Articol actualizat

Coronavirus în lume: Spania începe vaccinarea în ianuarie, în timp ce SUA speră să o facă înainte de jumătatea lunii decembrie / Curtea de Apel din Lisabona a decis că este ilegală carantinarea oamenilor doar în urma testului PCR

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2020, 9:43 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in lume
Foto: Valeria Ferraro/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
Potrivit ultimelor date publicate pe worldometeres.info, numărul cazurilor de coronavirus se apropie de 60.000.000, din care 1.392.304 decese, iar 40.720.706 sunt pacienți vindecați. Spania a anunțat că va începe campania de vaccinare în ianuarie, în timp ce SUA sper să înceapă vaccinarea înainte de mijlocul lunii. Liderii statelor din G20 au promis, duminică, să depună ''toate eforturile'' pentru a asigura o distribuire echitabilă a vaccinurilor împotriva COVID-19 în lume. În același timp, cancelarul german Angela Merkel a declarat duminică că este „îngrijorată” de ritmul lent al discuțiilor pentru a oferi vaccinul împotriva Covid-19 celor mai sărace națiuni.

Principalele informații LIVETEXT pe HotNews.ro:

23.40: Vaccinul anti-Covid de la Pfizer ar putea primi aprobare în Marea Britanie săptămâna aceasta - The Telegraph

23.05: SUA speră să înceapă vaccinarea înainte de jumătatea lunii decembrie

21.22: Angela Merkel îi pregăteşte pe germani pentru măsuri mai stricte anti-COVID-19

21.00: Spania va începe vaccinarea în ianuarie / Sanchez: Spania și Germania, primele două state UE care au un plan complet de vaccinare


17.45: Carantinarea oamenilor doar în urma testului PCR, care singur ar fi neconcludent, este ilegală, a decis Curtea de Apel din Lisabona

17.20: De ce cursa pentru vaccinurile împotriva Covid este departe de a se fi terminat

13.46 Franța va începe să ridice restricțiile pentru limitarea coronavirusului în săptămânile următoare, desfășurând procesul în trei etape, pentru a evita o nouă explozie a pandemiei, potrivit Reuters.

”Vor fi trei pași pentru relaxare, având în vedere situația în sistemul de sănătate și riscurile legate de unele companii: un prim pas în jurul datei de 1 decembrie, apoi înainte de sărbătorile de sfârșit de an și apoi din ianuarie 2021”, a transmis purtătorul de cuvânt al guvernului.

12.04 Britanicii nu vor fi singuri acasă de Crăciun. Reuniunile în familie ar putea fi permise

10.43 Rusia a raportat duminică, din nou, peste 24.000 de cazuri, potrivit Reuters. Autoritățile au anunțat că alte 24.581 de persoane s-au îmbolnăvit, în timp ce 401 și-au pierdut viața în ultimele 24 de ore.

Donald Trump a admis că noul coronavirus este ”scăpat de sub control ” în SUA, afirmație care contrastează cu atitudinea sa din timpul campaniei electorale când minimaliza efectele pandemiei.

În condițiile în care SUA au în medie 200.000 de îmbolnăviri pe zi, Trump a făcut aceste afirmații pe twitter, însă într-un context în care blama din nou presa.

Concret, liderul de la Casa Albă a susținut că virusul își face de cap nu doar în SUA, ci în întreaga lume, iar presa ignoră aspectul global.

“The Fake News (presa mincinoasă, sintagmă utlizată des de Trump- n.red) nu vorbește despre faptul că virusul Covid este scăpat de sub control peste tot în lume, nu doar în Statele Unite. În această dimineață am participat la reuniunea online G-20 și principalul subiect a fost Covid. Ne vom vindeca repede, mai ales cu vaccinurile noastre”, a scris el, pe rețeaua socială.



Pe de altă prate, Administraţia Americană pentru Medicamente (FDA) a emis sâmbătă o autorizaţie de utilizare de urgenţă pentru terapia cu anticorpi anti-COVID-19 a companiei Regeneron Pharmaceuticals, un tratament experimental administrat preşedintelui american Donald Trump, despre care liderul de la Casa Albă a afirmat că l-a ajutat să se vindece, informează Reuters.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4954 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Trump e optimist din fire... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 10:14)

    John M. [utilizator]

    El mai spera sa-i pacaleasca pe cei de la Fisc (IRS) sa nu-l bage-n tribunal pentru evaziune, sa-i faca pe cei de la Deutsche Bank sa nu-i ceara cele $340 de milioane pe care le-a imprumutat la inceputul mandatului, sa nu-l paraseasca nevasta, dar cel mai tare isi doreste sa fie scos de urechi din Casa Alba ca sa fie el primul din istorie care face asta.
    • +5 (9 voturi)    
      e sigur... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 19:20)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      ca manechina il va parasi...dorm in camere separate de peste 2 ani si nu l mai suporta, a spus pretina "primei doamne" ....Deutsche Bank deja a facut demersurile pt recuperarea banilor ( mai ales ca sunt in rahat de cind s a aratat ca sunt implicati in spalatul banior negrii ) iar de fiscul american s ar putea sa scape numai cu o amenda de zeci de milioane ( asa se speculeaza dar sper sa se imbrace ....in portocaliu )...
  • +8 (18 voturi)    
    `Trump a tot fortat usa acum... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 11:08)

    ..13 [utilizator]

    Usile se vor inchide cu mult zgomot in fata sa.

