Strigăte de disperare din Spitalul Suceava - Pacienți internați cu COVID-19 sau în stare gravă: „Nu este dus la dializă, nu i se ia glicemia” / „Nu are apă, nu are mâncare, stă neschimbată de două zile”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:25 Actualitate | Coronavirus


Spital
Foto: Flickr/ Mike LaCon
Suceava este un focar de infecție cu noul coronavirus, un sfert de cazuri din România provenind de acolo, iar municipiul reședință și opt comune din zonă au fost închise complet. Între timp, de la Spitalul Judetean, acolo unde 181 de cadre medicale au fost confirmate pozitiv, apar public mărturii care mai de care mai cutremurătoare: pacienți internați, cu COVID-19 sau alte boli, netestați, cărora nu se dă atenție, n-au parte de tratamente vitale sau nu primesc de mâncare.

„Nu este dus la dializă, deși viața lui depinde de dializă făcută la 3 zile. Azi s-a încheiat a patra zi. Nu i se ia glicemia, nu i se oferă tratament”


„Tatăl soțului meu este internat de ieri la Suceava. Este în stare gravă, pneumonie, respiră foarte greu, este diabetic, nu vede. La ora 8 PM respira atât de greu încât nu putea vorbi. Face febră și atacuri de panică, acuză dureri în dreptul inimii. În 24 de ore nu l-a văzut niciun medic. Nu a fost testat. Ştim de la el, am vorbit cu el constant pâna astă seară la 8. Nu este dus la dializă, deși viața lui depinde de dializă făcută la 3 zile. Azi s-a încheiat a patra zi. Nu i se ia glicemia, nu i se oferă tratament”, scrie Ioana Chicet-Macoveiciuc, din spatele popularei pagini de Facebook Prințesa urbană.

„Nu primește oxigen, nu știm dacă poate fi externat, nu știm dacă ar putea fi locuri la urgență, dacă e ceva ce poate face cineva pentru el. De ce nu este dus măcar la dializă? De ce nu primește tratament? Un fir cu oxigen la pat? Omul se sufocă. De ce l-au mai internat, dacă nu îl izolează (e în salon cu alții), nu îl tratează, nu îl testează, ba îl mai și privează de tratamentul și procedurile care îl țin în viață? Cine ia aceste decizii?”, mai scrie Chicet-Macoveiciuc.

Ulterior, la peste 10 ore de când a făcut publică postarea, Chicet-Macoveiciuc a revenit cu un update.

„Tatăl soțului a reușit să treacă peste noapte, la ora 2 a fost văzut de un medic care i-a luat glicemia și i-a făcut insulina, a primit și o cană cu ceai și o felie de pâine. Este în continuare slăbit și nu respiră bine, însă nu este mai rău”, a scris pe Facebook.

„Aseară am postat aici, pe pagina mea, și pe profilul meu, situația în care se află acest om, internat de 24 de ore, fără să fi fost văzut de vreun medic, fără să i se ia glicemia, fără oxigen, deși se sufoca. Nu am trimis niciun mesaj nimănui. Norocul a făcut ca fix când am postat, Raed Arafat să fie live la TV, iar cei de la Antena 3 m-au sunat imediat. A fost noroc. Norocul lui și poate și al altora”, a mai precizat Chicet-Macoveiciuc.



„La Suceava se moare cu zile! Femeie internată cu diabet, infectată cu COVID-19. Nu are apă, nu are mâncare, stă neschimbată de 2 zile”


„La Suceava se moare cu zile!!! De dimineață mă lupt cu morile de vânt. Acest oraș a ajuns să nu fie condus de nimeni!”, scrie pe Facebook o suceveancă care vorbește în numele unei vecine de bloc plecate din țară și a cărei mame e internată în spital.

„Ea este in Austria la muncă si mama ei a fost internată in urmă cu 2 săptămâni la spital pe secția diabet și a fost infectată cu covid-19. Stă acuma internată la etajul VI, camera P16 și este terminată. Nu are apă, nu are mâncare, are nevoie de scutece de unică folosință. Stă neschimbată de 2 zile și e disperată și deshidratată de la diaree. Oameni buni de la conducerea acestui oraș, treziți-vă!!! Ne mor părinții în chinuri și de foame și voi ce faceți?”, scrie Lili Orhei.



