​VIDEO Asistenta din Galați căreia vecinii i-au aruncat clor pe ușă a fost întâmpinată pe stradă de militari cu flori și aplauze

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2020, 21:42 Actualitate | Defense


Asistenta medicala din Galati, intampinata cu flori de catre militari
Foto: captura facebook
Asistenta medicală de la Spitalul de Boli Infecțioase din Galați care a povestit cum a fost umilită de vecini care i-au aruncat clor pe ușă sau cum a fost dată afară dintr-un magazin pentru că lucrează într-un spital care primește bolnavi de COVID-19 a fost întâmpinată joi, pe stradă, de mai mulți militari care au aplaudat-o și i-au oferit un buchet de flori. „Eu unul personal nu credeam că voi trăi vremurile în care dumneavoastră mă veți apăra pe mine”, i-a spus un militar din cadrul Batalionului 284 Tancuri.

Mihaela Moga Pal, asistentă medicală la Spitalul de Boli Infecțioase din Galați, a povestit pe Facebook cum a fost tratată pentru că lucrează într-un spital care primește bolnavi de COVID-19.

"Vecinii din scara blocului, unde am locuit mai bine de 20 de ani, mi-au aruncat cu clor pe ușa apartamentului... Mi-au trimis poliția acasă... M-au dat afară din magazinul blocului, doar pentru că lucrez la Spitalul Boli Infecțioase", a scris asistenta.



„Nu putem șterge experiența prin care a trecut Mihaela, dar putem să îi amintim că eforturile ei chiar sunt apreciate. Așa că, colegii noștri din Batalionului 284 Tancuri/Brigada 282 Blindată “Unirea Principatelor” au așteptat-o în fața blocului la finalul turei și au întâmpinat-o cu aplauze și flori, așa cum merită. Sperăm ca gestul nostru să îi dea putere să lupte mai departe”, se arată într-un video publicat pe Facebook de către MApN cu titlul „În numele lor, ne cerem scuze, Mihaela”.

„Povestea Mihaelei trage un semnal de alarmă. Cu toții suntem afectați de ceea ce se întâmplă. Dar cel mai afectat este personalul medical. De ce să le facem viața și mai grea decât este? În numele lor, ne cerem scuze, Mihaela. Și îți mulțumim pentru tot ce faci pentru orașul tău și pentru România. Fii puternică!”, se arată în postarea MApN.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















344485 vizualizari

  • +90 (98 voturi)    
    Foarte tare , buna idee , (Joi, 2 aprilie 2020, 22:03)

    kokos [utilizator]

    toata stima militarilor!
    • -34 (42 voturi)    
      Cine lucrează cu Covid-19 poate infecta pe alții! (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:58)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Atenție: Sunt deja cazuri de doctori și asistente care și-au infectat rude sau persoane apropiate după ce au venit în contact cu purtători de Covid-19.
      • +19 (25 voturi)    
        Pai mai simplica, de aia tre sa stai acasa (Vineri, 3 aprilie 2020, 5:49)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Ca sa nu intri in contact cu purtatori de virus. Dar dupa o litra de pufaika, tu te duci sa mai dughesti una cu rudele…..
        • -24 (30 voturi)    
          sa le multumeasca veciniilor.. (Vineri, 3 aprilie 2020, 6:05)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          ... ca i-au dezinfectat usa gratuit.
  • +64 (70 voturi)    
    ARMATA se misca bine! (Joi, 2 aprilie 2020, 22:06)

    cinevatus [utilizator]

    Hai Romania!
  • +39 (69 voturi)    
    Bravo Armata romana! (Joi, 2 aprilie 2020, 22:14)

    panduru [utilizator]

    Uneori regret ca s-a scos stagiul militar. Mutli ar fi avut nevoie de un pic de instructie!!!...
    • +12 (38 voturi)    
      Ce instructie (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:26)

      Vylasmsz [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Tot aud de ceva vreme chestia asta dar lumea chiar nu realizeaza ca stagiul militar nu mai e obligatoriu de o perioada scurta de timp? Toti bolovanii astia pe care ii vedeti patroni de tot felu de magazine si alti sefuleti au stagiul militar facut si tot sunt prostalai masivi. Ar fi timpul sa punem accent pe educatie bazata pe respect nu pe obligativitate, altfel ajungem sa avem oameni de genul la conducere care au impresia ca toti restul sunt inferiori lor.
  • +83 (85 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 aprilie 2020, 22:16)

    [anonim]

  • -66 (80 voturi)    
    Bravos națiune... (Joi, 2 aprilie 2020, 22:46)

    spirache [utilizator]

