UPDATE Coronavirus: Rusia a dezvoltat "primul" vaccin (Putin)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2020, 11:48 Actualitate | Coronavirus


Vladimir Putin
Foto: Aleksey Nikolskyi/Kremlin Pool / Zuma Press / Profimedia
Vladimir Putin susține că Rusia a dezvoltat „primul” vaccin împotriva noului coronavirus, scrie AFP. Anunțul a fost făcut în cadrul unei videoconferințe cu membrii guvernului, transmisă în direct de televiziunile rusești.

De notat că numeroși cercetători străini și-au exprimat recent preocuparea în ceea ce privește rapiditatea creării unui astfel de vaccin iar Organizația Mondială a Sănătății a făcut apel la respectarea "liniilor directoare și a directivelor clare" în dezvoltarea acestor produse.

"În această dimineață, pentru prima dată în lume, un vaccin împotriva noului coronavirus a fost înregistrat", a spus el.

"Știu că este destul de eficient, că oferă o imunitate durabilă", a adăugat președintele rus. Ministerul Sănătății a precizat că vaccinul va permite "formarea unei imunități” care ar putea dura "doi ani".

Vladimir Putin a afirmat că una dintre fiicele sale și-a făcut acest vaccin.

"Ea a participat la experiment", a spus Putin, adăugând că a făcut puțină febră "și asta a fost tot".

Vaccinul va fi pus în circulație în 1 ianuarie 2021, potrivit registrului național al medicamentelor realizat de Ministerul Sănătății.

Rusia a afirmat în ultimele săptămâni că a asigurat producția viitoare a câtorva mii de doze de vaccin împotriva coronavirusului și a "mai multor milioane" de la începutul anului viitor.

OMS a reacționat pledând pentru respectarea protocoalelor și a reglementărilor în vigoare în dezvoltarea și producerea vaccinurilor.

Rusia, ca și numeroase alte țări, lucrează de luni de zile la mai multe proiecte de vaccin împotriva Covid-19. Vaccinul realizat de centrul Gamaleia a fost dezvoltat în colaborare cu ministerul Apărării.

Ce se știe despre acest vaccin

Acest vaccin este pe bază de vector viral, respectiv folosește ca suport un alt virus care a fost transformat și adaptat pentru a lupta cu Covid-19. Vaccinul folosește un adenovirus, o tehnologie aleasă de asemenea și de universitatea Oxford.

Cercetătorii de la centrul Gamaleia au fost criticați în mai după ce s-au injectat personal cu prototipul vaccinului, o procedură care ocolește protocoalele obișnuite și are ca scop accelerarea procesului științific.

Până în prezent, Rusia nu a publicat vreun studiu detaliat al rezultatelor testelor care permite stabilirea eficienței vaccinului pe care spune că l-a dezvoltat.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14723 vizualizari

  • +19 (53 voturi)    
    vaccinul minciunica... (Marţi, 11 august 2020, 11:55)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    vaccinul minciunica...
    • +21 (43 voturi)    
      vodccin (Marţi, 11 august 2020, 12:31)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      se ia dimineata pe stomacul gol
      • -18 (48 voturi)    
        destept (Marţi, 11 august 2020, 13:15)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        chestiunea vaccinului e doar de timing politic, oricum el va fi apa de ploaie in cel mai fericit caz. Putin pune presiune pe marxistii vestici, care vor sa mai traga de timp, pana pun toata economia pe butuci si-i innebunesc pe oameni. Cu un vaccin pe piata, se va pune presiune si in tarile vestice, ori pe reducerea numarului de cazuri (oricum crescut din condei), ori pe cumpararea vaccinului de la rusi, ori pe introducerea unui vaccin alternativ. Oricum ar fi, semnalul este ca ca trebuie sa se opreasca cu covidul.
        • +5 (29 voturi)    
          noroc cu zeul tau (Marţi, 11 august 2020, 13:40)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

          putin, salvatorul lumii moderne
          • +2 (18 voturi)    
            hmm (Marţi, 11 august 2020, 15:20)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

            cam subtire si fara dovada.slabut,ma steptam la mai mult.comentatorul de mai sus spune lucrurilor pe nume.recte:covidu e umflat artificial,scopul final fiind distrugerea economiei mondiale,apoi ''finantarea'' subita si fara numar a statelor.gen camatarie.
            aaaanyway,daca putin nu minte,i-l fac rusii tar.pe bune.
            • +1 (1 vot)    
              :))) (Miercuri, 12 august 2020, 10:44)

              mihaivls [utilizator] i-a raspuns lui Point

              Eu zic... mai bine-l ridica direct la rang de lenin, si-l baga-n formol... de pe acum.
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 august 2020, 13:49)