Coșmarul unei asistente internate cu Covid-19 la Suceava: „De șapte zile o singură dată a venit cineva și mi-a luat tensiunea”


Mărturie cutremurătoare a unei asistente de la spitalul din Suceava, care a fost testată pozitiv pentru Covid-19, care a fost internată de săptămâna trecută la spitalul Sf Ioan cel nou de la Suceava. Femeia a povestit, sub protecția anonimatului, coșmarul prin care trece în fiecare zi.

Sunt două toalete la 50 de bolnavi. Asistente – găsești una, vine dimineața, și mai vine una dacă ai norocul să vină seara, e bine. Infirmierele vin când aduc mâncarea, se preconizează să strângă casoletele cu mâncare, fiindcă nu se mănâncă. Un singur doctor a venit de joi, de când sunt eu. A venit un singur doctor și l-am întrebat cât timp voi sta: ‘Ah! Nu, știu. 7, 10, 14, nu știu’”, a povestit asistenta, notează StiriSuceava.net

„A venit o asistentă și am zis: ‘Dacă ne este rău noaptea, ce facem?’ ‘Cădeți din picioare’. Vi se pare normal? Sunt asistentă medicală. Eu, dacă făceam așa ceva pe secție la mine, mă zburau afară. Nu vine nimeni să spună când plecăm, dacă suntem bine, dacă nu suntem bine. De șapte zile, de când sunt aici, o singură dată a venit cineva la 3 noaptea și mi-a luat tensiunea”, a adăugat femeia.

Vezi și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18711 vizualizari

  • +47 (57 voturi)    
    Acela nu e spital (Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:33)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    E lagar de exterminare! Numai mass-media poate face ceva, punand presiune pe incompetentii care ne conduc.
    In timp ce Flutur huzurea intr-o rezerva de lux, ceilalti pacienti sunt omorati cu zile.
    • +17 (17 voturi)    
      Flutur.... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:50)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      Un "greu" al politicii de dupa '89, fost ministru...
      Ce mai, un om de marca, un om care a facut mult bine.

      Mi-a placut cum a zis la TV, ca el "a dat bani". A fost pe faza interlocutoarea sa-i zica ca banii aia sunt din taxe si impozite. Eu as fi adaugat "Hai sictir bai Fluture" .
      • +11 (11 voturi)    
        Statul trebuie sa isi recunoasca neputinta (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:42)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

        In cazul suceava, trebuie sa iasa ludovic orban și ministrul sanatatii sa recunoasca neputința statului si sa lase oamenii sa moara acasa. Altfel, statul nu face decat sa gireze un lagar de exterminare.
        • +5 (5 voturi)    
          Nu pot recunoaste (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:33)

          Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

          E imposibil pentu politicienii sa recunoasca ceva.
          Logica lor nu se inscrie in logica omului obisnuit.

          Nici nu le pasa ca prin minciuna si musamalizarea pe care o practica incureaza acelasi comportament si in structurile statului.

          Ei au singur lucru un cap: votul si puterea.
          Cum sa faca sa para ca totul e bine si sa iasa ei cu imaginea cat mai buna. Restul conteaza mai putin.
        • +5 (5 voturi)    
          statul sunt oameni (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:41)

          subcultura [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

          si niste oameni trebuie sa faca parnaie grea pentru ce se intampla acolo.

          si la oameni nu ma refer numai la directori locali pesedisti sau Flutur, ci cred ca raspunderea se duce si spre cercurile inalte si cu aer rarefiat ale puterii.

          daca mai continua asa, locul lor e langa Visinescu

          mi-e imposibil sa inteleg ce poate fi in mintea lor
  • +26 (30 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:35)

    tirolez [utilizator]

    dar sa-i aplaudam. Singurul motiv pentru care nu vom bate toate recordurile la decese este ca nu vor fi inregistrate "din motive tehnice"
    • +14 (14 voturi)    
      Da, daca faxul nu merge (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:42)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Daca faxul nu merge, nu se trimite lista de decese.

      In Romania nu mai e vorba doar de ce partid e la putere, mizeria politicului deja a imbolnavit sisteme intregi sa urmeze aceeasi linie de incompetenta si nepasare....
    • +7 (11 voturi)    
      Probabil vor maslui analizele (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:53)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      si vor spune ca majoritatea au avut comorbiditati, pentru a linisti opinia publica.

      In realitate, multi vor muri sanatosi, majoritatea fiind internati prea tarziu si diagnosticati post-mortem.

