Vaccinul Moderna, conceput încă de pe 13 ianuarie, înainte ca autoritățile chineze să recunoască faptul că Sars-Cov-2 se transmite de la om la om

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 13 decembrie 2020, 8:15 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul Moderna
Foto: Rafael Henrique / Zuma Press / Profimedia
În ciuda faptului că Moderna a anunţat pe 16 noiembrie că vaccinul mRNA-1273 oferă o eficienţă de 94,5%, vaccinul a fost conceput încă de pe 13 ianuarie, la două zile după ce a fost publicată structura genetică a virusului SARS-CoV-2, scrie The New York Magazine, preluată de Mediafax.

Compania farmaceutică americană a reuşit să proiecteze vaccinul într-un singur weekend la începutul anului, înainte ca autorităţile chineze să recunoască faptul că virusul poate fi transmis de la om la om şi cu o săptămână înainte de confirmarea primului caz pe teritoriul Statelor Unite.

Până să fie raportat primul deces cauzat de COVID-19 în SUA, cu aproximativ o lună după diagnosticarea primului cetăţean american, vaccinul fusese deja produs şi trimis către Institutul Naţional de Sănătate din New York pentru începerea primei etape a testelor clinice.

Totuşi, vaccinul nu ar fi putut să fie aprobat atât de devreme de către autorităţi, chiar dacă prima fază a testelor clinice a oferit un nivel satisfăcător de eficienţă.

„E ca şi cum ne-am fi propus să trimitem un astronaut pe Marte în aceeaşi zi în care a păşit primul om pe Lună”, spune Nicholas Christakis, directorul unei divizii de cercetare a Universităţii Yale.

Peter Hotez, om de ştiinţă în cadrul Universităţii Baylor, spune că Operațiunea Warp Speed” (proiectul Statelor Unite de dezvoltare rapidă a unui vaccin anti-COVID) implică efectuarea testelor clinice în mod simultan şi nu succesiv, producerea concomitentă a vaccinului şi autorizarea pentru utilizare de urgenţă în luna decembrie a acestui an.

De asemenea, operaţiunea se bazează pe o serie de date care nu monitorizează protecţia pe termen lung şi nu măsoară efectele pe care le exercită vaccinul asupra transmiterii, ci doar gradul de protecţie în linii mari.

De altfel, ar fi fost aproape imposibil în luna mai, de exemplu, ca un epidemiolog de renume mondial să îşi ofere aprobarea în ceea ce priveşte vaccinul produs de Moderna, iar şansele ca autorităţile să fi fost de acord cu utilizarea în caz de urgenţă ar fi fost aproape nule.

Însă faptul că structura principală a vaccinului a fost creată cu aproape două luni înainte ca OMS să declare pandemie, în condiţiile în care un astfel de vaccin este dezvoltat în mod normal într-o perioadă de cel puţin cinci ani, poate deveni un ghid util pentru viitoarele generaţii şi pentru modul în care vor trata inevitabilele crize sanitare.

Până acum au fost infectaţi cu coronavirus aproape 71 de milioane de oameni la nivel global, în timp ce numărul deceselor a depăşit pragul de 1,5 milioane. Aproape 50 de milioane de persoane au fost declarate vindecate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















43608 vizualizari

  • -10 (66 voturi)    
    Creat la doua zile dupa anunt (Duminică, 13 decembrie 2020, 8:50)

    xolv [utilizator]

    wow, fantastic, de parca l-ar fi avut deja!
    • -8 (46 voturi)    
      in doo zile.. (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:25)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      .. nu aveau timp nici sa-si traga nadragii pe ei.
    • +17 (27 voturi)    
      proiectat (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:59)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      nu creat !
      • -10 (40 voturi)    
        Eficient 94,5% dupa o saptamana...poroiectat (Duminică, 13 decembrie 2020, 10:34)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

        si dupa catava saptamani trimit spre APROBARE

        dar e mia simplu sa crezi ca un liliac a intepat un pangolin pe care l-a confundata cu var-su si dupa aia pangolinu a cazut in plasa de pescuit al unui chinez bolnav de foame cronica
        • 0 (30 voturi)    
          pentru ca la tehnologia asta (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:10)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          se lucreaza de 15 ani? Ca s-au utilizat informatii despre MERS si SARS, tocmai pentru ca doreau un vaccin pentru astfel de virusi noi?

