​VIDEOREPORTAJ Cum sunt construite în Elveția primele transportoare blindate Piranha 5 pentru România și ce elemente de producție vor fi mutate la Uzina Mecanică București

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 6 decembrie 2019, 7:37 Actualitate | Defense


Transportoarele blindate Piranha 5 in fabrica din Elvetia
Foto: Hotnews
Trei blindate Piranha 5 au fost urcate pe tir și trimise spre România în urmă cu două zile. În total 36 de transportoare Piranha 5 fabricate în Elveția de către General Dynamics vor intra în dotarea Armatei până în februarie 2020. Dintre acestea, 10 au beneficiat de asamblarea finală la Uzina Mecanică București (UMB), iar pe viitor, restul de transportoare până la 227 - cât prevede contractul de circa 900 de milioane de dolari semnat de România - vor fi produse parțial în țară, la UMB. HotNews.ro a fost în fabrica din Elveția unde primele Piranha 5 au fost produse pentru România și a văzut ce facilități de producție ale blindatului vor fi transferate și în uzina din Capitală.

227 de blindate Piranha 5 a cumpărat România pentru circa 900 de milioane de dolari de la General Dynamics European Land Systems - Mowag. Primele 36 sunt deja gata, mare parte se află deja în România, iar din acest prim lot 10 au beneficiat de asamblarea finală la Uzina Mecanică București (UMB), partenerul ales pentru asamblarea locală a restului de vehicule.

Trei blindate Piranha 5 tocmai ce au fost trimise pe tir spre România, chiar când reporterul HotNews.ro vizita fabrica din Elveția unde vehiculele au fost produse. Cu câteva săptămâni în urmă oficiali ai Armatei au venit și au ales aleatoriu trei modele pe care le-au testat în poligon.

Mai multe detalii și imagini în premieră cu fabrica din Elveția și transportoarele din primul lot care vor ajunge în dotarea Armatei în câteva luni, în videoreportajul de mai jos:



Turela care este montată pe Piranha5 și care a fost testată acum din nou cu succes (după niște prime verificări cu probleme) este produsă de către israelienii de la Elbit chiar în România, la Măgurele și va fi montată pe blindate chiar la UMB.

După primul lot de 36 de blindate, UMB ar urma să fie mai implicată în procesul de asamblare a noilor blindate pentru Armată, planul celor de la General Dynamics fiind ca pe viitor operațiunile complexe de sablare, vopsire și asamblare finală a tuturor componentelor să fie făcute în fabrica din București, în timp ce carcasa și sistemul de tracțiune să fie în continuare realizate în uzina din Elveția.

Primele transportoare Piranha 5 trebuiau livrate Armatei încă din ianuarie, dar implementarea contractului a fost întârziată din diverse motive, iar MApN a penalizat producătorul cu o factură de 8,5 milioane de dolari, factură plătită între timp.

Vezi și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18050 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    arata super (Vineri, 6 decembrie 2019, 8:20)

    cugetatorul [utilizator]

    pasul urmator ar fi de montat pe ele si niste rachete antitanc
    Spike
    • -4 (10 voturi)    
      javelin sau sa dezvoltam noi (Vineri, 6 decembrie 2019, 11:46)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      Sa lasam pe astea gen Israeli ar za best . pt ca nu sunt.
      • +6 (8 voturi)    
        nu putem dezvolta noi (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:38)

        cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Sa fim seriosi, deocamdata nu suntem in stare nici sa facem o pusca de asalt la nivelul actual, daramite un lansator antitanc modern. Si mie mi-ar place Javelin, dar dat fiind ca armata este deja dotata cu Spike, nu stiu in ce masura ar fi justificat sa ai in dotare prea multe tipuri de arme care servesc la acelasi lucru
        • -7 (17 voturi)    
          Chiar suntem in stare (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:18)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

          asta o dovedeste IT ul care nu are nevoie de resurse mari pt a inova.
          Cand vine vorba de industrie avem nevoie de bani pt finantare iar oameni ca Isarescu contribuie la subdezvoltarea Romanniei
          • +8 (8 voturi)    
            IT vs industria de aparare (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:29)

            cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            pentru IT ai nevoie de un calculator si de un curs de programator, pentru o industrie de aparare adevarata ai nevoie de zeci de ani de cercetare in tehnologii de varf
            • -5 (9 voturi)    
              cine oare a sustinut PSD-ul (Vineri, 6 decembrie 2019, 19:51)

              Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

              dca ma uit la Isarescu si BIbi sunt adevarati finantatori ai grupului mafiot psd ..motivul real de ce Romania este la nivelul care este
          • +7 (9 voturi)    
            mai sunteti multi acasa? (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:30)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            Acum Isarescu e de vina ca Romania e in urma tarilor fost-comuniste? Fiindca termenul subdezvoltat pooate fi atribuit cel mult unor comentatori.
            • -5 (9 voturi)    
              amice Isarescu intr-o tara nirmala (Vineri, 6 decembrie 2019, 19:52)

              Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              ar fi infundat puscaria daca s-ar face un audit la BNR pt anii 90 si nu numai
              • +3 (3 voturi)    
                Ai ceva dovezi (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 15:16)

                Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

                sau doar te-ai uitat prea mult la Antene?
    • -4 (4 voturi)    
      De ce? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 12:55)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      Doar armata romana nu va folosi transportoarele decat ca sa traga in proprii cetateni, la urmatoarea revolutie... deci nu au nevoie decat de munitie anti-personal. Deci de ce sa dea bani pe "rachete antitanc???? Hai sa nu fim naivi.
  • +12 (14 voturi)    
    Blindate (Vineri, 6 decembrie 2019, 8:24)

    Mancino [utilizator]

    Superbe blindatele astea...Ni le aduce mosu
    • +3 (13 voturi)    
      nu chiar... (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:16)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui Mancino

      le platim gras :)
      • -10 (12 voturi)    
        ...ca sa fie trump (Vineri, 6 decembrie 2019, 13:10)

        Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui un om

        fericit.
  • 0 (24 voturi)    
    ucenici (Vineri, 6 decembrie 2019, 8:46)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    sablam, vopsim, mai strangem un surub...

    sunt curios, in caz de conflict armat, cum vom produce piese de schimb ( transmisie, turela) in cazul in care Elvetia ( neutra) si Israel ( nu e in NATO) vor refuza, din considerente diplomatice, sa livreze ce avem nevoie ( transmisie, motoare, turela)

    un pas mic pentru Mowag, un pas urias pentru industria inexistenta de aparare a Romaniei.
    • +10 (12 voturi)    
      Transfer (Vineri, 6 decembrie 2019, 11:27)

      conectat.la.realitate [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Se face transfer de tehnologie, mai ales la comenzi mai mari. Le producem la noi. Urmareste ce spune tipul mai pe la final. Si mai lasa cinismul specific romanesc.
      • -6 (8 voturi)    
        transfer? (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:16)

        ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui conectat.la.realitate

        dumneata numesti transfer de tehnologie mutarea unei cabine de sablat?

        nu lucrati cumva la UMB? :) :) ca atunci as intelege
    • +8 (8 voturi)    
      griji nefondate (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:38)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      griji nefondate. producatorii sunt privati. plus sansele sa intram in conflict cu Israel si Elvetie sunt ridicole.
      • -5 (5 voturi)    
        citeste (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:17)

        ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        taica cu atentie nu rastalmaci!

        conflictul nu e cu elvetia sau israel, doar un cretin intelege din ce am scris eu asta!
    • +4 (4 voturi)    
      General Dynamics e o firma americana (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 6:24)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      SUA e in NATO. Iar in caz de conflict armat, mai sunt inca 27 de state care pot ajuta.
      • +2 (2 voturi)    
        Apropos (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 16:26)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Acum, ca am mai consultat web-ul, General Dynamics e o companie care produce mai multe tipuri de transportoare blindate 8x8 bazate cam pe acelasi model. Are livrari in SUA, Canada, Austria, Arabia Saudita, Spania, Danemarca. Pirana V din dotarea Danemarciei si Spaniei sunt produse in Elvetia.

