Trebuie închise școlile? Ce spun trei medici pediatri

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2021, 19:04 Actualitate | Educatie


Intoarcerea la scoala in pandemie
Foto: Profimedia Images
​Spitalele de pediatrie au secțiile speciale Covid ocupate, însă școlile nu trebuie închise, afirmă la unison trei medici pediatri, care militează pentru vaccinarea populației generale. Medicul Alexandru Ulici, managerul Spitalului „Grigore Alexandrescu”, a declarat în cadrul unei dezbateri că închiderea școlilor nu ar reduce numărul de îmbolnăviri, iar dr. Mihai Craiu a menționat că a asistat în medie la un caz de tentativă de suicid în rândul copiilor mari și adolescenților pe săptămână de când a început pandemia.

Ce au declarat medicii în cadrul unei dezbateri organizate luni de Salvați Copiii România


Mihai Craiu: Atâtea tentative de suicid câte am văzut la copiii mari de când a început pandemia nu am văzut în 30 de ani




„Trebuie să știm sigur două lucruri: că închiderea școlilor are efect psihosocial și regresiv asupra copiilor mici. La adolescenți crește de trei aptru ori numărul de cazuri de depresie și anxietate și a tentativelor de suicid. Eu ca doctor de urgențe pediatrice pot să vă spun că atâtea tentative de suicid câte am vazut la copiii mari de când a început pandemia nu am vazut în 30 de ani de meserie. Deci se întâmplă ceva cu sufletul copiilor.

Am văzut în medie cam câte unul pe săptămână, fie direct cu tentative de a își face rău fie care au înghițit divere. Pe colegii nostri de la Grigore Alexandrescu și Toxapel i-am înnebunit pe telefoane să îi întrebăm ce să facem cu acești pacienti, pe cei mai putin gravi i-am ținut noi și apoi i-am inclus în programe de management recuperare emoțională, pentru că ei odată dezvoltând aceste fobii sociale vor recurge și la alte strategii de a evada din realitatea traumatizantă”, a declarat Mihai Craiu, medic primar pediatrie la Institutul Naţional pentru Sănătatea Mamei şi Copilului "Alessandrescu-Rusescu.

Despre vaccin - „un sondaj din SUA arăta că 44% din părinții americani ar fi de acord cu vaccinarea copiilor lor. Nu cred că trebuie să ne așteptăm la minuni de schimbare a perceție cu privire la vaccinarea copiilor. Cred că trebuie să milităm pe vaccinarea adulților și respectarea regulilor și în cazuri disperate răstrânse activitățile așa încât să nu ajungem pe modelul Italiei.”


„Nu se va reduce numărul de bolnavi, se vor produce analfabeți emoționali”




La rândul său, dr. Alexandru Ulici a afirmat: „Închiderea școlilor este una dintre cele mai mari erori care se pot face, pentru că pe lângă faptul că nu va reduce numărul de bolnavi, va produce nu doar analfabeți funcționali ci și emoționali. (...)Cred că trebuie să milităm cu toții pentru vaccinare.”

„Paturile de COVID sunt pline, avem 32 de pacienți, dintre care 10 la ATI. Problema este că în momentul în care încercăm să mărim capacitatea din cauza circuitelor trebuie să desființăm secții. Cred că nu sunt spitale în românia pregătite pentru așa ceva, nici în lume nu au fost”, a mai precizat Ulici, în cadrul dezbaterii.

„Nu cred că școala ar trebui atinsă, însă trebuie supravegheată atent trebuie să ne recâștigăm încrederea în oameni și atunci lucrurile se vor canaliza către soluția care este vaccinarea,” a adăugat ulterior și medicul Mihai Gafencu, Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu” Timișoara.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25764 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    Unde sunteti (Luni, 11 octombrie 2021, 19:40)

    Un_cetatean_oarecare [utilizator]

    mari apostoli ai lui Covid....de fapt fricosii tarii?