          Si lupta impotriva stiintei continua cu tot felul de atacuri meschine. Asta ai invatat-o de la trump, nu?
          • -1 (19 voturi)    
            Funny (Duminică, 13 decembrie 2020, 13:16)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Chiar ma intrebam daca nu o sa apara si aici gasca de conspirationisti chit ca de data asta nu mai era OMS / China de vina ci chiar US cu firme capitaliste de top, unse cu bani de insusi Trump (prealaudatul warpspeed). Se pare ca zebra e irezistibila .

            Ps , nu e nici o conspiratie exista tehnologii si tehnologii .
    • +4 (24 voturi)    
      În realitate se lucra din 2016 la un vaccin (Duminică, 13 decembrie 2020, 11:18)

      elder [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      folosind tehnologia mARN. Moderna primind din 2016 o finanțare de 100 milioane dolari de la Fundația Bill(?) and Melinda Gates pe 6 ani pentru dezvoltarea de vaccinuri folosind tehnologia mARN,
      Două nelămuriri.
      1. Cu cât ar fi vândut Moderna vaccinul dacă cercetările Biontech eșuau?
      2. De ce este necesar pentru tinerii sub 16 ani de un alt vaccin? Are vreo legătură acest lucru cu relatările privind infertilitatea provocată de vaccinul cu tehnologia mARN?
      • 0 (16 voturi)    
        >>> (Duminică, 13 decembrie 2020, 14:21)

        GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui elder

        Da, are legatura si cu Nibiru si cu tunelurile dacice dar mai ales cu faptul ca cercetatorii ascultau oroare.... Mr. Crowley!!!
        • +2 (12 voturi)    
          Da, am auzit si eu (Duminică, 13 decembrie 2020, 16:41)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

          ca le canta Ozzy cercetatorilor, platit de Bill Gates :)))..care, stie toata lumea, a mancat porumbei si lilieci pe scena si, probabil, a calatorit in timp(din anii 80, ca, evident atunci manca lilieci, acum nu mai poate, e batran saracu', mananca doar copii) si a infectat wuhanu'..tot la comanda lu' Gates, of course :)))
          PS..ozzy e si satanist, pe deasupra :)))))))
          • +3 (5 voturi)    
            Știu să combată bine aștia de pe burlan (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:19)

            elder [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

            Datele privind finanțarea Moderna de către fundația Gates sunt pe site-ul oficial Moderna.
            Un fost vicepreședinte Pfizer (Dr. Michael Eadoun) avertizează despre inducerea infertilității la femeile vaccinate. Apropo cum vedeți voi de pe burlan tunelurile și pe Ozy. Cumva ceva inspirațional?
            • +1 (5 voturi)    
              Ozzy! (Duminică, 13 decembrie 2020, 21:46)

              Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui elder

              cu 2 de ''z'', da? In rest :)))) ...extraterestrii, navele, navele, navele, infertilitate, modificari genetice sfarsitul lumii, 5 G, homosexuali, marxisti,BLM, plm, Bill Gates, sfarsitu' lumii..ba, de da-ma dracu' :)))
            • +1 (5 voturi)    
              Vaccinul nu provoaca infertilitate (Luni, 14 decembrie 2020, 0:20)

              veganu [utilizator] i-a raspuns lui elder

              @elder

              3 articole mai jos care zic acelasi lucru. Google translate, daca nu stii engleza. Ce sa zic, constat ca orice dorel e acum expert in vaccinuri.

              https://www.politifact.com/factchecks/2020/dec/10/blog-posting/no-pfizers-head-research-didnt-say-covid-19-vaccin/

              https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-covid-vaccine-causing-infer-idUSKBN25H20G

              https://eu.usatoday.com/story/news/health/2020/12/10/covid-vaccine-debunking-claims-causes-infertility-sterilization/6497018002/
              • 0 (0 voturi)    
                Niste situri politice au spus ca e bine (Marţi, 15 decembrie 2020, 8:20)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui veganu