        A, pentru piese de schimb, mai sunt doua transportoare in Monaco :-)
      • 0 (0 voturi)    
        Doar nu crezi ca o invazie ruseasca ti-ar da timp (Duminică, 8 decembrie 2019, 10:38)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        sa aduci piese de schimb din SUA pe care sa le montezi pe campul de lupta !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Intr-un razboi conventional (Duminică, 8 decembrie 2019, 10:33)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      aceste SUV-uri scumpe au contra lor atatea sisteme de distrugere aeropurtate pe helicoptere sau avioane subsonice ca pur si simplu ele devin bani aruncati la canal.
      Oare generalii astia care le cumpara au studiat campaniile militare desfasurate in lume din ultimii 30 de ani sa vada cum se duce un razboi modern?!
  • -16 (34 voturi)    
    900 milioane de dolari? (Vineri, 6 decembrie 2019, 8:53)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă se găsesc bani, zice Orban, Comernic-Brasov ar costa 450-500 de milioane de euro. Oare e mai bine să avem blindate sau autostrăzi? Nu știu ce să zic...
    • +21 (21 voturi)    
      ok (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:55)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu mai pune asa problema cu 'se gasesc bani'. populatia si economia a platit deja toate bugetele alea: si autostrazi si educatie, sanatate, aparare, asistenta, etc dar imberbii de la guverne sunt prea hoti. Dac nu ajung banii atunci sa nu ni-i mai ceara. Noi am dat bani pt toate directiile astea, sa se rezolve naibii odata... adica sa inceapa. Pana acum la nivel central doar praf in ochi. o mana de avioane, niste masini de transport si cateva piese de artilerie in 30 de ani? e praf in ohi la o populatie de 20 mil si cu armata de cateva zeci de mii de angajati. Daca ne dam un pic in spate sa vedem peisajul mai in ansamblu, noi am platit(platitorii) pt cantitatile astea/AN, nu in total. Asa ca n-avem de ce compara autostrazile cu apararea, educatia, sanatatea sau oricare intre ele. Repet am platit si platim pt fiecare in parte, nu avem de ce sa alegem. E ca si cum mergi la magazin, ceri si platesti un kil de mere si unul de prune si vanzatorul iti ia banii pe ambele si apoi tu iti pui problema pe care sa o alegi ca 'nu sunt bani' de amandoua. Ce mentalitate de invingator e asta? Nu tati: ne taxati si impozitati pt urmatoarle planuri si proiecte, apai livrati-le! pe toate pt care am platit, nu am de ce sa gandesc acum daca iau un avion sau fac un spital, aia s-a hotarat deja la bugetare. Se fac amandoua, le-am platit pe amandoua, le vrem pe amandoua!
    • +17 (17 voturi)    
      iar (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:08)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca orban vine cu textul ca psd a ciordit, atunci sa se ocupe urgent de recuperare. Adica nu e ok ca pe un om(hot) din economia privata cum e voiculescu(varanul) sa faci eforturi sa-l dovedesti vinovat dar pe angajatii guvernelor, pe politicieni sa nu-i streseze niciodata nimeni. eu nu am vrut nici pnl la conducere pt ca desi sunt ceva mai ok ca pesedeii, ca partid sunt aschie din acelasi trunchi 'post-decebmbrist' deja putred. vroiam sa vina partide si cu origini noi, moderne(nu pesini asa-zis interbelice) care sa nu aiba flagelul asta al culorilor - cineva a gresit/furat si ca atare trebuie haituit si recuperata dauna indiferent daca e chiar statul roman. eu asa ceva doresc.
    • +15 (17 voturi)    
      si uite ce grija are Sputnik de autostrazile (Vineri, 6 decembrie 2019, 11:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Romaniei.
    • +6 (10 voturi)    
      la tine (Vineri, 6 decembrie 2019, 11:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      problema principala este ca ar trebui sa gandesti inainte de a deschide gura, lucru imposibil, dupa cum am constata pana acum. Cred ca daca ai face-o, ar bata Putin la tine ca la fasolea batuta.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 6 decembrie 2019, 20:03)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca cumparam de la rusi la pret triplu banuiesc ca nu mai avea nimic de comentat
      vodkare polonia e deja o forta , incet incet dar sigur si noi punem umarul sa mai temeprem avantul cracanatului
    • +3 (3 voturi)    
      Autostrazi blindate (Vineri, 6 decembrie 2019, 23:43)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cred ca e optiunea optima.
  • +5 (15 voturi)    
    Amintiri (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:52)

    florinos [utilizator]

