Coronavirus Suedia: Record absolut de infecții de la izbucnirea pandemiei

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:38 Actualitate | Coronavirus


Protest impotriva strategiei suedeze
Foto: Lora Grigorova / Alamy / Profimedia Images
Suedia a raportat miercuri cel mai mare număr de infecții cu coronavirusul înregistrate în 24 de ore de la izbucnirea pandemiei în țara scandinavă, transmite Reuters.

Agenția de Sănătate Publică suedeză a anunțat 1.980 de noi contagieri cu SARS-CoV-2, un număr record după cel de 1.870 de infecții raportat în 23 octombrie.

Autoritățile suedeze au raportat și 9 fatalități cauzate de COVID-19 în ultimele 24 de ore, numărul total al persoanelor care și-au pierdut viața în această țară din cauza coronavirusului ajungând la 5.927.

Suedia, singura țară care nu a implementat restricții stricte pentru a combate pandemia are o rată a deceselor pe cap de locuitor mult mai mare decât vecinii din nord, dar mai mică decât cea a unor țări europene precum Spania și Marea Britanie.

Săptămâna trecută guvernul suedez a anunțat că nu le mai recomandă vârstnicilor să se autoizoleze, măsura fiind anunțată cu o zi înainte de înregistrarea anteriorului record de 1.870 de contagieri.

Executivul condus de premierul Stefan Lofven a motivat acest lucru cu rata mai scăzută a infectărilor și cu impactul izolării asupra sănătății mentale.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5914 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    modelu' (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:05)

    Filbert [utilizator]

    Unde-s urlatorii cu 'Suedia, faceti ca Suedia!' ???
    • +5 (9 voturi)    
      Meanwhile in Japan: (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:11)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      618 noi îmbolnăviri și 659 de vindecați, la o populație de 120 milioane de locuitori și printre cele mai mari densități de populație în zonele megalopolisurilor Tokyo, Osaka și Nagoya.

      Total morți: 1730 până acum!

      La fel ca Suiedia, nu s-a făcut niciun lockdown, dar spre deosebire de Suiedia, portul măștii este universal și corect, pe nas (și probabil sunt măști mai de calitate, nu cârpele ce se vând pe la noi)
      • +2 (4 voturi)    
        +coreea de sud (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Si in Coreea de Sud la fel.

        Dar acolo purtatul mastii in public e o practica universal acceptata, dinainte de covid. Oricine are o indispozitie care poate fi generata de o viroza, poarta masca PESTE TOT, si la exterior si la interior, pentru a nu infecta pe altii. Iar cine nu face asta e in primul rand stigmatizat social.

        Plus, in Coreea (nustiu daca si in Japonia), e o aplicatie de mobil activata automat in caz de epidemie, care monitorizeaza tot cetateanul non stop, si in cazul in care cineva e infectat cu covid, oricine a interactionat cu respectivul in ultimele x zile la metrou, la farmacie, la serviciu, la restaurant, etc e avertizat de acceasi aplicatie ca e suspect de covid, se izoleaza, bookuieste un test drive-in si sta izolat pana afla rezultatul testului.

        Hai sa ne inchipuim la noi (sau oriunde in Europa) asha ceva. cati ar sari in sus ca le e violata intimitatea, etc, etc.

        Din pacate mai avem mult pana sa ajungem la civilizatia de acolo.
    • +1 (3 voturi)    
      Daca nu stii, nu ai realizat, vine iarna (Joi, 29 octombrie 2020, 1:53)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Si coronavirusul o ia razna peste tot in lume, deja. Cat despre modelul suedez, daca nu ai facut deja niste aprecieri proprii, vezi ca sunt deja, sa nu faci ca Suedia cauzeaza mai mult damage, long term. Ai abia peste un milion de morti in 8 luni, tie ti se pare ca trebuie sa blochezi economia mondiala si sa nenorocesti sute de milioane de oameni? Ti se pare ca e Pandemie sau cel mult Epidemie? Considera si ca multi sunt declarati morti de covid din varii motive, si nu-s. Asa ca respira adanc, ia-te de mana cu Valtron, beti un paharel, de laptic si calmati-va!!!
  • -5 (9 voturi)    
    He he... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:30)

    Nyk1 [utilizator]

    Imunitate de turmă ați vrut? No problem, se rezolvă! Dar se pare că nu sunteți chiar acolo încă - nici măcar aproape!
  • +3 (9 voturi)    
    Vaz ca se bucura bizonii :)) (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:16)

    Luk [utilizator]

    Ia verificati voi un pic cifra deceselor, copilasi, nu cumva e cu doua ordine de marime mai mica decat aia de la noi? Daca la ei mor 10 si la noi 100 pe zi, avand in vedere ca deja avem cu 700 de morti mai mult decat ei, cam in cata vreme credeti ca-i bate mar la puncte?
    Analfabeti...
    • +3 (5 voturi)    
      @Luk (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:17)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Suedia are 593 decedati la un mil. de loc.
      Romania are 334 decedati/la un mil. de loc.
      In cifra absoluta RO are cu 700 decedati mai mult decat Suedia dar la o populatie dubla.
    • +1 (5 voturi)    
      ia de aici (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Suedia: deaths/ 1M loc 582, imediat dupa Italia, cu 624, la anmi lumina de Germania cu 123 sau Austria cu 114, de exemplu.

      Romania: deaths/ 1M loc 348

      Nu ca am sta noi bine, dar Suedia, comparativ cu restul europei de nord, are o rata a deceselor de vro 5 ori mai mare ca urmatoarea tara, Danemarca.

      Sursa: https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

      Asha ca inainte de a inghiti pe nemestecate toate prostiile din presa, n-ar strica nitica informare.
    • +4 (6 voturi)    
      Stai... așteaptă 2 săptămâni! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 20:55)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Cifrele de noi îmbolnăviri de astăzi se vor reflecta în morți abia peste vreo 2-4 săptămâni!

      Sau tu crezi că gata, omul se îmbolnăvește de COVID și și moare imediat după?