                In fine. Vaccinul provoaca ce vrea muschii lor. Oricum e foarte grabit si cu simptomatologie foarte identica cu boala, care sa fie sansele ca Proteina Spike sa fie si cauza lor? Adica se prinde de ACE2, un regulator de tensiune, si il inactiveaza ceva timp. Eh vom afla si asta, mortii si mai ales numarul lor, nu pot mintii.
    • +8 (28 voturi)    
      Ba, ce prosti ''e'' (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:33)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      aia, sa mai si spuna ca l au facut imediat. nu stiau ca o sa fie unii, extrem de destepti, pe forum, pe hotnews, care, imediat o sa si dea ei seama in capu' lor ca e ceva ''necurat' :))) ''A facut'' unii o gripa sa vanda masti si vaccine si sa ''faca praf'' economia, ca ne conduca homosexualii marxisti si lesbienele antifa si sa ne fure picturile de pe manastiri din Bucovina :)))). Sa nu mai vorbim de americani, care si au daramat singuri 2 turnuri, ca sa aiba motiv sa invadeze Afganistan(eu mi-as fi scufundat o barca goala, dar, na eu sunt mai fraier) si nu au ajuns nici pe luna, filmarile alea cu steagu care falfaie sau nu sunt facute la mine la tara, la al batran in batatura :)))))))))))))
      • -2 (24 voturi)    
        vorbim in 2021 (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:49)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        vorbim in 2021 despre "de ce au facut unii covid". ma rog, impropriu spus vorbim caci in fascismul sanitar nu prea mai ai voie sa vorbesti impotriva statului.

        ma rog, sunt convins ca majoritatea populatiei de oi chiar se va simti mai bine in dictatura atat timp cat statul ii va proteja de pericol.

        vorba aia, nu ne incredem in stat pentru nimic pentru ca de ani de zile vedem cat de corupt e dar fereasca sfantul sa te indoiesti de intentiile bune ale statului cand vine vorba de covid.

        stati linistiti, statul vegheaza la vitele lui.
        • -3 (5 voturi)    
          Care fascism sanitar? (Luni, 14 decembrie 2020, 0:35)

          veganu [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          @Itsoc

          Dupa cum dovedesc si comentariile de aici e liber sa-ti exprimi orice opinie indiferent cat de idioata sau daunatoare este. Pandemii au fost si vor mai fi, ciuma bubonica tot Bill Gates a facut-o? Sansele sunt mai mari acum de pandemii, gandeste-te numai ca mobilitatea populatiei a crescut enorm. S-a transmis ciuma bubonica in cativa ani desi erau cateva caravane prapadite care mergeau de colo colo. Virusurile de pana la Bill Gates crezi ca au venit din spatiul cosmic?

          Nu e vorba ca ai incredere in stat ci in miile de medici / oameni de stiinta specializati in vacinuri si virusuri.

          Atunci s-o angajez pe Olivia Steer sa-mi faca si structura la casa ca nu am incredere in invatamantul de stat si inginerii structuristi?
    • +1 (1 vot)    
      Cica ar fi citit codul genetic apoi la doooua zile (Luni, 14 decembrie 2020, 8:39)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Au facut planul pentru un vaccin care produce proteina aia de pe suprafata. Odata ce ai codul genetic nu iti mai trebuie mare lucru sa faci restul.
  • -16 (56 voturi)    
    Bilica (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:04)

    muitopolithical [utilizator]

    Practic acesta este primul articol aparut in presa care ne indica originea reala a virusului.
    Felicitari autorului pentru curajul de a-l publica.
    • +9 (17 voturi)    
      Vaccin (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:20)

      Grasul [utilizator] i-a raspuns lui muitopolithical

      E cu totul remarcabil, nu am informații care sunt motivele pentru care nu a primit încă o aprobare măcar condiționata ca cel la Phizer.
    • +3 (23 voturi)    
      Bravo, Veorico (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:34)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui muitopolithical

      Ce ne-am face fara tine?
    • +7 (15 voturi)    
      Nu e vorba despre asta (Duminică, 13 decembrie 2020, 10:49)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui muitopolithical

