Consiliul Național al Elevilor: Peste pragul de 6 la mie să se asigure testarea gratuită săptămânală în școli. Ministerul Sănătății să clarifice situația testelor cu salivă

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2021, 13:44 Actualitate | Educatie


Silviu Morcan, presedinte Consiliul National al Elevilor
Foto: Facebook
​Consiliul Național al Elevilor solicită ca, după depășirea ratei de 6 infectări la mia de locuitori, să se asigure testarea gratuită, săptămânală, în unitățile de învățământ, a tuturor elevilor și cadrelor didactice care nu s-au vaccinat împotriva COVID-19, dar și să se asigure posibilitatea ca elevii și profesorii vaccinați să se testeze, în orice moment, la cerere, se arată într-un comunicat de presă, transmis la o zi după decizia de a se păstra școlile deschise și după depășirea pragului de infectare de 6 la mia de locuitori, prevăzut în prezent.

„De asemenea, solicităm ca Ministerul Sănătății să clarifice situația testelor noninvazive și dacă acestea vor putea fi utilizate în unitățile de învățământ, având în vedere că, în urmă cu un an, experții în epidemiologie declarau că acestea nu sunt teste omologate, ci trebuie dublate de teste antigen sau RT-PCR”, mai spune CNE.

În plus, CNE cere să fie asigurate materialele sanitare în școli, „dar și implementarea unor controale periodice ale direcțiilor de sănătate publică și ale corpurilor de control ale instituțiilor prefectului, care să evalueze respectarea tuturor măsurilor de prevenire a COVID-19, dar și să aplice sancțiuni, după caz.”

„Auzim tot mai des că școala trebuie să se deschidă prima și să se închidă ultima. Cu siguranță că toți ne dorim să ne întoarcem la normalitatea de acum doi ani, însă autoritățile au datoria de a crea un spațiu propice desfășurării cursurilor, un spațiu în care sănătatea elevilor și a cadrelor didactice să nu fie puse în pericol. Avem nevoie de predictibilitate și măsuri concrete pentru o educație de calitate în vreme de pandemie”, a declarat Silviu Morcan, președintele Consiliului Național al Elevilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4166 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    Nu testarii obligatorii (Joi, 30 septembrie 2021, 13:49)

    Sosocel_mic [utilizator]

    Nu acceptam testarea copiilor. Punct. Puteti inchide scolile daca vreti.
    • +2 (2 voturi)    
      la gara (Joi, 30 septembrie 2021, 14:45)

      minodues [utilizator] i-a raspuns lui Sosocel_mic

      se vede ca si pe vremea ta a fost inchisa scoala
  • -2 (4 voturi)    
    gresit (Joi, 30 septembrie 2021, 13:51)

    martel55 [utilizator]

    trebuie mai ales a celor care -sau vaccinat, ei sunt acum cei mari raspandaci ca nimeni nu ii mai intreaba nimic, nu ii pune in izolare, o decizie iresponsbaila atata timp cat toti acccepta ca vaccinatii se infecteaza si transmit
  • +2 (2 voturi)    
    De unde bani?? (Joi, 30 septembrie 2021, 13:56)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Au bani de testare saptamanala gratuita in scoli?
    NU
    Au anchete epidemiologice ca lumea in scoli, la fiecare copil infectat se testeaza colegii de clasa si profesorii lui?
    NU
    Au bani de platit parintii care au dreptul sa stea cu copilul acasa daca invata online?
    NU
    Risca sa colapseze spitalele si sa moara oamenii pentru ca nu mai are cine sa ii treteze, fiind prea multi, dar nu conteaza, da-i incolo... noi nu mai inchidem nici mall-uri, nici restaurante, caci avem nevoie de bani la buget din taxele lor?
    DAAAA
  • +2 (2 voturi)    
    si inca o intrebare...sau doua (Joi, 30 septembrie 2021, 14:04)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Parintii au semnat acordul privind testarea copiilor lor?
    NU
    Ce faci cu cei infectati pentru care nu ai acordul sa il testezi? Suni parintele si il rogi frumos sa il testeze si apoi sa iti trimita rezultatul la scoala? Daca el nu vrea? Il tine acasa cateva zile convins ca e doar "racit" si apoi il trimite inapoi la scoala, sau nu il tine deloc acasa pe motivul "nu am cu cine sa il las.si oricum e DOAR racit". Ce faci cu astia? Ai parghii legale sa ii obligi la testare Covid?


    Scolile au toate asistenta/medic pentru testare saptamanala? Are DSP-ul personal si timp sa faca asta?
    NU
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Joi, 30 septembrie 2021, 14:07)

    tirolez [utilizator]

    astia sunt prosti sau se fac? Problema e ca profesorii si elevii vin bolnavi si nu ia nimeni masuri, ce teste daca nimanui nu-i pasa in ce hal vine la scoala.
  • +2 (2 voturi)    
    acum? (Joi, 30 septembrie 2021, 14:39)

    vodatepes [utilizator]

    Acum ne trezim ca trebuie aia sau aia?Da toata vara ce ati facut fratilor? Am uitat ca ati fost in concediu. Ca ati asteptat marea adunare nationala de la Romexpo cu 5000 de politruci. Va durut in popou de ce urmeaza, vb lui Base Iarna nu e ca vara si pandemia nu e ca vacanta.
  • +3 (3 voturi)    
    foarte corect ce spune (Joi, 30 septembrie 2021, 14:48)

    minodues [utilizator]

    atâta vreme cât parinții își trimit copiii bolnavi la școală
    trebuie să existe un mod măcar să știi de ei.

    iar ăia anti-vaccin anti-test se pot duce pe câmp unde le e locul: așa grobianism in secolul 21 numai in România