceanu

        .. casca putin ochiul si citeste ..' nimereste ' - ..nu ' mierleste ' ! " In rest e corect " ; il dam jos pe Base si il punem pe Bombonel ! Pana atunci , in 2014 , are timp sa-si numere .. ouale ( poate si , la Jilava ! ) N-ar fi rau daca l-ai ajuta !!
        Sa auzim de bine , TINERE .
  • +9 (11 voturi)    
    pai ii convine sa fie condamnat (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:00)

    oldman [anonim]

    k in felul asta scapa de cosmarul sau ca nastase va fi candidat usl la presedintie.
  • +6 (8 voturi)    
    ... ca-i normal. (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:03)

    Normal [anonim]

    Declaratia dlui Antonescu normal ca e normala. Daca dl Nastase e condamnat, sta 2 ani pe bara si va face pasul acela inapoi, ii va lasa o potecuta catre presedentie lui, Antonescului. Daca nu, nu. Dar zarurile nu-s aruncate, atat in ceea ce priveste decizia definitiva a justitiei cat si in ceea ce priveste decizia USL (PSD) referitor la catindatura dlui Crin la mult ravnita felie de cascaval din platoul de racituri al puterii.
  • +7 (9 voturi)    
    basescu (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:11)

    kostel [utilizator]

    like
  • +13 (15 voturi)    
    zice Antenescu ! (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:14)

    gelu [anonim]

    Îmi schimb greu genul acesta de convingeri.

    Cand a condamnat-o pe Mona Musca a avut niste convingeri.
    Cand s-a aliat cu Felix a avut aceleasi convingeri ?
    Cand l-au primit pe Rosca Stanescu (el a recunoscut ca a fost turnator) ce convingeri a mai avut Antenescu ?!
    Grea politica asta ! De ce nu te apuci tu Antenescule sa faci alta meserie ?
    Sorry, uitasem ca nu stii sa faci nimic....
  • +5 (5 voturi)    
    Crin ai semnat pentru parcul tineretului ? (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:34)

    dan [anonim]

    Crin,

    poate mai semnez si tu pentru un parc sa l dai gratis la fl cum ai facut cu parcul tineretului. Poate faci si tu putin parnaie

    hahaha
  • +8 (8 voturi)    
    Antonescu trebuie sa se bucure. (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:35)

    mircea [anonim]

    Antonescu a mai scapat de un concurent la functia de presedinte.Pe Geoana l-au mazilit cand si-a exprimat optiunea.Nastase si-a exprimat intentia de a candida la alegerile din 2014,in doua randuri,asa ca l-au arestat putin ca sa scape de el.Probabil ca,daca A.Nastase declara ca renunta si ca-i va face campanie lui Antonescu,va fi iertat.
  • +11 (11 voturi)    
    Rog pe cineva sa ma lamureasca! (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:49)

    Cataleya [utilizator]

    Cum e cu prezumtia de nevinovatie?
    Am inteles ca pana la pronuntarea unei sentinte de catre un tribunal, inculpatul este nevinvat.
    Ce se intampla in cazul lui Nastase?
    Un tribunal a dat sentinta, oficiala, legala, care l-a gasit vinovat.
    Ramane Nastase nevinovat pana la sentinta data la recurs?
    Si , mai departe, daca su recursul il va gasi vinovat, Nastase ramane nevinovat pana la sentinta data de CEDO?
    Nu ar fi normal ca , de maine, Nastase sa inceapa sa-si execute pedeapsa si, de-acolo, din puscarie sa faca recursul?
    Ramane Nastase liber inca vreo 5 ani pana cand si CEDO se va pronunta?

    Multumesc anticipat pt o lamurire pertinenta!
    • 0 (0 voturi)    
      vinovat (Luni, 30 ianuarie 2012, 22:37)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      normal ca se asteapta sentinta definitiva. Pina atunci insa exista o sentinta, ce il arata pe Nastase ca VINOVAT!
      Crin bate cimpii, nu e problema PSD si a lui Nastase, e si problema lui, de vreme ce a intrat in cardasie, pardon, alianta, cu ei!
  • +8 (8 voturi)    
    crinule (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:31)

    dorel [anonim]

    crinule te bucuri de situatia lui nastase, ca nu mai ai contracandidat in interiorul usl, dar si o proasta declaratie, in loc sa spui ceva de genul acesta, nu comentez decizia instantei, instanta sa-si faca treaba, etc, sa inteleg ca daca vii tu la putere, o sa fie albite toate dosarele de coruptie la nivel inalt, , banuiesc, odata ce te-ai aliat cu un fost turnator dovedit de instanta, care normal si moral nu ar mai avea voie sa candideze
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 30 ianuarie 2012, 21:41)

    popa [anonim]

    vorbe-n vant
  • +1 (1 vot)    
    Cine se aseamana se aduna... (Luni, 30 ianuarie 2012, 21:49)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... zice o zicala romaneasca! Sau, pe intelesul unui ca anghel:

    Trei insi intr-o barca in mijlocul marii. Unul face holera. Ce vor face ceilalti doi? Il vor mai tine in barca sau il arunca peste bord?
  • 0 (0 voturi)    
    Crin n-are nici o problema (Luni, 30 ianuarie 2012, 21:54)

    Dan [anonim]

    Draga d-le Antonescu, dl. Nastase este cel care sta la poze mai intodeauna in spatele dvs. si a d-lui Ponta si este membru marcant al PSD, care lupta cot la cot cu PNL impotriva dictaturii, daca nu v-a informat nimeni pana acum :)
  • 0 (0 voturi)    
    o fi cum zici tu crin,dar... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 9:08)

    babad [anonim]

    asa o fi d-le Antonescu, dar, partidul Dvs. spala psd
    ( ca si cum banii murdari ai psd-ului , Dvs. ii spalati, sa fie curati,imaculati, sa fie altceva, nu psd care ne-a saracit datorita lacomiei, numai spun de primii baroni locali..)

    nu e chiar asa cum spuneti Dvs.
    pentru mine sunteti " masina de spalat " a psd-ului
    atat
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:07)

    gica [anonim]

    FMI-ul a ajuns la concluzia ca Romania a reusit sa treaca peste actuala criza datorita masurilor de austeritate luate de seful statului si de guvern iar de acum incolo vom putea reveni la normal, cresterea economica va fi cea normala, PIB-ul va creste si totul va intra in normal! Felicitari guvernului!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:29)

    Dan [anonim]

    Guvernul actual a luat decizii intelepte. Tocmai de aceea astazi nu suntem in situatia in care se afla Grecia sau Portugalia. Nu va mai lasati influentati de catre USL, PSD si PNL... cu ce solutii concrete vin ei? In afara de lozinca "Jos Basescu"?! Sustin Guvernul Boc!!
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:41)

    adrian [anonim]

    La multi multi ani Nastase!!!
  • 0 (0 voturi)    
    alianta USL se rupe (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:50)

    gabi [anonim]

    In aceste conditii, pasul in lateral facut de Crin Antonescu nu are niciun efect benefic de imagine, pentru ca Adrian Nastase va ramane lipit pe fruntea USL. In schimb, delimitarea incercata de Crin Antonescu mai adanceste fisura evidenta din mijlocul aliantei Opozitei.