Restricții în vigoare de luni în România: Nunțile, botezurile și alte evenimente private, interzise / Certificat verde pentru aproape orice activitate şi la intrarea în instituţiile publice - ministrul Sănătății

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 23:38 Actualitate | Coronavirus


Tineri casatoriti
Foto: Guido Cavallini / ImageSource / Profimedia Images
Restricțiile care intră în vigoare de luni presupun impunerea certificatului verde în aproape toate locurile, mai puţin la magazinele alimentare şi la farmacii. Evenimentele private, nunţi, botezuri şi orice fel de evenimente, vor fi interzise total, nici măcar persoanele vaccinate nu vor mai avea voie să organizeze astfel de întâlniri, a anunțat ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila.

”În afară de magazinele alimentare, de farmacii (...) în toate celelalte instituţii, şi în instituţii publice pentru toţi vizitatorii care se duc în administraţia publică centrală şi locală. Şi în sfera privată probabil o să propunem, pentru birouri, pentru clădiri, firme care au mai mult de 50 de angajaţi - pentru cei care sunt vizitatori”, a declarat ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, întrebat la Digi 24, unde se va impune certificatul verde începând de luni, scrie News.ro.

Ministrul a precizat că măsura se poate impune doar vizitatorilor, nu şi angajaţilor.

”Din păcate, pentru angajaţi nu putem să propunem pentru că trebuie să mergem în Parlament, fiind vorba despre dreptul constituţional la muncă”, a mai declarat ministrul.

”Pe partea de evenimente private - nunţi, botezuri şi orice fel de evenimente va fi o interdicţie totală. Aici şi cei care sunt vaccinaţi sau au certificatul verde vor fi supuşi la această măsură. Realitatea ne-a arătat că nu am reuşit să controlăm. Vor fi interzise evenimente private, nunţi botezuri, onomastică, orice altceva, că e spaţiu închis sau deschis”, a mai declarat ministrul.

Acesta a precizat că restaurantele şi cafenelele rămân deschise, dar doar pentru vaccinaţi.

”La partea de spaţii cultuale, în mod sigur doar pentru cei vaccinaţi şi este în discuţie să coborâm procentul, pragul spectatorilor la evenimentele culturale – de la 50% la 30%, vom vedea mâine. (...) aici mai comportă discuţii, dar se va permite doar pentru cei vaccinaţi”, a adăugat ministrul.

”Carantina de noapte doar pentru cei nevaccinaţi. Noaptea excepţiile se vor referi la cei care sunt vaccinaţi, au trecut prin boală sau sunt testaţi - au certificat verde. Cei care nu au acest certificat dar se duc / se întorc de la un loc de muncă, dacă este o urgenţă medicală - cam acestea sunt excepţiile posibile”, a mai precizat ministrul.

Şedinţa CNSU pentru a se decide concret restricţiile aplicate de luni are loc vineri, la ora 13.00. La ora 14.00 este programată şedinţa de Guvern.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că de luni toţi elevii intră două săptămâni în vacanţă şi vor fi impuse mai multe restricţii.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















122753 vizualizari

  • +5 (47 voturi)    
    le-a dat temelie.. (Joi, 21 octombrie 2021, 23:47)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. la manelisti :))
    • +4 (32 voturi)    
      Haoleu! (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:13)

      cineva_nimeni [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Pa bune, serifu'? Si pipota lor ce mai mananca? Da' la curve e voie? Da-n taxiu e voie? Serios acum, in vara era voie cu 300 de invitati la nunta, dar doar 100 de insi la un protest. Se putea oare sta la protest cu felia de tort in mana ca sa se poata ciripi in voie? Cu un ochi plang, cu celalalt rad si cu gura injur ca-n vremurile bune cu BUG Mafia si Parazitii. Faza cu umblatul noaptea liber ca esti vaccinat este cam dubioasa, pedofilii si spargatorii de locuinte sunt acum aia responsabili ai societatii, nu? Inca o intrebare: angajatorul imi elibereaza adeverinta ca sunt la el, dar cine verifica daca am intradevar contract inregistrat la ITM, hm? Cine-l suna pe patron sa confirme ca adeverinta aia este valida? Basini din creierele stafidite ale unor marionete de paie.
      • -9 (23 voturi)    
        Hai, linsteste-te... (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:48)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui cineva_nimeni

        Poti trai bine-merci cu accese de delir...
        Te asteapta Diazepamul si o camasa noua... stii tu de care.
        Cat despre creiere stafidite... eu zic sa citesti prospectul Diazepamului.....
        A, si sa nu uit : sa-ti pui un tricou cu maneca scurta .
  • +4 (56 voturi)    
    la sfârșitul zilei (Joi, 21 octombrie 2021, 23:48)

    cucuveauamov [utilizator]

    vom afla ca doar scolile se inchid, de fapt. lucru, de altfel, normal intr-o tara transformata intr-o cazarma.
    • +5 (27 voturi)    
      Scolile (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:31)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Scolile sunt principalul mijloc de transmitere a bolii.
      Copiii duc acasa virusul de cele mai multe ori. Mai ales ca multi dintre ei sunt asimptomatici.
      Si in 2020 si acum, valurile de infectati au inceput sa se mareasca dupa deschiderea scolilor.
      • +3 (23 voturi)    
        ai dreptate... (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:40)

        young_e [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

        ...intotdeauna mi s-au parut dubiosi aia micii, care se duc in fiecre zi la scoala. ce fac ei acolo, naiba stie, dar sigur lucru curat nu e. cine stie ce coronavirus or mai scoate pe piata...
      • +7 (9 voturi)    
        Ce fac copii in vacanta? (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:27)

        DavidOrtan [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

        Da, e adevarat ca scolile sunt un mediu propice de raspandire a virusului, dar copiii in vacanta nu vor sta singuri. Se vor intalni in parcuri, mall-uri sau acasa. Iar efectul va fi cam acelasi, doar ca nu vor merge la scoala, deci se va pierde si mai mult.
        • -9 (9 voturi)    
          uhm (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:33)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui DavidOrtan

