Vaccinul AstraZeneca: Alergiile severe, adăugate la posibilele efecte secundare (EMA)

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2021, 16:02 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul AstraZeneca
Foto: Press Eye Ltd / Shutterstock Editorial / Profimedia
Se așteaptă ca alergiile severe să fie adăugate la lista posibilelor efecte secundare ale vaccinului AstraZeneca / Oxford Covid-19, după astfel de reacții identificate în Marea Britanie, a declarat vineri Agenția Europeană pentru Medicamente (EMA), relatează AFP.

Autoritatea de reglementare europeană a declarat că „a recomandat o actualizare a informațiilor despre produs pentru a include anafilaxia și hipersensibilitatea (reacții alergice) ca efecte secundare”.

„Actualizarea se bazează pe o examinare a 41 de rapoarte de posibilă anafilaxie observate în rândul a aproximativ 5 milioane de vaccinări din Marea Britanie”, a declarat agenția cu sediul la Amsterdam, în rezumatul comitetului său pentru evaluarea riscurilor de droguri.

"După o analiză atentă a datelor, (comitetul) a considerat că o legătură cu vaccinul este probabil în cel puțin unele dintre aceste cazuri", a adăugat ea.

EMA, cu toate acestea, a clarificat că anafilaxia, sau ceea ce numește „reacții alergice severe”, a fost deja un „efect secundar cunoscut care poate apărea foarte rar la vaccinuri”.

Informațiile privind vaccinul AstraZeneca / Oxford indică deja faptul că persoanele care primesc injecția trebuie ținute sub „supraveghere atentă timp de cel puțin 15 minute” după administrare, în caz de reacții alergice.


Însă agenția subliniază că măsura a fost una de precauție până la finalizarea unei investigații complete privind informațiile potrivit cărora unele persoane au dezvoltat cheaguri de sânge după ce li s-a administrat vaccinul dezvoltat de AstraZeneca în parteneriat cu Universitatea Oxford.

„Deocamdată nu există indicii că vaccinul a cauzat aceste condiții care nu sunt listate drept efecte secundare ale acestui vaccin”, a afirmat Agenția Europeană pentru Medicamente într-un comunicat.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6534 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    aha (Vineri, 12 martie 2021, 16:05)

    Mazeta [utilizator]

    Iată că AstaZenca nu este apă chioară, cum credeau conspiraționiștii. Aflăm acum că produce și alergii severe, nu numai moarte.
    • +1 (13 voturi)    
      chill... (Vineri, 12 martie 2021, 16:47)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E procedura standard cand se da de o reactie adversa nementionata in prospect. Se analizeaza relatia de cauzalitate, se calculeaza eventual riscul (daca se adevereste ca e cauzat de vaccin). Daca riscul e mare, autorizatia vaccinului se suspenda. Daca riscul e mult mai mic ca beneficiile (pare cazul de fata) se trece in prospect problema si vaccinarea continua, urmand ca cei care vaccineaza sa urmareasca vaccinatii pentru aceasta posibila reactie adversa.
      Eu am in continuare incredere in Astrazeneca. Joi sunt programat la vaccinare si nu voi avea nicio problema sa il fac.
      • -2 (6 voturi)    
        I ❤ astra zeneca (Vineri, 12 martie 2021, 17:03)

        anginsan [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        .
    • -1 (7 voturi)    
      mai omule... (Vineri, 12 martie 2021, 19:03)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      stiai ca in cazuri foarte rare paracetamolul da soc anafilactic?
      Sau ca aspirina cauzeaza extrem de rar un sindrom grav la copii?

      Cu toate astea, sunt cele mai banale medicamente si se folosesc sute de milioane de pastile anual.

      Daca ti-e frica si de umbra ta si nu vrei sa te vaccinezi, asta e numai problema ta...
  • +8 (18 voturi)    
    Nu-i mare dezastru. Fără panică. (Vineri, 12 martie 2021, 16:15)

    Dogul [utilizator]

    “41 de rapoarte de posibilă anafilaxie observate în rândul a aproximativ 5 milioane de vaccinări” - concluzia este că toate merg bine. Pentru la o banala pastilă de somn, de exemplu, la contraindicații e trecut inclusiv “gând de suicid”. Așa că toate reacțiile astea la AtraZeneca sunt floare la ureche.
    • +4 (4 voturi)    
      //// (Vineri, 12 martie 2021, 17:11)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Absolut corect! Dar din punct de vedere al PR-ului sunt morti si ingropati, pana acum rusii si chinezii dezinformau grosolan acum au si munitie oferita de partea adversa. Cati bani trebuie sa cheltuie sa-si spele imaginea Astrazeneca daca vaccinull lor era oferit cu profit zero?! din nefericire ei sunt pe topogan si nu cred ca-i mai poate opri nimeni
  • -1 (5 voturi)    
    asa este, (Vineri, 12 martie 2021, 16:59)

    anginsan [utilizator]

    nu e apa chioara, nu in ultimul rand una din modalitatile de obtinere a dragutului frumosului chiparosului de pasaport de vaccinat, hai rapelu
  • -2 (12 voturi)    
    asadar... (Vineri, 12 martie 2021, 18:31)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Cati pacienti au murit de cancer si s-au vaccinat cu Astra Zeneca? Sa zicem 41...asta inseamna ca vaccinul produce cancer?
    Da, pentru prosti!
    • 0 (0 voturi)    
      dar cati bolnavi de cancer au murti de covid (Vineri, 12 martie 2021, 20:41)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Aud?
      Dar cati bolnavi de diabet care nu au urmat tratamentul?
  • +2 (2 voturi)    
    Prostie (Vineri, 12 martie 2021, 20:57)

    satanae [utilizator]