      Daca ei pot copia ARNul, e suficient sa il cunoasca ca sa faca vaccinul. Nu trebuie sa aiba virusul.
    • +4 (22 voturi)    
      e amuzant cum (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:43)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui muitopolithical

      imediat ce cineva mentioneaza de Bill Gates, sar direct martorii lui covid sa dea minusuri.

      niciunul dintre ei n-a petrecut nici macar 1 s sa se informeze de ce Bill Gates e atat de mentionat la treaba asta si care e influenta lui in aproape toate companiile implicate in vaccinul covid, in GAVI si in WHO.

      totul oficial, nu siteuri conspirationiste sau david icke.

      insa oilor le e greu sa se documenteze, mai bine eticheteaza conspirationisti si apoi se pot intoarce la tv sa le mai zica cati morti au fost azi de covid (nestiind, ca niste oi docile, ca se moare de zeci de ori mai mult de multe alte boli decat covid).
      pt martorii lui covid, incepand cu 2020 in lume se moare doar de covid.

      asa le-a zis dumnezeul lor, TVul
      • -3 (3 voturi)    
        Bill Gates (Luni, 14 decembrie 2020, 1:07)

        veganu [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Omul a facut o avere frumoasa si vrea sa ramana si el in istorie ca a facut ceva bun sau pur si simplu vrea sa fie util. Are si alte proiecte, e pasionat de WC-uri.. pare absurd, dar in tari sarace, chiar si in RO e o problema. Probabil incearca sa isi spele pacatele din anii '90-'00, cand incerca sa omoare concurenta folosindu-se de pozitia de monopol.

        Veniturile OMS sunt in proportie mai mare de 3/4 de la donatori, asta e si una din principalele probleme a OMS ca depinde de donatori. Printre donatorii principali e si fundatia lui Gates. Pai e normal ca institutii esentiale sa stea dupa mila donatiilor? Lumea uita, dar dupa pandemia de gripa porcina din 2009 au fost si SARS, Ebola, MERS, Zika.. Daca OMS si tarile respective ar fi stat cu mainile in san poate am fi avut inca o pandemie.
  • 0 (26 voturi)    
    Moderna e ca un parinte old-school... (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:27)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. la modul, eu te-am facut, eu te omor.
  • -1 (23 voturi)    
    Moderna e ca un parinte old-school... (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:27)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. la modul, eu te-am facut, eu te omor.
  • -7 (33 voturi)    
    Sars Cov2 ucide bolnavi si batrani. (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:32)

    Marionette [utilizator]

    Degrevand sistemul de sanatate si pensii chiar atunci cand era gata sa pice si sa darame intreg Sistemul global.
    Deci, culmea, boala a aparut exact cand trebuie si ucide exact pe cine trebuie.
    Si inainte sa apara boala exista deja vaccinul.
    Daca doar boala ar fi fost un pic mai slefuita poate nici nu s-ar fi "inventat" vaccinul!
    Adica daca n-ar fi muscat si din populatia de 20-70 de ani si s-ar fi concentrat pe 65-120 de ani, cred ca inca s-ar fi "cautat" vaccinul.
    Papand insa si din forta de munca acestia cer conditii speciale si blocheaza economia. Si exact acel Sistem ce dorea degrevare primeste scadere economica.
    • -3 (15 voturi)    
      Fii atent ca ucide (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:27)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      si prostii. Sunt multe cazuri cu cei ce nu credeau in existenta COVID si au murit de el. Tehnologia Moderna permite dezvoltarea rapida de vaccin pentru orice virus nu e doar pentru COVID-19
      • +3 (11 voturi)    
        Mda. (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:53)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        De-aia exista vaccin functional anti HIV.
        • +1 (5 voturi)    
          Greu cu vaccinul la HIV (Duminică, 13 decembrie 2020, 15:00)

          Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          pentru ca ataca limfocitele... La fel, la dengue vaccinurile au dat niste rateuri...
    • -3 (3 voturi)    
      alcoolul si tigarile (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:00)

      toni_uk [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      daca vaccinul ar produce un pic de euforie ce s-ar mai inghesui conspirationistii ...ar disparea imdediat si grija de efecte secundare :)
  • +14 (22 voturi)    
    poate corect ar fi... (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:43)

    sile1 [utilizator]

    ....sa se mentioneze faptul ca structura genetica a coronavirusului a fost identificata si distribuita de oamenii de stiinta chinezi.

