​DOCUMENT Sporuri de 40% pentru directorii DSP-urilor și de 30% pentru funcționari, în timpul stării de alertă. DSP-urile, campioanele gafelor dintre instituțiile care ar trebui să gestioneze epidemia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 4 august 2020, 10:25 Actualitate | Coronavirus


Sediul DSP Bucuresti
Foto: AGERPRES
​Guvernul intenționează să aloce, pe perioada stării de alertă, sporuri în valoare de 40% din salariul de bază directorilor executivi și directorilor executivi adjuncți ai direcțiilor de sănătate publică, precum și sporuri de 30% din salariul de bază funcționarilor publici încadrați în serviciul de control în sănătate publică, prevede un proiect de Ordonanță de Urgență elaborat de Executiv, document obținut de HotNews.ro.

Guvernul își motivează decizia de a acorda aceste sporuri, în nota de fundamentare a proiectului de OUG, prin faptul că în perioada stării de alertă "se dispun noi activități pe care trebuie să le desfășoare direcțiile de sănătate publică în situații de risc epidemiologic și biologic, sens în care personalul direcțiilor de sănătate publică are instituite și alte obligații, printre care enumerăm asigurarea triajului epidemiologic din punctele de trecere a frontierei, monitorizarea persoanelor aflate în auto-izolare la domiciliu, a persoanelor aflate în carantină, recoltarea probelor în teren de la persoanele care corespund definiției de caz pentru testare COVID-19, activități în care sunt implicați inclusiv funcționari publici".

Decizia Guvernului de a aloca sporuri de 40% conducerilor DSP-urilor și de 30% funcționarilor vine într-un moment în care scandalurile legate de ineficiența direcțiilor de sănătate publică în timpul epidemiei de COVID-19 se țin lanț.

HotNews.ro a scris recent despre anchete epidemiologice ratate de DSP București (aici și aici) și despre un pacient cu COVID-19 pe care nu l-a căutat nimeni săptămâni întregi să îl interneze sau să se intereseze de starea lui, cu toate că DSP București știa că este pozitiv, iar el a sunat de nenumărate ori la Direcția de Sănătate Publică București.

Pe 31 iulie, Digi 24 a arătat în cadrul unui experiment live, cu Raed Arafat invitat în studio, cum la numerele de telefon de la DSP București nu răspune nimeni zeci de minute în șir, în plină pandemie.

De cealaltă parte, DSP-urile se plâng de faptul că anchetele epidemiologice ar presupune un "volum mare de muncă" și de faptul că personalul ar fi insuficient. De precizat că direcțiile de sănătate publică nu efectuează singure anchete epidemiologice, ci efectuează, în special telefonic, triajul pacienților care se încadrează în definiția de caz și trebuie testați. Mai departe, pentru testarea pacienților, DSP beneficiază de sprijinul Serviciului de ambulanță, iar prelucrarea testelor se face de către laboratoare specializate.

Proiectul de Ordonanță de Urgență poate fi consultat integral în documentul atașat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9673 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    mda (Marţi, 4 august 2020, 10:29)

    martel55 [utilizator]

    astia trebuiau s aprimeasca sanctiuni de 40% respectiv 30% la cat de incompetenti s-au dovedit....dar vin alegerile si probabil vor sa ii fidelizeze pe metoda pesedista...
    • +6 (10 voturi)    
      Romanii nu sunt in stare de nimic (Marţi, 4 august 2020, 13:24)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Bani aruncati pe fereastra. Statul ar trebui desfiintat si refondat cu oameni sub 35 de ani, ca sa nu mai intre comunisti batrani.
  • +15 (17 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 4 august 2020, 10:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vreau sa stiu si eu un singur domeniu de activitatea in careangajatii de pe pozitiile de conducere inalta sunt expusi mai multor riscuri decat executantii.

    Si nu, spagaria nu este un domeniu de activitate. E doar un stil de viata pentru unii.
  • +11 (13 voturi)    
    tataru a zis cu gura lui (Marţi, 4 august 2020, 10:37)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca sunt sinecuri de pile politice amante si nepoti , se putea sa nu le creasca salariu? sa planga pitzi dupa aia?
    • +10 (10 voturi)    
      in special la directori si adjuncti (Marţi, 4 august 2020, 11:23)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      nu exista director si adjunct de DSP in tara asta sa nu aiba proptea politica. niciunul, nici cei numiti de PNL.
  • +13 (15 voturi)    
    Romania raiul bugetarilor si specialilor! (Marţi, 4 august 2020, 10:38)

    wweesstt [utilizator]