    A jucat ca un baiat de cartier incapatanat care nu a putut sa vada ceea ce pierde cand se opune cum stie numai el unei schimbari firesti la WH.

    bye-bye!

    PS
    Imi inchipui penibilul situatiei la g-20!
  • +7 (15 voturi)    
    De ce nu il taxeaza jurnalistii? (Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:10)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ar trebui sa il intrebe clar si el sa fie obligat sa raspunda concis pe ce se tot bazeaza cand face afirmatiile astea? Asa a zis si atunci ca e raceala, apoi ca nu e mare lucru, apoi ca nu va scapa de sub control, apoi cu dezinfectantul si tot asa...

    Asta e mai dadator cu parerea decat vecina mea de 84 de ani de la etajul 3. Aia macar are argumente (chair daca sunt stupide si fara legatura cu realitatea)
    • -7 (9 voturi)    
      Oh, dar avocatii sai au spus deja (Duminică, 22 noiembrie 2020, 15:38)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Timp de o ora si jumatate au tot spus, dar media nu a dat nimic. Adica, ca si cum nu s-ar fi intamplat. Daca se supara media, fack-chekingul va spune ca nu e adevarat, conferinta de presa a echipei Trump nu exista!

      Pe de alta parte, asa cum se practica peste tot in lume, detaliile importante dintr-un proces aflat pe rol, nu se divulga inainte de terminarea procesului.

      QED.
      • +4 (6 voturi)    
        face rau.... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 19:27)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        detergentul ...cind ti l injectezi ...se zice ca "vopseaua" de pe fata lui giuliani nu venea de la par ci ...de dedesupt....
  • -8 (16 voturi)    
    10 milioane voturi frauduloase pentru Biden (Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:16)

    marc.andre [utilizator]

    Sidney Powell, avocata din echipa Trump, in direct la Newsmax, a declarat ca estimeaza, pe baza dovezilor de care dispune, si pe care le vor folosi la tribunal, ca Biden a beneficiat de peste 10 milioane de voturi frauduloase, din care 7 milioane furate de la Trump.

    https://www.youtube.com/watch?v=F5vndAmMqAM&feature=emb_logo

    https://www.newsmax.com (disponibil si pe Android)

    Procesele care sunt acum pe rol, sunt deschise in nume personal de martori care au semnat declaratii pe proria raspundere. Echipa de avocati Trump va deschide procese specifice fiecarui stat in parte, incepand de luni. De aceea este toata graba asta cu declararea rezultatelor finale. Oare e chiar asa de greu sa astepte judecarea contestatiilor echipei Trump, daca chiar au fost ne-fraudate aceste alegeri? Daca echipa Trump nu poate aduce dovezi admise la tribunal, atunci procesul se va incheia in favoarea lui Biden. Abia atunci el poate fi declarat noul POTUS. Pana atunci, de ce nimeni nu mai are rabdare? Toata lumea vrea sa mearga pe repede-inainte, doar-doar ... ce? Graba e justificata doar prin groaza echipei Biden de a se vedea pusa in fata dovezilor de fraudare. Doar asa se justifica toate actiunile anti-Trump.

    Cum spuneam: rabdare. Constitutia SUA permite solutionarea in instanta a plangerilor de fraudare, spre deosebire de alte tari nedemocratice.
    • +8 (10 voturi)    
      asa e dar... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 16:30)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Vezi ca in Georgia, judecatorul deja a respins acuzatiile echipei Trump din lipsa de probe si castigator a fost declarat Biden.
      Iar in Arizona, echipa Trump a renuntat la acuzatii.
      Trebuie sa fie si valide probele, degeaba au ei 1000 de martori sub semnatura daca aia declara ca au fost fraudate alegerile si fara sa aduca probe...marturia nu este proba..
      Ca spun si eu despre tine ca ai furat 1 milion de euro...tot ca martor sub juramant...dar asta nu insemna ca e proba...tre sa aduc si dovezi...ceea ce echipa Trump nu a adus...pentru ca nu exista nici o frauda...
      Iar 8 decembrie este termenul limita de rezolvare in justitie a plangerilor depuse.
      Si la noi este la fel...Tudorache a despus si el plangere in justitie ca au fost fraudate alegerile...dar la fel ca Trump nu a adus nici o dovada...si plangerea a fost respinsa..
    • +5 (7 voturi)    
      Sidney Powell nu are nici o dovada (Duminică, 22 noiembrie 2020, 18:28)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Tucker Carlson zice ca a cerut niste dovezi concrete de furt si doamna avocat s-a suparat asa de tare ca n-a mai vrut sa participe la emisiunea lui.