      Apoi vor spune ca nu mai sunt locuri si ii vor lasa sa moara oricum.
      • +3 (3 voturi)    
        Chiar aveau (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:26)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui clint

        ca de-aia erau internati in spital de unde au luat si virusul
  • +17 (39 voturi)    
    coruptia ucide (Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:39)

    pehash [utilizator]

    In 2016, au votat tot cu penalii, ca deh, copiii aia morti erau satanisti care umbla noaptea prin cluburi. Oare la urmatoarele alegeri vor vota tot cu penalii? In mod cert, o parte nu vor mai vota deloc. Pentru nostalgicii comunisti, a venit scadenta.
  • -15 (31 voturi)    
    De ce Suceava şi nu Bucureşti (Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:39)

    Ed___ [utilizator]

    De ce Suceava, Bârlad şi nu Bucureşti ?

    Ca să nu vadă CRIMELE LOR ACEŞTI POLITICIENI !!!

    ŞI CORUPŢII LOR !

    SĂ NU PRIVEASCĂ ÎN OCHI PE CINE OMOARĂ CU ZILE !

    ŞI CE MOARTE CRUNTĂ ŞI RUŞINOASĂ !


    UNDE E PREŞEDINTELE, PREMIERUL,?

    STAU ASCUNŞI !!

    SĂ VINĂ LA SUCEAVA ŞI BÂRLAD.... NEMERNICII !!
    • -8 (10 voturi)    
      Ăia bucureştenii (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:07)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Când votaţi negativ de-aiurea, puteţi să vă luaţi de mână cu criminalii care au făcut posibil aşa ceva !

      Şi când, vă rugaţi la Dumnezeu, nu vă rugaţi, pentru că

      Dumnezeu nu ascultă egoiştii !!


      .
      • +8 (10 voturi)    
        Is moldovean si ti-am dat minus (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:48)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Eu sunt moldovean si ti-am dat minus. Coruptia si incompetenta au nume si prenume. Si nu, nu-s nume de localitati.

        Ai mentalitate de provincial dintr-un sat proaspat facut municipiu. Te faci ca nu vezi (sau esti parte din) coruptia nomenclaturii locale. La voi intotdeauna sunt vinovati niste unii de la Centru.

        Nu este valabil numai pentru Moldova. In toata tara gasesti din astia care nu-s in stare sa aleaga un primar onest, vina fiind a bucurestenilor, oltenilor, moldovenilor, regatenilor sau ardelenilor, ungurilor, tiganilor.
  • +18 (20 voturi)    
    Vreti sa vedeti spitale ca-n occident ? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 11:58)

    mihaipricop [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=0LuSFX3HSxc
    • +3 (5 voturi)    
      Ti-am dat plus! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:22)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Dar cum ai gasit filmuletul?
      • +7 (7 voturi)    
        alte video-uri (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:51)

        robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        pe redditRomania gasesti video si cu discursul lui Iohannis care lauda spitalul din Suceava si pe Flutur.
    • +24 (24 voturi)    
      Oooo, ce frumos! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:41)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Rares Bogdan, un mare mancator de cacao si rahat turcesc.

      Fac pariu ca zilele astea in PNL, sunt unii "strategi" care zic:
      "Eu v-am zis sa lasam PSD la putere... Daca ma ascultati, noi azi eram la adapost..."
      • +2 (4 voturi)    
        Despagubiri (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:56)

        Necorsepondentu [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

        Pai nici Johannis nu s-a facut presedinte pentru corona. Nu i-a zis nimeni, poate sa ceara despagubiri acum?
    • +4 (6 voturi)    
      spitalul in sine (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:29)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      poate sa fie frumos si dotat, dar daca medicii sunt varza, nu exista proceduri de a izola bolnavii la timp, degeaba...

      In cazul de fata personalul neinstruit a facut diferenta... in rau

      Asta nu este insa o scuza pentru incompetentii de la nivel central care nu au stiut decat sa inchida tot si sa se faca ca nu vad ce se intampla
  • +24 (26 voturi)    
    Nimic nou (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:08)

    Harold [utilizator]

    Asa era si inainte de corona.
  • +11 (19 voturi)    
    sanatatea nu a fost singura bomba cu ceas (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:11)

    qwerasdf [utilizator]

    mai sunt si altele...

    votati psd in continuare, votati pnl... si o sa descoperim si celelalte bombe!

