Vaccinul rusesc anti-Covid-19, ”Sputnik V”, va fi testat pe 40.000 de oameni - Tass

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 20 august 2020, 16:22 Actualitate | Coronavirus


Doze din vaccinul rusesc
Foto: Dmitry Kurakin / TASS / Profimedia
Testarea în masă a potențialului vaccin împotriva Covid-19 penru a fi aprobat la nivel național va implica peste 40.000 de oameni, a relatat agenția de știri Tass, citându-l pe dezvoltator, scrie Reuters.

Vaccinul, denumit ”Sputnik V” în semn de omagiu pentru satelitul sovietic, primul dispozitiv spațial amplasat pe orbită, a fost prezentat ca fiind sigur și eficient de către autoritățile și cercetătorii Rusiei, după două luni de teste clinice pe oameni la scară mică, rezultatele nefiind făcute publice până acum.

Centrul de cercetări şi epidemiologie Nikolai Gamaleia, care dezvoltă vaccinul, a spus anterior că Rusia va produce aproximativ 5 milioane de doze pe lună până în decembrie-ianuarie.

Vladimir Putin a susținut că Rusia a dezvoltat „primul” vaccin împotriva noului coronavirus. Anunțul a fost făcut în cadrul unei videoconferințe cu membrii guvernului, transmisă în direct de televiziunile rusești.

De notat că numeroși cercetători străini și-au exprimat recent preocuparea în ceea ce privește rapiditatea creării unui astfel de vaccin iar Organizația Mondială a Sănătății a făcut apel la respectarea "liniilor directoare și a directivelor clare" în dezvoltarea acestor produse.

Vladimir Putin a afirmat că una dintre fiicele sale și-a făcut acest vaccin.


Citește și:
Medicii din Rusia nu au curaj să-și facă vaccinul anti-Covid lansat de Putin -sondaj






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2352 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Ceea ce e prea frumos ca sa fie adevarat (Joi, 20 august 2020, 16:29)

    persuasiv [utilizator]

    ...chiar asa si este.Niciodata,dar niciodata ce a venit de la mujic nu a fost un lucru bun.
  • +4 (4 voturi)    
    Vaccin (Joi, 20 august 2020, 16:31)

    Cindrel [utilizator]

    Sa fiti siguri ca toti vor fi Ceceni !
    • +4 (4 voturi)    
      Altfel ar fi avut nevoie de (Joi, 20 august 2020, 19:40)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Cindrel

      antidot.
  • +7 (9 voturi)    
    Da, da (Joi, 20 august 2020, 16:58)

    Luk [utilizator]

    Prima doza a fost administrata unui oponent politic.
  • +6 (8 voturi)    
    Oare... (Joi, 20 august 2020, 17:06)

    Thexy [utilizator]

    ... primul dintre ei a fost Alexei Navalnîi?
  • +4 (6 voturi)    
    testat pe 40mii de oameni... (Joi, 20 august 2020, 17:15)

    cristi_an [utilizator]

    fara ca ei sa stie :))
  • +4 (6 voturi)    
    Exact ca`n poezie: (Joi, 20 august 2020, 17:25)

    UnOarecare [utilizator]

    "Era pe când nu s-a zărit,
    Azi o vedem, şi nu e."
  • -7 (9 voturi)    
    Guvernul ce face? (Joi, 20 august 2020, 17:42)

    Nyk1 [utilizator]

    De ce nu negociază cu rușii, măcar pentru 10 milioane de doze?

    Eu unul nu sunt de-acord ca românii să cadă secerați ca muștele de această boală doar pentru că unii se încăpățânează să aștepte vaccinurile occidentale (care oricum ne vor fi livrate nouă abia după imunizarea occidentalilor).
    • +3 (5 voturi)    
      Noi asteptam (Joi, 20 august 2020, 18:54)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Sa cada ca mustele imunizatii din Rusia.
      Unul vad ca deja e in coma, si-a luat vaccinul cu ceai.
    • +4 (4 voturi)    
      Ma tot intreb... (Joi, 20 august 2020, 20:03)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...daca as face vaccinul din tarile civilizate, alea testate dar facute in graba. Cu siguranta nici nu m-as uita la vaccinul lui Putin facut in graba si testat doar pe opozanti. Mai bine imi incerc norocul cu Covidul decat sa accept ceva de la rusi!
  • +6 (10 voturi)    
    Nu ma veti crede (Joi, 20 august 2020, 18:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar vaccinul asta e pe bune si functioneaza. Stiu din surse sigure. Si am aflat si cum a fost dezvoltat.

    Deci, cand un om este infectat cu SARS2, i se aduce un televizor cu inregistrari puse pe repeat despre gloria lui Putin si a URSS-ului, imnul sovietic precum si clipuri video cum Putin omoara virusul uneori cu karate chop, alteori doar cu privirea amenintatoare.

    Din ce am inteles doza recomandata este de cate o sesiune de 3 ori pe zi celor imbolnavitii pana invata sa spuna "долго жить Мазета, долго жить Путин".

    Am inteles ca lucreaza si la un tratament unde scot virusul la o bodega si il imbata cu vodka pana cand din corona virus se crede bacterie si moare de la medicamente prin auto-sugestie.

    Trebuie sa recunosc, rusii astia au avansat cu tehnologia...