    Au dat și ei 3 garoafe.Eu nu știu de ce se cheltuie atâția bani cu salariile la ăștia, pe rachete și avioane, ca pe noi ne apără NATO. Mai bine s-ar face 200 de spitale de banii ăștia, așa cum zice dl Claudiu Năsui. Gata, va las , mă duc să îmi beau lăpticul și să îmi citească mămică o poveste. Mâine mă duc să vânez pokemoni îmbrăcat în blugii mei roz cu gleznutze la vedere. Mulțumim din inima neo-marxismului!
    • +14 (16 voturi)    
      faza e (Vineri, 3 aprilie 2020, 5:52)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      ca nu te apara nato daca nu faci si tu parte din gasca lor, unde ai vazut tu pe cineva sa te apere ca tu esti miezul din pepene asa degeaba, de ce nu se iau bani de la poliiticieni ca si asa iau bani degeaba pe bune, sint platiti sa ne omoare cu zile, nu de la soldati
    • +16 (16 voturi)    
      Tâmpenia asta sinistră că ne apără (Vineri, 3 aprilie 2020, 9:44)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      NATO am auzit-o și de la mulți papagali din politică.
      Așa Gogule,noi stăm la cârciumă cu petul de bere
      la picior și alții mor pentru noi.NATO nu este o
      Agenție de binefacere,fiecare stat membru este
      obligat să participle la efortul comun.Cred că ura ta
      împotriva Armatei Române și a militarilor ei are
      cauze estice sau/și psihice.Și reține, România are
      acum doar 60.000 de militari(din 70.000 prevăzuți
      pe hârtie) prin *grija* lui Ilici și a ciracilor săi
      comuniști.Rușine să-ți fie trolule!
    • +13 (13 voturi)    
      nene Spirache (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:09)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      acum 6 luni daca cineva chetuila tone de bani pe dezinfectant, masti si combinezoane, sarea un parlit ca matale si spunea: "ce cheltuim atat pe tampeniile astea? ca ne apara Dzeu si biserica!"
      du-te la mamica si povestile ei
  • +61 (67 voturi)    
    vecinii (Joi, 2 aprilie 2020, 22:59)

    John Vranceanu [utilizator]

    cu siguranta au fost vecinii care merg saptamanal la biserica ...
    • -18 (28 voturi)    
      Cu siguranta?! (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:52)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui John Vranceanu

      Nu-i posibil ca vecinii respectivi sa fie, in realitate, atei, la fel ca voi? Iar cei care merg saptamanal la biserica sa fie tocmai militarii care au intampinat-o pe femeie?
      • +18 (24 voturi)    
        foarte posibil (Vineri, 3 aprilie 2020, 4:25)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        Este foarte posibil, dar statistic improbabil.
    • +11 (17 voturi)    
      foarte corecta remarca (Vineri, 3 aprilie 2020, 9:02)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui John Vranceanu

      Este si opinia mea, desi, poate sunt subiectiv, numarandu-ma printre cei 2% atei din aceasta tara (declarati la recensamintele ultimilor 30 ani). Totusi, am impresia ca majoritatea crestinilor ortodocsi romani nu manifesta compasiune, bunatate, solidaritate si alte sentimente bune in cadrul comunitatilor in care traiesc. Practica religia ca sa pupe niste ramasite umane in schimbul unor beneficii, sa solicite supranaturalului cat mai multi bani, bunastare materiala , sanatate, desi ei nu fac nimic pentru acestea, si eventual, sa moara dusmanii. Intamplarea face sa locuiesc acum intr-o tara preponderent atee, cu minoritati reformata si catolica. dar unde exista mult mai multa compasiune, intelegere, ajutor reciproc, fara invidie si mai ales cu o distribuire echitabila a avutiei populatiei. Doar o parere personala, inclin sa cred ca astfel de vecinii dau buluc in biserici, mai ales acum ca vine Pastele. Dar poate la biserica ar trebui incartiruiti sa se trateze, daca vreunul este infectat, inchis in templu pana trece pandemia.
      • +1 (1 vot)    
        Se si prea poate (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:12)

        comentator12 [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        ca fiind ateu
        sa ajunga la urechile dvs mai putine stiri legate de faptele bune pe care le fac crestinii in comunitatile lor. In primul rand pentru ca nu se bat in piept ca le-au facut.

        Iar daca prin intamplare aflati de ele, tindeti sa credeti ca faptele pe care le fac sunt >pe interes<, asta sa ramanem in acelasi registru cu "sa moara dusmanii".

        Si apoi de unde stiti ca ajutorul reciproc, compasiunea si lipsa de invidie atat de intalnite in tara de adoptie nu sunt practicate si de crestinii de acolo? Sau exista statistici despre asta?
  • +29 (35 voturi)    
    Bravo Armatei ! (Joi, 2 aprilie 2020, 23:03)

    Observatory [utilizator]

    Un sincer Huooo ! Hoților, analfabeților , pensionarii speciali și celor cummainile murdare de sângele patriotilor romani !
  • -50 (54 voturi)    
    Pentru (Joi, 2 aprilie 2020, 23:21)

    briciu [utilizator]

    Cati bani papa armata puteau face mai mult decat un clip de reclama!
    • +11 (11 voturi)    
      ca n-aiba sapca (Vineri, 3 aprilie 2020, 7:39)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      daca faceau un filmulet pompos, cu echipament profi, cu desfasurtare de forte, etc. ii injurai ca mai bine cumparau medicamente, vezi-l pe preafericitul ala de mai sus
  • -23 (29 voturi)    
    Propunere (Joi, 2 aprilie 2020, 23:35)

    spirache [utilizator]