    adevarul crud e ca ne-am facut-o cu mana noastra, aia care stau si sufera acum prin spitale, au contribuit si ei la suferinta lor. Cand zici "mie nu mi se poate intampla", "nu ma intereseaza pe mine", "sa-mi dea pensia marita" s.a.m.d...

    iar ipocritii aia de medici care au inceput sa-si dea demisiile acum, unde au fost in anii trecuti cand sanatatea era "violata" de politicieni si managerii corupti?
    • +5 (5 voturi)    
      Tot este o bomba. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:50)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Nu este nici o institutie in Romania sa reziste la un cutremur pe domeniul de responsabilitate. Si nici nu va fi pana nu ajungem pe fundul sacului. Pana nu am distrus si pierdut tot nici nu se va indrepta nimic. Oameni in momentul asta prefera povesti frumoase prefera sa se minta singuri .....nu prefera concretul. Oameni in momente de cutremur cauta un salvator si refuze efectiv sa se ajute singuri. Metaforic vorbind daca am ave o populatie doar un pic mai educata, politicieni nu ar fi atat de sfidatori ....Dar e plin de manelisti si sus si jos ......
  • +1 (13 voturi)    
    cu cine au votat sucevenii? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:12)

    pmct [utilizator]

    In ultimele decenii cu cine au votat sucevenii? Acum au exact ceea ce au votat.
    • +6 (6 voturi)    
      P.N.L si Fluturas (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:07)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      Cu Fluturas si PNL
    • +2 (4 voturi)    
      Cu cine au votat! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:37)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      Sucevenii au votat fie cu psd fie cu pnl. De asta este așa de vizibil dezastrul.
      • 0 (0 voturi)    
        de pedelepre ai auzit? (Joi, 2 aprilie 2020, 2:46)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui valli

        cel mai otravitor partid din istoria tarii
  • +8 (24 voturi)    
    . (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:20)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Eu zic să fim înțelegători cu medicii care dezertează și lasă oamenii în mizerie, asta după ce se strâng ca vitele (nu vreau să jignesc vitele, îmi pare rău) și se infectează unii pe alții, doar și-au ales meseria asta pentru bani, ei sunt nemuritori și de fier, ei nu vor fi afectați niciodată de jegul din sistemul medical...oh wait, lol.
  • +10 (16 voturi)    
    Asta e Romania dupa 30 de ani de PSD,PNL,PD(L),PMP (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:37)

    Doru1963 [utilizator]

    Asa arata o tara bogata jefuita constant de 30 de ani.

    Nu ma intereseaza ca unii politicieni nu au furat, desi stiau ca colegi de ai lor fura si continua sa tina intentionat Romania in mizerie, fara infrastructura, fara spitale, fara scoli cu macar WC.

    Toti care au ales sa ramana in functii sunt partasi al dezastrul Romaniei la fel ca aia care au furat.

    Nu poti ramane sa fi "coleg" de partid cu indivizi care au patronat judete intregi, ministere, bugete de miliarde de euro.

    Sa ne ajute D-zeu in ce va fi...
  • +5 (21 voturi)    
    Cereti ajutor armatei (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:41)

    vodatepes [utilizator]

    Cereti ajutorul armatei. Armata romana are medicii ff buni si cred ca la Suceava doar armata mai poate face ordine. Trecerea de urgenta in coordonarea armatei in acel spital ar baga frica in toti ticalosi de acolo si s-ar apuca de treaba. Cine nu face treaba merge la tribunalul militar.
  • +15 (19 voturi)    
    de unde se ved (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:41)

    martel55 [utilizator]

    cat de putred este si corpul medical, nu doar politrucii care il conduc....
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:50)

    [anonim]

  • +11 (13 voturi)    
    Primarul din Suceava (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:55)

    robyzs [utilizator]

    Primarul Sucevei, Ion Lungu a cumpărat in plina pandemie de coronavirus beculete si lumanari pentru Paste in valoare de 26.000 de euro, Mihai Chirica din PNL IASI a dat 1 milion euro saptamana trecuta pentru montarea de rulouri de iarba printre blocurile din cartier, intre timp spitalele din Moldova fac apel la populație pentru donații.
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:42)

      [anonim] i-a raspuns lui robyzs

  • +13 (13 voturi)    
    Ganditi (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:08)

    bumescu [utilizator]

