Vaccinul anti-Covid Sputnik V în Europa de Est: mană cerească sau propagandă?

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2021, 16:50 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul Sputnik
Foto: Sputnik / Profimedia Images
Vaccinul rusesc Sputnik V a semănat diviziuni printre țările fostului bloc răsăritean, care au fost cândva dependente de Moscova, unii considerându-l ca pe un dar al lui Dumnezeu, în timp ce alții ca pe un instrument de propagandă de la Kremlin, relatează AFP.

Vaccinul, care are o eficiență de 91,6%, potrivit unui studiu recent, este deja utilizat în mai multe țări din întreaga lume, dar nu a fost încă aprobat de Agenția Europeană pentru Medicamente (EMA).


În ciuda acestui fapt, unele țări fost comuniste, membre ale UE, iau în calcul utilizarea acestuia.

Analiștii spun că o astfel de situație aduce beneficii Rusiei și eforturilor sale de a face ravagii în regiunea pe care a condus-o acum mai bine de trei decenii.

"Este foarte clar că Sputnik V a devenit un instrument de influență frumoasă din partea Rusiei", a declarat pentru AFP Michal Baranowski de la German Marshall Fund.

Potrivit lui Baranowski, care conduce biroul Fondului la Varșovia, obiectivul politic „este să împartă Occidentul”.

Slovacia, care s-a confruntat cu o criză guvernamentală la câteva zile după ce a primit primul lot de Sputnik V pe 1 martie, este un exemplu perfect.

În timp ce premierul Igor Matovic a salutat livrarea Sputnik, subliniind că „Covid-19 nu știe nimic despre geopolitică”, ministrul de externe Ivan Korcok a numit vaccinul „un instrument hibrid de război”.

”Îmi ajut țara”


Afectați grav de cel de-al treilea val de pandemie, foștii sateliți ai URSS au început să privească spre est după întârzieri în livrările europene de vaccinuri.

Slovacia și vecina sa, Republica Cehă, au înregistrat săptămâni la rând cele mai grave rate de deces pe cap de locuitor din lume, potrivit statisticilor AFP bazate pe date oficiale, iar spitalele lor sunt pline.

În februarie, președintele ceh Milos Zeman, cunoscut pentru simpatiile sale pro-ruse și pro-chineze, i-a cerut lui Vladimir Putin o aprovizionare cu Sputnik.

„Cred că îmi voi ajuta țara în acest fel”, a spus el.

Când ministrul ceh al Sănătății a refuzat să accepte un vaccin fără aprobarea EMA, Zeman i-a cerut demisia.

Kremlinul „își freacă mâinile”


„Potențiala utilizare a Sputnik V în Republica Cehă a devenit o armă pur politică”, a declarat analistul Jiri Pehe pentru AFP, numind vaccinul „un instrument de luptă politică și de propagandă”.

El a spus că Rusia are probleme în a produce vaccinuri suficiente pentru a-și satisface propriile nevoi. De asemenea, indică îndoieli cu privire la condițiile în care este produs vaccinul.

"Dacă Vladimir Putin ar avea încredere într-adevăr în vaccin, el ar fi primul care ar primi unul cu mare fanfară, dar îl evită", a spus el.

Potrivit Pavel Havlicek, analist la Asociația pentru Afaceri Internaționale din Praga, „diplomația vaccinurilor din Rusia încearcă în mod clar să submineze încrederea reciprocă și coeziunea în Europa”.

Kremlinul „își frecă mâinile”, a spus el.

„Încredere foarte scăzută”


Prima și până în prezent singura țară UE care folosește de fapt Sputnik V este Ungaria, unde însuși ministrul de externe Peter Szijjarto s-a vaccinat cu o doză pentru a-și convinge compatrioții.

Premierul Viktor Orban, care are și el legături strânse cu Vladimir Putin, a primit vaccinul Sinopharm al Chinei, Ungaria fiind și prima țară din UE care a început să folosească acest vaccin luna trecută.

În altă parte a Europei post-comuniste, Serbia, care folosește atât Sputnik, cât și Sinopharm, a devenit una dintre cele mai rapide țări din lume la vaccinarea populației, în timp ce Albania intenționează să înceapă discuții pentru aprovizionarea cu ambele vaccinuri.

Bulgaria, Croația, Estonia, Letonia și România, membre UE, așteaptă la rândul lor aprobarea EMA pentru Sputnik, în timp ce Lituania a exclus utilizarea acestuia.

Polonia, cel mai mare fost membru comunist al UE, afișează un "niet" ascuțit la Sputnik.

