Vaccinul Moderna este posibil să ofere protecție timp de ”câțiva ani”, susține directorul executiv al companiei

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 7 ianuarie 2021, 18:42 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul Moderna
Foto: Joseph Prezioso / AFP / Profimedia
Scenariul potrivit căruia un vaccin nu ar putea proteja de coronavirs decât pentru câteva luni este răsturnat de directorul executiv al companiei Moderna, Stephane Bancel. Acesta crede că imunizarea produsă de vaccinul Moderna ar putea dura timp de ”câțiva ani”, deși compania trebuie să strângă mai multe date pentru o evaluare finală, relatează Reuters.

Compania americană de biotehnolohie, care a uimit lumea anul trecut venind cu un vaccin împotriva bolii produse de noul coronavirus în doar câteva săptămâni, a primit autorizarea Comisiei Europene miercuri.

Având în vedere că dezvoltarea vaccinurilor și farmacovigilența durează de obicei ani de zile, durata protecției oferit de vaccinurile anti-Covid este o întrebare persistentă pentru cercetători și instituțiile de reglementare.
”Scenariul de coșmar care a fost descris în mass-media în primăvară cu privire la faptul că un vaccin oferă protecție doar o lună sau două este, cred eu, afară din schemă”, a spus directorul executiv, Stephane Bancel, la un eveniment.

”Anticorpii generați de vaccin dispar din corpul uman foarte greu (...) Credem că va fi o protecție care va dura posibil câțiva ani”, a adăugat Bancel.

Potrivit acestuia, compania este aproape de a dovedi că vaccinul său va fi eficient de asemenea și împotriva variantelor de coronavirus văzute în Marea Britanie și Africa de Sud.

Cercetătorii au spus că noile vaccinuri ar trebui să fie eficiente împotriva ambelor variante în mod egal.

Moderna folosește o tehnologie numită mRNA, care introduce în corp o secvență mesager care conține instrucțiuni genetice pentru celulele persoanei vaccinate de a produce un răspuns imunitar.

Moderna ar oferi o protecție de 94,5%.


Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


32113 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Lol (Joi, 7 ianuarie 2021, 18:47)

    mitg [utilizator]

    Pai asa putem extrapola cu toate ofertele de pe piata. Si vaccinul Pfizer "ar putea" sa tina cativa ani avand in vedere ca din iunie pana acum toti voluntarii inca au anticorpi. Sigur ca excel iti va zice in baza acestor date ca tine ani de zile.
    • +4 (6 voturi)    
      a zis ca ea "CREDE" ca va dura cativa ani (Vineri, 8 ianuarie 2021, 9:56)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      nu ca stie, adica spera ea ca va dura cativa ani adica vrea ca actiunile Moderna sa creasca la bursa si ea sa faca bani din asta prin stiri pozitive despre vaccin
      • 0 (4 voturi)    
        Zici? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 12:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Eu cred ca strict economic, cu cat anticorpii tin mai mult, cu atat ar trebui sa scada actiunile Moderna, pentru ca ar insemna ca va fi nevoie de mai putine doze. Ce zici de rationamentul asta?

        Apoi, facand un pas in spate si privind imaginea de anamblu, Moderna si Pfizer vor vinde pana cand apar variantrele ieftine si ne-pretentioase, gen AstraZeneca, care costa 3 euro si pot fi depozitate la frigider. In momentul in care un astfel de vaccin va putea fi produs in cantitatile necesare, vaccinurile covid Pfizer si Moderna vor deveni istorie.
    • +2 (2 voturi)    
      Si ce voiai sa raspunda? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 12:20)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Faptele de pana acum pot proba ca anticorpii tin 6 luni, ca atat a trecut de la inceputul testarii.

      Mai departe sunt speculatii. Si daca a fost intrebata, a zis si ea ce crede. Ce-ai vrea, sa asteptam intai sa vedem cat tin anticorpii si abia apoi sa se inceapa vaccinarea? Ca da e s-o luam asha, celor de la Moderna le-ar conveni mai mult ca anticorpii sa tina 6 luni, atat timp cat nu e alt vaccin care sa ofere imunitate pentru perioada mai lunga, astfel vanzand mai multe doze....
  • +7 (9 voturi)    
    Bun (Joi, 7 ianuarie 2021, 18:51)

    panda_rosu [utilizator]

    Dar care e planul? Cand ajunge in europa si se poate incepe vaccinarea si cu el? Peste tot citesc ca nu se stie inca o data de livrare...
    • +1 (1 vot)    
      Deja exista fabrica in Elvetia... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 12:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Care e pe punctul sa inceapa productia. https://adevarul.ro/international/europa/elvetia-produce-vaccinul-anti-covid-moderna-1_5ff1cc105163ec427189ef28/index.html
  • -9 (23 voturi)    
    ha! (Joi, 7 ianuarie 2021, 19:00)

    Mazeta [utilizator]