          Nu si daca carantina se respecta si este aplicata.
        • -2 (2 voturi)    
          pai stai (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:14)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui DavidOrtan

          ai tidula mergi in mall - nu??? altfel mergi numai de parc, de mana, chiar te poti si pupa dar nu in mall si nici la cimnema, doar numai in magazine alimentare sau la farmacie...

          dar daca papa si mama sunt la slujba atunci lasa ca e bine ca se vad acasa si doar nu o sa stea asa nemiscati...
      • 0 (0 voturi)    
        Sigur, sigur? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 17:55)

        amicugri [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

        Adica ce intreb eu daca sinteti sigur, sigur sinteti sigur. Va bazati afirmatia pe studii serioase, ca prea o faceti cu foc.
        Pacat ca nu le-ati mentionat sa ne luminam si noi.
      • 0 (0 voturi)    
        ehe, unde-s 3 luni de vara-bairam (Luni, 25 octombrie 2021, 4:02)

        Menscorpore [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

        - gresesti, cel putin acum - infectarile in mase, voit a se inmulti, ca trebuia musai facute inocularile, au inceput de data asta in iunie, cand s-a dat liber, neoficial, la dezmatz, printr-o minciuna venita de la cei ce se lauda ca lupta de partea binelui - si ce curbe au luat graficele, mai ceva ca hypersonicele, in septembrie, la intoarcerea boborului din bairamul de vara ... cateva milioane de moftangii resfirati peste tot, in vreme ce altii, disciplinati, inca se supuneau restrictiilor, ca nu voiau sa primeasca licoarea ...
  • +28 (74 voturi)    
    Care va să zică (Joi, 21 octombrie 2021, 23:48)

    LordNelson [utilizator]

    Dacă eu vreau să intru într-un tribunal, instituție publică, nu am acces. Chiar dacă sunt citat oficial.
    Hmm....
    La fel dacă vreau să am acces la justiție. Tot drept constituțional.
    Am sentimentul că justiția va avea parte de niște procese interesante după ce se mai potolește nebunia asta statistică.
    • -8 (28 voturi)    
      si stii ce, (Vineri, 22 octombrie 2021, 4:25)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui LordNelson

      poti sa-i dai in judecata (cistig 100%) si te va platii
      Statul, deci vei iesii in cistig.
      • +8 (18 voturi)    
        dar nu cumva... (Vineri, 22 octombrie 2021, 7:39)

        codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        ...ti-ar folosii niste carti, pentru a le citii?
      • +5 (15 voturi)    
        Probabil (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:09)

        sorance2000 [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        ca este timpul ca darea in judecata sa nu mai fie asupra insitutiilor, ci asupra persoanelor decidente. Pana la urma un om sau mai multi de acolo decid ce si cum, institutia este doar suma lucratorilor din acea institutie. Atata timp cand ei se pot ascunde in spatele institutiei, iar ei nu platesc nimic din buzunarul lor, normal ca vor abuza de pozitia lor.
        • 0 (6 voturi)    
          de acord! (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:26)

          Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui sorance2000

          Este absurd ca acesti derbedei sa faca ce le taie capul pe banii statului. Daca o dau in bara tot noi platim.
    • +6 (14 voturi)    
      poti sa lipsesti (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:37)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui LordNelson

      se cheama lipsa cu motivare...ca daca erai cu COVID acasa izolat de DSP tot nu puteai sa te duci la tribunal...si lipseai motivat...legea prevede...asa ca nu vad problema...
      • +1 (5 voturi)    
        Nu toate motivările sunt egale (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:44)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        Legea prevede, într-adevăr, absența motivată pe motiv de boală.

        Dar nu prevede sub nicio formă absența motivată când ești perfect sănătos și un birocrat extern Justiției decide să-ți suspende accesul pe motiv că n-ai bani de test sau pe motiv că nu vrei să te supui unei proceduri medicale experimentale.
    • -1 (13 voturi)    
      Te testezi (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:37)

      DorinDor [utilizator] i-a raspuns lui LordNelson

      F simplu. Nu poti sa intrinnici beat manga, ca te dau afara, cu tot dreptul tau constitutional de alcooloc degenerat
    • -1 (9 voturi)    
      hai lasa (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:44)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui LordNelson

      ca nu vrei sa intri in nici un tribunal, doar fascinezi cum ii dai tu in judecata ca nu te-au lasat sa intri in tribunal unde n-aveai nici o treaba dar era dreptul tau, si cum le ceri tu despagubiri de meleoane de euro, mama ce mai stergi cu ei pe jos in visele tale..
    • -2 (6 voturi)    
      va trebui (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:49)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui LordNelson

      sa te vaccinezi,tu si altii ca tine.
    • -1 (3 voturi)    
      ai acces online (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:16)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui LordNelson

      Pentru ca nu esti vaccinat si acum nu o sa stam toti dupa muchii tai care nu vor sa se vaccineze.

      intri frumos online si pledezi de acolo - tu sau avocatul

      sanatate maxima si fuga la vaccinare ca este mai buna decat toate - se dau vsaccinuri pe alese - oferta gratuita.

      Baga una doza sau doua si chiar trei!
      sa nu spui ca nu ai de unde alege - numai fara nu se poate! Ghinion!
  • +21 (33 voturi)    
    si la mall? (Joi, 21 octombrie 2021, 23:53)

    omacron [utilizator]

    dar la magazinele de bricolaj, mari sau mici? dar la frizerie?
    • +4 (6 voturi)    
      asta da (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:45)

      young_e [utilizator] i-a raspuns lui omacron

      daca le taie accesul la plimbatul prin mall ... asta chiar e grav
  • +9 (53 voturi)    
    Rasuri (Vineri, 22 octombrie 2021, 0:17)

    Fanel01 [utilizator]