    De luni de zile spun acelasi lucru: in numele salvarii unor persoane vulnerabile, care trebuiau ele izolate au fost sacrificate generatiile tinere....unul pe saptamana / doctor in Bucuresti? Ce inseamna la nivel de tara?

    Decesele si afectiunile cauzate de restrictii aberante vor depasi cu un ordin de marime decesele cauzate de covid (si fac diferenta cu decesele asociate cu covid).

    Si nu va plati nimeni pentru astea.

    Aplaudacii, minusuri baieti.....
    • +7 (13 voturi)    
      Băi nene (Luni, 11 octombrie 2021, 20:28)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Un_cetatean_oarecare

      Spitalele sînt pline de bolnavi de covid, mor sute de persoane pe zi, ATI-urile sînt ocupate tot de covid, unii sînt intubați direct pe hol, secțiile de pediatrie sînt pline, lumea nu se poate trata de alte boli pentru că efectiv nu mai este loc, se amînă operații și tu o ții langa cu apostolii lui Covid?

      Sigur, nimic din asta nu era inevitabil - există patru vaccinuri extrem de eficiente, disponibile gratis, țările care și-au vaccinat populația reintră în normal, dar în România e plin de tembeli care insistă că boala asta e o nimica toată, nu vor nici restricții, dar nici vaccin.

      Aș zice că ăia care mor acum de covid nevaccinați își merită din plin soarta, dar din cauza inconștienței lor suferă toată lumea.
      • -4 (10 voturi)    
        Sunt e corect (Luni, 11 octombrie 2021, 21:53)

        Crop [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Nu SÎnt dar ma rog. Apropo...ATI-ul e plin pe covid ca sunt si alte afectiuni tratate dar e bine ca mergi pe fenta cu blocatul de operatii. Oare cati bani se fac acum in privat?
        • +5 (9 voturi)    
          Am înțeles (Luni, 11 octombrie 2021, 22:19)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Crop

          Deci spitalele de stat sînt goale, morții ăia zilnici de covid sînt vii și totul e doar o făcătură ca să facă privații bani.
          • +1 (3 voturi)    
            Au mai strigat lupu de cateva ori. (Marţi, 12 octombrie 2021, 8:36)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

            Era o poveste de copii cu multa invatatura despre asta.
    • -3 (5 voturi)    
      Sunt ocupati cu Ciolos in aceasta seara (Luni, 11 octombrie 2021, 21:55)

      Crop [utilizator] i-a raspuns lui Un_cetatean_oarecare

      Pa celalalt articol, unde sunt nemultumiti ca Ciolos e propus premier si ca tot nu e bine.

      Daca e de la PNL e corupt.
      Daca e de la USR, ii se intinde o cursa.

      Oricum o dai, cei buni sunt doar USR si restu' rai si ceilalti le intind cursa cand le dau guvernarea pe mana.
    • 0 (4 voturi)    
      Cand erai tu mic.... (Marţi, 12 octombrie 2021, 3:00)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Un_cetatean_oarecare

      .... nu exista pandemie si puteai merge la scoala cat voiai...daca voiai.
      Dar tie, la ce ti-a folosit ? Ca nu esti capabil nici acum, la varsta adulta, sa intelegi un text relativ simplu.
      Daca ai fi cerut ajutorul cuiva sa iti explice, ti-ar fi spus ca mesajul este : nu se inchid scolile DAR VACCINATI ADULTII SI, EVENTUAL, COPIII !
      Ai grija celor bolnavi de altceva decat covid ? Pai, singura solutie logica este : VACCINAREA !
      Tu nu esti in masura sa spui cand si cum trebuie protejati cei vulnerabili fiindca tu nu esti medic. Cui ii pasa de opinia unui analfabet in domeniul sanatatii ?
      Ca doar nu pretinzi ca un lucru, odata ce e spus de tine, sa fie si adevarat, nu ?
      E mai degraba pe dos : e o garantie ca e o ineptie....
  • -4 (10 voturi)    
    tîrziu (Luni, 11 octombrie 2021, 20:39)

    di livio [utilizator]