            [anonim] i-a raspuns lui Captain Obvious

      • -8 (16 voturi)    
        Iosefina Pascal si Valeri Kuzmin (Marţi, 11 august 2020, 13:52)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        sa faca un LIVE cu momentul injectarii altfel NU ii crede Lumea
        • -4 (4 voturi)    
          asa ar trebui (Marţi, 11 august 2020, 16:57)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Sa faca un LIVE cu toti medici care au luat vaccinul "de buna voie" :))))))
          dar sa scoata din cadru teava pistolului.

          Adevarul e ca daca Trump se lauda cu hydroxychloroquine de ce sa nu spuna si el ca fisa s-a vaccinat. Sa nu fie totusi aceleasi vaccinuri cu cele de la olimpiade, am inteles ca au supra stoc pentru ele, dat fiind ca anul asta nu s-au mai tinut iar ei se calificasera si unde nu participasera :)))))))))))
          • -1 (1 vot)    
            WADA URSS stie de ce (Marţi, 11 august 2020, 19:06)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

            Asa ca...despre ce vorbim ?
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 august 2020, 13:47)

      [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

  • +33 (47 voturi)    
    cine se ofera cobai.. (Marţi, 11 august 2020, 11:56)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. primeste 1 kil dā vodka.
  • +23 (41 voturi)    
    :)) (Marţi, 11 august 2020, 12:01)

    Soljenitin [utilizator]

    Iti apar niste pete ciudate pe piele si te cuprinde o mancarime de splina, dar vaccinul sovietic este gata :)))))

    Pariu ca este un fiasco, precum toate cele pe care l-ea prezentat mujicstan de-a lungul anilor cu surle si trambite?
    • -18 (30 voturi)    
      Avand in vedere drama umana ce are loc. (Marţi, 11 august 2020, 12:29)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu putem astepta sa fie testat. Baieti pregatiti venele.
      • +5 (19 voturi)    
        aha deci este pe baza de Vodka (Marţi, 11 august 2020, 13:23)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        de obicei este intramuscular sau subcutanat )))
        • -10 (16 voturi)    
          Ok. Avand in vedere drama umana ce are loc. (Marţi, 11 august 2020, 14:05)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Nu putem astepta sa fie testat. Baieti, deobicei pregatiti intramuscularu si subcutanatu. :P
  • +18 (42 voturi)    
    Pun pariu că vaccinul (Marţi, 11 august 2020, 12:01)

    fokerul [utilizator]

    nu va fi eficace ci doar un fâsâit propagandistic iar după ce se va dovedi lucrul ăsta, colectivul de specialişti care l-au realizat va dispărea încet, unii vor cădea de la etaj, alţii vor face boli incurabile sau vor fi sinucişi etc.
    • -2 (6 voturi)    
      ...iti da aaaripi! (Marţi, 11 august 2020, 17:57)

      Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui fokerul

      puneti voi ce vreti in loc de puncte
  • +13 (27 voturi)    
    multumim toarasi (Marţi, 11 august 2020, 12:13)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Acum se cauta voluntari . cine se baga ?
  • -9 (35 voturi)    
    Sa avem rabdare cateva luni. Atunci vom sti. (Marţi, 11 august 2020, 12:21)

    danduta [utilizator]

    De ce sarim, ca fata mare la maritat, "minciuna"?!
    In timp se vor vedea efectele benefice, cat si eventuale efecte colaterale nedorite.
    Atunci se poate analiza daca efectele bune predomina, sau nu, sau daca un vaccin aparut mai tarziu e, poate, mai bun, cat e de bun vaccinul rusesc, etc.
    Rabdare, ca tutunul naste monstrii (a se vedea ambalajele de pe pachete).
    • -1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 august 2020, 16:02)

      [anonim] i-a raspuns lui danduta

      • 0 (4 voturi)    
        Nu uita ca decide presedintele Americii (Marţi, 11 august 2020, 16:46)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui

        Conform NYT si CNN. Deci este practic cel mai puternic om de pe planeta. Altul nu avem sa ne salveze.
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 august 2020, 13:50)