      Nu-i ea singura persoana pe lumea asta care e in stare sa vorbeasca o ora jumatata fara sa spuna nimic, singurul lucru ciudat e ca sunt atatia care cred ca a chiar spus ceva.
    • +3 (5 voturi)    
      Asta-i tacanita cu Hugo Chavez? (Duminică, 22 noiembrie 2020, 19:17)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Avocata aia sarita care zicea ca voturile se numara in Spania si ca o aplicatie facuta de Hugo Chavez (care-i mort de cativa ani) le fura voturile? Pana si Fox News s-a lepadat de ea, cand n-a putut prezenta nicio proba la prapastiile de care pomenea ea si Giulliani (amicul si sustinatorul lui Dragnea, in frumoasa scrisoare de sustinere de care ne mai amintim).. Nu-i mai crede nimeni in SUA, dar uite ca au sustinatori in Romania; asta daca sunt din Romania .....
    • +1 (1 vot)    
      Avocata Powell a fost demisa de Trump (Luni, 23 noiembrie 2020, 11:53)

      gavrone [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Deci ce zice ea e apa de ploaie.
  • -8 (12 voturi)    
    realitatea e ca (Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:40)

    tudormed70 [utilizator]

    o fi avand Trump multe bube in cap (si chiar are o multime) dar in privinta vaccinurilor e meritul lui in primul rand ca astazi le avem deja si in scurt timp va incepe vaccinarea. A fortat limitele si i-a obligat pe toti sa se miste pe repede inainte. A dat bani in avans firmelor farma si lucru asta practic i-a fortat si pe europeni sa faca la fel de teama de a nu ramane fara vaccin si sa trebuiasca sa explice propriilor populatii de ce americanii le au si europenii nu. Dar in primul rand a fortat birocratia idioata care exista si in America dar mai ales in Europa. Si acum imi aduc aminte de declaratia unui sef de la Agentia Europeana a Medicamentului care spunea prin martie-aprilie ca numai procedura de certificare a unui produs dureaza minimum 2 ani. Ei uite ca se poate mai repede cand toti se apuca toti serios de munca.
    Sigur, Trump a avut un mare interes in istoria asta fiind in an electoral. Nu e sigur ca ar fi reactionat la fel daca era la mijloc de mandat. Dar cum-necum a facut-o si fie ca ne place sau nu, fie ca suntem sau nu fanii lui, realitatea e asta. Omul chiar are un mare merit aici. Unul din rarele lucruri bune din mandatul lui.
    • +3 (7 voturi)    
      Musollini si trenurile (Duminică, 22 noiembrie 2020, 19:31)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

      Imi amintesti de comentariile unui ziarist antebelic, G. Tabuis care spunea ca erau unii italieni care ziceau si ei ca da, Musollini mai omoara cate un adversar, mai interzice cate un ziar, dar a facut sa nu mai intarzie trenurile in peninsula. Cand insa i-a bagat intr-un razboi mondial cred ca s-au gandit ca mai bine le intarzia trenul.
      E adevarat ca Trump n-a inceput inca niciun razboi, dar cica ii tot intreaba pe generali cum poate lovi Iranul. Eu prefer birocratia europeana, care tot scoate vaccinul fara sa faca praf democratia.
  • +2 (10 voturi)    
    In special cei ce au murit..... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:43)

    mike123 [utilizator]

    ...se vor vindeca repejor cu noul vaccin!
    • -5 (9 voturi)    
      Asa e: mortii vor beneficia cel mai mult (Duminică, 22 noiembrie 2020, 15:40)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Pentru ca ei nu mai pot muri inca o data.
  • -5 (9 voturi)    
    Inca un fake news demascat de Trump (Duminică, 22 noiembrie 2020, 15:59)

    marc.andre [utilizator]

    Donald J. Trump:
    Just arrived at Virtual G20. Was here yesterday also (early), but some of the Fake News Media failed to report it accurately - as usual. My speech is available (they said I didn't make a speech).
    • +4 (6 voturi)    
      Cum a venit a si plecat (Duminică, 22 noiembrie 2020, 19:24)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Adica n-a mai stat la lucrarile G20 ca avea programata o partida de golf. Astept ca sustinatorii sai sa ne spuna ce program de joculete mai are, ca de administrat o tara si o pandemie nu prea se ocupa. Mie oricum imi creste inima sa vad cat de repede se adapteaza americanii la laudarea unui "lider genial si preaiubit", ca destul au criticat alte tari cu dictatura.
  • +3 (3 voturi)    
    Lasati TV-ul. Cititi, informati-va, ginditi... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 22:40)

    mike123 [utilizator]

    https://www.cotidianul.ro/circula-pe-net-oamenii-nu-mor-de-covid/