    Pe vremea lui Ceausescu se produceau tancuri la uzinele din Iasi, la Fortus si Nicolina s-au produs piese tancului TR-85, versiunea românească a tancului sovietic T-55 a fost denumită TR-77.
  • -12 (18 voturi)    
    Amatorism (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:10)

    pardalian [utilizator]

    din partea MAPN. Sau cel putin politica paguboasa. O regula de baza in achizitia de armament este testarea in lupta reala. Piranha nu a fost testat niciodata. Dar de ce sa cumpere NAMER israelian superior din absolut toate punctele de vedere, find probabil cel mai bun transportor de trupe din lume, cu 3 milioane cand putem cumpara cu 4 milioane transportoare din tara ciocolatei?!
    • +13 (13 voturi)    
      vorbesti prostii (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:40)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      ideal ar fi sa cumparam niste Sherman sau poate T34. Au fost testate in lupta cat se poate de reala.
      toti ne pricepem la toate din spatele tastaturii
    • +7 (7 voturi)    
      pardalian (Vineri, 6 decembrie 2019, 13:46)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Tati, cum spunea oarecare vorbesti prostii. Nu in sensul ca nu ai dreptate dar oricare din noi suntem incapabili sa stip ce anume e mai bun pt noi doar din parametri tehnici. adica de exemplu israelienii nu au vazut mocirla de pamant si paduri ca in romania in viata lor(la ei acasa). au si ei conditii extreme dar diferite de extremele noastre. Oamenii, restul dotarilor(in afara transportoarelor) samd, lucruri pe care doar cei care ne administreaza armata le stiu, le pot intelege si aprecia. Armata noastra se doteaza pt apararea teritoriului national, asta trebuie avut in vedere. noi nu avem desert si grupari teroriste iar pt putinele ocazii cand mergem cu armata prin zone cu desert si munti goi nu merita sa ne luam vehicule optimizate pt guerilla si apa+nisip, cred eu - dar la fel nu ma pricep. Elvetienii au climat si probleme asemanatoare cu romanii si ca israelienii au ingineri buni si sunt capabili sa proiecteze vehicule decente. Daca au fost analizate inseamna ca s-a ajuns la concluzia ca astea ni se potrivesc mai bine. Important e sa facem odata lucrurile sa se miste altfel luam teapa - pe tot felul de motive contractele se amana pe anul viitor, dar intre timp noua contribuabililor ni s-au cerut si luat bani pe transportoarele(spitale, autostrazi) alea doar ca...banii jung altundeva. trece anul si guvernul iar vine cu acelasi text si pe anul urmator. Iar in unul din 30 de ani in sfarsit cumpara 30 care trebuiau sa vina an de an in timpul asta. Deci in loc de 900(hai fie 450 ca nah, primii 15 ani am labarit-o oricum) o sa avem 30. in loc de 30 de spitale noi(hai fie 15 din aceleasi motive) o sa avem unul si tot asa. Intelegi ce vreau sa zic.
  • -3 (5 voturi)    
    apropo' (Vineri, 6 decembrie 2019, 21:46)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    pt aia ce sunt in maxim extaz, si dau cu minusuri pe intrebari de bun simt:

    Chestia asta atat de flexibila de e asa buna la toate, PLUTESTE???

    Adica poate forta un rau mai adanc decat nivelul la care e situata priza de aer?


    hai sa va spuna tati. NU!!!!

    acuma uitati-va un piq la harta Romaniei, si spuneti cu mana pe inima ca aia de au ales Piranha nu sunt tampiti.


    in fine
    • +1 (1 vot)    
      suferi mult dupa TAB -uri nu? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      pe de alta parte Dunarea are vara praguri care pot fi trecute lejer de astea. In secolele trecute se treceau cu caruta.
      Si de unde stii ca aceste transportoare sunt 100% pentru teritoriul national actual? Sau te-ai hranit prea mult cu doctrina "apararii nationale" si iti e greu sa depasesti conceptul?
      • 0 (0 voturi)    
        Auzi, dracie! (Duminică, 8 decembrie 2019, 10:43)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ne pregatim sa invadam Rusia!!!
  • -3 (5 voturi)    
    schimbarea (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 9:55)

    Georgiana1995 [utilizator]

    S-a schimbat puterea,acu tre sa platesca tributu' la tanti Europa. Pai de ce i-a ajutat partidul european,nu? Acum sa cumpere si ei de la sponsorii lor niste acareturi. Acolo cateva milioane,sa mananca si gura lor. Tehnica de lupta,ca maine-poimaine de ataca rusii sau ceva. Iute neica banii,pai sa va protejam mai de "amenintari"
    Trist e ca tot poporul plateste inutilitatile si obligatiile celor sus-pusi fata de adevaratele puteri.
  • 0 (2 voturi)    
    blindate (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 10:21)

    Brader Ciprian [anonim]

    ce se mai aude de Saur 1 si Saur 2 ? facute integral de ai nostrii pareau transportoare reusite