          [anonim] i-a raspuns lui Lok

  • -13 (59 voturi)    
    Nu e posibil, salvatorul planetar e Bill Gates (Marţi, 11 august 2020, 12:25)

    xolv [utilizator]

    imposibil, medicina s-a nascut la MIcrosoft.
    • +1 (7 voturi)    
      bravoooooo (Marţi, 11 august 2020, 17:02)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ce treaba are omul ala cu indobitocirea si paranoia?
      Cand ai vazut pc-ul prima data l-ai vazut pe Dumnezeu. Iar acum te plangi ca cineva ti-a dat instrumentul sa te autodepasesti dar tu nu si nu... :)))
  • +25 (39 voturi)    
    E clar (Marţi, 11 august 2020, 12:28)

    EuInsumi [utilizator]

    Daca e făcut de Rusia, moare odată cu gazda...
  • +5 (19 voturi)    
    Yes, we know (Marţi, 11 august 2020, 12:29)

    AliB [utilizator]

    Concordeski
  • +16 (30 voturi)    
    Se va testa temeinic (Marţi, 11 august 2020, 12:33)

    BEDE [utilizator]

    Se va testa temeinic întâi pe cei care nu îi plac lui Putin - aceasta este sigur.
    Apoi, dacă nu se va arăta eficient, deh, au încercat, că doar ce să facă...
    • +5 (15 voturi)    
      Ar fi tare sa ofere un an in minus la puscarie (Marţi, 11 august 2020, 12:42)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      pentru testare in penitenciare. Oare cati s-ar baga?
  • +20 (38 voturi)    
    Este foarte eficient (Marţi, 11 august 2020, 12:37)

    Thexy [utilizator]

    Vaccinul a fost testat pe mai multi protestatari si noviciok-ul din componenta sa si-a dovedit de fiecare data eficienta in a opri imprastierea atat a ideilor reactionare cat si a Covid-ului.
    Vindeca si SIDA dar si tentativele de contestatare a imparatului de la Kremlin,
  • -31 (47 voturi)    
    Americanii, prietenii noștri (Marţi, 11 august 2020, 12:38)

    IoneI [utilizator]

    Americanii, prietenii noștri, mor cu miile, dar iată că salvarea vine de la răsărit!

    Dacă vaccinul rusesc va fi un succes, nu va mai avea nimeni ce să comenteze la adresa Rusiei și a lui Putin.
    • +4 (18 voturi)    
      vezi sa nu te impiedici (Marţi, 11 august 2020, 13:43)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

      ai fost mare pionier
    • +1 (1 vot)    
      Ionel... (Miercuri, 12 august 2020, 11:15)

      mihaivls [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

      Mergi de te vaccineaza acasa-n Siberia!
  • +9 (21 voturi)    
    Eu cred ca merge, doar ca (Marţi, 11 august 2020, 12:39)

    tiberius_p [utilizator]

    ...cei pe care a fost testat nu au participat de voie buna si nesiliti de nimeni la experimente si vor aparea pe viitor marturii despre morti, disparuti sau oameni ramasi cu sechele de pe urma acestor "descoperiri". Pana la urma ce-l opreste pe Putin sa faca experimente pe oameni?
  • -20 (38 voturi)    
    Hey, amerlingai or plain stupid, (Marţi, 11 august 2020, 12:47)

    John M. [utilizator]

    They did it. Just like in 1959 with Sputnik. If you don't believe it, shove it up your...
    • +8 (18 voturi)    
      La unii contează costurile (Marţi, 11 august 2020, 13:47)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Americanii țin cont de costuri, mai ales de costurile în vieți omenești.
      La liderii sovietici sau ruși viața omului nu contează: n-are decât să crape, numai să iasă ceea ce vrea Stalin sau Putin sau cine o mai fi...
      Și mai contează și libertatea. Sigur că mor mulți americani și pentru că țin mult la libertate, la libertatea de a se aduna, la libertatea de a nu purta mască... Ceea ce e stupid, dar, oricum, nu mai stupid decât la ruși sau la chinezi, care majoritatea știu să se alinieze la ceea ce spune Partidul.
      • +2 (6 voturi)    
        Keep dreaming, my friend... (Marţi, 11 august 2020, 19:51)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Nicaieri in lume o viata de om nu mai valoreaza mare lucru.
        In Russia filozofia e ca se pot sacrifica niste vieti pentru binele comun.
        In Occident, omul e suprema valoare, dar daca n-are bani pt sanatate, spitalul nu-l primeste.
        You tell me...
        • +2 (2 voturi)    
          Iar in Bolsevica (Miercuri, 12 august 2020, 11:19)

          mihaivls [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          Vodka este singurul medicament... universal, in ceea ce se numesc... spitale.
  • +11 (31 voturi)    
    grozav! (Marţi, 11 august 2020, 12:47)

