Ioan-Aurel Pop: Senatul Universităţii Babeş-Bolyai nu a acceptat demisia mea; dacă mi se va cere sa rămân, voi delega puterea

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:36 Actualitate | Educatie


Ioan Aurel Pop
Foto: Agerpres
Istoricul clujean Ioan-Aurel Pop a declarat, sâmbătă, că Senatul Universităţii Babeş-Bolyai a discutat situaţia creată în urma câştigării preşedinţiei Academiei Române şi că s-a făcut propunerea ca pentru păstrarea continuităţii să fie refuzată ideea demisiei sale din funcţia de rector al unităţii de învăţământ, relatează Agerpres. Pop a anunţat că o decizie va fi luată în şedinţa de marţi a Senatului UBB şi a făcut precizarea că nu există incompatibilitate între cele doua funcţii.

"Încă nu s-a decis formula legată de acest subiect. Senatul UBB este suveran şi se va întruni marţi. Ştiu că nu a acceptat demisia mea. Eu am vrut să îmi ofer demisia, iar Senatul a zis "nu", pentru că trebuie să vadă care este binele universităţii. Nu există incompatibilitate între cele două funcţii, nu fac parte din acelaşi minister, sunt lucruri distincte. Evident că nu le pot face pe amândouă şi, chiar dacă mi se va cere să rămân, voi delega puterea. Voi rămâne oficial rector, până la alegerile programate peste un an şi ceva. Eu mă supun Senatului UBB", a precizat Ioan-Aurel Pop.

Academicianul clujean a explicat că i-ar fi mai uşor să îşi exercite mandatul pe care îl va avea la Bucureşti dacă ar fi găsită o soluţie în cadrul Senatului UBB pentru îndatoririle pe care le are la Cluj.

"Echipa de prorectori este extraordinară şi mi-au cerut sa rămân. Şi prorectorii maghiari şi germani. Dacă Senatul găseşte o altă soluţie, mie mi-ar fi mai uşor să fiu preşedintele Academiei în aceasta fază. Juridic voi putea acoperi ambele funcţii dar, practic, va prevala cea de preşedinte al Academiei Române, iar aici, la UBB, se vor găsi formule de delegare a puterii, de prorector care să aibă drept de semnătură, interimat", a mai spus Pop.

Ioan-Aurel Pop a câştigat alegerile pentru funcţia de rector al UBB în urmă cu doi ani, următoarele alegeri urmând să fie organizate peste aproximativ un an şi jumătate. La data de 5 aprilie, Ioan Aurel Pop a fost ales preşedinte al Academiei Române.

Ioan Aurel Pop şi-a lansat, sâmbătă, la "Gaudeamus" cartea "Istoria, adevărul şi miturile", proiect editorial care este dedicat Centenarului Marii Uniri.



Citeste mai multe despre   


















1911 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    e valoros nevoie mare (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    păcat ca nu-mi merge masina de clonat ca clonam vreo 10 ! marș bai informator securist !
    • +5 (7 voturi)    
      Tipic PSD (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 22:26)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Asta e ca atunci cand Dracnev a fost audiat la DNA. Declara ca nu va cere nimanui sa faca mitinguri sau ceva sa il sustina. Dar daca cineva va vrea... nu i se impotriveste. Asa si ipochimenul asta. Nu vrea sa ramana, vrea sa demisioneze. Dar daca i se cere sa ramana, el merge pe vointa poporului.
  • +5 (7 voturi)    
    Cati oare (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 20:08)

    bfc [utilizator]

    Ma intreb cati oameni au avut de suferit din cauza acestui turnator?

    Mare academician si intelectual care nu a respectat visele de libertate ale altora; si-a vandut compatriotii pentru un post (aceasta a fost justificarea acestui specimen).

    Imi este rusine ca este asociat cu orasul Cluj-Napoca si cu una dintre cele mai prestigioase universitati din tara.
  • +2 (4 voturi)    
    Romania originala! (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 21:48)

    Sthelian [utilizator]

    Inca o data Romania si exemplarele ei nu se dezmint!!!
    Peste tot in lume demisia este un act unilateral intre o persoana si o institutie. Ma rog, cu un timp lasat institutiei, desi nu e obligatoriu. Institutia poate decide sa puna punct relatiei si de maine.
    Numai in Romania este nevoie de aprobare!!!!
    • +1 (5 voturi)    
      Ai dreptate. Teatru ieftin ! (Duminică, 22 aprilie 2018, 7:28)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Frumos ar fi fost sa depuna cerere de sinucidere iar senatul UBB sa respinga cererea iar situatiile sa fie compatibile.
    • +2 (4 voturi)    
      aprobare pentru demisie ! (Duminică, 22 aprilie 2018, 7:31)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Asta-i buna, aprobare pentru demisie ! Si inca nu ceruta de un oarecare ci de ditamai Presedinte de Academie .In sfarsit apare tot mai evidenta deosebirea dintre acest academician " istoric" si istoricul Boia (care nu a fost interesat de functii ).
      • -2 (2 voturi)    
        Sau asemanarea.... (Duminică, 22 aprilie 2018, 9:16)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui sareta

        Boia n-a fost interesat de functii ci de bani. Si pentru a-i obtine, debiteaza tot felul de nazbatii. In istorie Boia este echivalentul femeii cu barba de la Eurovison, cum a castigat creatura aia Eurovisionul asa isi face si Boia cititorii.
  • +2 (2 voturi)    
    fara numar, fara numar (Duminică, 22 aprilie 2018, 10:48)

    Ipse1954 [utilizator]

    E plina tara asta de "indispensabili"!
  • 0 (0 voturi)    
    Incompatibilitate ... (Duminică, 22 aprilie 2018, 11:02)

    AEV [utilizator]

    Incompatibilitate strict tehnică nu o fi existând, dar sunteți sigur, dle. Pop, că veți putea cumula două funcții atât de importante în instituții situate la sute de km una de alta și în condițiile în care nu prea sunteți un fan al metodelor moderne de comunicare?