    Citez din :

    -How has a Covid vaccine been developed so quickly?-

    articol publicat in presa engleza si care poate fi accesat de cei care sunt inteligenti si doresc sa stie mai multe.

    "This approach was aided by the speed at which scientists in China identified and shared the genetic sequence of the new coronavirus, and work that was already under way on other coronaviruses. "

    Articolul mentionat contine informatii furnizate de profesori de renume din domeniu si arata modul in care s-a ajuns atat de repede la obtinerea unui vaccin anti-Sars-cov-2 mentionandu-se faptul ca cercetari in domeniul coronavirusilor existau inca inainte de aparitia Covid-19 dar publicarea structurii genetice a noului coronavirus a fost aceea care a accelerat procesul de obtinere a noului vaccin.
    • -3 (25 voturi)    
      corect ce zici (Duminică, 13 decembrie 2020, 11:37)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      insa asta nu inseamna ca vaccinul cu tehnologie experimentama mRNA, niciodata testat ca "vaccin" pe oameni, insuficient testat pe termen lung si fara peer-review e si safe pentru oameni.

      faptul ca majoritatea tarilor din vest deja vorbesc daca sa-l faca obligatoriu sau nu sau daca sa conditioneze anumite "drepturi" de vaccin sau nu sau chiar mai mult, sa-ti dea bani ca sa faci vaccinul chiar inaintea inceperii campaniei de vaccinare, mie imi ridica niste suspiciuni.

      de ce nu se asteapta sa se vada cum va merge campania, cati il fac voluntar, cat de eficient e, ce reactii adverse au primii cobai, pentru ca asta sunt oamenii care il fac, cobai.

      dupa aia te gandesti ce strategie sa adopti ca sa convingi populatia desi...vaccinurile astea nu previn contagiozitatea, doar amelioreaza simptomele si atunci ideea de imunitate de grup nu tine.

      acum si articolul asta....
      • +3 (15 voturi)    
        suspiciuni? (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:02)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Ia explica-ne tu noua cam care crezi tu ca e marea conspiratie pentru care guverne din lumea intreaga ar dori sa faca un vaccin obligatoriu?

        Ai exemple din trecut cu vaccinurile obligatorii pentru copii. Facute de ani de zile, testate si retestate. Ti se pare ca lumea e de acord cu ele? Ca nu e necesara obligativitatea?

        Dar stai, mi-am dat seama de cat de mult ai priceput din ultima parte a mesajului tau. Vaccinul "doar amelioreaza" simptomele? Pune macar mana si citeste un articol de pe un site cat de cat respectabil, lasa YT si FB daca chiar vrei sa afli un raspuns. Dar stiu, tu nu vrei sa afli raspunsuri, le-ai primit deja de pe YT si nu iti mai schimba nimeni parerea.
        • +2 (12 voturi)    
          memorie scurta (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:38)

          Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui justin

          pai daca ne uitam la ce s-a intamplat in 2009 cu vaccinul H1N1, vedem ca scenariul e acelasi. ce s-a intamplat in 2009? mergi si documenteaza-te.

          diferenta intre vaccinurile copilariei si cel de fata e ca alea au fost testate ani de zile, asta a fost testat 4 luni deci habar n-avem de efectele pe termen lung.
          daca tu si familia voastra vreti sa va asumati riscul asta ca sa evitati riscul de a lua si a muri de covid atunci e decizia voastra, personal nu sunt dispus sa fac asta avand in vedere ca nu-s nici in grupa de risc si nici batran.

          care e conspiratia? pai nu e nicio conspiratie. e totul la vedere. intra pe siteul world economic forum si cauta "the great reset", apoi citeste proiectul Agenda 2030 de la UN si o sa vezi ca vaccinul obligatoriu pentru toata populatia lumii e un mod de a introduce ID2020.

          dar da, stai linistit, noi suntem conspirationisti, nimic din toate astea nu exista, tu mergi frumusel si fa terapia genetica, poate te va obisnui si cu "noul normal" a.k.a comunism si dictatura sanitara.
          • -1 (3 voturi)    
            E clar (Luni, 14 decembrie 2020, 10:13)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

            In bunul stil conspirationist, amesteci subiectele pentru a deturna sensul si directia discutiei, fara a raspunde concret la nimic. Si ce sa vad acolo? Lucruri de bun simt.

