VIDEO Cum au plecat primele transportoare blindate Piranha 5 de la Uzina Mecanică București către militarii din brigada multinațională NATO de la Craiova

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2020, 12:42 Actualitate | Defense


Piranha 5, gata de livrare catre Armata Romaniei
Foto: Captura YouTube
Primele 36 de transportoare blindate Piranha 5, 30 în configurație de mașină de luptă a infanteriei cu tun de 30 mm și 6 în configurație de punct mobil de comandă, au început să plece de luni seara de la Uzina Mecanică București (UMB) către „Scorpionii Roșii” de la Craiova, parte din Brigada Multinațională NATO. Sunt primele transportoare Piranha 5 dintr-un total de 227 pentru care România a semnat un contract de aproape 900 de mil. euro, restul urmând a fi asamblate final la UMB.

Primele transportoare blindate Piranha 5 pleacă spre Brigada Multinațională NATO de la Craiova:
---



„Sunt încrezător că acestea vor trece cu bine și testarea operațională, și se vor integra foarte bine în unitățile Forțelor Terestre, care au mare nevoie de un vehicul care să le asigure mobilitate, putere de foc mărită, dar și protecție sporită atunci când își îndeplinesc misiunile”, declara acum câteva zile Ministrul Apărării, fostul general Nicolae Ciucă.

„Am satisfacția că, de acum înainte, celelalte transportoare contractate vor fi produse în România, iar mentenanța lor se va face tot în țară. Militarilor le vor fi livrate blindatele PIRANHA V atât de necesare, iar Uzina Mecanică București se va dezvolta, devenind una din capacitățile de producție pentru apărare de interes strategic pentru securitatea națională. Sunt încrezător că următorul lot de blindate PIRANHA V va fi livrat militarilor în mai puțin de un an și lucrurile vor intra pe un făgaș normal”, a mai spus Nicolae Ciucă.

---

România a cumpărat 227 de blindate Piranha 5 pentru circa 900 de milioane de dolari de la General Dynamics European Land Systems - Mowag. Primele 36 de transportoare au fost gata încă din decembrie anul trecut, iar din acest prim lot 10 au beneficiat de asamblarea finală la Uzina Mecanică București (UMB), partenerul ales pentru asamblarea locală a restului de vehicule.

După livrarea acestui lot în țară, au urmat mai multe etape de acceptanță ale produselor de către MApN. Inițial, recepția celor 36 de blindate ar fi trebuit să fie făcută în luna februarie.

VIDEOREPORTAJ - Cum sunt construite în Elveția primele transportoare blindate Piranha 5 pentru România și ce elemente de producție vor fi mutate la Uzina Mecanică București



Turela care este montată pe Piranha 5 și care a fost testată acum din nou cu succes (după niște prime verificări cu probleme) este produsă de către israelienii de la Elbit chiar în România, la Măgurele și va fi montată pe blindate chiar la UMB.

După primul lot de 36 de blindate, UMB ar urma să fie mai implicată în procesul de asamblare a noilor blindate pentru Armată, planul celor de la General Dynamics fiind ca pe viitor operațiunile complexe de sablare, vopsire și asamblare finală a tuturor componentelor să fie făcute în fabrica din București, în timp ce carcasa și sistemul de tracțiune să fie în continuare realizate în uzina din Elveția.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12104 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    proaspat sablate si vopsite... (Marţi, 13 octombrie 2020, 13:20)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    de mioriticii nostri?
    • +7 (15 voturi)    
      Când nu știi ,mai bine taci. (Marţi, 13 octombrie 2020, 14:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Uzina Mecanică București este specializată în tehnică de luptă blindată din anii 80.Acum a primit o gură de aer proaspăt prin asimilarea tehnologiei pentru Piranha 5 și operațiunile de sablare-vopsire nu sunt chiar simple cum îți închipui d-ta.Se vede că habar nu ai de construcții de mașini,dar îți dai cu părerea.Ca un exemplu,și înainte de 1989 cele mai bune echipamente de sablare și vopsire se produceau în Elveția și România importa foarte mult astfel de echipamente.Partea proastă era că politica de importuri a lui Ceaușescu nu permitea importul de piese de schimb și după un timp aceste echipamente zăceau nefolosite,pentru niște piese uzate.
      • -5 (19 voturi)    
        tu te auzi? (Marţi, 13 octombrie 2020, 14:56)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ... din ditai masinaria complexa, ne-au dat o amarata de sablare si vopsire, ca la saraki. aia o faci si cu zilieri.
        baaa, macar o saiba, o piulita, un bec.. vai capu' vostru. ce sa-i ceri romanului sarac si cu mentalitate de sclav pe plantatie.
        • +5 (11 voturi)    
          Asa-i ca nici hartia la cos nu o duci? (Marţi, 13 octombrie 2020, 15:17)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          esti din tagma aia care scuipa semite in parc dar criitici de pe bancuta?
          • -5 (13 voturi)    
            normal, boss.. (Marţi, 13 octombrie 2020, 15:40)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

            ... la cati au mentalitate de sclav pe plantatie pe langa mine, nu-mi fac griji si probleme. din alea negre bulgaresti. le dau cu bolta.
            • +3 (11 voturi)    
              Tii ciuda Ivan! (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:08)

              Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

              Sau frica? Incepem sa ne inarmam si noi mai calumea! Mai un Patriot, mai un F-16, ba niste Hymars, transportoarele astea, corvetele pe care ati incercat voi sa le tergiversati... si cine stie ce a mai semnat Ciuca in vizita recenta la Pentagon! Oricum, la UMB e doar inceputul! Mie imi miroase a "sablare" de Abrams pe viitor!
        • +3 (3 voturi)    
          dar turela??? (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:18)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Mai baiete, mai ...
    • +1 (1 vot)    
      postac constiincios si agitat (Joi, 15 octombrie 2020, 11:41)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      te-ai activat la toate articolele care prezinta inzestrarea armatei nationale, ai?
      vecinii de la rasarit sunt deranjati ca s-au trezit intr-o noua cursa a inarmarilor cu NATO si nu pot tine pasul?

      si la articolul cu drone militare fabricate in Ro te-ai agitat cu aceleasi texte.

      Bonuri de masa primesti?
  • +2 (2 voturi)    
    umb avea si (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:20)

    ..13 [utilizator]

    o cale ferata...

    zic ca este mai ieftin.
  • -10 (10 voturi)    
    Ne ducem....? (Marţi, 13 octombrie 2020, 20:39)

    dandantheman [utilizator]

    Peste rusi, sa-l punem la punct pe Putinica?
  • +2 (2 voturi)    
    Peisaj post-apocaliptic (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:54)

    dmnt [utilizator]

    Macar UMB a avut bunul simt sa renoveze o hala pt. Piranha. Ani de zile, acolo a fost un peisaj post-apocaliptic, cu copaci crescuti pe hale si vizuini de jivine.
    Erau chiar si cuiburi de rapitoare rare....