"Rusia a plantat foarte clar steagul rusesc pe vaccinul Sputnik V (...), iar în Polonia, tot ceea ce poartă steagul rusesc nu va fi primit cu brațele deschise", a spus Baranowski.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5589 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Poate că ar fi fost analizat. (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:00)

    asavreau [utilizator]

    Dacă Kremlinul ar fi fost interesat. Kremlinul a fost interesat de propagandă și să obțină cât mai multe date despre vaccinurile concurente și nu de oferirea de informații medicale specifice, fapt care a creat suspiciuni privind existența vaccinului Sputnik și a efectelor sale.
  • -5 (11 voturi)    
    Un alt vaccin impotriva covid?? (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:10)

    junshi [utilizator]

    Si daca o persona face complicatii si moare cine plateste?? Normal ar fi guvernantii.
  • -1 (21 voturi)    
    ridicol! (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:28)

    carmen_i [utilizator]

    Comanzi vaccinul, il platesti, il folosesti - unde este influenta geopolitia? Orice produs rusesc este intrument de influenta din partea Rusiei? Chiar si icrele de sturion si vodca Smirnoff?

    Daca UE nu a fost in stare sa asigure dozele necesare, este normal sa cauti alternative, chiar si la rusi sau la chinezi. Mai bine decat sa lungim artificial pandemia - pierderile umane si economice vor fi uriase.
    • -3 (11 voturi)    
      un raspuns foarte logic (Sâmbătă, 13 martie 2021, 22:22)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Ce conteaza ce vaccin e atata timp CAT IL PLATESTI nu vand unde e influenta politica, geostrategica...

      Atunci de ce se comercializeaza votca Stalinskaya in Romania daca e Ruseasca?

      Exact la fel si cu vaccinul ca si cu o sticla de votca, l-am platit e al nostru, daca il primeam gratis de la Rusi atunci mai spuneam ca vor sa ne acapareze de partea lor dar il cumparam la fel ca Argentina sau Korea de Sud...
      • +1 (5 voturi)    
        Vodka se găsește. (Duminică, 14 martie 2021, 9:31)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Dai banul ,o primești. Vaccinul nu-i.
    • 0 (4 voturi)    
      Câte doze asigură Rusia? (Duminică, 14 martie 2021, 9:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Rusia nu poate asigura dozele pentru vaccinarea propriei populații.
  • +1 (17 voturi)    
    ambele (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:36)

    John_Re [utilizator]

    si pica prost pt UE care n-a fost in stare sa produca nimic. aka studii, vorbe... si atat.
    • +1 (3 voturi)    
      Nope (Duminică, 14 martie 2021, 8:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Vaccinurile adevarate (Pfizer, Moderna...) sunt produse cu tehnologie EU (Pfizer Gernania, Moderna Franta) doar productia de masa la firmele din SUA care au know how mai avansat pentru asa ceva Cat despre vaccinurile estice nici macar locuitorii acestor tari nu le doresc. Bazate pe o tehnologie inapoiata (virus inactivat) au o eficacitate instabila de la lot la lot (vezi eficacitatea de 50% in Brazilia a celui chinezesc) si probabil o durata de imunizare, daca ai noroc, de ordinul saptamanilor
      • +1 (1 vot)    
        wow... (Duminică, 14 martie 2021, 19:26)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Deci americanii de la Johnson & Johnson sunt niste inapoiati? Aia din UK la fel?

        Tare si aia cu vaccinurile "adevarate", ca pana acum numai cu adevaraciuni ai fost vaccinat.

        Sper macar ca esti frumi, ca sa aiba si capshorul tau o functie.
  • -3 (19 voturi)    
    Sputnik V nu e mană cerească (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:38)

    Nyk1 [utilizator]

    E mană rusească!

    Nu vine de la Dumnezeu, ci de la ПУТИН și de la talentații oameni de știință ai națiunii ruse!
    • +6 (18 voturi)    
      Bre (Sâmbătă, 13 martie 2021, 20:42)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Care oameni de stiinta rusi? A dezvoltat ceva vreodata rusia ? Ei in primul rand nu vorbesc si comunica prin zgomote ca aia nu e limba si scriu cu litere intoarse pe dos!
      Sa ti bagi tu oe vena zeama d 'aia ruseasca!
      • -6 (12 voturi)    
        esti tare!! (Sâmbătă, 13 martie 2021, 21:49)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        Iatet,istet si nu numai!!
        cred ca in loc de creier ai un balon cu stelute!!
        felicitari viitorului acestei natii pe nume Romania!
      • +1 (11 voturi)    
        absolut rasist (Sâmbătă, 13 martie 2021, 21:51)

        zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        Nu ca as fi fan (sau postac) rus, dar comentariul tau este pur rasist.
        • -1 (5 voturi)    
          Sunt mujicii o rasa aparte (Duminică, 14 martie 2021, 8:41)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

          Homo vodkarus? Comentariu poate fi rusofob dar nu si rasist
      • -2 (12 voturi)    
        boss (Sâmbătă, 13 martie 2021, 22:27)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        esti orbit rau de ura...