            Cand ti-am dat exemplul vaccinurilor obligatorii la copii este tocmai ca sa intelegi ca, desi sunt facute de zeci de ani, s-au eradicat boli cu ele, sunt super testate, conspirationistii au reusit sa le puna sub semnul intrebarii si sa convinga din ce in ce mai multa lume sa nu le faca (vezi Andrew Wakefield). Rezultatul? Epidemii de rujeola si morti de la o boala ce putea si trebuia sa fie eradicata. Totul plecat de la un mesaj conspirationist dovedit fals. Acum se incearca acelasi lucru.

            E pacat ca s-a ajuns aici... Probabil te si crezi mai destept decat prietenii tai pentru ca "stii tu cum stau lucrurile de fapt".


            Conspiracy theorists falsely alleged that ID2020 and Bill Gates made plans for mandatory COVID-19 vaccination and the implantation of microchips into patients' bodies.[8][9][10][11][12] As a result of these conspiracy theories, the staff at ID2020 have been receiving death threats.[13]
        • +2 (6 voturi)    
          Raspund eu (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:48)

          copci [utilizator] i-a raspuns lui justin

          Pentru bani. Daca e obligatoriu, trebuie sa il faca toti, deci se cumpara un numar de vaccinuri egal cu populatia lumii. Ideal ar fi sa trebuiasca facut de cateva ori pe an, iese si mai bine pentru companiile care l-au facut.
          Ai inteles acum un pic cum functioneaza economia de "piata"? Vine cineva si impune un produs cu forta statului.
          • +2 (2 voturi)    
            digi 24-Moderna crește 700% pe bursă (Luni, 14 decembrie 2020, 0:17)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui copci

            Analiștii de pe Wall Street estimează că cele două companii, Pfizer și Moderna, vor avea venituri de aproximativ 32 de miliarde de dolari doar în anul viitor. Este așteptat ca Moderna să obțină 13,2 miliarde dolari ca urmare a lansării pe piața a vaccinului său, conform Goldman Sachs. E vorba de niște sume absolute uriașe pentru o companie care în 2019 avea vânzări de doar 60 de milioane de dolari și care nu a mai licențiat vreodată un produs.
            • 0 (0 voturi)    
              Ce ti se pare ciudat? (Luni, 14 decembrie 2020, 10:20)

              justin [utilizator] i-a raspuns lui di livio

              Nu e nici prima, nici ultima oara cand se intampla. Sunt firme care au avut astfel de cresteri fara sa fi avut produse. Vezi bula dot.com, vezi si falsuri gen Theranos.

              Daca baietii astia chiar au reusit sa faca un vaccin (si review-urile medicale zic ca da) atunci banii sunt meritati.

              Pana acum se baga placa cu CEO de la Pfizer si-a vandut actiunile ca sa profite de cresterea valorii actiunilor (asta desi le vindea cam la aceleasi cotatii ca in iulie si mult sub pretul lor actual).
          • 0 (4 voturi)    
            Deci guvernele (Luni, 14 decembrie 2020, 10:15)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui copci

            Vor sa imbogateasca 2 firme? Asta era ideea? Toate guvernele din toata lumea s-au pus de acord sa imbogateasca cele 2 firme?

            Da, corecta explicatia!
            • 0 (2 voturi)    
              Ai cautat actionarii firmelor? (Luni, 14 decembrie 2020, 10:55)

              copci [utilizator] i-a raspuns lui justin

              Ai vazut cine sunt actionarii firmelor? Tu chiar crezi ca doar lor le raman miliardele?
              Una din consecintele financiare a pandemiei a fost renuntarea totala la austeritate si la orice limita a deficitului bugetar. Hai, spune, cine castiga de pe urma imprumuturilor fara limita facute de guvernele din toata lumea?
              • 0 (2 voturi)    
                esti serios? (Luni, 14 decembrie 2020, 12:06)

                justin [utilizator] i-a raspuns lui copci

                sunt mii de actionari (ca sa nu zic sute de mii). Cei mai importanti au intre 0.85% si 7.67%. , majoritatea fonduri de investitii cu alti mii de actionari in spate.