    Având în vedere că dl. Nasui e cuprins de durerile facerii normelor, poate propune o lege care să prevadă obligarea confiscării averilor primilor 300 cei mai bogați conaționali( îi găsește în revista). Eventual, poate sa ii excludă pe frații Dedeman că par ceva mai curăței și pe dl.Becali,că e milostiv. Restul sa își dovedească caracterul licit al averilor. Știu, știu cine tre' sa facă dovada caracterului ilicit dar acum a SU. Asa poate facem 1000 de spitale, internam toată Europa în ele, dl Nasui. Că aparent nu avem spitale, nu pentru că s-au furat banii in draci, ci că nu avem bani.
    • +9 (9 voturi)    
      :)) (Vineri, 3 aprilie 2020, 7:42)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      adica sa il iertam fix pe ala despre care stim deja in mod precis ca are averea castigata in mod ilicit. da' e milostiv. mai sunteti ba?
      • -2 (4 voturi)    
        Circumstante atenuante (Vineri, 3 aprilie 2020, 9:03)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Beeehehecali are si circumstante atenuante, ca el a facut afaceri cu terenuri (cu generalii de armata), iar terenurile au ramas in tara. Deci e de-al nostru, din popor, tine cu pamantul.
    • +6 (10 voturi)    
      Nea Spirache, (Vineri, 3 aprilie 2020, 9:50)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Azi bați toate recordurile la clasa tâmpenie.Păi
      primul care ar trebui să dea banii înapoi sfeterisiți
      în AFACEREA MOTOROLA ar trebui să fie chiar
      *imaculatul* Năsui.Acum legiferează pe spinarea
      altora,un ipocrit sinistru!
  • -21 (29 voturi)    
    Da,da (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:00)

    spirache [utilizator]

    Afacerea Motorola este una dintre primele și cele mai mari tunuri financiare din România postdecembristă. Un caz suficient de celebru pentru a-l găsi pe Wikipedia. Pe scurt, un grup de șmecheri cu ochi albaștri vând armatei române stații Motorola la preturi uriașe comparativ cu valoarea lor la producător. Principalii smecheri sunt din familia actualului deputat USR Claudiu Năsui. Da, știu, fiul nu e corupt (nici nu avea cum, că nu a fost funcționar public), băh, dar când revendici principii morale înalte… Cum ar fi fost ca Nicușor Ceaușescu să facă un PLUSR ?
  • +16 (24 voturi)    
    gasiti diferentele (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:31)

    .Cris.Tian [utilizator]

    Avand in familie o problema serioasa, grava, cronica de sanatate, practic nerezolvabila in Romania dar perfect tratabila intr-o tara "normala", am fugit recent din Romania, adica de acasa.

    Acolo unde sunt acum, seara oamenii la ora 20 ies la geamuri si aplauda medicii.
    • -10 (12 voturi)    
      Diferențe?! (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:43)

      spirache [utilizator] i-a raspuns lui .Cris.Tian

      Și în tara asta minunată unde sunteți medicii au echipamente de protecție la discreție in perioada asta a anului 2020? Si daca n-au, dau fuguța acasă, cu demisia data în grabă? Întreb că vreau sa găsesc niște diferențe. Multă sănătate!
  • +9 (15 voturi)    
    asta e singurul lucru pozitiv in romania? (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:58)

    Coco Whistle [utilizator]

    intr-o tara in care banditii ii bat pe chinezi doar ca sint altfel, omoara turistele venite din japonia, intr-o tara in care lumea isi permita pina si in bascalie sa arunce arunce cu ce vor pe usi, gestul de mai sus nu mi se pare indeajuns
    • 0 (4 voturi)    
      cam ce ar fi mai bine, ca sa te satisfaca? (Vineri, 3 aprilie 2020, 9:06)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      tot au venit baietii aia cu arme, sa-i puna la zid si... ratatata pe vecinii cei tembeli ..?
  • +22 (22 voturi)    
    Bravo (Vineri, 3 aprilie 2020, 1:07)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Bravo asistentei!

    Bravo militarilor!

    Rusine proprietarului magazinului si vecinilor... ce gunoaie de oameni.
  • +26 (28 voturi)    
    mda (Vineri, 3 aprilie 2020, 1:32)

    liviu_ [utilizator]

    frumos gest!

    pacat de idiotii de vecini si aia din magazin. pacat ca acesti imbecili traiesc printre noi!
  • +9 (9 voturi)    
    Sper ca se uitau de la geam (Vineri, 3 aprilie 2020, 8:12)

    Anonym [utilizator]

    Poate inteleg si ei lectiile crestine live si nu doar pt "salvare sufletului MEU"! MEU MEU MEU
  • 0 (2 voturi)    
    bine (Vineri, 3 aprilie 2020, 14:09)

    Laura21 [utilizator]

    Foarte frumos. Bine totuși că nu au salutat-o...cum a făcut polițista aia cu doctorița.
  • +2 (2 voturi)    
    Multumesc (Vineri, 3 aprilie 2020, 17:59)

    adrian88000 [utilizator]

    Mihaela ! Multumesc Armata Romana !