    Medicii... medicii... medicii...
    Ceea ce ne lipseste sunt liderii.
    Suceava e rezultatul prostiei, in pricipal, a liderilor, a celor care ar fi trebuit sa ne pregateasca pentru aceasta pandemie. Presupui din ianuarie ce va veni... Stii exact ce va veni din februarie... Si pe tine nu te intereseaza. Mai iesi si in public si spui ca e o raceala (si Cercel, si Johannis).
    Nu coruptia ucide - incompetenta o face. Lipsa de organizare nu e datorata medicilor de acolo (poate doar intr-o mica masura), ci celor de la centru.
    Chiar si acum, in ceasul al 100-lea, in MO se precizeaza ca medici ce fac triaj si evalueaza pacienti asimptomatici respirator nu au nevoie de masca... doar distanta de 1 m...
  • +6 (8 voturi)    
    Schimbati oamenii din sistem! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:42)

    Alui [utilizator]

    https://www.digifm.ro/stiri/spitalul-judetean-de-urgenta-suceava-de-la-o-realizare-frumoasa-la-focar-de-coronavirus-64649

    Degeaba schimbati cladirile daca raman hotii si incompetentii! Macar cei din Maramures au avut curajul s-o aresteze pe Pintea, directoarea spitalului judetean!
  • +11 (11 voturi)    
    Se moare de orice, nu neaparat de Covid 19 (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:55)

    MVM [utilizator]

    În spitalele din România se moare pe capete, de orice. Asta cu Covid 19 este o acoperire perfectă pentru o uriașă incompetență.
    Oamenii mor cu zile, din cauza de neîngrijire, de tratamente proaste și de infecții nococomiale și se va spune că au avut ghinion și au murit de la Covid.
    Cei mai mulți dintre cei decedați până acum au luat virusul în spital dar este interesant că unii nu au avut niciun simptom dar au fost declarați ca fiind decedați de la coronavirus.
    Marea mistificare!
  • +2 (4 voturi)    
    Situații disperate.. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:44)

    Observatory [utilizator]

    ....Nu cred ca mai exista in România oamenii capabili....după ce foști comuniști/ securiști au dus țara la marginea prăpastiei : Nu ! Nu dorește nimeni sa se mai bage la aceasta dezastruoasa situație
    Mulți foarte inteligenți, au luat calea pribegiei și nu se vot mai întoarce , la mizeria politica și socială ...
    Din păcate nu prea au mai rămas variante autohtone pentru a salva România !

    La zid cu toți cei care au furat țara din ‘89 pana in prezent
  • -1 (3 voturi)    
    keep calm (Miercuri, 1 aprilie 2020, 15:20)

    ..13 [utilizator]

    And pay the doctors!

    De ce oare avem spital militar in Constanta??? Cand focarul deinfectie era clar ca este in Suceava???

    cum sa transporti bolnavii la Iasi sau la Bucuresti cand puteai fff bine sa instalezi spitalul militar direct in Suceava si nu in Cta!!!! S-a petrecut o mare greseala in alocarea resurselor.

    Din pacate mizeria este de mult acolo in sistemul sanitar - nu poti sa traiesti in sistem decat daca te murdaresti ca ei.

    sa asteptam sa treaca furtuna - cu cadre medicale sau nu - sa ne reluam activitatea normala si sa curatam mizeria care exista.

    Sper sa nu uitam asta - asa cum s-a intamplat dupa Colectiv.

    Sunt putine cadre medicale care sunt dedicate meseriei si stiu sa isi faca meseria desi lipsurile sunt multe.

    DSP trebuiesc scoase din ecuatia crizei - au dovedit ca nu au ce cauta in front line. Dar nu il vad pe Nelutzu capabil de o astfel de decizie...
  • +2 (6 voturi)    
    Asa se umfla statistica COVID (Miercuri, 1 aprilie 2020, 15:53)

    copci [utilizator]

    Ai niste diabetici care au COVID, nu le faci dializa si dupa ii pui ca au murit de COVID. Asa apar mortii!
  • +3 (9 voturi)    
    Werner,auzi ceva? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 16:20)

    Houthi [utilizator]

    Herr Prezident,auziți ceva?Arafat aude și el?Azi am înțeles că totul merge brici,numai că șoferii încalcă o lege și trebuie beliți!Halal conducător,păcat de țara asta!
  • 0 (2 voturi)    
    Orbane (Joi, 2 aprilie 2020, 1:18)

    POMPIERUL [utilizator]

    La cum gestionati criza asta, ma tem ca nici armata nu va mai salveaza.