                PS: nimic nu te opreste sa investesti in aceste firme. ziceam mai sus cum CEO si-a vandut actiunile iar intre timp s-a inregistrat o crestere cu 50% a actiunilor. Dar tot asa cum faci si tu acum, si atunci cand le-a vandut, a zis lumea ca uite cum profita astia
                • +1 (1 vot)    
                  Vad ca ne-am inteles (Luni, 14 decembrie 2020, 14:26)

                  copci [utilizator] i-a raspuns lui justin

                  Deci au castigat firmele alea, cum ziceam. Intrebarea 2: Cine castiga din eliminarea limitelor de deficit bugetar pentru state? Limite admise doar pentru state ,nu pentru populatia de rand, desigur.
                  • 0 (2 voturi)    
                    ne-am inteles? (Luni, 14 decembrie 2020, 15:00)

                    justin [utilizator] i-a raspuns lui copci

                    Care era scopul "argumentului" tau? Ca a castigat cine? Sigur nu e UN OM sau O CORPORATIE asa cum probabil insinuai. Sunt sute de mii de oameni din intreaga lume.

                    La fel precum colegul de mai sus, cand dai de un drum inchis, schimbi macazul, poate poate ametesti omul si, daca chiar gasesti un argument valabil, tu crezi ca automat ti se valideaza toate ineptiile.

                    Deficitul e normal in conditiile unui lockdown si al unui consum redus. Nu iesiri, nu restaurante, nu baruri, nu concedii, asta ca sa le numim doar pe cele mai afectate. Nu doar lumea care lucra acolo a mers acasa si au incasat ajutor de la stat, si faptul ca oamenii nu au cheltuit acolo a dus la o scadere a taxelor. Nu era normal sa creasca deficitul?

                    Si care era sensul paralelei cu populatia de rand? Vrei sa cheltui ce nu ai? O face statul pentru noi toti.
                    • +1 (1 vot)    
                      E buna paralela (Luni, 14 decembrie 2020, 17:50)

                      copci [utilizator] i-a raspuns lui justin

                      Paralela cu omul de rand e simpla: lui nu i se permite sa cheltuie ce nu are, ci doar statului.
                      Deficitul nu e normal, cel putin la criza precedenta nu s-a acceptat, de aceea au si fost acele taieri de salarii.
                      Nu am insinuat ca un om sau o corporatie castiga(Moderna e un start-up, nu o corporatie), ci un grup de oameni, aceeasi care au descoperit vaccinul anti-coronavirus la 3 zile dupa primul deces cauzat de boala in China.
                      Sa nu fim naivi, oare de unde stiau ca urmeaza o pandemie dupa cateva decese intr-o singura tara, cand inca nu se stia ca se transmite de la om la om?
                      • 0 (2 voturi)    
                        esti total pe langa (Luni, 14 decembrie 2020, 19:38)

                        justin [utilizator] i-a raspuns lui copci

                        Vrei adevar sau vrei sa-ti pottrivesti tu faptele sa-ti dea bine?

                        Uite o poveste pentru tine, sa intelegi si tu cum sta treaba. Baietii astia de la Moderna, precum si multe alte laboratoare din lumea intreaga, de fiecare data cand se descopera un virus cu potential pandemic se pun pe treaba. In cazul de fata, astia de la Moderna lucrau la un vaccin pentru virusul Zika folosind aceeasi tehnologie, mARN. Cum virusul nu s-a raspandit cat sa devina o pandemie, nici ei nu au mai continuat. Munca depusa a fost insa reutilizata pentru a face acest vaccin contra covid.