    Saracia si foamea o sa ne omoare inainte de covid.
    • -6 (44 voturi)    
      daaaa, am mai auzit retorica asta.. (Vineri, 22 octombrie 2021, 7:01)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      .. acum un an jumate. intre timp n-a murit nimeni de foame, doar cateva sute pe zi de covid.
    • -1 (9 voturi)    
      ai uitat prostia (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:25)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      calitatea numarul 1 a romanilor, cu care se mandresc peste tot!
  • +6 (48 voturi)    
    ma vaccinasem... (Vineri, 22 octombrie 2021, 0:18)

    maiorulmura [utilizator]

    ...doar ca sa ma insor
    • +14 (32 voturi)    
      vaccinarea n-o s-o regreti! (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:34)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      .
    • +21 (27 voturi)    
      hahaha (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:57)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Ce hilar este cand se ajunge la situatii ridicole ca cele descrise de tine. Tocmai din aceasta cauza, singurul motiv pentru care ar trebui sa ne vaccinam ar fi motivul medical, nu ca sa mergem la mare in Grecia, sa intram in nu stiu ce restaurant, sau sa ne insuram.
      Daca astea nu sunt cele mai ridicole vremuri pe care le traim, nu stiu care sunt.
      • 0 (2 voturi)    
        de la caz la caz (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:24)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Unii nici asa NU si NU.

        faca-se voia lor precum pe pamant asa si in ceruri!
  • -8 (34 voturi)    
    hehe (Vineri, 22 octombrie 2021, 0:26)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    poate zombiliticii ne informeaza si pe noi inainte cu cateva zile exact ce si cum, nu luni in timp ce trimit potera dupa noi sa ne execute pe strada!
    • +4 (8 voturi)    
      eu sunt (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      curios ce va face poliția în situația următoare : 4-5 inși stau afară, în jurul unei scrumiere, evident totți cu măștile date jos. Foarte posibil, unul din ei dacă e infectat cu SARS-Cov2 și este asimptomatic, le va face ”cadou” virusul și celorlalți. Ce măsuri trebuie aplicate și de când? Nu de alta dar dacă ne luăm după iohannis (care Marți a aflat de creșterea nr. de îmbolnăviri cu covid, Miercuri ne-a anunțat că Joi se vor aduna ei, corifeii, pt. analiză și abia Luni se vor aplica măsurile de protecție), s-ar putea ca până vor găsi ce măsuri să se ia, să treacă și virusul și să nu mai fie nevoie.
      Apropo, iohannis, cîțu, et co. au fost amendați pt. nepurtarea măștii în spațiu închis cu ocazia adunăturii lor de 5000 persoane la Romexpo? Că i-a văzut o țară întreagă. Dar simion, șoșo, ghiță și câți or mai fi fost și au fost chiar televizați din Parlament cu ocazia citirii moțiunii psd de cenzură, că nu purtau măști de protecție (simion chiar o pusese pe cap, masca aia inutilă din plastic transparent), au fost și ei amendați? La fel ca iohannis?
  • +1 (71 voturi)    
    Idiotilor ! (Vineri, 22 octombrie 2021, 0:40)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    ati inceput bine ! ce faceti cu cozile de la anaf, taxe si impozite ? ce faceti cu oamenii care au nevoie de politie? de cazier? de justitie ? de scoli?
    voi ati innebunit de-a binelea ? masca este suficienta ! nu puteti constrange populatia sa se vaccineze limitand drepturi constitutionale, tampitilor !
    • -7 (35 voturi)    
      io zic ca-i mai bine.. (Vineri, 22 octombrie 2021, 7:02)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      .. sa ai oameni care au nevoie de cazier decat de tub de oxigen. tu?
      • 0 (16 voturi)    
        unde mai pui ca se pot rezolva online (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:04)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        bine, asta pentru cine are acces la internet si il foloseste si pentru altceva decat bagat fitile
        • +5 (9 voturi)    
          cazierul nu se poate rezolva online. (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:42)

          razvan_ [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          .
          • +1 (3 voturi)    
            la o rapida cautare pe net (Vineri, 22 octombrie 2021, 16:41)

            natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui razvan_

            https://centruldevize.ro/Obtinere-cazier-judiciar
      • +2 (4 voturi)    
        si eu zic ca-i mai bine... (Vineri, 22 octombrie 2021, 14:41)

        Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        sa ti se taie internetul ca sa nu te mai obosesti sa postezi ca oricum avem institutii de stat si trusturi media care ne tin foarte bine informati si ne vor binele. si daca tot o dam in logica de nivel Sosoaca ar fi mai bine sa ne zidim in case timp de un an (vaccinati si nevaccinati, ca oricum toti transmitem covidul) si la sfarsit sigur scapam de virus... consecintele nu conteaza
        • -2 (4 voturi)    
          stiinta spune ca (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:29)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_cel_viteaz

          Vaccinatul nu transmite virusul ca nevaccinatul.

          Studiul este inca in desfasurare dar exista rezultatele empirice care demonstreaza....
    • -2 (10 voturi)    
      e drept constitutional sa stai la coada la anaf (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:46)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      fugi bre d'aici !
      • -3 (7 voturi)    
        drepturile romanilor sunt infinite (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:47)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        democratie manca-ti-as, li-ber-ta-te, li-ber-ta-te !!!!!
    • -5 (13 voturi)    
      Tropaie din picioruse... (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:33)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      ... arunca invective si moare prostimea de ciuda ?

      :))))))

      Ba se intampla exact ceea ce negi ca s-ar putea intampla : prostimea va fi fortata sa se vaccineze, restrangandu-i-se exercitiul drepturilor .

      EXACT CUM SCRIE IN CONSTITUTIE SI IN DREPTURILE OMULUI.

      Eu zic sa-ti pui un tricou cu maneca scurta .....
    • -6 (8 voturi)    
      TOATE (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:58)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      toate problemele sesizate de tine mai sus se pot rezolva on-line de ceva timp (mai putin scolile).
    • 0 (0 voturi)    
      DIGITALIZAREA (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:26)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      cuvantul magic pentru cei aflati si aplecati pe taste.