    Acel moment când îți dai seama că te-ai grăbit să te vaccinezi...
  • -4 (18 voturi)    
    .... (Joi, 7 ianuarie 2021, 19:06)

    Casalot [utilizator]

    si imunizarea obtinuta in urma bolii cat dureaza?
    • 0 (2 voturi)    
      greu de zis (Vineri, 8 ianuarie 2021, 12:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

      Avand in vedere ca prin septembrie deja aparuse stirea ca unii s-au infectat a 3-a oara, cel putin in unele cazuri, pare sa nu tina foarte mult.
  • +2 (14 voturi)    
    Pfizer si Moderna au acelasi ARNm. (Joi, 7 ianuarie 2021, 20:01)

    Marionette [utilizator]

    Prin urmare ambele ar trebui sa protejeze la fel. Mai complicat la Sputnik, Oxford care s-au complicat cu adenovirusi.
    Prioritatea unui stat sanatos la cap? Pai orice miliard de euro investit in vaccin (pfizer sau moderna) va aduce insutit bani in economie peste doar cateva luni.
    Alta prioritate? Dupa ce cumparam masiv si ne putem asigura 2 milioane de doze pe săptămână, vaccinarea masiva 4-500.000/zi. In ritmul actual de 20.000/zi populatia se va imuniza prea greu.
    • 0 (2 voturi)    
      dar totusi... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 12:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      AstraZeneca costa £2.5 si se pastreaza la frigider, nu la -80 de grade... Si daca Eu/SUA-Canada/Australia au infrastructura pentru transport si depozitare la -80 de grade, Africa, India, America Latina... cam sufera. Ca sa nu mai spun ca in momentul in care te numesti India si ai 1.4 mld locuitori, incepe sa conteze si pretul, ca una e sa dai pe vaccin 4 mld, alta e sa dai 40 mld.

      Cat despre viteza de vaccinare, aici deocamdata parem sa ne apropiem de ceve 20.000 de doze pe zi, necesare daca se vaccineaza 7/7, si probabil vom ajunge in 2-3 saptamani la cele 25000 de doze zilnic, ca sa acoperim ceea ce primim.
  • +3 (5 voturi)    
    Orice "s-ar putea", dar face? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 8:31)

    Miky60 [utilizator]

    Asa pot zice si eu ca masina luata acum 3 luni ar putea tine 100 de ani, ca nu pot contrazice momentan, dar face asta? Cand stim ceva concret? Ce rost au mai avut testele daca acum de fapt testele se fac pe "live", "in productie"?
    • 0 (2 voturi)    
      De ce prostești? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 9:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ai putea spune,dacă ar fi făcută de tine.Din ce arăți,ce faci tu poate ține o veșnicie.
    • 0 (2 voturi)    
      Promovare (Vineri, 8 ianuarie 2021, 10:19)

      George21 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Fiecare companie producatoare vrea sa atraga banul gros facand tot felul de declaratii in legatura cu reactiile adverse,cu perioada de imunitate.Insa adevarul iese la iveala dupa inca cateva luni.
    • 0 (2 voturi)    
      pai si ce ai vrea sa facem? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 12:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      La masini chiar exista teste de stres care uzeaza materialele intr-o zi cat utilizarea normala in 10 ani. Dar la vaccin nu poti face asta, nu?
      Si atunci ce propui, sa asteptam inca 2 ani sa vedem daca intr-adevar anticorpii tin 2 ani si dupa aia sa ne vaccinam?
      Chiar daca, sa zicem, anticorpii tin 6 luni cat e probat pana acum, si tot e mult mai bine sa ne vaccinam decat sa inchidem ciclic, cate 3 luni din 6 economia la nivel mondial. Nu crezi?
      • +2 (2 voturi)    
        Stai, eu sunt pro vaccinare! (Vineri, 8 ianuarie 2021, 14:27)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Unde am zis eu ca nu sunt pro vaccinare? Eu sunt pro vaccinare, ma vaccinez an de an impotriva griper, m-am vaccinat impotriva tuberculozei, am toate vaccinurile de mic, o sa ma vaccinez si anticovid.
        Spuneam doar ca este iar un titlu cu "s-ar putea". Pot spune "din calculele noastre oferta o protectice de ..." Oricum, vad ca si Hotnews a schimbat intre timp titlul, din "s-ar putea" in "este posibil".
        • 0 (2 voturi)    
          Nu mai inteleg nimic din ce vrei tu (Vineri, 8 ianuarie 2021, 18:06)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Pai si daca nu esti anti-vaccinare, care e problema atunci?

          Titlul este cu "s-ar putea" pentru ca sigur se va sti doar peste 2 ani, e simplu. Problema ar fi fost daca titlul era cu "sigur asha e", pentru ca atunci ar fi fost o minciuna. Cat despre calcule, ele sunt extrem de greu de facut si extrem de putin credibile. Consider ca "este posibil" sau "s-ar putea" e o exprimare mult mai onesta decat "dupa calculele noastre"