Coronavirus: Rusia anunță că va înregistra un al doilea vaccin antiCovid până luna viitoare

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 22 septembrie 2020, 15:09 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul rusesc
Foto: Profimedia Images via Digi24
Rusia intenţionează să înregistreze până pe 15 octombrie cel de-al doilea vaccin potenţial al său dezvoltat împotriva maladiei COVID-19, a anunţat marţi agenţia de presă TASS citată de Reuters și Agerpres.

Anunțul a fost făcut de agenţia sanitară rusă Rospotrebnadzor.

Vaccinul vizat de această decizie a fost dezvoltat de Institutul Vector din Siberia, ai cărui specialişti au finalizat testele în fază incipientă pe pacienţi umani, săptămâna trecută. Rusia a înregistrat deja primul ei vaccin potenţial împotriva COVID-19, dezvoltat de Institutul Gamaleya din Moscova, în luna august.

Testele în fază finală pentru acest vaccin, realizate pe un eşantion amplu, de peste 40.000 de oameni, sunt în curs de desfăşurare.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1510 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    MInunat! (Marţi, 22 septembrie 2020, 15:11)

    BEDE [utilizator]

    Încearcă cu unul, apoi cu altul. Poate le aplică pe ambele la aceeași persoană, ca dacă nu funcționează unul să funcționeze celălalt... Atunci nu se va mai ști care a murit de la coronavirus și care a murit de la unul dintre cele două vaccinuri. Deocamdată două. Poate or mai scoate încă unul și încă unul...
  • +9 (9 voturi)    
    Numai Daca @Mazeta si @Cucuveauamov (Marţi, 22 septembrie 2020, 15:25)

    un domn [utilizator]

    se vaccineaza si Supravietuiesc ar putea fi de bagat in seama
  • 0 (0 voturi)    
    Unul nu e de ajuns? (Marţi, 22 septembrie 2020, 16:06)

    Martinezu [utilizator]

    Si cum fac? pe ambele, poate functioneaza unu?
    • +1 (1 vot)    
      de bun de a fost primu' (Marţi, 22 septembrie 2020, 17:12)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      .... il fac si pe al doilea :)) pe baza de vodka + agiazma
  • +1 (1 vot)    
    Da' de ce 2,sa faca 4-5-6 ca au de unde (Marţi, 22 septembrie 2020, 16:58)

    persuasiv [utilizator]

    sa nu se zgarceasca si sa fie cu de toate pentru toate gusturile.Cu arome,mentolate,mai picante mai dulci dupa gustul fiecaruia.Unul sa fie facut special pentru disidenti,pe baza de novichok,cu gust neutru si conform traditiei sa fie administrat cu ceai sau in sticle de apa.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta inseamna sa fii perseverent (Marţi, 22 septembrie 2020, 19:02)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • 0 (0 voturi)