    și-au spus părerea medicii pediatri, foarte tîrziu...da mai bine mai tîrziu decît niciodată, amu sper să nu mai aud de școli închise că uite ce-i la ati...ce-i la ati îi strict problema lu arafat și a armatei de conțopiști din sănătate, ăia pe care îi plătesc de 40 de ani prin taxe și impozite
  • +3 (11 voturi)    
    aiurea (Luni, 11 octombrie 2021, 21:01)

    zgubilitix [utilizator]

    Copiii sunt vectori, pe tot traseul casa --> scoala --> stat ciorchine in fata scolii cu gastile, fara masca (liceeni mai ales) --> acasa, si duc frumos tot ce colecteaza pe acest traseu parintilor si bunicilor si, desigur, profesorilor, basca celor din transportul in comun, pe care, de asemenea, il aglomereaza.

    Sunt de acord ca online nu se invata cum ar trebui, sunt de acord ca exista afectare emotionala, dar de aici si pana la a spune ca nu ar reduce numaul de cazuri cand logica spune cu totul altceva?
    • 0 (4 voturi)    
      cati copii care nu sunt caini ai? (Marţi, 12 octombrie 2021, 9:58)

      MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      Pb de aceea woke de romanika voteaza cu Cutu, au ura pentru oamenii normali si copiii lor. Stai tu in casa, vaccineaza-te si cu noviciok, lasa-ne in pace pe noi, astia normalii care crestem copii si ne place libertatea.
    • 0 (2 voturi)    
      ROMANIA INSISTA SA RAMANA IN EVU MEDIU (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:47)

      George1000 [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      Eu nu inteleg cum in SUA, se invta online, cum in diverse arhipelaguri de insule si insulite se invata online SI NIMENI nu se mai plange de scoala online (acoolo se invata online DIN CAUZA CA: in SUA sunt cazuri cand copilul a decis sa studieze la un liceu ladistnata ca e mai bun decat liceul de langa casa, iar in arhipelaguri pur si simplu ca scoala la care esti e pe alta insula) iar in Ro o tinem langa cu scoala fizica. Romanii au tendinta prosteasca de A INSISTA SA RAMANA IN EVU MEDIU cu BUDA IN FUNDU CURTII, SI ALTE PROSTII
  • +4 (6 voturi)    
    Ce pretentii sa ai de la unii fara copii? (Luni, 11 octombrie 2021, 22:55)

    MTTRN [utilizator]

    Ca sa inteleaga cat de greu e sa cresti, educi un copil in romanika de astazi? au fost numiti numai cei fara copii sa ne scpuna noua cum sa ne crestem copiii.

    Daca sunt tristi, duceti-ii la golf, ski, yachting si gata, ce atatea griji?
    • +1 (1 vot)    
      Sporturile alea sunt periculoase. (Marţi, 12 octombrie 2021, 8:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      Ar trebui sa vina Guvernul sa le intarzica pentru binele tuturor.
  • +1 (9 voturi)    
    Invatamantul ar fi trebuit afaptat deja la online (Luni, 11 octombrie 2021, 23:31)

    Klaus_ [utilizator]

    Suntem de un an jumate in pandemie. Invatamantul ar fi trebuit adaptat de acum un an la conditiile de pandemie: predare online (cu multimedia si interactiv), evaluari online (cu intrebari care sa verifice daca elevii inteleg si pot face conexiuni, nu daca pot memora ca papagalul), lucru in echipa online, dar si 25-33% ore in clasa cu cate 10 elevi (debate, seminarii, Q&A, prezentari sustinute de elevi pe diferite teme pregatite in echipa, etc.), unde sa poata exista interactiune, pastrand insa distanta. Copiii intra in depresie cand vad profesorii care insista sa-si tina orele online ca si cand ar fi in clasa si scriu pe tabla sau isi dicteaza