      Vine ati revenit!
      va urez un sfarsit rodnic de saptamana
  • +4 (32 voturi)    
    Drschideti scolile si inchideti parlamentul si guv (Vineri, 22 octombrie 2021, 0:41)

    Tizzy [utilizator]

    Daca tot va bateti in piept cu certificatul verde atunci deschideti toate scolile iar cei care au parinti vaccinati sa poate sa-si trimita copiii la scoala. Restul online.
    • -11 (31 voturi)    
      tine-ti plodu acasa.. (Vineri, 22 octombrie 2021, 7:03)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Tizzy

      ..altu care n-a inteles nimic despre cum se raspandesc virusii.
  • +18 (52 voturi)    
    genial (Vineri, 22 octombrie 2021, 1:15)

    Filbert [utilizator]

    Pe scurt, unu' nevaccinat il ia la intrebari despre certificat pe cel care vine in institutia publica, adica ii plateste salariul. Romania, te iubesc!
    • -20 (46 voturi)    
      De râs (Vineri, 22 octombrie 2021, 1:36)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Ați făcut tara asta de râs cu cretinismele voastre. Vrei sa calci într-o instituție publică? Executi la virgula ce îți zice Statul. Nu te vaccinezi, nu intri. Poți râgâi de afara, nu tre s-o faci din interior.
      • +3 (25 voturi)    
        va plimbati toata ziua pe la institutii publice.. (Vineri, 22 octombrie 2021, 7:04)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        .. ca babele la piata la ora 7 dimineata.
  • +6 (84 voturi)    
    Certificat verde (Vineri, 22 octombrie 2021, 1:30)

    Mulpha [utilizator]

    Pentru voi , astia, care urlati ca nu mai aveti acces la nimic , VA REPET EU , cerif verde inseamna vaccinat, testat sau trecut prim boala . DECI, daca esti citat si tre sa mergi la Tribunal , o sa te testezi , pentru ca o sa trebuiasca sa mergi ; si o sa te testezi si ca sa mergi la ANAF sa-ti platesti taxe , si ca sa mergi sa manci o ciorba ... pana o sa va vina mintea la cap si o sa va vaccinati , ca totii idiotii din Franta, Austria, Germania si orice alta tara civilizata ... sau, va puteti muta intr-o pestera din munti . Acolo , voi si ursul , puteti sta nevaccinati sau testati !!!
    • +15 (41 voturi)    
      ai gandit inainte sa vorbesti? (Vineri, 22 octombrie 2021, 7:39)

      kthor7 [utilizator] i-a raspuns lui Mulpha

      Toate aberatiile care se spun pe posturile tv sau prin articole sfideaza medicina. In primul rand, habar nu ai de imunologie si nu ti se spune decat ca poti face boala dandu-se vina pe cei nevaccinati. Aberatie. Vaccinatii fac boala, vaccinul a fost facut pentru tulpina initiala, in cantitati enorme. Pe ala l-a luat tovarasul Catu in cantitati tot enorme in loc sa pastreze banii pentru alte vaccinuri canalizate pe alte tulpini. Vaccinatii sunt un pericol ca pot face covid 19 si -l pot transmite nevaccinatilor. UK are 70% populatie vaccinata si se confrunta cu alta tulpina unde pica pe capete vaccinatii, adica aia 70%. Dar nimeni nu va explica. Trecut prin boala inseamna sa fii inregistrat la DSP, altfel daca ai facut-o si nu stii si mergi sa-ti faci testul anticorpilor, tovarasii nici nu se uita la tine. Deci tot incalcarea drepturilor. Vei face boala, nu din cauza nevaccinatilor, ci din cauza lipsei cunostintelor tale si refuzului tau de a te informa corect. Nici nu ai cum, daca nu ai facut o facultate de specialitate. Pe prostia voastra mizeaza toti. Va credeti invincibili doar pentru ca ati facut vaccinul. Teapa! Veti face covid alta tulpina si va veti duce la rapel ori de cate ori virusul lui calache loveste. Frica este cea care v-a fost inoculata adanc in creier, va paralizeaza si sunteti disperati. Aia e, frica de moarte, insa sa stii ca o sa vina moartea asta chiar daca nu vrei tu, fie la spital, fie acasa. Daca faci boala esti lasat acasa pentru ca in spital nu sunt locuri si, logic, cu un sistem medical falimentar care nu are resursa umana suficienta si medicamentele corecte suficiente, nu ai sanse. Asa ca sansa este sa mori acasa. Habar nu ai ca acest virus-bacterie, creat de mana unor tampiti care nu vor decat putere si bani pentru a supune umanitatea, e o chestie groasa rau iar vaccinul este numai un tratament paleativ, colac de salvare pentru conducerile lumii care vor sa mimeze ca le pasa de tine. Sub asta se ascunde criza economica numarul 2.
      • +7 (25 voturi)    
        Adevarat (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:31)

        2304 [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

        Cel mai bun comentariu de aici, pacat ca va lua multe minusuri. Cine are ochi de citit sa-l citeasca bine
        • +5 (11 voturi)    
          hmm (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:21)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui 2304

          orice ar spune un om care gandeste putin,se vor gasi mereu alti 20 care sa denigreze,ridiculizeze sau chiar sa te injure.eu le spun boti;nu au ratiune
          fac ce le spune programul.ei sunt clientii fideli ai puterii dictatoriale.
          prima data au aparut pe forumuri cu ocazia invaziei ''refugiatilor''.acelasi stil de exprimare,
          coordonare,conturi cu nume absurde si minusuri
          aparute cu zecile intr-un interval de timp foarte scurt.istoria se repeta si acum.
          la obiect:nu se intreaba nimeni cine castiga?daca nu au reusit sa darame economia de prima data,acum iata,incearca din nou.pe mana unor trepadusi care nu au putere decizionala si care se pot spala pe maini la orice ora.
          iar sclavii platesc.
      • -7 (27 voturi)    
        Ssssst... gata, linisteste-te ! (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:36)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

        Te asteapta Diazepamul si o camasa curata ...
      • -7 (17 voturi)    
        Wow (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:41)

        Kevi [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

        Ce noapte e acolo la tine intre urechi...
        • +3 (7 voturi)    
          si iata (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:47)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

          cum apar la comanda.
          daca mai era necesara o dovada.
          invective,jigniri,atacuri absurde...
          cine isi mai pune intrebari cand poti sa scuipi ca
          birjarul.

          scoate ba cutitul si dai la beregata,al dracu telectual.noi muncim baaa nu gandim!!!
      • -3 (11 voturi)    
        ... (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:49)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

        Asa dac viteaz! Constati evidentul, dar solutia ta care este???
      • -3 (15 voturi)    
        virus -bacterie wtfuck ?? (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:51)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

        Avea putin sens ce spuneai pana la "virus-bacterie". M-am linistit
        • +3 (7 voturi)    
          se ia de la caine-pisica (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:03)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

          Nu inteleg ce nu ti-e clar
      • +7 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:56)

        [anonim] i-a raspuns lui kthor7

        • -1 (1 vot)    
          nu neaparat (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:45)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

          este o reasezare in piata - scapa cine poate!

