În cazul în care o persoană are temperatura peste 37,3 grade Celsius sau refuză purtarea măștii de protecție i se poate interzice intrarea într-un spațiu închis - Ministerul Sănătății

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2020, 18:26 Actualitate | Coronavirus


Ministerul Sanatatii
Foto: AGERPRES
​Purtarea măștii de protecție și măsurarea temperaturii corporale (triajul epidemiologic) la intrarea în spații închise - instituții sau autorități publice, magazine, unități de prestare a serviciilor etc. - sunt obligatorii pe perioada stării de alertă, reamintește Ministerul Sănătății, la 3 zile de la publicarea în Monitorul Oficial a Ordinului care instituie această obligativitate. În cazul în care un client are temperatura peste 37,3 grade Celsius, refuză dezinfectarea mâinilor sau purtarea măștii de protecție i se poate interzice intrarea într-un spațiu închis, subliniază instituția condusă de Nelu Tătaru.

Ministerul Sănătății precizează că, în conformitate cu prevederile Ordinului privind instituirea obligativității purtării măștii de protecție, a triajului epidemiologic și dezinfectarea obligatorie a mâinilor pentru prevenirea contaminării cu virusul SARS-CoV-2 pe durata stării de alertă, triajul epidemiologic se aplică obligatoriu în cadrul instituțiilor sau autorităților publice, operatorilor economici și profesioniștilor.

"Pe perioada stării de alertă, la intrarea într-un spațiu închis, fie din cadrul unei instituții publice, complex comercial, unitate de prestare a serviciilor etc, se va măsura temperatura corporală atât personalului propriu, cât și celorlaltor categorii de persoane: vizitatori, clienți, consumatori", arată reprezentanții Ministerului Sănătății.

Ministerul Sănătății mai precizează că, la măsurarea temperaturii care se va realiza prin termometrul noncontact, se va adăuga marja de eroare prevăzută în prospectul dispozitivului. Mai mult, în cazul în care temperatura depășește 37,3 grade Celsius, se poate repeta procedura după o perioadă de 2-5 minute de repaus.

În cazul spațiilor comerciale nu se aplică obligația ca un client să fie însoțit de o persoană din sediu.



Citește și:

  • Modificări în ordinul privind obligativitatea purtării măștii de protecție în spațiile publice închise. Ce prevede documentul care a apărut în Monitorul Oficial








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5602 vizualizari

  • -3 (31 voturi)    
    oare Tătaru vinde și termometre sau doar măști? (Marţi, 26 mai 2020, 18:35)

    Guvid19 [utilizator]

    Ce interesant sună formula „subliniază instituția condusă de Nelu Tătaru” în condițiile în care familia Tătaru vinde măști de unică folosință, cu 15 lei bucata, fără bon fiscal, la farmacia Crataegus Pharma din Huşi.

    Evident că în România chestia asta n-are cum să fie nici imorală, nici ilegală, nici conflict de interese. Obligativitatea măștilor e măsură anti-covid și cine o comentează e aservit rușilor.
    • +4 (8 voturi)    
      bine ati venit in bolsevism (Marţi, 26 mai 2020, 22:48)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      Toti cei care se opun sunt catalogati drept rusofili, dar cei care impun aceste masuri sunt mai bolsevici decat bolsevicii.
  • 0 (32 voturi)    
    Dacă s-ar și aplica aceste lucruri peste tot... (Marţi, 26 mai 2020, 18:48)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ar fi bine. Dar bineînțeles că nu este cazul, sunt o gramadă de bizoni cu masca pe bărbie care intră prin toate magazinele, iar Poliția nu face nimic în acest sens.
  • +10 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 26 mai 2020, 18:49)

    [anonim]

  • +1 (7 voturi)    
    ca maine (Marţi, 26 mai 2020, 18:53)

    nahir [utilizator]

    vedem cum se elibereaza puscariile.
    Sa te tii acum consum de creta.
  • +1 (11 voturi)    
    Ministerul "Sanatatii"... (Marţi, 26 mai 2020, 19:06)