    Erwin [utilizator]

    Putin prezinta ruleta ruseasca - versiunea 2020 - injectabila.
  • +13 (19 voturi)    
    Nu e de la 0 (Marţi, 11 august 2020, 12:52)

    Utilizator5 [utilizator]

    Vaccinul rusesc nu este facut de la 0 de aia a aparut repede, e pe baza altor cercetari.

    Nikolay Briko, Russian Health Ministry’s chief non-resident epidemiologist, told TASS on Tuesday.

    "This vaccine wasn’t developed from scratch, the Gamaleya Research Center had a serious, significant research base on vaccines. The technology of developing such a vaccine was perfected. "

    Probabil la fel ca si Avifavir, medicament folosit in tratamentul Covid-19, l-au modificat si au constatat ca are efect sau efecte.
    https://www.dw.com/ro/made-in-moscova-medicamentul-anti-coronavirus-avifavir/a-54445387
  • +9 (23 voturi)    
    Lol (Marţi, 11 august 2020, 13:05)

    mitg [utilizator]

    "adăugând că a făcut puțină febră "și asta a fost tot".

    Acum stim pe care fiica a iubit-o mai mult (si mai putin).
    • +5 (15 voturi)    
      daca fiica-sa a facut putina febra (Marţi, 11 august 2020, 14:27)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      altcineva ar putea face mai multa...
  • -2 (18 voturi)    
    Putin nu are dreptate (Marţi, 11 august 2020, 13:12)

    Remarque [utilizator]

    De fapt eu am dezvoltat primul vaccin anti-coronavirus.
    • 0 (0 voturi)    
      ba eu (Miercuri, 12 august 2020, 18:20)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      ba eu am dezvoltat primul vaccin covid..nu putin si nu tu..ci eu....eu...
  • +3 (11 voturi)    
    Not great, not terrible... (Marţi, 11 august 2020, 13:13)

    JustinCase [utilizator]

    .
  • -1 (21 voturi)    
    Ha,ha (Marţi, 11 august 2020, 13:23)

    Landser [utilizator]

    Cine l a dezvoltat? Miciurin? Ala de facu maru' de 2 kiligrame?
    Bă ,ei n au pantofi un picioare si vor sa fie pe picior de egalitate cu Europa(a se intelege Germania ,Franta, UK)
  • +2 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 august 2020, 13:28)

    [anonim]

  • -7 (11 voturi)    
    nu credeam (Marţi, 11 august 2020, 13:53)

    TrickyWicky [utilizator]

    Dar povestea cu COVID ul nu era posibila fara implicarea Rusie.
    COVID = Otravirea aerului
  • -4 (14 voturi)    
    la virusul asta a lor (Marţi, 11 august 2020, 14:06)

    Wheelwright [utilizator]

    devin si eu Olivia Steer... faza a trei a testarii, cea mai importanta (in care se afla cateva mari companii farmaceutice) dureaza 6 luni minim. Sunt convins ca vor aparea vacciunuri mai sigure in cateva luni.
  • -3 (13 voturi)    
    Si cum se numeste .. (Marţi, 11 august 2020, 14:08)

    Motanezu [utilizator]

    ...vaccinul ? Nu de alta dar , am auzit la Radio Sarma-Voluntari ca , s-ar numi Pufoayka . Asa o fi ?
  • -8 (28 voturi)    
    ciudat (Marţi, 11 august 2020, 14:17)

    Protoss [utilizator]

    Cum la unii le vine greu sa creada ca au facut rusii un vaccin, cred ca ar fi in stare sa nu si-l faca numai ca e implicat Putin. Nu si-ar omor nimeni in ziua de azi populatia daca nu ar fi sigur, trimite-ti o doza si la mine.
    • 0 (14 voturi)    
      Clar! (Marţi, 11 august 2020, 14:42)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Protoss

      Nu și’ar omorî nimeni nici inamicii politici în ziua de azi. Oh, wait...
      • -3 (11 voturi)    
        oh wait, (Marţi, 11 august 2020, 16:31)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        asa procedati voi, d-aia sunteti asa suspiciosi
        • +1 (5 voturi)    
          Wait some more (Marţi, 11 august 2020, 16:49)

          Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

          Spune-le asta "zburatorilor", medicilor care cum spuneau ca rusii nu au de nici unele in lupta cu virusul, cum crestea gravitatia in jurul lor si ii atragea brusc asfaltul.
    • -4 (12 voturi)    
      lasa doza de ursus (Marţi, 11 august 2020, 14:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Protoss

      ca nu i buna in exces
    • -2 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 august 2020, 16:05)

      [anonim] i-a raspuns lui Protoss

  • -2 (26 voturi)    
    bravo lor (Marţi, 11 august 2020, 14:33)

    lazarus101 [utilizator]

    Eu nu cred ca presedintele tarii ar anunta vaccinul daca nu ar fi sigur ca e bun pentru a fi folosit in masa. Speram sa ni-l vanda si noua, la cat ne-am straduit sa compromitem relatia cu Rusia mai mult ca sigur nu suntem in capul listei, la fel cum gaze noua ne vand la pret mult mai mare decat altora...
    Mi se pare de-a dreptul hilara atitudinea multora, daca e descoperit de catre Rusia nu e bun in schimb daca ar fi fost livrat de americani erau deja unsi cu vaselina si gata sa-l primeasca...
    Rusia inca are unii dintre cei mai buni cercetatori din lume, indiscutabil.
    • -3 (13 voturi)    
      NUMAI daca il vedem pe Valeri Kuzmin (Marţi, 11 august 2020, 14:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      si Iosefina Pascal daca isi fac vaccinul LIVE, sa zicem la TVR sau Antena 3 ?
    • -1 (9 voturi)    
      Nu intelegi (Marţi, 11 august 2020, 15:42)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      La faza asta (3) mai sunt vaccinuri in lume. Faza 3 e insa foarte critica si pe langa faptul ca ea dureaza mult nu intotdeuna da rezultate. Asta e problema cu rusnacii, nu ca nu ar fi in stare. Daca vor sa arda faze nu au decat, doar ca eu nu vreau un astfel de vaccin. Ma salveaza azi de covid si maine murim in masa de efectele averse.
      • -2 (12 voturi)    
        Dureaza dar e clar ca avem un vaccin eficient! (Marţi, 11 august 2020, 16:28)

        lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Pai nici Putin nu a spus ca e disponibil de maine ci din 1 ianuarie, asadar au timp sa faca toate testele pe care le considera necesare!
        Cand economia globala e atat de puternic afectata e normal sa mai schimbi procesele nu sa stai prizonier al birocratiilor pe care le-ai conceput din birou. Europa la capitolul asta e corigenta.Teoria e una practica cu totul alta!
        Putin nu o sa dea niciodata populatiei un vaccin care nu e 100% sigur, poate fi acuzat de multe dar nu ca ar dori poporului rus!
        Acest vaccin e o palma data celor care proclama superioritatea sistemelor occidentale!
        • 0 (4 voturi)    
          Faza 3 dureaza ani (Marţi, 11 august 2020, 17:26)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

          Birocratiile/hartagoriile pe care le acuzi sunt facute tocmai pentru a te proteja. Thalidomida de exemplu a fost un medicament produs in perioada in care "hartagoriile" erau mai putin stufoase, mai relaxat. Sunt motive pentru care procedurile sunt foarte serioase si lungi. Altfel te trezesti cu chestii mult mai serioase decat cele pe care le adreseaza medicamentul in sine.
          Putin o sa dea orice, nu el e doctor sau autoritate competenta. Si al Cernobal s-a trezit un inginer care voia sa deminstreze ca centrala functioneaza fara racire. Iata c anu a functionat.
          Acest vaccin nu e cu nimic mai diferit de celelalte vaccinuri aflate in faza aceasta a evaluarii/validarii. Nu e nici o palma la nimic.
  • -5 (13 voturi)    
    doar impreuna cu remdesivir (Marţi, 11 august 2020, 14:53)

    misucaftangiu [utilizator]

    nu are efect singur, im mod evident trebuie luat cu alt medicament facut de occidentali.
  • +7 (11 voturi)    
    Pai (Marţi, 11 august 2020, 15:25)

    UpNext [utilizator]

    in mod normal, acesta este un fake news, conform indicatiilor externe si a LARICS/Chifu, chiar daca este un fapt real.