          PS
          corect se scrie s-a cam...
      • +8 (12 voturi)    
        Nu e vorba despre frica... (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:20)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

        Nenorocirea face ca sunt adoptate cu lejeritate imbecila masuri comuniste represive asupra populatiei de genul: accesul in institutii publice, la locul de munca, calatoriile in afara tarii, deplasarea in interiorul tarii....in general restrictionarea deplasarii si un mod de atac asupra situatiei financiare/existentiale a indivizilor/familiilor...

        Dupa un an de vaccinare si diverse tulpini...s-a vazut cam cine moare si cine nu cu sau de covid 19...degeaba impun restrictii intregii societati...oamenii au vazut ca vor sa acopere incompetenta din sistemul medical si lipsa medicamentelor si a paturilor ATI din ultima vreme...mor oamenii cu zile iar ei distrug societatea prin incompetenta recunoscuta public chiar de Dulap...

        Sper ca vaccinatii si nevaccinatii sa se uneasca si sa dea jigodiile astea jos pana nu e prea tarziu.
      • -2 (4 voturi)    
        Cel mai bun comentariu pe care l-am citit pe HN (Vineri, 22 octombrie 2021, 15:23)

        palilula [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

        Pacat ca acest comentariu apare cu litere atat de mici. Din acest comentariu ar trebui facut un banner si afisat peste tot sa vada si sa digere toti cei care nu au gandirea critica formata si care considera ca cei care au opinii contrare sunt oamenii lui Putin si a Rusiei sau ca sunt niste conspirationisti.
      • +1 (3 voturi)    
        alo ofticatul de serviciu... (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:42)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

        1. Vaccinatul nu se infecteaza precum nevaccinatul - rata de infectie este de 20 de ori mai mica.

        2. tulpinele au la baza cam acelasi tip de atacator numai ca unele tulpini sunt mai agresive, se raspnadesc mai repede dar pentru o intelegere mai buna a situatiei repet pct 1; vaccinatii primesc mai greu virusul - orice tulpina ar fi...Nu mai vorbesc despre formele usoare, caci organismul este antrenat dupa doua doze si daca o are si pe a treia...

        3.suntem invincibili ca si medicii vaccinati care poarta masca pe nas si pe gura si respecta distantarea.

        4. Trebuie sa fii usor tembel si nevaccinat sa nu iti dai seama ca ai luat virusul si sa crezi ca ai gripa...

        5. virusul e virus, bacteria este alta mancare de peste. Nu amesteca felurile ca iese balamuc.

        5 vaccinul nu este tratament - este o modalitate de preventie

        7 crize economice nenumarate pana acum - matale fiind mai tanar si mai neexperimentat ai ajuns de abia la 2.

        Spor la vaccinare - poti sa alegi tipul vaccinului si este si pentru tine gratis de la statul Ro, pe alese!
    • +3 (11 voturi)    
      Fals (Vineri, 22 octombrie 2021, 7:56)

      palilula [utilizator] i-a raspuns lui Mulpha

      Acum as intreba si eu laic ce inseamna "trecut prin boala"? Cand si cat timp? Sa presupunem ca cineva s-a inbolnavit de covid chiar la inceputul pandemiei, deci a trecut prin boala, dar dupa mai mult de un an nu mai are antocorpii dezvoltati, deci nu are sens sa spui ca a trecut prin boala. De testat poti sa te testezi, dar sa-ti plateasca statul. In schimb cu vaccinarea, nimeni nu-ti poate impune sa te vaccinezi, contravine valoriilor si principiilor liberatii umane. Daca e sa luam ca traim intr-o societate deschisa si libera unde fiecare individ poate decide si trai liber (sigur pana nu incalca dreptul la liberate al altuia) ceea ce demult nu e cazul (chiar daca UE propovaduieste aceasta falsa idee) atunci aceasta decizie este total aberanta. Statul esuat al lui Iohanis trebuia sa ia toate masurile sa nu ajungem in situatia de fata, cand incerc prin mijloace total antidemocratice sa repara raul facut.
      • 0 (2 voturi)    
        si daca ii ai? (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:34)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui palilula

        Cel mai simplu e sa se recunoasca testul de anticorpi.
        In Austria trecut prin boala inseamna ca ai dovada ca ai avut un test pozitiv in ultimele 6 luni SAU
        test de anticorpi care e valabil 3 luni.
        Si apropo, cele 6 luni se numara de cand ti-ai revenit, de cand ti-a facut testul(cum e la noi)


        Detalii: https://coronavirus.wien.gv.at/faq-english/

        If you have recovered from Covid-19, you do not have to test for the virus for six months from the end of the infection. You need your quarantine order or a medical certificate from your doctor to prove you have recovered from the infection. A positive test for antibodies neutralising the virus is valid for three months from the date of testing.
        • +1 (1 vot)    
          nu-i chiar asa (Vineri, 22 octombrie 2021, 15:07)

          Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          anticorpii nu sunt neaparat relevanti. Importanta e memoria si capacitatea sistemului imunitar de a recunoaste virusul si de a produce din nou anticorpi atunci cand este necesar, dar mai nimeni nu vorbeste despre asta.
          Un studiu publicat pe Sience.org (https://www.science.org/doi/10.1126/science.abf4063) arata ca in decursul celor 8 luni de studiu nivelul anticorpilor a scazut insa nivelul celulelor B care produc anticorpii anti Covid a crescut.
          Nu este eficient pentru organism sa produca anticorpi non-stop
    • -1 (9 voturi)    
      corect (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:00)

      florino24 [utilizator] i-a raspuns lui Mulpha

      cred ca doar noi am ramas singurii destepti de pe planeta!
      • +1 (5 voturi)    
        nu uita (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:01)

        bcsb [utilizator] i-a raspuns lui florino24

        rusii si bulgarii
        • 0 (0 voturi)    
          dar si (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:49)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

          Brazilienii...
      • +1 (3 voturi)    
        noi suntem alesii (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:24)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui florino24

        lui bill gheitz, cu noi vrea el sa conduca lumea dupa ce a vaccinat si distrus toate tarile civilizate, cu romanii va conduce planeta, o oaza de paradis va fii
    • +4 (8 voturi)    
      lipsa de incredere (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:22)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui Mulpha

      conform unui studiu de saptamana trecuta, increderea in institutiile statului s-a erodat dramatic. aproape nimeni nu mai are incredere in vreo institutie a statului. va urma un alt studiu care urmareste sa afle daca exista vreo legatura intre increderea in institutii si statutul de vaccinat. abia astept rezultatele...
    • +2 (8 voturi)    
      Despre credința în dumnezeul televizoarelor (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:33)

      truecats [utilizator] i-a raspuns lui Mulpha

      Dom'le, nici măcar nu ești în stare să scrii corect. Dacă nu ai fost în stare să înveți să scrii - un lucru extrem de simplu - cum să fii în stare să cuprinzi cu gândirea aceste evenimente foarte complicate? Ți-aș spune să gândești logic dar nu ar fi de folos cu nimic.
      • -4 (4 voturi)    
        Da' ia spune-ne tu... (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:40)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui truecats

        .... atata-ne, concret, unde a gresit.
        Asta, ca sa vedem in ce masura cuprinzi TU lucruri asa de complicate....
    • -1 (5 voturi)    
      da, tov gheniral (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:46)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Mulpha

      așa vom face, amu oricum sîntem în căzarmă, avem premier apevist, tînăr pensionar special...da nu înțeleg de ce sînt interzise evenimentele private, dacă toți participanții sînt vaccinați?
      • -2 (6 voturi)    
        Pt ca si vaccinatii mor. 1 vaccinat la 3 nevacci (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:14)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Daca procentul de vaccinati decedati e de aprox 12-15%, vaccinatii reprezentind 30%, atunci, daca ar reprezenta 50%, procentul ar fi de aprox. 25%.

        Adica, 1 decedat vaccinat la 3 decedati nevaccinati.

        Asta inseamna ca, verificat statistic, vaccinarea reduce riscul de deces de 3 ori, nu cu 95% cum spun producatorii.
        • +1 (5 voturi)    
          Statistica "e grele"... (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:29)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Daca din 100 de internati la ATI 8 sunt vaccinati si unul din ei moare, atunci, da, 12% dintre vaccinati mor.

          Daca din cei 92 de nevaccinati mor 60, atunci care mai e proportia deceselor ?

          Nu cumva 1 vaccinat la 60 de nevaccinati ?
    • -1 (5 voturi)    
      Hehe (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:51)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Mulpha

      E ca ai crezut propaganda? :) dacă se aplica vreodată e doar ca sa o frece mai tare bugetarii la serviciu sau pe lângă serviciu fără sa mai fie deranjați :))
  • +1 (5 voturi)    
    V-au facut si de data asta coministii :))) (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:19)

    FortApache [utilizator]

    .
  • +3 (11 voturi)    
    Lasa ca ne vedem noi la alegeri (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:24)

    galeo [utilizator]

    Unde veti da de naiba.
    • 0 (0 voturi)    
      dormi linistit (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:53)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      daca maine ar fi alegeri structura parlamentului nu s-ar schimba....E nasol dar este neschimbata apa, deja imputita.
  • +4 (4 voturi)    
    dar functionarii vor avea certificat verde? (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:30)

    Antenistontel [utilizator]

    ca, de cand a inceput pandemia, oamenii sunt tinuti sa se inghesuie la intrare in strada, sunt obligati sa intre doar cate unul, scanati si mascati, iar functionarii stau comod prin birouri (unii nici nu mai vin la serviciu) si nu respecta nicio regula.
  • +6 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:32)

    [anonim]

    • 0 (8 voturi)    
      Dar cu cele 94 de spitale inchise ce s-a intimplat (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:08)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce au devenit oare cele 94 de spitale inchise pe vremea lui Basescu?
      Unele tocmai fusesera renovate si utilate.
  • +6 (14 voturi)    
    Tocmai ati dus AUR la 50% intentie la vot (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:33)

    galeo [utilizator]

    Cu masurile astea.
    • +1 (1 vot)    
      Emperor Palpatine voice: (Vineri, 22 octombrie 2021, 15:14)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      I love democracy
  • +6 (16 voturi)    
    certificat verde (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:35)

    dbd10 [utilizator]

    Daca austriecii, grecii, belgienii si restul au fost mai destepti de ce sunt acum din nou pe lista rosie?De destepti ce sunt, nu?
    • +6 (12 voturi)    
      Austria, Grecia, Belgia (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:22)

      MihaiFlorin [utilizator] i-a raspuns lui dbd10

      Austria - 11 morti pe zi
      Belgia - 15
      Grecia - 33
      Romania - 389
      • -1 (7 voturi)    
        Asa era si Italia in primul val si prostii (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:02)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui MihaiFlorin

        Nu intelegeau...:)))
      • -1 (3 voturi)    
        pai (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:24)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui MihaiFlorin

        tot nu ai raspuns la intrebare.
        deci?
        • -1 (5 voturi)    
          tie iti trebuie raspunsul desenat (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:22)

          alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Point

          si nu merge sa desenezi aici, deci n-o sa afli nici un raspuns
      • +2 (4 voturi)    
        romanul are experienta (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:21)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiFlorin

        sa-si dea singur in cap si apoi sa urle ca-l doare...si ca altii au interese sa-l faca sa sufere
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 22 octombrie 2021, 21:56)

        Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui MihaiFlorin

        Austria -
        Belgia -
        Grecia -
        Romania - Untold si Electric Castle
    • +1 (3 voturi)    
      pai un raspuns corect ar fi , (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:53)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui dbd10

      ca bor si ei acolo unde e lume multa (sau tari, depinde de caz)
  • -2 (14 voturi)    
    in doi ani se putea da legea vaccinarii (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu aveti oo!
  • +3 (21 voturi)    
    Nu vroiam sa votez AUR (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:47)

    galeo [utilizator]

    Ear prin aceste masuri ma obligati sa o fac.
    • 0 (6 voturi)    
      Si ? (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:41)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      .
    • +1 (7 voturi)    
      PRM, PPDD, PSD (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:04)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ori AUR, votezi ce vrei tu, ce simte sufletelul tau ca te reprezinta
      • -3 (7 voturi)    
        Nu ma reprezinta (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:24)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        Dar actualii lideri ce se opun vointei poporului trebuie pusi la punct, si cea mai buna metoda de a-i intoarce cu fata la popor este de a vota cei mai mari dusmani ai lor din politica, astfel incat sa ii doara crunt .
        • -2 (4 voturi)    
          Cand faci cuiva in ciuda, nu il schimbi (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:32)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Pedeapsa care se poate rasfrange si asupra ta e cea mai proasta cale de a indrepta lucrurile.
  • +6 (8 voturi)    
    Interimaru zice? La sedinta CNSU? (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:47)

    Concediati_Bugetarii [utilizator]

    Drepturile pot fii restranse doar prin lege organica, ce nu-ntelegeti? Chiar vreau sa incerce cineva sa ma amendeze pe baza unui ordin de ministru interimar, sau mai rau, ordin CNSU.
    Inca avem guvern interimar, fara majoritate parlamentara, deci acum n-are cine sa restrictioneze nimic. Ori sunt amenintari goale, ori se-ncearca operarea legii ca pe-o manea.
  • +3 (5 voturi)    
    Inchideti iar scolile (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:58)

    omacron [utilizator]

    Si lasati mallurile si carciumile deschise. Nu inteleg cum pot romanii sa siporte asemenea umilinta pentru a treia oara. Adica ne prostesc in fata. Spun ca bor scoli deschise si ca trebiie sa fie ultimele care se inchid, si sunt de fiecare data primele. Si dupa se plang ca nu avem incredere in ei.
  • 0 (10 voturi)    
    Masurile sunt aberante (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:04)

    galeo [utilizator]

    Sunt romani ce au redobandit cetatenia romana si trebuie sa isi faca transcrierea certificatului de nastere pentru a obtine un CNP.
    Pentru a merge la starea civila sa obtii CNP ai nevoie de certificat verde.
    Pentru a obtine certificat verde ai nevoie de CNP.
    Noaptea mintii!
    • +1 (7 voturi)    
      noaptea mintii (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:17)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      e la cei care isi imagineaza tot felul de scenarii doar sa dea cu rahat, te testezi si te duci unde ai treaba, tu poti sta linistit ca n-ai treaba, d-aia si iti imaginezi chestii
      • -1 (5 voturi)    
        Vedeti cum raspanditi fake news? (Vineri, 22 octombrie 2021, 15:26)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        Pentru a obtine certificat verde pentru testare, ai nevoie de CNP.
        Nu pricepeti nimic, dar va dati rotunzi.
  • 0 (14 voturi)    
    Si vaccinatii se imbolnavesc. Acum stiu mai multi (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:05)

    D-or [utilizator]

    Zilele astea, am aflat despre mai multe cunostinte si colegi ca sunt bolnavi de COVID.
    Intimplator, absolut toti sunt vaccinati.
    • -1 (13 voturi)    
      Ba chiar si mor (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:27)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Deja cunosc persoane vaccinate ce au murit de Covid .
      Ba chiar acel arhiepiscop ce a murit de covid era vaccinat cu 3 doze.
      • +2 (6 voturi)    
        Mai avea si alte suferinte ? (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:19)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Vaccinul nu te face nemuritor.
        • +1 (7 voturi)    
          cum ii zice? (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:16)

          tabita1 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          daca o persoana moare si a avut covid + alte suferinte, decesul e cauzat de covid, daca se vaccineaza si a avut covid, a murit de la suferinte. inteleg. de aia avem atatea decese. ca le numara un haplea ca tine
        • 0 (0 voturi)    
          lovitura de gratie (Duminică, 24 octombrie 2021, 10:27)

          Menscorpore [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          - "vaxxxinul nu te face nemuritor, dar ucide pe prea multi vac+nevac.
          - pentru ca nu este facut sa vindece si sa imunizeze.
          - populatia Romaniei este insuficienta din toate punctele de vedere, nu se mai poate apara de nimic.
          - ramane de vazut urmarile pe termen lung a inoculatiei substantelor din flaconul "C19".
    • 0 (6 voturi)    
      eu am aflat (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:14)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ca mor oamenii in accidente de masini si cu frane, centura si aibarg, deci sunt useless, la urmatoarea masina le zic sa le scoata sa mai scada la pret, pai ce ei face profit pe spatele meu,,e interese mari la auto
  • +3 (5 voturi)    
    martiala cu masca (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:08)

    Menscorpore [utilizator]

    - "este" "nevoie" de "legea" "martiala" "covid19" pentru a combate eficient societatea civila romaneasca, adica fiinta neamului - si cine-ar putea in final sa duca la sfarsit aceasta nobila sarcina, decat un general rotofei cu trei stele, (din acelasi trib national cu Catzu, adica nomenclatura contemporana), secondat de armata si toate felurile de institutii similar-asociate, si de intreaga uriasa ostire de politicisti bolnavi - vae victis.
  • +1 (7 voturi)    
    prin HG se pot baga restrictii? (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:12)