    Nor33 [utilizator]

    Cu exceptia.... vezi "Politico: Elitele Europei, aspru criticate pentru dublul standard al carantinei / Ce caz din România este menționat".... Prietenii stiu de ce...
  • -4 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 26 mai 2020, 20:13)

    [anonim]

  • 0 (18 voturi)    
    nu-i tara lui Nelu Tataru, ci e afectata de COVID (Marţi, 26 mai 2020, 20:31)

    Un cetatean neturmentat [utilizator]

    Sa pui problema in termenii unei afaceri pe care Tataru ar avea-o la Husi, este o perspectiva incompleta si meschina. Ar trebui investigata, desigur, dar asta nu anuleaza faptul ca purtarea mastii si verificarea temperaturii sunt niste masuri DE BAZA, MINIMALE pentru a incerca sa ne asiguram toti ca ne aflam noi, copiii nostri, sotii, parinti, prieteni, printre oameni sanatosi.
    Aceste doua lucruri nu dau certitudine, dar nu ne dor, nu ne costa mare lucru si nu ne incomodeaza major.
    In schimb, eu stiu ca daca cineva langa copilul meu stranuta, nu i se duc stropii direct in plamanii copilului.
    Alternativa de a nu face aceste doua lucruri inseamna ca nu ne pasa de noi si de cei dragi. Si mie, unul, imi pasa.
    Nu stranut, n-am temperatura, dar nu stiu daca nu cumva sunt asimptomatic, iar cel de langa mine nu ma cunoaste si nu stie ce e cu mine. Asa ca ma supun acestor reguli temporare. ASTA ESTE.
    • +5 (17 voturi)    
      Nu vor fi temporare (Marţi, 26 mai 2020, 21:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean neturmentat

      Isi vor schimba nitel continutul si vor ramane forever. Pregateste-te pt totalitarismul cu fata umana, cica!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Inlocuirea bunului simt cu... (Marţi, 26 mai 2020, 22:48)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean neturmentat

      Se incearca inlocuirea bunului simt cu obligativitati ilegale. Normal ar fi ca fiecare sa aiba bunul simt si sa ia toate masurile de protectie atunci cand sunt bolnavi. Sa stea mai mult acasa, sa nu stranute in public, iar atunci cand o fac sa se acopere ca sa nu raspandeasca in jur virusii, etc. Dar oamenii sunt nepasatori. Unii ar spune ca sunt needucati. Eu as spune ca sunt lenesi. Le este lene sa se schimbe in bine.
      Asa ca se incearca obligarea lor sa se schimbe in bine. Asta nu a mers niciodata, in toata istoria cunoscuta. Educatia nu se face cu obligativitate. Educatia se face acasa, de mic, si la scoala, de cadre didactice responsabile. Stiu, actualmente asta e o utopie, in Romania.
    • +3 (5 voturi)    
      și uite așa a murit filonul etic anticorupție... (Miercuri, 27 mai 2020, 7:55)

      Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean neturmentat

      al cititorilor Hotnews. Tot ce trebuie să faci, ca politician, e să hiperbolizezi un pericol. Câteva săpătmâni de fearmongering susținut și după aia poți fura cu anii, nu mai interesează pe nimeni, știrea trece la „și altele, să fie investigat”.
  • +3 (5 voturi)    
    Adica oamenii bolnavi nu mai pot manca? (Miercuri, 27 mai 2020, 8:30)

    abisala [utilizator]

    I se interzice intrarea, si dupa aia? Verifica cineva ce-i cu omul ala? Poate e un batran singur, cu febra, care vrea sa-si ia o paine. Verifica cineva daca face vreun tratament, sau daca e vreun medic notificat de starea lui? Ce sa faca bietul om, se duce acasa si moare singur? Grozav minister al sanatatii avem!