    Asa a fost si cu primul obiect cosmic lansat in spatiu (Sputnik 1-1957) si cu primul cosmonaut - Gagarin (aprilie 1961), conf. ultimelor documente secrete descoperite intamplator intr-un pub londonez de un grup de academicieni si cercetatori rromi de la Centrul de Cercetari in Manglologie "Emi Pian" din Sintesti ;)
  • 0 (12 voturi)    
    vaccin la ce? (Marţi, 11 august 2020, 15:27)

    bmarius69 [utilizator]

    Desi propaganda Kremlinului sustinea sus si tare ca acest virus nu exista, acum tot ei anunta ca au scos un vaccin. Eta oceni krasivaia dela! :)
    • -2 (8 voturi)    
      rusii n-au sustinut niciodata ca nu exista (Marţi, 11 august 2020, 18:20)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui bmarius69

      dimpotriva, sunt printre cele mai afectate tari. Propaganda romaneasca a sustinut asta, dand vina pe asa zisa propaganda ruseasca, pe principiul cine nu e cu noi e... prorus.
      • +3 (5 voturi)    
        sto takoi ? (Marţi, 11 august 2020, 23:46)

        bmarius69 [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        Rusia este printre cele mai afectate tari de pe vremea tzarului Nicolae.Pai n-a fost in Bucuresti miting anti-covid cu participarea pro-putinistilor autohtoni?
        https://romania.europalibera.org/a/30726529.html
        Sau astia erau toti pe persoana fizica???
  • -2 (12 voturi)    
    Radio Erevan (Marţi, 11 august 2020, 15:30)

    cristi_an [utilizator]

    de fapt nu e un vaccin ci o racheta
  • -4 (16 voturi)    
    Nu credeam asa ceva (Marţi, 11 august 2020, 16:31)

    Mazeta [utilizator]

    S-a umplut hotnews de ant-vaccinisti.
    • +1 (5 voturi)    
      Gospodin doua copeici, (Marţi, 11 august 2020, 18:23)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      s-a umplut hotnews de ant-putinisti. Asa e marea majoritate a romanilor, uraste ciuma de la rasarit.
  • +6 (20 voturi)    
    In ordinea numerlor de pe tricouri, (Marţi, 11 august 2020, 16:33)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    in tara noastra se vor vaccina asa :
    Capsali,
    Dan Puric,
    Eugen Teodorovici,
    Ion Iliescu,
    Oliviu Gherman(vaccin simbolic post mortem)
    Grapini
    Renate Weber(cu premiul de excelenta)
    Valer Dorneanu(cu premiul pentru intreaga cariera)
    etc...

    P.S. Daca vor mai ramane ceva stropi/picuri..si Mazeta...
    • -3 (7 voturi)    
      iosefina Pascal (Marţi, 11 august 2020, 17:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      servitoare Credincioasa la Kiseleff 6

      https://www.repubblica.it/esteri/2020/08/02/news/fake_news_russia_alimentano_pandemia_in_romania-263533704/
      • +2 (6 voturi)    
        Obsedat mai ești de Iosefina! (Marţi, 11 august 2020, 19:50)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Eu îți propun să mergi la Soci sau la Yalta, după ce se termină pandemia, găsești acolo pe plajă rusoaice adevărate, mult mai faine și mai inteligente.
    • -4 (6 voturi)    
      în Ro nu ne trăbă vaccin (Marţi, 11 august 2020, 20:25)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      avem leacu minune, botnița...botnița, arafații și tătarii, ăștia salvează viețile românilor, ce vaccin visați
  • +5 (9 voturi)    
    Pufaika distilata e vaccin? (Marţi, 11 august 2020, 16:37)

    Fu Leng [utilizator]

    Thanks bu no thanks!!
  • -2 (4 voturi)    
    Tocmai am deschis o sticlă de Saperavi de colecție (Marţi, 11 august 2020, 17:46)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pentru a sărbători acest punct de cotitură. Trebuie neapărat și muzică festivă:

    https://www.youtube.com/watch?v=tpvq3hmCKCs
    • +3 (5 voturi)    
      Admin Hotnews (Marţi, 11 august 2020, 19:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Transnitria e Aici
  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 august 2020, 18:20)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Minunat... (Miercuri, 12 august 2020, 10:40)

    mihaivls [utilizator]

    Vaccinul rusesc era printre noi, de milenii, abia asteptand sa fie utilizat.
    Se administreaza intravenos si are ca si substanta activa, vodka!
    Brava, putinica!
    Mai sar medicii pe ferestre, de la vaccinare?