                        Iar astea sunt informatii publice, trebuie doar sa te documentezi din surse credibile, nu ghitzaYT.
  • -2 (34 voturi)    
    Lost faith in humankind... (Duminică, 13 decembrie 2020, 9:56)

    mirceapanait [utilizator]

    Intr-adevar, este foarte neprofitabil sa vinzi un vaccin unui numar restrans de oameni, cand pandemia este la inceput, mai ales cand regulile interne de aprobare a vaccinului iti pot servi ca backup. Poti sa o taraganezi asa ani de zile.

    Mult mai profitabil este sa astepti sa moara 1.6 milioane de oameni, economia mondiala sa intre in colaps si numarul cazurilor sa treaca de 70 mil. Atunci stii ca poti face bani frumosi, ca aproape toata lumea o sa iti cumpere vaccinul.

    Lost faith in humankind...
    • 0 (14 voturi)    
      E vaccin, nu e medicament (Duminică, 13 decembrie 2020, 11:43)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui mirceapanait

      Daca ar fi vaccinat 1 milion de oameni in ianuarie si ar fi luat o pauza pana acum, tot aveam pandemie, numarul de morti era aproape neschimbat, si acum ar fi vandut tot miliarde de doze.

      Bineinteles, in ianuarie nu aveau ce sa vanda. Adica aveau niste nano-particule, dar nu stiau ce eficienta au, ce efecte secundare au, si ar fi costat peste 10.000$ doza.

      Comentariul tau ar fi fost poate mai potrivit la o stire despre Ebola, unde testele clinice pentru vaccinuri au inceput in 2015 si primul vaccin a fost aprobat in decembrie 2019 (al doilea in iulie 2020).

      Dar cand Moderna a inceput sa lucreze la vaccin, iti garantez ca primul lor gand nu a fost "Oare cum sa facem sa taraganam lucrurile cat mai mult, astfel incat sa impartim piata cu cat mai multi competitori?"
  • 0 (36 voturi)    
    teoria conspirației (Duminică, 13 decembrie 2020, 10:01)

    di livio [utilizator]

    se știa tot dinainte, pas cu pas, nu-i nici o surpriză...numa așa se puteau devaliza bugetele statelor, iceberguri de bani...prafu s-a ales de austeritatea UE și FMI, felicitări bigfarma și presa comorbidă numărătoare de covrigi...în criza 2009 s-au băgat bani în bănci, cu toptanu, vaai nu cumva să falimenteze băncile, vine armaggedon...amu se umflă de bani bigfarma după același scenariu, se colmatează ATI, vine armaggedon
    • +2 (28 voturi)    
      numai asa puteau scapa de TRUMP (Duminică, 13 decembrie 2020, 10:58)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      printre altele.
    • -4 (18 voturi)    
      Mai corect spus teoria prostilor (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:29)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      care sunt frustrati ca nu inteleg lucrurile de baza si atunci cred in teorii alambicate care ii fac sa se simta inteligenti
      • +9 (19 voturi)    
        teoria prostilor e aia cu pangolinu si liliacu (Duminică, 13 decembrie 2020, 13:56)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        aia chiar ca e o taorie pt prosti care cred orice.

        intre timp BIG PHARMA vinde vaccin de sute de miliarde $ vaccin care era pregatit inca inainte de pandemie
      • +1 (3 voturi)    
        Ăștia ca tine (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:26)

        sysrq [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Nu-s în stare să-și pună 2-3 întrebări logice ca să poată ieși din întunericul minții lor.
  • +2 (14 voturi)    
    ok (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:19)

    sysrq [utilizator]

    Așadar, "teoriile conspirației" sunt perfect valide, dar adevărul este accesibil doar oamenilor cu adevărat inteligenți. Ceilalți sunt ca niște copii de grădiniță ... ce le spune doamna educatoare (în speță, statul), are putere de adevăr absolut ce nu trebuie trecut prin filtrul propriei gândiri. Roboței!
  • +1 (1 vot)    
    Lovitură de marketing (Luni, 14 decembrie 2020, 0:59)

    Gheonoaia [utilizator]

    Fără să dăm în teoria conspirației, trebuie să recunoaștem că anunțul e o lovitură de marketing: lucrăm la vaccin de cel puțin un an, deci e mai sigur decât altele la care se lucrează doar de 6 luni.