        Intrebi care oameni de stiinta rusi? Aia care au ajuns primii din lume in cosmos, sau care au creeat rachetele Soyuz pe care le folosesc americanii de 15 ani incoace sa mearga la Statia Spatiala Internationala sau aia care au creeat cea mai puternica bomba nucleara din lume ( TSAR Bomba) sau aia care au creeat prima racheta hipersonica din lume ( Avangard ) racheta care ii tine trezi pe toti din Pentagon si care au recunoscut ca e invincibila si nu au cum sa se apere de ea ;)

        https://www.youtube.com/watch?v=j9kbiXVjeMc&t=69s
  • -3 (7 voturi)    
    observatie (Sâmbătă, 13 martie 2021, 21:55)

    zgubilitix [utilizator]

    Din pacate mai totul este fie interes financiar fie politica - in cazul de fata probabil ambele.

    Cu un argument adus in articol nu sunt de acord:
    "Dacă Vladimir Putin ar avea încredere într-adevăr în vaccin, el ar fi primul care ar primi unul cu mare fanfară, dar îl evită" - ar fi putut cu usurinta sa-si bage ser fiziologic in loc de vaccinn sau chiar sa-si faca un Pfizer sau Moderna si sa pretinda ca e Sputnik, doar ca sa domoleasca indoielile locale si internationale.
  • -3 (7 voturi)    
    Intrebare intrebatoare... (Duminică, 14 martie 2021, 7:40)

    FortApache [utilizator]

    A auzit cineva cum ca Rusia a comandat sau comanda/cumpara vreun vaccin produs de alta tara????

    A auzit cineva cum ca China a cumparat alt vaccin produs in alta parte decat China????

    Eu am scotocit netul si nu am gasit nimic de genul asta :)))

    Adica daca&s proaste vaccinurile astea rusii si chinezii isi omoara propriul popor si inca pe cei carora le vinde...:))))

    Bai baieti, nu vi se pare aiurea ? Nu cumva astia de la Astra-z au dat-o de gard si UE se chinuie sa musamalizeze treaba? De ce nu dau aprobare la sinovac si sputnic sau novicioc asta !?!?! Cred ca sint mai bune decat Astra care a fost suspendat in Germania si Italia...
    • -1 (5 voturi)    
      Ai auzit ? (Duminică, 14 martie 2021, 9:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Că China, Rusia și-a vaccinat 70% din populație stopând pandemia și că arte vaccin disponibil pentru a fi vândut altora. Spui povești propagandistice. Dacă vrei să vinzi un vaccin obții autorizație OMS și aviz de la autoritățile medicale locale, pe baza unei documentații .Ce știi despre vaccinul rusesc? Cum se face, cum se transportă, cum se păstrează, cât timp este valabil , ce reacții sunt posibile, cum pot fi rezolvate????????. Că spui minciuni se dovedește prin faptul că ministrul sănătății din Germania și OMS au criticat țările care au suspendat vaccinarea cu Astra Zeneca. Deci care Germanie spui că nu face ?!
      • +2 (4 voturi)    
        Mai nea (Duminică, 14 martie 2021, 14:45)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Repet, mi-ai mai spus ineptiile astea cu propaganda , verifica....este gratis pe net. Astra este suspendat in Germania si Italia urmand si alte tari s-o faca in afara de Citu al nostru care a identificat el cu mintea lui "teroristii" :)))

        Ma doare in cat de ce zice ministrul Franz, poate sa zica precum Citu cu "teroristii"/ oameni politici care sunt pusi acolo sa apere niste interese...

        Tu spui ca tarile astea 2 Rusia si China au ajuns la 70% populatie vaccinata.....ce mai vrea Uniunea asta Europeana de la viata noastra!?!?!?

        Ce aprobari mai vrea bre? Mai trebuie sa moara oameni ca sa aprobe ei vaccinurile astea?!?!?

        Partea comerciala a Covidului asta sigur ca trebuie sa fie "asigurata" insa daca exista un produs foarte bun facut chiar si in North Korea...adu-l in piata rapid, nu lasa produse slabe sau ineficiente precum Astra sa produca pagube, si nu trebuie mare lucru...trebuie procedat ca Ungaria, chiar daca e in UE....face tot posibilul sa-si protejeze populatia si cumpara si de la UE si de la restul Lumii :))) Dar Citu..."teroristii"...:)))
      • +1 (3 voturi)    
        Uite (Duminică, 14 martie 2021, 14:55)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Si Irlanda a suspendat Astra...

        Devine din ce in ce mao clar ca au dat-o de gard.