    Toti angajatii de la stat sunt 'eroi' si speciali! 'eroii' trebuie platiti forte bine, trebuie sa ne imprumutam pt ei, trebuie rasplatiti cu sporuri, tikete, 'cursuri' la mamaia si pensionati cu pensii speciale la varste fragede! nici vorba ca institutiile pline de 'eroi' sa fie corupte! cei care muncesc la privat si produc pentru 'eroi' unii in trei schimburi si impozitati ca sclavii, cu salarii mult mai mici decat 'eroii'! Desteapata-te romane! Desteapta-te macar la alegeri sau mai repede in strada la proteste! Romania raiul bugetarilor si specialilor! Cat mai suporta poporul nedreptatile acestea imense?!
    • +3 (5 voturi)    
      Mult! (Marţi, 4 august 2020, 11:59)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      si oricum romanul nu are spirit combativ ...Mai baga si BOR cateva cantari cu dragostea pentru politicieni ....ca vorba aia nu degeaba se varsa an de an pe ai sute de milioane de euro. SI e totul bine, evident nu pentru aia de la privat, dar astea sunt detali.
  • +2 (12 voturi)    
    De ce sporuri și nu penalizări? (Marţi, 4 august 2020, 10:44)

    Tayen [utilizator]

    Sau au primit sporuri pentru a da mai departe cifrele stabilite de Grupul de Comunicare „Strategică”??? Adică au mituit să dea mai DEPARTE CIFRELE FALSE PRIVIND LUCOVIDUL.
  • +10 (12 voturi)    
    rusinea nationala (Marţi, 4 august 2020, 10:55)

    iondelaafumati [utilizator]

    bonus pentru incompetenta,inca o institutie capusata cu oameni de la partid
  • +10 (12 voturi)    
    incompetenta DSP-urilor... reavointa? (Marţi, 4 august 2020, 11:19)

    sorin3 [utilizator]

    In ultima vreme, odata cu cresterea cazurilor de infectare cu Covid apar in jurul meu din ce in ce mai multe situatii in care desi unul dintre soti e confirmat pozitiv, celalat sot nu e rugat sa ramana in izolare si nici testat. Stiu de un caz in care colegii de servici ai sotului au fost pusi in izolare, dar sotiei i s-a spus ca poate face orice, fara a fi macar testata. Si situatia asta devine un tipar repetat in diverse judete.
    Aici nu cred ca discutam de incompetenta, oricit de ignorant ai fii iti dai seama ca 2 persoane, sot si sotie, care locuiesc in aceiasi casa au risc de a se contamina mai mare decit in orice alta situatie. Si atunci ramane varianta "reavointa". Angajatii DSP nu pot fi incadrati la "zadarnicirea combaterii raspindirii ..."?
    Dupa 100 de ani de promovare a pilelor incompetente si sligarnice in toate posturile publice am ajuns aici.
    • 0 (0 voturi)    
      nicidecum reavointa .. (Miercuri, 5 august 2020, 8:14)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Nu-i rea vointa ci respectarea unei strategii de distrugere planificata a sanatatii populatiei ! Linia este dusa mai departe de PNL care NU a anulat ordinul prin care la conducerea DSP-urilor pot fi numite contabile,soferi,amante, ,juristi,ingineri ,numai medici sa nu fie .Noaptea mintii nu alta..Va mai mirati despre cum este manageriata pandemia ?
  • +7 (11 voturi)    
    interese (Marţi, 4 august 2020, 11:37)

    sentenced [utilizator]

    Toti astia care iau bonusuri financiare ca urmare a pandemiei au tot interesul ca aceasta stare sa continue. Toate astea in timp ce privatii si-au pierdut afacerile si locurile de munca.

    Aristocratia bugetara uber alles!
  • +8 (8 voturi)    
    de ce? (Marţi, 4 august 2020, 11:39)

    frum [utilizator]

    n-am inteles de ce 40 % pentru directori... da spor mare aluia care munceste efectiv, care face ore suplimentare, care e detasat...
    nu-i da aluia care sta degeaba si da din gura... si are deja un salariu mare
  • +7 (7 voturi)    
    Sa lea dea (Marţi, 4 august 2020, 11:42)

    SSL [utilizator]

    Sa le dea si pensii speciale, zic -- asa, vreo doua, ca e clar ca merita...
  • +3 (3 voturi)    
    In Romania, prostia se plateste (Marţi, 4 august 2020, 13:26)

    emil bobu [utilizator]

    Fraier sa fii sa mai ramai mult timp in tara.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo Digi, bravo Claudiu Pândaru (Marţi, 4 august 2020, 13:34)

    Doru1963 [utilizator]

    Mi se pare nu jenenant, nu absurd, nu strigator la cer, ci criminal ca sa aflam dintr-un interviu simplu, in 2020, in plina criza de covid, ca DSP nu are centrala telefonica !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Recompensarea incompetentei ... (Marţi, 4 august 2020, 15:39)

    andypandy [utilizator]

    ... iaca aici s-a ajuns. Sa intelegem ca la DSP nu erau acele activitati in fisa postului si ca sa le faca trebuie crestere salariala? Dar ce exact includea fisa postului la DSP? Taiatul frunzei la caini si luatul banilor pe nimica? Parca raspunsul la telefon era inclus dar iaca nu se face nici ala. Inca una dintre institutiile de stat unde se statea belfer si acum ca sa isi faca efectiv treaba trebuie sa fie platiti extra?!? Oricate guverne vom avea si de orice culoare, oamenii din institutiile de stat nu-i vom schimba ... o sansa avem, sa digitalizam cat putem de mult ca sa minimizam necesitatea acestor oameni.