    Alin Delin [utilizator]

    E guvern demis, nu mai poate da OUG, ci doar HG.
    Prin HG se pot baga restrictii?
    • +4 (6 voturi)    
      Nici prin OUG nu poate, dar trecem peste (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:07)

      Concediati_Bugetarii [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Trebuie lege organica musai, adica votata in parlament. Certificatul verde n-a fost niciodata supus la vod; nici botnita pe strada, aia a fost iar un OUG scris de Orban.
      Daca te sacaie militianul, dai asta la sectia mentiuni de pe procesul verbal si-i ceri sa-ti trimita amenda acasa; o sa primesti avertizment.
      Pentru magazine, ii ceri motivare scrisa si/sau ii filmezi motivatia si il dai in judecata, ca ungurii care refuza sa te serveasca daca ii ceri in Romana. Nu-i o solutie ideala, dar cu legea aplicata ca manea, asta e.
  • +5 (11 voturi)    
    Nimic nou sub soare (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:13)

    florandrei [utilizator]

    Nimic nou sub soare: se intervine asupra efectului, nu a cauzei.
    Acestea nu sunt restrictii, ci un mod de a-i pedepsi pe cei care nu s-au vaccinat.
    Autoritatile nu vor sa priceapa ca toti oamenii, vaccinati si nevaccinati (inclusiv cei trecuti prin boala, cum se exprima ei) pot fi infectati, respectiv infecta alte persoane la randul lor.
    Prin libera circulatie a celor vaccinati (un mod de a-i premia pe cei care s-au vaccinat), nu facem decat sa imprastiem si mai mult virusul.
    Pe de alta parte, cei vaccinati ar trebui sa inteleaga ca pe umerii lor cade sustinerea economiei.
    • 0 (2 voturi)    
      Un lockdown romansc mai parpalit. (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:16)

      Gargara3 [utilizator] i-a raspuns lui florandrei

      Ba Attila voi nici pe KWJ nu-l ascultati ? A zis sa-i ascultati pe medici si voi ce faceti O dati asa mai ametita. Asta nu e Lock down este o farsa criminala care va aduce cresterea infectarilor si a numarului de morti. Uite ce cer medicii : https://www.g4media.ro/medicul-virgil-musta-cere-lockdown-pentru-stoparea-pandemiei-nu-putem-externa-pacientii-in-ritmul-in-care-vin-altii-cu-forme-grave-de-boala.html si voi lasati restaurantele deschise dar cu personal nevaccinat. Vai de capul vostru.
      • 0 (2 voturi)    
        pai... (Vineri, 22 octombrie 2021, 23:02)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Gargara3

        cine te pune sa mergi acolo???

        stai matale bine merci, o perioada in casa, sau umbla cu masca pe nas si pe gura sau la oare distanta de altii...

        tri masuri st toate bune!
        Pi bune!
    • 0 (0 voturi)    
      autoritatile pricep bine, dar fac raul. (Duminică, 24 octombrie 2021, 10:14)

      Menscorpore [utilizator] i-a raspuns lui florandrei

      - cea mai mare parte a celor din afara autoritatilor, nu pricep, caci le lipseste o anumita cantitate de scoala.
      - de aici si reusita partiala a autoritatilor in a-i indrepta pe vaccinati/nevaccinati unii impotriva altora.
  • -1 (5 voturi)    
    doar cu certificatul verde (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:22)

    Gogu_cel_viteaz [utilizator]

    Daca nu vreau sa-mi fac cerificatul verde o sa imi fie interzisa si plata darilor catre stat?
    • -2 (2 voturi)    
      poti utiliza ghiseul.ro (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 7:01)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_cel_viteaz

      observ ca ai acces la net, bani si dorinta iti mai trebuie!
  • +1 (1 vot)    
    modelele de declaratii au fost scoase de pe site (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:06)

    Conrad_QS [utilizator]

    Declarațiile pentru circulație în intervalul orar 20-5 - până acum câteva zile modelele de declarații erau disponibile pe site-ul stirioficiale.ro Acum site-ul face redirectare către cetrebuiesafac.ro unde e disponibil doar un model pentru intrarea în țară, restul au fost scoase. De unde putem descărca modelele actuale și se ce au fost scoase de pe site, mai ales că de luni vor fi obligatorii în toată țara? Grupul ascuns de comunicare strategica face totul pe dos.
  • +3 (7 voturi)    
    the show must go on (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:38)

    iuon [utilizator]

    Am avut covid, forma destul de grava. Am revenit, stateam bine cu anticorpii, dar mam vaccinat la inceputul anului, de doua ori, cu speranta, ca prin asta pot sa mi rascumpar drepturile constitutionale, confiscate abuziv.
    Mam inselat si mam vaccinat degeaba, ca iarasi mi sau rapit drepturile de baza, chiar daca sunt vaccinat.
    Degeaba au trecut 30 de ani, tot atitudinea comunista, stalinista regneaza intre politicieni. Sunt foarte, foarte sceptic legat de rezultatul acestor "solutii". Ceausescu a incercat sa ne bage pe gat lucrurile tot in stilul asta. Nu ia iesit pe termen lung.
    Acum cateva zile inca incercam sa conving pe cunostintele mele sa se vaccineze, dar acum am devenit foarte sceptic.
    • -2 (4 voturi)    
      daca pana acum nu s-au vaccinat (Vineri, 22 octombrie 2021, 23:07)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui iuon

      de acum incolo de voie sau de nevoie poate, poate...

      Cifrele arata ca numarul de vaccinari a crescut de cand a inceput nebunia cu valul 4, fara locuri in spital si cred ca atunci cand vor veni si restrictiile ...

      statul se adapteaza la materialul clientului.
      Vorba buna s-a cam terminat - a inceput alta etapa.
      Cést la vie! daca vrei sa ai viata pe pamant.
  • 0 (0 voturi)    
    sa inteleg ca si mortu il duci la groapa fara alai (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 7:52)

    mongolul [utilizator]

    si nu mai faci pomana? pai si BOR ce zice?